Jump to content

Κατά Αιόλου Γένεσις


Aiolos

Recommended Posts

δεν καλιμπραρίστηκε σωστά όμως! εξακολουθώ να μην είμαι ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα που κατάφερα! Βέβαια ο Βαγγέλης, μάλλον, έμεινε ευχαριστημένος, οπότε…… πάντως νομίζω πως πρέπει να το ξαναπροσπαθήσουμε! :geek:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη πως καλιμπραρονται αυτα τα "τερατακια";;

αστα...ΦΡΙΚΗ.

κερναω καφε κλπ οταν σε βγαλει ο δρομος σου σαμ

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη πως καλιμπραρονται αυτα τα "τερατακια";;

Ακόμα και με τις οδηγίες χρήσης να πας να τα καλιμπράρεις θα μπερδευτείς! βέβαια το καλιμπράρισμα δεν αναφέρεται στο σκίμμερ αλλά στον ηλεκτρονικό μετρητή του αέρα

Link to comment
Share on other sites

με έναν καφέ δεν την βγάζεις..... χρειάζεται πρωινό με μαρμελάδα και βούτυρο, ένα καλό μεσημεριανό φαγητό, ένας απογευματινός καφές και στο διάλειμμα καμιά ταβέρνα !!! Μετά πάλι απ την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

με έναν καφέ δεν την βγάζεις..... χρειάζεται πρωινό με μαρμελάδα και βούτυρο, ένα καλό μεσημεριανό φαγητό, ένας απογευματινός καφές και στο διάλειμμα καμιά ταβέρνα !!! Μετά πάλι απ την αρχή.

χαχαχα! έτσι!

Link to comment
Share on other sites

με έναν καφέ δεν την βγάζεις..... χρειάζεται πρωινό με μαρμελάδα και βούτυρο, ένα καλό μεσημεριανό φαγητό, ένας απογευματινός καφές και στο διάλειμμα καμιά ταβέρνα !!! Μετά πάλι απ την αρχή.

ετσι τον ταισες?γιατι μου φανηκε σαν να πηρε μερικα παραπανισια..

Link to comment
Share on other sites

μπααα φτηνά τη γλύτωσα, με ένα τσάι την έβγαλα μόνο.... Βέβαια, πρόταση του είχα κάνει αλλά δεν ήθελε.

Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη εχω χασει την μπαλα με εσενα πραγματικα οσο και να το παλευω τετοια οργανωση δεν την καταφερνω ουτε σε 2 ζωες μπραβο σου να το χαιρεσαι!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Λυκούργο, το έβαλα σκοπό να το κάνω όπως θέλω και όπως πρέπει και δεν θα κάνω "εκπτώσεις" η προχειρότητες.

Το ξεκίνησα σωστά και οργανωμένα και θα συνεχίσω έτσι μέχρι να τελειώσει. Βασικά πιστεύω ότι τέλειωσε και το μόνο που μένει τώρα είναι σταδιακά να γεμίσει ζωντανά !!!! yessssssssss

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να κρατηθώ, αλλά με σώζει που δεν έχω λεφτά τώρα !!!

Βέβαια υπάρχει και η λύση της ζητιανιάς.

Οι άποροι ζητάν κανένα φράγκο, εγώ θα ζητάω frag

:hocky:

Link to comment
Share on other sites

αχα πουλάκι μου... παγίδα ήταν ε?

χα χα χα

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να το λες με προφορα!

Ελεηστε τον φτωχο ρηφα, δωστα καλε κανα frag-o στον φτωχο πλην τιμιο ψαροκαμενο..... Εχω να κανω προσαρμογη απο προχθες!!

Εργοστασιο το χεις κανει.... Αντε να ψαχνεις ανθρωπο να στο κρατησει για λιγες μερες!

Στις 3 ταιζεις, οταν χτυπαει το κοκκινο πατας το πρασινο και οταν χτυπαει το κιτρηνο τραβας το πρασινο και οταν εδω κατεβει ερχεσαι απο εδω και το κανεις ετσι.....

