Jump to content

Eheim Vs Fluval


ilias ts

Recommended Posts

σε καμια των περιπτωσεων δεν θελησα (και νομιζω οτι το καταφερα!!!!),να προσβαλω καποιον-----αν δεν μπορει καποιος να καταλαβει τι λεω ,δεν σημαινει οτι δεν ειναι και το σωστο------για οποιαδηποτε extra διευκρινιση πμ παρακαλω-------επειδη εχει πεσει αρκετη δουλεια τελευταια,δεν θα μπορεσω να ασχοληθω αλλο,το σιγουρο ομως ειναι οτι αυτα που ανεφερα σχετικα με τα φιλτρα ειναι ακριβως αυτα που ισχυουν,και ειναι γνωσεις που αποκτηθηκαν με ιδρωτα!!!!!!(διατριβη λεμε!!!!)----σιγουρα ο καθενας μπορει να αγορασει οτι θελει,να πιστευει οτι θελει,αλλα δεν μπορει να αμφιβαλει και να προσβαλει την πραγματικοτητα χωρις στοιχεια

Nομιζω πως στον διαλογο που εχει γινει μεχρι τωρα εχουν παρουσιαστει αρκετα στοιχεια!

Το οτι το λες εσυ και το πιστευεις εσυ δεν μας λεει εμας κατι!

Link to comment
Share on other sites

θεοδωρε τσεκαρε στο παρακατω ποστ τι ειπα και πες μου που διαφωνεις ,και τι ειναι δικο μου πιστευω Η τι εξτρα μπορουμε να συζητησουμε?

αυτα ολα τα φιλτρα ιδιας εταιριας εχουν την ιδια αντλια http://www.aquael.com.pl/produkty/akwarystyka/filtry-zewnetrzne

ολα εχουν την ιδια πραγματικη ροη????????????

αυτο το φιλτρο με την ιδια αντλια http://www.aquael.com.pl/produkty/akwarystyka/filtry-zewnetrzne/48-multikani

περνει μεχρι 8 καδους----ειτε με 1 ειτε με 8 καδους η τελικη πραγματικη ροη θα ειναι ιδια?????????????

ελπιζω να καταλαβες ----αν οχι δεν μπορω να κανω κατι αλλο,αλλα δεν σημαινει οτι τα λεω λαθος!!!!!!!!!!!!!!!!!!

εσυ παρε fluval!!!!!!

εχω προσπαθησει να σας εξηγησω τα παντα με στοιχεια ....δεν εχω απεριοριστο ομως χρονο.....σε καποια πραγματα δεν χωραει αμφιβολια ...1+1=2 αυτο ειναι στοιχειο που δεν χωραει συζητηση!!!!!!!!

τα παραπανω φιλτρα ολα δουλευουν με ενα κυκλοφοριτη 680 λιτρα την ωρα(αν θυμαμε καλα,δεν ξαναμπηκα να τσεκαρω)<-----αυτο σημαινει οτι γυρνανε πραγματικα 680λιτρα/ωρα ολα??????.....και στο multican με 1 καδο Η με 8 καδους παλι 680λιτρα/ωρα??????.....τοτε εχουμε λυση στο ενεργειακο!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Βασικα ειναι σε γλωσσα που δεν καταλαβαινω αλλα ετσι κι αλλιως τι σχεση εχει αυτο;

Link to comment
Share on other sites

βαλε ματαφραση.....οταν διαβασεις ,θα καταλαβεις οτι η ονομαστικη ροη μιας αντλιας,δεν εχει καμια σχεση με την τελικη πραγματικη ροη του φιλτρου....οταν το καταλαβεις ,θα καταλαβεις και το παραπανω ποστ μου για το πως δουλευει ενα φιλτρο αλλα και τι κανει η αντλια σε αυτο.....

Link to comment
Share on other sites

Για λυσττε μου μια απορια , πιο ειναι πιο καλό φιλτρο , αυτο που εχει περισσοτερη κυκλοφορια και λιγότερα υλικά ή αυτο που εχει λιγοτερη κυκλοφορια και περισοτερα υλικα?

Εγω αναμεσα σε επιλογη , φιλτρου σαν βαση επιλογης εχω τα watt οπου καταναλωνει ενα φίλτρο ... λιγο περισσοτερη λιγο λιγοτερη ροη δεν εχει διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Για λυσττε μου μια απορια , πιο ειναι πιο καλό φιλτρο , αυτο που εχει περισσοτερη κυκλοφορια και λιγότερα υλικά ή αυτο που εχει λιγοτερη κυκλοφορια και περισοτερα υλικα?

