Jump to content

Κατά Αιόλου Γένεσις


Aiolos

Recommended Posts

Βαζω ρε Κωστα.Μηπως θελει αμινοξεα; :D

Θα μας σκισει ο Βαγγελης χαχαχαχααααα

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα. Εγώ μια φορά την εβδομάδα δίνω σίδηρο σε υγρή μορφή στο ποτιστήρι! Αμινοξέα δεν έχω ρίξει ποτέ μου! Θα το έχω υπόψιν μου!! Κατά τα άλλα μόνο νεράκι και αν δεις τι μπουμπούκια έχει θα τρελαθείς! Κάτι σαν τον Βαγγέλη μόλις δει τα χάλια μας ένα πράγμα! Ααααχαχαχαχαχα!!!

Link to comment
Share on other sites

εεεεεε το χαλάτε το θέμα ρε σεις..... άντε απ εκεί!!!

Να πάτε σε άλλο χα χα χα

Link to comment
Share on other sites

Μάθε τέχνη κι άστηνε κι άμα πεινάσεις πιάστηνε ή αλλιώς.... Παλιά μου τέχνη κόσκινο

Όπως και να έχει η παροιμία όμως, μαζί με την παραγωγή φυτοπλαγκτόν ξεκίνησα και την εκκόλαψη για artemia


Μπορεί οι ζωντανοί οργανισμοί στο ενυδρείο να μην είναι πολλοί (ακόμη), αλλά τουλάχιστον θα έχουν γκουρμέ τροφή !!!!

artemia_zps82c3390e.jpg

Link to comment
Share on other sites

εγω να σε ρωτησω την παραγωγη φυτοπλανγκτον για ποιον λογο θα την ξεκινησεις τωρα?

Link to comment
Share on other sites

εγω να σε ρωτησω την παραγωγη φυτοπλανγκτον για ποιον λογο θα την ξεκινησεις τωρα?

ετσι γουσταρει ρε :P

μην του πεις Βαγγελη :)

Link to comment
Share on other sites

Θέλει τουλάχιστον 20 μέρες για να γίνει.... μέχρι τότε όλο και κάτι θα μπει, αλλά κάποια ποσότητα θα την διατηρήσω στο ψυγείο σαν backup πριν ξεκινήσω την δεύτερη παρτίδα.

Link to comment
Share on other sites

δεν σε πρόλαβα Στράτο... και που να το σβήνω τώρα!!! (εδώ δεν έσβησα άλλα κ άλλα) χαχαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι επαθα παλι.Εχουν παρει φωτια τα ψαλιδια μου.Η ανοιξη θα φταιει :D

Link to comment
Share on other sites

και οι 2 σας θελετε ενα χερακι ξυλο να στρωσετε.ο ενας τυχερος γιατι ειναι μακρια,ο αλλος θα μου μεινει στα χερια και μονο που το σκεφτομαι.ωραιους φιλους εχω...χεχε

Link to comment
Share on other sites

τι ψαλίδια μου λες..... με μηχανή του γκαζόν είσαι !!!
χα χα χα

Link to comment
Share on other sites

και οι 2 σας θελετε ενα χερακι ξυλο να στρωσετε.ο ενας τυχερος γιατι ειναι μακρια,ο αλλος θα μου μεινει στα χερια και μονο που το σκεφτομαι.ωραιους φιλους εχω...χεχε

I love you καργα ρεεεεεε :bigemo_harabe_net-162:

τι ψαλίδια μου λες..... με μηχανή του γκαζόν είσαι !!!

χα χα χα

χαχαχαχαχαχααααα

Link to comment
Share on other sites

Αχ.... αυτή η αναμονή μέχρι να μπορέσω να βάλω ψάρια, κοράλλια, να πιάσει κοραλλίνη, να... να.... να... με σκοτώνει !!!

Link to comment
Share on other sites

Ένα μικρό upadate (όσο κάθομαι και περιμένω....)
Τα διάτομα δείχνουν να έχουν φύγει κατά 90% και άρχισε για τα καλά να πρασινίζει ο βράχος σε ορισμένα σημεία.

