Jump to content

Κατά Αιόλου Γένεσις


Aiolos

Recommended Posts

Βαγγέλη πολύ καλά έκανες και το έβγαλες! Μια-δύο-τρεις στο τέλος δεν θα βγει ξανά! Κι εγώ κάπως έτσι το ξεφορτώθηκα! Σιφώνι για κανέναν μήνα μέχρι να αποδυναμωθεί εντελώς και να πάρει πόδι!

Αν δεις πάντως πως επιμένει, παίξε με chemiclean τώρα που δεν έχεις κοράλλια για να στρεσαριστούν!

Link to comment
Share on other sites

αχα !!!! να και τα πρώτα σημάδια άλγης !!! Λέτε να το κάνω φυτεμένο?

20140315_091120_zpsa4c1bc19.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο το αθρο, το αποθυκευσα να το εχω, αχρησαστο να 'ναι!!!

Υπαρχει λογος που σε αλλα νεα συστηματα βγαινη το κυανο πχ και σε αλλα οχι;;

Πχ εγω εβγαλα μονο διατομικη και εχω αγλουλες στα τζαμια και στους βραχου(που φευγη σιγα σιγα)..... Να ανυσηχω; Γιατι το πηρα πολυ ζεστα το ολο θεμα.....

Σορυ για το οφ τοπικ..

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι off topic.... θα περάσεις και εσύ απ αυτό το στάδιο αργά ή γρήγορα. Όλοι τα περάσαμε.

Το ότι σε μένα (και σε άλλους) έγινε σύντομα και στην αρχή, ίσως οφείλεται ότι είχα τα φώτα ανοιχτά από την πρώτη μέρα. Δεν ήθελα να κάνω "κουράρισμα" και τέτοια.

Προφανώς οφείλεται σε αυτό και θέλω να πιστεύω ότι τα ξενοιάσω από την αρχή με τις άλγες τώρα που είναι άδειο... αν το στοκάριζα και μετά, εκεί θα ήταν πρόβλημα.

Θα φανεί στην πορεία το κατά πόσο πέτυχε το σκεπτικό μου.

Link to comment
Share on other sites

Για να δουμε, ειμαι σε επιφυλαξη απ την αρχη ετσι και αλλιως.....

Link to comment
Share on other sites

τα δοχειακια που εχεις για τα διαλιματα στη δοσομετρικη τι ακριβως ειναι ? μοιαζουν ομορφα

οπως και ολα σε αυτο το θεμα..

Link to comment
Share on other sites

Ναι η αλήθεια είναι ότι είναι πολύ πρακτικά, τουλάχιστον για τις δικές μου ανάγκες.

Τα είχα πάρει από την ΙΚΕΑ και υπάρχουν σε 2-3 μεγέθει. Τα συγκεκριμένα είναι 2 λίτρων και είναι για αποθήκευση τροφίμων.

Link to comment
Share on other sites

πολυ σωστα εκανες και το εβγαλες η αληθεια ειναι αντιαισθητικο περα απο την ζημια που κανει,καλα με την σκουπα μας :bigemo_harabe_net-100:

Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη μετα τη διατομικη το κυανο βγηκε στα καπακια;

Link to comment
Share on other sites

Στο καπάκι Στράτο και μάλιστα συνυπάρχουν σε ορισμένα σημεία μαζί και με την πρασινίλα στα βράχια..... 3 σε 1 δηλαδή.

Άμα αρχίσει να μοβίζει κιόλας, θα γίνει multicolor!!!

Link to comment
Share on other sites

Καραντίνα

Ε είναι καιρός σιγά σιγά να αρχίσουν να μπαίνουν σταδιακά κάποιοι οργανισμοί, αλλά πρώτα θα φιλοξενηθούν στην καραντίνα, ειδικά τα κοράλλια που είναι τοποθετημένα σε κάποιο βραχάκι. Μια λύση βέβαια είναι να τα ξεκολλάω απ αυτό.... παίζει, θα το δω στην πορεία.

Το dip φυσικά δεν θα το γλιτώνουν σε καμιά περίπτωση.

Παρόλα αυτά όμως έχει ετοιμαστεί η καραντίνα μετά την τελευταία αλλαγή νερού που έκανα στο ενυδρείο.

Όπως βλέπετε στην φωτογραφία έχει όλο της τον εξοπλισμό. Ένα πλήρως εξοπλισμένο ενυδρείο των 50 λίτρων.