Εγω αναμεσα σε επιλογη , φιλτρου σαν βαση επιλογης εχω τα watt οπου καταναλωνει ενα φίλτρο ... λιγο περισσοτερη λιγο λιγοτερη ροη δεν εχει διαφορα.

Συν ένα από εμένα. :)

Link to comment
Share on other sites

Για λυσττε μου μια απορια , πιο ειναι πιο καλό φιλτρο , αυτο που εχει περισσοτερη κυκλοφορια και λιγότερα υλικά ή αυτο που εχει λιγοτερη κυκλοφορια και περισοτερα υλικα?

Εγω αναμεσα σε επιλογη , φιλτρου σαν βαση επιλογης εχω τα watt οπου καταναλωνει ενα φίλτρο ... λιγο περισσοτερη λιγο λιγοτερη ροη δεν εχει διαφορα.

Και την ευκολια στη χρηση και την τιμη και το ποσο ευκολα βρισκεις ανταλακτικα!

Link to comment
Share on other sites

ο καδος για μενα εχει σημασια.. το ποσο βιολογικο παιρνει..σε ιδιο βελινεκες φιλτρα η ροη θα ειναι παρομοια.. αρα παιζει δευτερευοντα ρολο..

φυσικα κοιταω και την συντηρηση.. αν ειναι ευκολη ή οχι.. καθως και την καταναλωση (2 βατ πανω , 2 βατ κατω , δεν δινω σημασια)

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδεια καθεστε και παιδευεστε, ιδου η λυση και τελειωσατε!

http://www.aquazone.gr/forums/topic/87727-diy-oeeeoni-adhi-aanaaee-30-eeonui/

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδεια καθεστε και παιδευεστε, ιδου η λυση και τελειωσατε!

http://www.aquazone.gr/forums/topic/87727-diy-oeeeoni-adhi-aanaaee-30-eeonui/

Καλά εσύ μας τσάκισες! :D

Όσον αφορά την σύγκριση, πιστεύω ότι πρέπει να είναι σφαιρική και όχι σε μεμονωμένα στοιχεία του κάθε φίλτρου...

Δύναμη, κατανάλωση, όγκος κάδου, περιεχόμενα κάδου, αξιοπιστία, τιμή κτλ

Και δεν πιστεύω ότι έχουν τεράστιες διαφορές οι δυο εταιρίες.

Link to comment
Share on other sites

Καλά εσύ μας τσάκισες! :D

Όσον αφορά την σύγκριση, πιστεύω ότι πρέπει να είναι σφαιρική και όχι σε μεμονωμένα στοιχεία του κάθε φίλτρου...

Δύναμη, κατανάλωση, όγκος κάδου, περιεχόμενα κάδου, αξιοπιστία, τιμή κτλ

Και δεν πιστεύω ότι έχουν τεράστιες διαφορές οι δυο εταιρίες.

και εγω αυτο πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

Καλά εσύ μας τσάκισες! :D

Όσον αφορά την σύγκριση, πιστεύω ότι πρέπει να είναι σφαιρική και όχι σε μεμονωμένα στοιχεία του κάθε φίλτρου...

Δύναμη, κατανάλωση, όγκος κάδου, περιεχόμενα κάδου, αξιοπιστία, τιμή κτλ

Και δεν πιστεύω ότι έχουν τεράστιες διαφορές οι δυο εταιρίες.

σε θεμα ποιοτητας το ειπαμε χιλιες φορες οτι δεν εχουν διαφορες....

σε θεμα συγκρισης φιλτρο με φιλτρο(σε τιμη-καταναλωση,ροη-καδο κτλ) το ξαναειπαμε δεν εχουν διαφορες....

επειδη ομως ο τιτλος ειναι fluval vs eheim ,συγχωρεστε με αλλα ξαναλεω οτι 30περιπου φιλτρα της μιας εταιριας με 10 της αλλης ,ειναι τεραστια διαφορα......δεν ειναι καν κοντα η μια εταιρια στην αλλη οσων αφορα το θεμα φιλτρο......

Link to comment
Share on other sites

Παλι τα μπερδευεις...η εταιρια ειναι η hagen..που εχει και αλλα φιλτρα..Δεν μπορεις να πεις οτι η Eheim ειναι κλασεις ανωτερη και ειναι πολυ κοντα η μια στην αλλη οσο και αν δεν θες να το πιστεψεις και οσο και αν επιμενεις..

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδεια καθεστε και παιδευεστε, ιδου η λυση και τελειωσατε!

http://www.aquazone.gr/forums/topic/87727-diy-oeeeoni-adhi-aanaaee-30-eeonui/

καλα αυτο εδω ειναι τα παντα ολα!!!!!!!!!!!!και εξηγει και την λειτουργια των φιλτρων!!!!

