Jump to content

Κατά Αιόλου Γένεσις


Aiolos

Recommended Posts

Ενταααξει ρε! Το κούρεμα έχει ξεφύγει πλήρως! Θα φτάσουμε σε σημείο να δούμε το ενυδρείο του Ζιο στο θέμα του Βαγγέλη σε λίγο!!!

Link to comment
Share on other sites

διαβάζοντας και τις 41 σελίδες πραγματικά νιώθω πιο πλούσιος σε γνώσεις.

το συγκεκριμένο topic είναι σας ένας πλήρης οδηγός απο το ΑtoZ reef

ο σκοπός που ασχολήθηκα με το άθλημα ήταν να καταφέρω κάποια στιγμή να συντηρώ ενα reef αλλα με ολες αυτές τις διαδικασίες που απαιτεί το αλμυρό νερό ήταν αποθαρρυντικό.

κάθε σελίδα που άλλαζα ένιωθα οτι η εικόνα ενος reef στο σαλόνι μου πλησίαζε όλο και πιο κοντά..

απλα respect και ​ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτός είναι και ο σκοπός του άρθρου φίλε μου και όχι μόνο να πω ότι "ξέρετε κάνω ενυδρείο"

Άλλωστε έχουν ακόμη να γραφτούν πολλά πράγματα (επιτυχίες και αποτυχίες) και θα θεωρηθεί ολοκληρωμένο μετά από πολύ πολύ καιρό !!!

Link to comment
Share on other sites

Ριάκτορες

Όσοι χρησιμοποιούν ριάκτορες για άνθρακα και αντιφώσφορο αντιμετωπίζουν το πρόβλημα ότι βουλώνουν σύντομα τα σφουγγάρια που υπάρχουν μέσα σ αυτούς (πάνω και κάτω).

Μια λύση είναι να αντικατασταθούν με κάποιο "λεπτόκοκκο" πλέγμα ή και να αφαιρεθούν ακόμη αν το επιτρέπει η κατασκευή του ριάκτορα.

Υπάρχει και άλλη λύση που δεν λύνει εξ ολοκλήρου το πρόβλημα του μπουκώματος, αλλά το περιορίζει σε μεγάλο βαθμό.

"Μωράκι μου, βάλε το βρακάκι σου"

20140323_113337_zps0a1e7dfd.jpg 20140323_113715_zps8672bece.jpg

Όπως καταλάβατε (φαίνεται άλλωστε και στις φώτο), είναι η χρήση μιας κάλτσας όπως τις λέμε, (με πολύ πυκνή ύφανση) που κατακρατεί μεγάλο μέρος από σκουπίδια που ρουφάει η αντλία, απλά όταν αρχίσει να βουλώνει, ..."ξεβρακώνετε" τους ριάκτορες και με ένα ξέπλυμα θα είναι όλα εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχη στα βρακακια παιδια.Οχι στριγκακια χαχαχααχαχαχαχαχααααα

Link to comment
Share on other sites

Τέρας ε τέρας...

:lolu::lolu:

Link to comment
Share on other sites

Παιδικές ασθένειες

Όπως σε κάθε νέο σύστημα, έτσι και σ αυτό, έκαναν την εμφάνισή τους οι άλγες... καλές και κακές.

Πρώτα τα διάτομα και τώρα το κυανοβακτήριο και ενώ μετά από μερικές μέρες έδειχνε σημάδια υποχώρησης το σιφωνάρισα, αλλά επανήλθε πάλι.

Αποφάσισα να κάνω μια πιο "χαλαρή" θεραπεία και όχι με το ChemiClean.... ίσως αργότερα μ αυτό αν δεν απαλλαγώ από κυάνο.

Έτσι χρησιμοποίησα συνδυαστικά δυο προϊόντα της MICROBE-LIFT, το Gravel & Substrate Cleaner και κλασσικά το Special Blend

097121204851b.jpgimages13795148865239ba06083bf.jpg

Από την δεύτερη μέρα της εφαρμογής άρχισαν να φαίνονται σημάδια υποχώρησης, και θέλω να πιστεύω ότι οφείλεται στη θεραπεία και όχι ότι έγινε ο κύκλος του.

Όπως και να έχει όμως άρχισε να υποχωρεί..... θα δείξει όμως και τις επόμενες μέρες το πως θα πάει.

Στο βίντεο τουλάχιστον αυτό δείχνει... άντε να δούμε!!!

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο ιδικα για μας τους νεους που μας πας βημα βημα

να κανω μια ερωτηση συγνωμη αν χαλαω το θεμα αν κολλησουμε τα βραχια με τσιμεντο ταχιας υπαρχει προβλημα και αν ναι ποιο ειναι αυτο ?

Link to comment
Share on other sites

Ταχείας εμπορίου δεν γνωρίζω αν κάνει και τι μπορεί να επιφέρει στο ενυδρείο.

Υπάρχουν όμως ενυδρειακές εταιρίες που βγάζουν ειδικά τσιμέντα ταχείας για τέτοιες δουλειές... ELOS, Korallen-Zucht, ίσως κι άλλες.

Πάντως ο adlib με ταχείας εμπορίου τους κόλλησε και όπως είπε δεν είχε πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να μας πεις πως εκανες το τελειωμα με τον αραγωνιτι και το λευκο τσιμεντο ?