Παντως χαρα στο κουραγιο σου!

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-122: :bigemo_harabe_net-122: :bigemo_harabe_net-122: :bigemo_harabe_net-122:

:thaman: :thaman:

Διαβάζω τρεις ώρες Βαγγέλη και...Εχω μείνει κάγκελο!!!

Απίστευτη δουλειά!!!

Οτι καλύτερο έχω δει!!!

Εύγε

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να το λες με προφορα!

Ελεηστε τον φτωχο ρηφα, δωστα καλε κανα frag-o στον φτωχο πλην τιμιο ψαροκαμενο..... Εχω να κανω προσαρμογη απο προχθες!!

Εργοστασιο το χεις κανει.... Αντε να ψαχνεις ανθρωπο να στο κρατησει για λιγες μερες!

Στις 3 ταιζεις, οταν χτυπαει το κοκκινο πατας το πρασινο και οταν χτυπαει το κιτρηνο τραβας το πρασινο και οταν εδω κατεβει ερχεσαι απο εδω και το κανεις ετσι.....

Παντως χαρα στο κουραγιο σου!

Μη γελάς κάπως έτσι είναι τα πράγματα, αν και πολλά είναι αυτοματοποιημένα....... πάντως οι οδηγίες χρήσης στον τυπογράφο είναι χα χα χα

Άσχετο... κάθε φορά που βλέπω το nick σου μου έρχεται αυτό στο μυαλό....

Jiminy-Cricket-2.gif

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-122: :bigemo_harabe_net-122: :bigemo_harabe_net-122: :bigemo_harabe_net-122:

:thaman: :thaman:

Διαβάζω τρεις ώρες Βαγγέλη και...Εχω μείνει κάγκελο!!!

Απίστευτη δουλειά!!!

Οτι καλύτερο έχω δει!!!

Εύγε

Ευχαριστώ Πάνο, ε είπα και εγώ μετά από τόσα χρόνια να κάνω κάτι όπως το ήθελα εξ αρχής.

Link to comment
Share on other sites

ετσι τον ταισες?γιατι μου φανηκε σαν να πηρε μερικα παραπανισια..

μήπως με είδες μπροστά σου στο καθρέφτη και νόμισες πως τα παραπανίσια ήταν δικά μου; :bigemo_harabe_net-171:

Link to comment
Share on other sites

Παιδικές ασθένειες

Δεν λέω, είναι μαγεία να στήνει κάποιος το ενυδρείο του από την αρχή, διορθώνοντας όλα τα λάθη του παρελθόντος, αλλά όλα έχουν ένα τίμημα.

Αναφέρομαι σε όλα αυτά που θα πρέπει να περάσει ένα νέο σύστημα και τα λέμε χαρητολογώντας "παιδικές ασθένειες"

Άλγες...άλγες, άλγες. Καφέ, κόκκινες, πράσινες, όλα (θα) τα έχει ο μπαξές.

Αφού πέρασα το στάδιο με τα διάτομα, τα οποία έκαναν τον κύκλο τους και εξαφανίστηκαν, ήρθε η σειρά του κυανοβακτήριου.

Άτιμο και αντιαισθητικό πράμα.
Είναι ικανό να καλύψει όλο το ενυδρείο, τζάμια, άμμο, βράχο και κοράλλια και εδώ είναι το σοβαρότερο πρόβλημα γιατί τα νεκρώνει, ειδικά τα σκληρά.

Ευτυχώς δεν έβαλα ακόμη κοράλλια γιατί είχα υπολογίσει ότι θα κάνει την εμφάνισή του, οπότε θα ήταν δώρο άδωρο.
Θα το αφήσω να κάνει τον κύκλο του, να ξεδώσει που λένε, μήπως και έτσι δεν ξανακάνει την εμφάνισή του στο μέλλον.