Το επόμενο χρώμα θα είναι το μοβ.....κοραλλίνη !!!

20140305_101935_zpsfb1c42be.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κοραλλινη.... σαν χρυσαφι ακουγεται....

Έγινε επεξεργασία - Giovanni
Link to comment
Share on other sites

Κοραλλινη.... σαν χρυσαφι ακουγεται....

ασε μας κουκλιτσα μου......για σενα ειναι ακομα μακρινο ονειρο χαχαχαχαχαχαχχαχαχαχαααααααααααααα

Link to comment
Share on other sites

έχουμε ακόμη μέλλον μέχρι εκεί

Link to comment
Share on other sites

Όπως αναφέρω και πιο πάνω, για αλάτι χρησιμοποίησα το Slinity της AquaVitro.

Κάποια σχόλια για το αλάτι μπορείτε να δείτε σε αυτό το παλιότερο θέμα των προϊόντων όλης της σειράς.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/39421-aquavitro/?p=914216

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Βαγγέλη ένα τεράστιο ΜΠΡΑΒΟ απο εμένα και συγχαρητήρια για την επιλογή σου να τα μειραστείς όλα αυτά μαζί μας!!!Νομιζω πως φαίνεται ότι είσαι μεγάλος reefας και αγαπάς αυτό που κάνεις!

Δεν σου κρύβω ότι έχω ξεκινησεί να ετοιμάζω και εγώ ένα ενυδρείο με σκοπό να γίνει reef.Πραγματικά είχα πελαγώσει μέχρι που διάβασα το θέμα σου και μου λύθηκαν τα χέρια!

Νομίζω πως αυτό το θέμα είναι ΒΙΒΛΟΣ για εκείνον που θέλει να κάνει ένα σωστό ξεκίνημα με τις σωστές βάσεις!

Θα ανοίξω και εγώ ένα θέμα να μου λυθούν οι πολλές απορίες που έχω,για να μην σου χαλάω και το θέμα.

Εύχομαι καλό στοκάρισμα φίλε και να το δεις όπως επιθυμείς..γιατί κακά τα ψέματα το αξίζεις!!! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε, αυτός ήταν και ο απώτερος σκοπός του θέματος, να περιλαμβάνει βήμα προς βήμα όλη την πορεία από το Α ως το Ω (A to Z για να είναι και πιο δικό μας !!!).

Μέσα απ αυτό το θέμα δηλαδή να μπορέσει κάποιος να μάθει όλα τα στάδια στησίματος ενός ενυδρείου, να πάρει ιδέες τόσο για θέματα οργάνωσης, εξοπλισμού, των βασικών στοιχείων, αλλά και θεωρητικής.

Το θέμα όπως καταλαβαίνεις έχει πολύ μέλλον ακόμη, διότι θα γίνονται αναφορές για τον τρόπο της συντήρησης του και τα υλικά που θα χρησιμοποιούνται, αναφορές για συμπεριφορές και τις ανάγκες των οργανισμών που θα φιλοξενηθούν και οτιδήποτε αφορά την πορεία του, (θετικές και αρνητικές καταστάσεις).

Για να έχει όμως περισσότερη "επιτυχία" σαν θέμα, προϋποθέτει και την συμμετοχή των μελών για να συζητηθούν οι ιδέες, οι απορίες, οι προτάσεις και οτιδήποτε άλλο εποικοδομητικό.

Link to comment
Share on other sites

Ανατολής - Δύσης συνέχεια....

Οι περισσότεροι από εμάς έχουμε βάλει στο ενυδρείο μας τον "δικό μας" χρόνο του ημερήσιου κύκλου και ο λόγος είναι καθαρά πρακτικός.

Συνήθως, είτε με χρονοδιακόπτες είτε με ολοκληρωμένα συστήματα ανατολής - δύσης, το ρυθμίζουμε να ξημερώνει στις 12:00 ή και πολύ αργότερα, και να νυχτώνει στις 24:00 ή και στις 02:00, ώστε να μπορούμε να το απολαμβάνουμε τις ώρες που βρισκόμαστε στο σπίτι.

