Jump to content

Κατά Αιόλου Γένεσις


Aiolos

Recommended Posts

Ολα βαδιζουν πολυ ωραια και μπραβο σου γι'αυτο.Την chaeto ηθελα να ρωτησω, την εβαλες απευθειας στο samp?Γνωριζεις πως μπορει να κουβαλαει τα παντα επανω της και να βαλεις στο συστημα σου απο πολυ νωρις ανεπιθυμητους οργανισμους.Αν οχι θα ειχε πολυ ενδιαφερον για ολους να μας πεις ποια διαδικασια ακολουθησες πρειν την τοποθετησεις στο ενυδρειο σου.Καλη συνεχεια... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη διαδικασία ήταν οπτικού χαρακτήρα... λες να είμαι τόσο γκαντέμης?

Το καλό είναι ότι στην είσοδο της επιστροφής υπάρχει προφίλτρο με ενεργό άνθρακα, αντιφώσφορο και λίγο σφουγγάρι, οπότε αν είχε κάτι υπάρχει πιθανότητα να μην περάσει από εκεί....

Link to comment
Share on other sites

Μην τον αγχώνεις ρε Στάθη και πάθει καμιά καρδιά, είναι σε κρίσιμη ηλικία χαχαχα, μην σε απασχολεί Βαγγέλη αφού δεν παρατήρησα στο δικό μου ενυδρείο κάτι περίεργο ούτε στο δικό σου θα βγει κάτι, ίσα ίσα αν ακολουθούσες διαδικασία ξεπλύματος θα έχανες και τα κοπίποδα που έχει μέσα.

Έγινε επεξεργασία - grigoros
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ εκεί βασίστηκα Γρηγόρη, ότι δεν είχες πρόβλημα με το ενυδρείο σου.... λογικά θα το είχες παρατηρήσει και θα με ενημέρωνες....

Αλλά καλά έκανε και το τόνισε ο Στάθης γιατί όντως είναι κάτι που χρειάζεται προσοχή για κάποιον που βάζει οτιδήποτε ζωντανό στο ενυδρείο του.

Link to comment
Share on other sites

μη μου τον κύκλο τάραττε

Σημερινές μετρήσεις

ΝΗ3/4= 0,0

ΝΟ2= 0,0
ΝΟ3= 0,2
ΡΟ4= 0,1

Και εγένετο ο κύκλος !!!

yessssssssssss

Link to comment
Share on other sites

Με το καλο πι πρωτη κατοικοι Αιολε...

Ερωτησουλα, μεντεσεδακια εβαλες στα καληματα του σαμπ ή απλα τα ακουμπας επανω τα καπακια που εφτιαξες;;

Εχω κατι κατα νου και θελω να του βαλω καπακι ππως εκανες εσυ....

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έβαλα μεντεσέδες, απλά τα καλύμματα πατάνε στις εσωτερικές πατούρες από τζάμι που είναι κολλημένες με σιλικόνη.

Link to comment
Share on other sites

It's Alive

Όπως ήταν αναμενόμενο μαζί με την chaeto προστέθηκαν και κάποιοι νέοι κάτοικοι που δραστηριοποιούταν επάνω στην άλγη.... και δεν είναι άλλοι από κωπήποδα!!

DSC05882_zps0676711d.jpg DSC05884_zpse6238361.jpg

Τι καλύτερο για ένα παρθένο σύστημα και χωρίς θηρευτές, να κατακτήσουν όλο το ενυδρείο !!!

Copepods.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα μας κανεις να τα ξεστησουμε και να αρχίσουμε να κολλάμε τζάμια απο την αρχή Βαγγέλη! Ποσο σε ζηλεύω να ξέρες! Παντα με την καλη την έννοια φιλαρακο!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί... μια χαρά είναι το δικό σου τώρα που έγινες και reefsafe !!! xa xa xa

Link to comment
Share on other sites

Γιατί... μια χαρά είναι το δικό σου τώρα που έγινες και reefsafe !!! xa xa xa

Ναι αλλα μαρεσει οπως το εχεις οργανώσει! Ουτε σταγόνα στο πάτωμα!