20140319_083048_zpse58cf2b2.jpg

Λόγο ότι βρίσκεται μέσα στο ντουλάπι του ενυδρείου, η θερμοκρασία τώρα που πλησιάζει το καλοκαίρι θα χτυπάει κόκκινο, οπότε τοποθετήθηκε και το e-chilli της ΤΕCO, που εκτός από ψυκτικό (με ανεμιστήρα), διαθέτει και συναγερμό στάθμης.
Σε περίπτωση που το ψυκτικό του ενυδρείου παρουσιάσει κάποια δυσλειτουργία (χτύπα ξύλο), θα αντικατασταθεί με αυτό, αφού σύμφωνα με την εταιρία καλύπτει ενυδρείο μέχρι και 500 λίτρα !!!... ας υπάρχει και σαν backup δηλαδή.
Επίσης στο ντουλάπι έχει τοποθετηθεί και εξαερισμός, τόσο για την θερμοκρασία που παράγει ο εξοπλισμός, αλλά και για την υγρασία από την εξάτμιση του νερού.
Μέχρι στιγμής όλα μέσα στο ντουλάπι είναι σε φυσιολογικά επίπεδα, αλλά το "πείραμα" θα δείξει το αποτέλεσμά του στους ζεστούς θερινούς μήνες.

Αλλαγή νερού στην καραντίνα κατά 50%, θα γίνεται σε εβδομαδιαία βάση μαζί με αυτήν του ενυδρείου, και ανάλογα ή θα είναι από νερό του ενυδρείου εφόσον οι τιμές είναι καλές ή από νερό που θα προετοιμάζεται για αυτόν τον σκοπό αλλά με μικρότερο ποσοστό αλλαγής.

Αυτή η διαδικασία και διατήρηση της καραντίνας δεν θα είναι μόνιμη, αλλά τώρα στην αρχή και μέχρι να γεμίσει το ενυδρείο θα παραμένει σε λειτουργία.

Μετά θα παραμείνει παροπλισμένη για όποτε χρειαστεί που θα γεμίζει με νερό του ενυδρείου....όποτε χρειαστεί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αλλαξωψαριές !!!

Από χθες έχω δυο ψαράκια επιπλέον…. Ένα ζευγάρι Amphiprion ocellaris από αλλαξωψαριές!!!
Δηλαδή, έδωσε ο klaz το δικό του ζευγάρι στον φίλο του τον Χρήστο (δεν θυμάμαι nick), και αυτός το δικό του ζευγάρι σε μένα.
Προσαρμόστηκαν αμέσως στο νέο τους σπίτι και μάλιστα τρώνε από το χέρι μου όπως ήταν συνηθισμένα….. κανονικά pet δηλαδή.
Σας ευχαριστώ και του δύο.

20140319_102943_zpsbf63c20d.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικα Βαγγέλη!!! :thumbsu: :thumbsu: :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω αλλο θεμα.Πρασινο το νερο απο την αιωρουμενη,η οποια και κατακαθεται στα τζαμια.Τα καθαριζω και στο 10λεπτο ειναι καταπρασινα.Αλλαγη δεν κανω γιατι θα τα κανω χειροτερα.Περιμενω να δω και σημερα,και θα φορεσω μια UV να την τελειωσω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι και σε μένα πιάνουν τα τζάμια, κάθε δυο μέρες με τον μαγνήτη και με την ξύστρα στο χέρι είμαι, αλλά με το νερό δεν έχω πρόβλημα άλγης.
Έχω σε λειτουργία την UV (την άναψα αφού τέλειωσε ο κύκλος), και πιθανότατα μου κάνει δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη ειναι η δουλεια της Βαγγελη.Την αιωρουμενη την τελειωνει απο τη ριζα της σε ωρες!

Και στο προηγουμενο που ειχα φτιαξει με νεκρο βραχο τα ιδια ειχα.Μολις την κουμπωσα σε μια μερα ειχε εξαφανιστει!

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο το ζευγαρακι :)

Καλα η καραντινα τρομερη

πολυ ωραια και πολυ καλα εξοπλισμενη

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξωψαριές !!!

Από χθες έχω δυο ψαράκια επιπλέον…. Ένα ζευγάρι Amphiprion ocellaris από αλλαξωψαριές!!!

Δηλαδή, έδωσε ο klaz το δικό του ζευγάρι στον φίλο του τον Χρήστο (δεν θυμάμαι nick), και αυτός το δικό του ζευγάρι σε μένα.

Προσαρμόστηκαν αμέσως στο νέο τους σπίτι και μάλιστα τρώνε από το χέρι μου όπως ήταν συνηθισμένα….. κανονικά pet δηλαδή.

Σας ευχαριστώ και του δύο.