Δεν λέω ότι είναι λάθος αυτός ο "παράδοξος" ημερήσιος κύκλος του ενυδρείου (έτσι το είχα και εγώ), αλλά παρατήρησα τις συμπεριφορές των οργανισμών σε σχέση με τον φυσικό ημερήσιο κύκλο.

Λόγω ότι τα σπίτια μας δεν θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν τελείως σκοτεινά, η φυσική ανατολή - δύση "επηρεάζει" και το ενυδρείο μας. Εξαρτάται βέβαια και η θέση/χώρος που το έχουμε τοποθετημένο.
Παρατήρησα λοιπόν ότι κατά το ξημέρωμα (7-8 η ώρα), οι οργανισμοί αποκτούν μια κινητικότητα και ξεπροβάλλουν δειλά δειλά από τις κρυψώνες τους και κατά τις 9-10 έχουν δραστηριοποιηθεί πλήρως. Αναφέρομαι στα ψάρια και όχι σε κοράλλια.
Τα φώτα μου (μέχρι τώρα), τα είχα ρυθμίσει έτσι ώστε η ανατολή να αρχίζει στις 14:00 και να σβήνουν στις 24:00, αλλά έτσι είχα ένα παράδοξο.
Τα ψάρια "βαρούσαν" υπερωρίες στο βιολογικό τους ρολόι, δηλαδή 17 ώρες ημέρα !!!

Στα κοράλλια, (φαντάζομαι και στα φυτά αν πρόκειται για φυτεμένο), δεν υπάρχει πρόβλημα, τον θέλουν τον δυνατό φωτισμό ενός φωτιστικού άσχετα με τον φυσικό ημερήσιο κύκλο.

Σκέφτηκα λοιπόν να πειραματιστώ για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα με τον φωτισμό και να ακολουθήσω το ωράριο του φυσικού ημερήσιου κύκλου στο ενυδρείο μου.

Έτσι ρύθμισα το φωτιστικό να ανατέλλει κατά το ξημέρωμα και να δύει κατά τη δύση της κάθε φυσικής εποχής που (θα) διανύουμε.

Δεν ξέρω τι θα πετύχω με αυτόν τον νέο κύκλο, αλλά είναι κάτι που νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να πειραματιστώ για να δω τις συμπεριφορές των οργανισμών σε σχέση με το "βιολογικό τους" ρολόι, και είμαι ανοιχτός σε κάθε είδους συζήτηση, παρατηρήσεις και προτάσεις..... ας το συζητήσουμε λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Αναγκαστικα βαρανε υπερωριες τα ζωντανα Βαγγελη για να τα χαζευουμε τις ωρες που ειμαστε σπιτι

Αδιαφορωντας για τους βιολογικους τους ρυθμους

Το σωστο ειναι να προσομοιαζουμε την φυση, καλο το πειραμα σου, αναμενουμε τα αποτελεσματα....

Ομως εχω μια απορια

Μετα την δυση, στο δωματιο θα υπαρχει κανονικο φως δωματιου η φεγγαροφως;;

Link to comment
Share on other sites

Ομως εχω μια απορια

Μετα την δυση, στο δωματιο θα υπαρχει κανονικο φως δωματιου η φεγγαροφως;;

Όχι δεν υπάρχει κάποιο που να είναι μόνιμα αναμμένο, μόνο κατά διαστήματα και για λίγο ούτε και φως του φεγγαριού, άλλωστε το φωτιστικό που έχω ακολουθεί και τον κύκλο της σελήνης.

Στο δωμάτιο υπάρχει η τηλεόραση, ένα υπολογιστής και ένα μικρό φωτιστικό για να βλέπω τα πλήκτρα !!

Με λίγα λόγια ο φωτισμός του χώρου δεν "ενοχλεί" το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...