δεν στο ειχα πει τοτε ,αλλα ποτε δεν ειναι αργα-----πολυ καλο το φιλτρο σου αν και εγω(αν ποτε εκανα τετοιο λουλουδι) θα εκανα καποιες μετατροπες

Link to comment
Share on other sites

λοιπον θυγατρικη της mercedes ειναι η sangyong-------καμια σχεση

θυγατρικη της michelin ειναι η kormoran------ουτε πλησιαζει

chevrolet αμερικη vs daewoo ευρωπη και ασια-----δεν νομιζω

hollywood με bolywood!!!!!!!!!!

και βουρτσα με ........ δεν νομιζω οτι εχουν σχεση!!!!!!!!

επεισης νομιζω οτι και οι δυο εταιριες (eheim και fluval)εχουν πουλημενα σχεδια σε κινεζικες εταιριες---μηπως να βαλουμε και αυτα σε συγκριση?

Link to comment
Share on other sites

καλα αυτο εδω ειναι τα παντα ολα!!!!!!!!!!!!και εξηγει και την λειτουργια των φιλτρων!!!!

δεν στο ειχα πει τοτε ,αλλα ποτε δεν ειναι αργα-----πολυ καλο το φιλτρο σου αν και εγω(αν ποτε εκανα τετοιο λουλουδι) θα εκανα καποιες μετατροπες

Πολυ θα μου αρεσε να μπεις στο σιγκεκριμενο θεμα και να ακουσω τις αποψεις σου ( γιατι οχι ).

Ολα ειναι δεκτα!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον θυγατρικη της mercedes ειναι η sangyong-------καμια σχεση

θυγατρικη της michelin ειναι η kormoran------ουτε πλησιαζει

chevrolet αμερικη vs daewoo ευρωπη και ασια-----δεν νομιζω

hollywood με bolywood!!!!!!!!!!

και βουρτσα με ........ δεν νομιζω οτι εχουν σχεση!!!!!!!!

επεισης νομιζω οτι και οι δυο εταιριες (eheim και fluval)εχουν πουλημενα σχεδια σε κινεζικες εταιριες---μηπως να βαλουμε και αυτα σε συγκριση?

Μα ειναι η ιδια εταιρεια! Η hagen εχει την fluval, elite, aquael αν δεν κανω λαθος κτλ!

Αλλα και παλι δεν μου λεει κατι εμενα μια εταιρεια να εχει 30 φιλτρα και τα μισα παλιας τεχνολογιας ( βλεπε σειρα classic ) και να ειναι δυσχρηστα, ευθραυστα, πανακριβα και να μην βρισκεις και ανταλακτικα ευκολα!

Link to comment
Share on other sites

Μα ειναι η ιδια εταιρεια! Η hagen εχει την fluval, elite, aquael αν δεν κανω λαθος κτλ!

Αλλα και παλι δεν μου λεει κατι εμενα μια εταιρεια να εχει 30 φιλτρα και τα μισα παλιας τεχνολογιας ( βλεπε σειρα classic ) και να ειναι δυσχρηστα, ευθραυστα, πανακριβα και να μην βρισκεις και ανταλακτικα ευκολα!

να ξερεις φιλε μου οτι οσο ποιο παλιο ειναι μπορει και δυσρηστο να ειναι ειναι δοκιμασμενο.θελω να δω τα καινουργια ειδικα αυτα με τα ηλεκτρονικα να αντεχουν 20 και 30 ετη.. οπως αντεχει η σειρα classic της eheim.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να μην αντεξει;

Link to comment
Share on other sites

Μα ειναι η ιδια εταιρεια! Η hagen εχει την fluval, elite, aquael αν δεν κανω λαθος κτλ!

Αλλα και παλι δεν μου λεει κατι εμενα μια εταιρεια να εχει 30 φιλτρα και τα μισα παλιας τεχνολογιας ( βλεπε σειρα classic ) και να ειναι δυσχρηστα, ευθραυστα, πανακριβα και να μην βρισκεις και ανταλακτικα ευκολα!

εχουμε γραψει 8 σελιδες πραγματα και δεν αλαξε ουτε λιγο η γνωμη σου!!!!!μετα απο τοσα στοιχεια που παρεθεσα??????

σιγουρα λοιπον δεν εχω εγω κολημα με την eheim!!!!!!