20140313_133811_zpsb2492434.jpg

20140313_133823_zps0e584051.jpg

20140313_133759_zpse1d59cd9.jpg

Μετά από 10 μέρες και σκεπασμένοι οι βράχοι με αυτό το πέπλο, άρχισε σιγά σιγά να υποχωρεί, αλλά είπα να το βοηθήσω λίγο να ξεκουμπιστεί ακόμη πιο γρήγορα με σιφωνάρισμα.

20140315_061438_zpsa1d486e2.jpg

Με την βοήθεια ενός εξωτερικού φίλτρου γεμάτο με ενυδρειακό βαμβάκι και προσαρμοσμένη στον σωλήνα εισαγωγής μια σκληρή βούρτσα * (αυτή είναι από ηλεκτρική σκούπα), η δουλεία γίνεται μια χαρά.

(* για βούρτσα μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και ένα πινέλο βαφής μαλλιών προσαρμοσμένο στον σωλήνα)

Όσον αφορά το εξωτερικό φίλτρο προτιμήστε κάποιο με εξωτερική αντλία όπως αυτά της φωτογραφίας, διότι κατά την αναρρόφηση είναι προτιμότερο να περνάει το νερό πρώτα από το υλικό φίλτρανσης και μετά από την αντλία.
Σε αντίθετη περίπτωση η φτερωτή της αντλίας θα διαλύει την άλγη και θα επιστρέφει στο ενυδρείο ως κόκκινο νερό, αλλά θα απορροφά και αραγωνίτη με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί πρόβλημα στην φτερωτή.

20140315_061830_zpsbc6b5eb2.jpg $_35.JPG

Ότι παρέμενε μέσα στο νερό από το τρίψιμο το ανέλαβε το skimmer...... να είναι καλά το γλυκό μου !!!

20140315_102940_zps18c936fd.jpg

Σιφωνάρισμα δεν χρειάζεται να κάνετε από τις πρώτες μέρες τις εμφάνισής του γιατί δεν θα καταφέρετε τίποτα.... θα συνεχίσει να βγαίνει.
Φυσικά υπάρχουν και άλλοι τρόποι αντιμετώπισης , με συσκότιση, συνεχείς αλλαγές νερού, μείωση θρεπτικών συστατικών, διάφορους οργανισμούς που τρέφονται με αυτό, αλλά και η χημική αντιμετώπισή του με ειδικά σκευάσματα όπως το chemi clean

1989_redslimechemiclean.jpg

Παρόλο που το έχω το σκεύασμα για περιπτώσεις ανάγκης, δεν θέλω να το χρησιμοποιήσω σε ένα τόσο νέο σύστημα.
Για όσους το χρειαστούν, δώστε βάση στις οδηγίες χρήσης με θρησκευτική ευλάβεια για να κάνει την δουλειά του.

Chemi Clean.jpg

Εδώ μπορείτε να δείτε ένα άρθρο που αφορά τις άλγες και τον τρόπο αντιμετώπισης (για γλυκό), (για θαλασσινό)

Καλό ξεμπέρδεμα !!!

:ballistic:

Link to comment
Share on other sites

Με την βοήθεια ενός εξωτερικού φίλτρου γεμάτο με ενυδρειακό βαμβάκι και προσαρμοσμένη στον σωλήνα εισαγωγής μια σκληρή βούρτσα * (αυτή είναι από ηλεκτρική σκούπα), η δουλεία γίνεται μια χαρά.

(* για βούρτσα μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και ένα πινέλο βαφής μαλλιών προσαρμοσμένο στον σωλήνα)

Τρομερη ιδεα, εισαι πολυ μπροστα!

Link to comment
Share on other sites

Eξαιρετικη δουλεια Βαγγελη και πολυ ωραια παρουσιαση!Πολυ καλη και η σκεψη σκουπα-φιλτρο,αν και προσωπικα θα της εδινα λιγο χρονο ακομη,ειδικα αφου εκανες τοσο υπομονη.Καλη συνεχεια στην υπεροχη δουλεια σου :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...