20140319_102943_zpsbf63c20d.jpg

Ωραια φωτο ρε :P

Link to comment
Share on other sites

Μην κοροϊδεύεις για τη φώτο.... ξέρεις ότι το έχω, αλλά με το ένα χέρι να ταΐζεις και με το άλλο να προσπαθείς να "πιάσεις" αυτά τα υπερκινητικά διάολια (όταν τρώνε), είναι δύσκολο !!!

Τουλάχιστον έχει ωραίο κάδρο χαχαχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

Το παρακάτω αρθράκι θα μπορούσε να κάτσει και από μόνο του στα «γενικού ενδιαφέροντος», και να αφορά περισσότερο τα αρχάρια μέλη παρά τους εμπειρότερους, αλλά μη ξεχνάμε και το "Γηράσκω αεί διδασκόμενος" οπότε αποφάσισα να το ανεβάσω εδώ ώστε το όλο θέμα να είναι πιο ολοκληρωμένο.

Αυτοματισμοί vs Χειρανισμοί (sic)

Όλοι μας σίγουρα κάποιες ρουτίνες του ενυδρείου είτε τις ξεχνάμε ή τις βαριόμαστε την δεδομένη στιγμή που κανονικά θα έπρεπε να γίνουν, είτε αυτό είναι τάισμα, προσθήκη χημικών, συμπλήρωμα νερού που εξατμίστηκε και άλλα διάφορα.

Κάποιες είναι σημαντικές κάποιες άλλες λιγότερο, αλλά όλες μαζί καταντάνε καμιά φορά κουραστικές και τις παραμελούμε.

Ευτυχώς υπάρχουν λύσεις για να απαλλαγούμε από μερικές…. Κάποιες απλές λύσεις, κάποιες πιο σύνθετες και ακριβότερες.

Χρονοδιακόπτες
Μια από τις πιο απλές και συνάμα φτηνές λύσεις είναι η χρήση χρονοδιακόπτη, προτιμήστε με εφεδρεία για περίπτωση διακοπής ρεύματος ώστε να κρατάει τις ρυθμίσεις.
Η χρήση του είναι πολλαπλή με πιο συνηθισμένη αυτή για τα φώτα ώστε να ανάβουν και να σβήνουν σε συγκεκριμένες ώρες, εφόσον το φωτιστικό που έχετε δεν διαθέτει τον δικό του χρονοδιακόπτη ή σύστημα ανατολή-δύσης.
Η χρησιμότητά του δεν περιορίζεται μόνο στο φωτιστικό, αλλά μπορεί να τοποθετηθεί και για συστήματα εξαερισμού, της αναπλήρωσης για να κλείνει το βράδυ μήπως και γίνει καμιά στραβή από κόλλημα, ακόμη και στους κυκλοφορητές για να πετύχουμε την νυχτερινή ηρεμία της θάλασσας.
Στο εμπόριο υπάρχει μεγάλη επιλογή, από ψηφιακούς, αναλογικούς ή και ράγας αν πρόκειται να τον τοποθετήσετε πάνω σε ηλεκτρολογικό πίνακα, καθώς και προγραμματιζόμενοι μέσω υπολογιστή για πολλαπλά προγράμματα και δυνατότητες.

8kL_s.jpg200__200__E-anagnostou__4069.jpgNE-10.jpgimage_gembird-sis-pm-bt-silver-shield-ue

Χρονικά καθυστέρησης
Αυτά κάνουν την αντίθετη δουλειά από ότι οι χρονοδιακόπτες, απενεργοποιούν δηλαδή μια συσκευή με το που θα τους δοθεί η εντολή, συνήθως με ένα μπουτόν, και επαναλειτουργεί στον χρόνο που έχει οριστεί από τον χρήστη.
Χρήσιμο όταν πρέπει να απενεργοποιήσουμε μια συσκευή, το skimmer πχ για μια ώρα, αλλά συνήθως ξεχνάμε να το βάλουμε στην πρίζα.
Κυκλοφορούν μόνο για ηλεκτρολογικούς πίνακες και όχι ως πρίζας.

Untitled_6.jpgDBA52_photo.jpg

Αυτόματη ταΐστρα

Μεγάλη ευκολία, όχι μόνο για τις μέρες της απουσίας μας, αλλά και για καθημερινή χρήση.
Όλες έχουν πολλαπλά προγράμματα ταΐσματος και κάποιες έχουν και διαφορετικές θέσεις για ποικιλία τροφών.
Το μόνο πρόβλημα τους είναι ότι αν υπάρχει υγρασία κάποια είδη τροφής μπορεί να «λασπώσουν», οπότε προτιμήστε κάποια που διαθέτει εξαερισμό!!!