Στο μονο που συμφωνω στο ποστ σου(το ειπα και παραπανω)ειναι τα ακριβα ανταλακτικα......κατα τα αλλα ουτε ακριβοτερα ειναι τα φιλτρα της eheim ,ουτε δυσχρηστα ουτε ευθραυστα αλλα ουτε και παλιοτερης τεχνολογιας.......αυτο ειναι κατι που αιωρητε(αντζελα δημητριου)στο ΑΖ χωρις στοιχεια αλλα και χωρις εμφανη λογο!!!!!!!!!

by the way 5watt παραπανω καταναλωση απο φιλτρο σε φιλτρο σημαινει περιπου 10 ευρω τον χρονο οποτε τα ποιο εξελιγμενα φιλτρα της eheim(μιας και καινε ολα λιγοτερο ρευμα)την διαφορα στην τιμη των ανταλακτικων στην δινουν πισω εμμεσα,και σε διαρκεια πολλων χρονων(αφου αποδεδηγμενα αντεχουν πολλα χρονια),το φιλτρο το παιρνεις τζαμπα......

Link to comment
Share on other sites

Πολυ θα μου αρεσε να μπεις στο σιγκεκριμενο θεμα και να ακουσω τις αποψεις σου ( γιατι οχι ).

Ολα ειναι δεκτα!

ευχαριστω για την προσκληση!!!!οταν εχω χρονο ill do!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν αιωρείται τίποτα χωρίς αιτία στο ΑΖ. Όλοι όσοι γράφουν εδώ, μεταφέρουν και τις προσωπικές τους εμπειρίες.

Link to comment
Share on other sites

εχουμε γραψει 8 σελιδες πραγματα και δεν αλαξε ουτε λιγο η γνωμη σου!!!!!μετα απο τοσα στοιχεια που παρεθεσα??????

σιγουρα λοιπον δεν εχω εγω κολημα με την eheim!!!!!!

Στο μονο που συμφωνω στο ποστ σου(το ειπα και παραπανω)ειναι τα ακριβα ανταλακτικα......κατα τα αλλα ουτε ακριβοτερα ειναι τα φιλτρα της eheim ,ουτε δυσχρηστα ουτε ευθραυστα αλλα ουτε και παλιοτερης τεχνολογιας.......αυτο ειναι κατι που αιωρητε(αντζελα δημητριου)στο ΑΖ χωρις στοιχεια αλλα και χωρις εμφανη λογο!!!!!!!!!

by the way 5watt παραπανω καταναλωση απο φιλτρο σε φιλτρο σημαινει περιπου 10 ευρω τον χρονο οποτε τα ποιο εξελιγμενα φιλτρα της eheim(μιας και καινε ολα λιγοτερο ρευμα)την διαφορα στην τιμη των ανταλακτικων στην δινουν πισω εμμεσα,και σε διαρκεια πολλων χρονων(αφου αποδεδηγμενα αντεχουν πολλα χρονια),το φιλτρο το παιρνεις τζαμπα......

Φιλε linglong,

Πρωτον, προφανως εσυ δεν προκειται να πεισεις εμενα κι εγω δεν προκειται να πεισω εσενα, μιας και ολα τα "στοιχεια" που εδωσες τα αντεκρουσα και δεν μου λενε τιποτα!

Δευτερον, ας μη γελιομαστε, οταν μιλαμε για fluval και eheim μιλαμε για τα πιο ευρεως διαδεδομενα και πιο ευρεως χρησιμοποιουμενα φιλτρα οπως την σειρα 5 και 6 της fluval και την σειρα classic της eheim. Σε αυτο δεν υπαρχει καμια περιπτωση να με πεισεις να αλλαξω ενα ευχρηστο φιλτρο οπως το 106,206,306,406 με ενα της classic. Οπως πολυ ωραια ειπε ενας φιλος στις αρχες αυτου του θεματος ειναι αδυνατον ο ανθρωπος να εχει πατησει στο φεγγαρι κι εμεις ακομη να βαζουμε τα βιολογικα υλικα σε καλτσες. Με κλιπσακια που σπανε, με ακαμπτους σωληνες, χωρις συστημα πληρωσης, με πανακριβα ανταλλακτικα, πανακριβα τα ιδια κτλ. Πιστευω σε αυτο σε καλυψα οσον αφορα το θεμα της τεχνολογιας.

Τριτον, τοσοι αλλοι εδω μεσα σου γραψανε κι ομως εσυ απευθυνεσαι μονο σε εμενα. Δεν ξερω γιατι και δεν θελω να το ψαξω παραπανω αλλα θα σε παρακαλεσω να σταματησεις να κινεισαι προσωπικα εναντιων μου και να σταματησεις τους λαικισμους με τα πολλα ερωτηματικα και θαυμαστικα! Δεν μου παρεθεσες δα και κανα σχεδιαγραμμα της ΝΑΣΑ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατι να μην αντεξει;

γιατι ολα ειναι θεμα κοστους.οσα δε εχουν ηλεκτρονικα ειναι ποιο ευπαθη απο τα αλλα.

Έγινε επεξεργασία - zapetros
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...