Οσο για το reef safe με τοσο δουλεμα που μου ρίξατε εσυ κι η συντεχνία σου (Giovanni, bababrilios και σια ο.ε) δεν μπορούσα να κανω αλλιώς! Κι ο αλεξ ειχε πει το αείμνηστο βαλες ο χαβαλες! Χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

χα χα.... σε "δουλέψαμε" καλά όμως !!!

Link to comment
Share on other sites

χα χα.... σε "δουλέψαμε" καλά όμως !!!

Ωωω Καλα να σαι...Και δειτε τι προέκυψε!

http://www.aquazone.gr/forums/topic/85401-valerimless-reef/?p=906944

Link to comment
Share on other sites

μόλις είμαι έτοιμος, ετοιμάσου για κανένα φραγκακι χα χα χα... τζάμπα σε κάναμε ρεφά? !!!

χαχαχαχααχαχ

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη ένα ηλεκτρολογικός πίνακας, ο κεντρικός, και είναι αυτός που θα δίνει στους άλλους δύο (ο ένας υπάρχει ήδη, και ο τρίτος είναι υπό κατασκευή).

Αυτός εκτός από τον αυτόματο που έχει, έχει τοποθετηθεί και ψηφιακός μετρητής κατανάλωσης.... ζήλεψα από τον Giovanni !!!

20140218_152158_zpsa6db7d3d.jpg

Υπ όψιν, ότι στον κεντρικό πίνακα του σπιτιού υπάρχει και αυτόματος για προστασία κατά της ηλεκτροπληξίας.

Link to comment
Share on other sites

πολυ μελετημένη δουλεια!!!!!αυτα ειναι ενυδρεια !!!!!!μραβο παιδια , ποσο εχει στοιχίσει μεχρι τωρα ο εξοπλισμός πινακες κτλ?

Έγινε επεξεργασία - piranhas2
Link to comment
Share on other sites

Ένα πράγμα που δεν θα κάτσω να κάνω και να ασχοληθώ καθόλου είναι το κόστος..... δεν θέλω να ξέρω !!!!

Μια τέτοια όμως είναι καλή περίπτωση.... no limit !!!

american-express-platinum-card.jpg

Link to comment
Share on other sites

συνφωνω με τον βαγγελη αμα βάλουμε όλοι κατω να βγάλουμε το κόστος μας με το αποτέλεσμα που θα βγει σίγουρα μετά θα κοπάναμε με το κεφάλι μας όπου βρίσκουμε!

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν τολμώ να το κάνω... και άντε το έκανα και υπολόγισα τα εξαρτήματα, τον εξοπλισμό και τα βασικά......

Ξέρετε πόσο επιπλέον θα βγουν και τα τσίτζιλα-μίτζιλα ?....(όλα εκείνα τα μικρά που δεν τα υπολογίζουμε)...

Οπότε ας το κάνω όπως το θέλω και ας μη μάθω ποτέ πόσο μου βγήκε !!!

Link to comment
Share on other sites

Κωπήποδα να φάνε και οι κότες !!!

Μόλις παρέλαβα 10 σακουλάκια ολοζώντανα και φρέσκα κωπήποδα.

20140218_215717_zps2b65be6e.jpg
Αφού τους έγινε προσαρμογή για την θερμοκρασία, μετά άρχισε η προσαρμογή με την σταγονομετρική μέθοδο για την αλατότητα.

20140218_222353_zps61372a27.jpg

Έπρεπε από τα 1015 που ήταν να φτάσει στα 1025 !!!!

20140218_222403_zpsc3ad0e13.jpg

20140218_222419_zpsce87a38f.jpg

Λόγω ότι τα θέλω για αναπαραγωγή γίνεται όλη αυτή η διαδικασία γιατί είναι πολύ ευαίσθητα στις όποιες απότομες μεταβολές.

Την είχα πατήσει παλιά που δεν γνώριζα και τα είχα ρίξει απευθείας μέσα χωρίς καμιά προσαρμογή και πέθαναν όλα ακαριαία !!!... απλά καταναλώθηκαν ως τροφή.

Το πάθημα μάθημα.

Link to comment
Share on other sites

Αιολε πως τα εβαλες στο μεγαλο κουβαδακι;; Με τι νερο εννοω..... Και προσαρμογει τα εκανες εκει η στα σακουλακια του;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...