Ένα άλλο "θεματάκι" με τις αυτόματες ταΐστρες είναι ότι τα ψάρια δεν σας μαθαίνουν και ενδέχεται να μη μάθουν ποτέ να δέχονται τροφή από τα χέρια σας όπως συμβαίνει συχνά. Από την άλλη όμως "θυμούνται" την ώρα περίπου που είναι να πέσει η τροφή και συγκεντρόνονται από κάτω !!!

Eheim-Twin-Fish-Feeder.jpg$_32-260x260-0-0.JPGaquarium-fish-feeder.jpg

Αυτόματη αναπλήρωση
Λύνει χέρια και ειδικά τώρα που πλησιάζει καλοκαίρι και ακόμη πιο ειδικά σε θαλασσινά ενυδρεία που κατά την εξάτμιση μεταβάλλεται η αλατότητα παρασέρνοντας τις τιμές και άλλων στοιχείων.
Κάποιες μάλιστα (οι πιο ακριβές), διαθέτουν και σύστημα συναγερμού ανώτερης και κατώτερης στάθμης, καθώς και προστασία από κολλήματα και δυσλειτουργία.

waterswitch11.jpgtunze-osmolator.jpg

Σαν «συνοδευτικός» αυτοματισμός θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί για το νερό αντίστροφης όσμωσης και μια ηλεκτρομαγνητική βάνα, ώστε να διακόπτη τη ροή όταν θα γεμίζει το δοχείο της αναπλήρωσης. Έτσι δεν θα ασχοληθείτε καθόλου με αυτήν την ρουτίνα, ειδικά αν χρειαστεί να απουσιάσετε.
Εναλλακτικά φυσικά μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και πιο "αναλογικές" λύσεις, όπως ειδικά φλοτέρ.

img2828-1041.jpg23173p.jpg

Αυτόνομος συναγερμός υγρασίας (στο πάτωμα).
Ένας από τους εφιάλτες όλων μας είναι η διαρροή είτε από το ενυδρείο, είτε από κάποια σωλήνωση εξωτερικού φίλτρου ή από οτιδήποτε. Βέβαια δεν είναι κάτι που συμβαίνει συχνά αλλά συμβαίνει.
Κανείς μας δεν θα ήθελε ξυπνώντας το πρωί να κάνει πλατς κατεβαίνοντας από το κρεβάτι.
Μπορεί να κατασκευάσει κάποιος και μόνος του τέτοιο συναγερμό αν πιάνουν τα χέρια του, αλλά υπάρχουν φυσικά και στο εμπόριο έτοιμες λύσεις.
Αυτό που πρέπει να προσέξετε είναι να λειτουργεί με μπαταρία και όχι με ρεύμα, γιατί σε μια πιθανή διαρροή συνήθως πέφτουν και οι ασφάλειες.

ANTIFLOOD.jpg

Περισταλτικές αντλίες
Εδώ το κόστος αρχίζει και ανεβαίνει, αλλά είναι ένα πολύ χρήσιμο εργαλείο ειδικά σε συστήματα υφάλου με σκληρά κοράλλια που απαιτούν σταθερότητα στις τιμές των στοιχείων.
Οι επιλογές πολλές…. Από μονές αντλίες μέχρι και πενταπλές ή και ακόμη περισσότερες με επιπρόσθετα συστήματα. (Μια τριπλή συνήθως καλύπτει τις ανάγκες ενός ενυδρείου).

GroTech_4032517002969.jpg

fauna-marin-dosing-pump.jpg

doser0a.jpg
Υπάρχουν κινέζικες χαμηλού κόστους μέχρι πανάκριβες ευρωπαϊκές ή και ακόμη πιο ολοκληρωμένα συστήματα με περισσότερους αυτοματισμούς αλλά και ευρώ.
Ξεφεύγουν πολύ όμως σε κόστος και αυτά είναι πράγματα για λίγους, ειδικά αυτή την εποχή.

Σίγουρα υπάρχουν πολλά ακόμη αυτοματοποιημένα συστήματα και gadget που θα είδατε στο ίντερνετ, κάποια που μάλλον δεν θα τα δούμε ποτέ στην ελληνική αγορά…..ίσως και καλύτερα δηλαδή, γιατί μερικοί μερικοί ξεμυαλίζονται εύκολα !!! Ονόματα δεν λέμε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

καλορίζικα και να τα προσέχεις τα μικρά μου :)

τάισμα μόνο από το χέρι σου γιατί με παίδεψαν μέχρι να το καταφέρω :)

Link to comment
Share on other sites

χε χε ναι Χρήστο.... κάθε φορά που βγάζω την τροφή από το ντουλάπι και πλησιάζω για τάισμα... τρέχουν σαν τρελά!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...