αναλογιες

πυχτο η αραιο

τροπος εφαρμογης ?

Link to comment
Share on other sites

Λόγω ότι τα βράχια κολλήθηκαν με τον αφρό, το μείγμα του τσιμέντου ήταν αρκετά αραιωμένο και η εφαρμογή του έγινε με πινέλο ή με μικρή σπάτουλα για το γέμισμα ορισμένων σημείων.

Σκοπός ήταν η κάλυψη του αφρού, για πρακτικούς και αισθητικούς λόγους, και όχι τόσο για σταθεροποίηση.

Δεν έδωσα ιδιαίτερη βάση στις αναλογίες, αλλά ήταν αρκετά νερουλό !!!

Link to comment
Share on other sites

Κάνε υπομονή και το νερό θα γίνει πιο γαλανόοοοοοοοοοοο

:band:

Πόσο υπομονή πια !!! άρχισα να κουράζομαι......

"Ξεπετσιάζονται" τα βράχια από το κυάνο, το ρουφάνε οι κυκλοφορητές και το κάνουν κομματάκια, με αποτέλεσμα το νερό να είναι γεμάτο αιωρούμενα σωματίδια από κυάνο.

Ας ελπίσω να είναι στα τελευταία του...

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη στο είπα ότι με το σιφωνάρισμα δεν θα γίνει δουλειά, θα σε ταλαιπωρήσει αρκετό καιρό και αυτό γιατί όπως ξέρεις πρέπει να κάνει τον κύκλο του, εγώ ακόμα ταλαιπωρούμαι, όχι όπως στο αρχικό του στάδιο άλλα ακόμα υπάρχει αρκετό και ας ρίχνω και βακτήρια, μπόρα είναι θα περάσει.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι Γρηγόρη....πρέπει να κάνει τον κύκλο του.

,,,,και το άτιμο, είναι και αντιαισθητικό πανάθεμα το !!!!

Link to comment
Share on other sites

Άσε άσε Βαγγέλη, μου θύμιζε κυρίως στην έξαρση του την δύσκολη βδομάδα κάθε μήνα του ωραίου φύλου.

Έγινε επεξεργασία - grigoros
Link to comment
Share on other sites

....."περίοδος" είναι θα περάσει χαχαχαχαχ

20140325_192146_zpse9199706.jpg

To θετικό είναι ότι δεν επηρεάζει οτιδήποτε μαλακό κοράλλι, μανιτάρια κλπ... σταματάει εκεί !!!

χμμμμ λέτε η λύση για την καταπολέμηση του να είναι κάποιο σκεύασμα παρόμοιο με την τοξικότητα των κοραλλιών !!!

(θέλω δικαιώματα για την πατέντα της ιδέας) !!!!!

Θα περάσω τις ρικορντεες από το μπλέντερ και θα ρίξω το ζουμί τους στο ενυδρείο !!!!

:hysterical::hysterical::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ που το έχω περάσει σε απίστευτα μεγάλη κλίμακα, τόση ώστε να ξεστήσω το ενυδρείο, παρατήρησα πως σταματώντας το special blend μαχαίρι και χρησιμοποιώντας το chemi απαλάχτηκα μια και καλή Βαγγέλη! Δεν το έχω ξαναδεί ποτέ και από τότε δεν έχω ρίξει ξανά και βακτήρια! Δεν ξέρω, ίσως να παίζουν ρόλο και τα βακτήρια! Έχω ακούσει και στο παρελθόν ότι το special blend έχει φταίξει για την εμφάνιση κυανού..... Γνώστης δεν είμαι, απλά λέω ότι έχω "πιάσει" από συζητήσεις όσο καιρό ασχολούμαι με την αλμύρα!

Link to comment
Share on other sites

Το ChemiClean το έχω δοκιμάσει πολύ παλιότερα με καταπληκτικά αποτελέσματα, αλλά όπως ανέφερα και πιο πάνω δεν θέλω να το χρησιμοποιήσω σε ένα τόσο νέο σύστημα.... (δυνατά χημικά με το καλημέρα σας δηλαδή).

Τώρα αν στην πορεία κριθεί απαραίτητο, και πάλι θα το σκεφτώ.

Μάλιστα σαν εναλλακτική λύση παράγγειλα ένα νέο προϊόν

cyanoclean-10-and-50ml.jpg

http://www.korallen-zucht.de/en/shop/products--technology/zeovit-basic-water-maintenance/7488_cyanoclean.html

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μπαίνω στον πειρασμό να το χρησιμοποιησω το συγκεκριμένο σκεύασμα που το εχω και αμεσα διαθέσιμο αλλά φοβάμαι επειδή έχω τα κοράλλια, όσο και να λέει ότι είναι αβλαβές πάλι κάποια ζημιά θα κάνει για αυτό και προτίμησα την φυσική λύση, Βαγγέλη αυτό της Korallenzucht είναι θεωρητικά reef safe;

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την εταιρία πρόκειται για ανταγωνιστικά βακτήρια... και η εταιρία ασχολείται αποκλειστικά με προϊόντα για θαλασσινό ενυδρείο.... οπότε !!!

Link to comment
Share on other sites

οποτε μακρια και αγαπημενα με το καλημερα αγνωστες χημειες σε νεο σεταπ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...