Jump to content

Φυτεμένο Και Προτάσεις.


souits

Recommended Posts

Φίλε μου επέτρεψέ μου μια ερώτηση ακόμη. Στις φωτό του ενυδρείου σου βλέπω δυο φυτά δεξιά, ένα πολύ έντονο κόκκινο και ένα μπλεδίζον....Τι είναι αυτά;

Link to comment
Share on other sites

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1134 Ένας ανακλαστήρας ανά συσκευασία είναι;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου επέτρεψέ μου μια ερώτηση ακόμη. Στις φωτό του ενυδρείου σου βλέπω δυο φυτά δεξιά, ένα πολύ έντονο κόκκινο και ένα μπλεδίζον....Τι είναι αυτά;

Ψεύτικα είναι φίλε Παρασκευά. :P Μακάρι να ήταν αληθινά!

Έγινε επεξεργασία - souits
Link to comment
Share on other sites

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1134 Ένας ανακλαστήρας ανά συσκευασία είναι;

Ναι φίλε μου , ένας σε κάθε συσκευασία είναι και σου δίνει δύο ζευγαρια άγκιστρα για τ5 και τ8 λάμπες. Συμβουλή μου, οι ανακλαστήρες που αντιστοιχούν στα βατ τις λάμπας συνήθως ειναι αρκετά κοντίτεροι από αυτήν ( περιπου 10-12 cm κοντίτεροι ), αν θες να εκμεταλευτείς όλο το μήκος της λάμπας προτείνω να πάρεις τον αμέσως μεγαλύτερο ανακλαστήρα και να τον κόψεις ακριβώς στις διαστάσεις που θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,οι ανακλαστηρες δεν αυξανουν την ενταση του φωτος σε βατ,μην μπερδευεστε,απλα διαχεουν τον φωτισμο καλυτερα.Αν ηταν ετσι θα γεμιζαμε το ενυδρειο με ανακλαστηρες και θα ειχαμε 1 λαμπα μονο..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,οι ανακλαστηρες δεν αυξανουν την ενταση του φωτος σε βατ,μην μπερδευεστε,απλα διαχεουν τον φωτισμο καλυτερα.Αν ηταν ετσι θα γεμιζαμε το ενυδρειο με ανακλαστηρες και θα ειχαμε 1 λαμπα μονο..

Συμφωνώ απόλυτα οτι οι ανακλαστήρες δεν αυξάνουν τα βατ. Αυξάνουν την "ποσότητα" του φωτός που φτάνει στα φυτά μας μια και χρησιμοποιείς και μέρος της φωτεινής ενέργειας που εκπέμπεται προς τα πάνω και στην ουσία είναι άχρηστη.

Επίσης, μια και αναφέρθηκες σε βατ, το watt/lt που λένε είναι τελείως γενικό και το χρησιμοποιούμε για ευκολία. Καλύτερο είναι το lumen/lt μια και κάθε λάμπα έχει διαφορετική απόδοση και αν θελαμε να είμασταν ακόμα ποιο ακριβείς θα έπρεπε να μετρήσουμε την ένταση της φωτεινής ακτινιβολίας που φθανει στα φυτά μας με ειδικό όργανο.

Φιλικά , Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Οι ανακλαστηρες απλα ριχνουν και το φως που φευγει προς το καπακι,δηλαδη με λιγα λογια χρησιμοποιεις ολη την ενταση απο τις λαμπες που εχεις χωρις να εχεις απολειες φωτισμου.Τα βατ παλι τα ιδια θα ειναι,δηλαδη στην συγκεκριμενη περιπτωση του φιλου παλι χαμηλος θα ειναι ο φωτιμος του και δεν μπορει να παει σε φυτα περαν των ευκολων.Τα ιδια πραγματα λεμε.:)

Link to comment
Share on other sites

Οι ανακλαστηρες απλα ριχνουν και το φως που φευγει προς το καπακι,δηλαδη με λιγα λογια χρησιμοποιεις ολη την ενταση απο τις λαμπες που εχεις χωρις να εχεις απολειες φωτισμου συμφωνώ απόλυτα.Τα βατ παλι τα ιδια θα ειναι ναι αλλά όπως είπαμε πριν η φωτεινότητα θα έχει αυξηθεί, άρα θα έχουμε ώφελος,δηλαδη στην συγκεκριμενη περιπτωση του φιλου παλι χαμηλος θα ειναι ο φωτιμος του και δεν μπορει να παει σε φυτα περαν των ευκολωνμπορεί η αύξηση του φωτισμού να μην είναι τέτοια ώστε να του επητρέψει να πάει σε μετρια φυτά , αλλά τουλάχιστον τα ευκολά θα πηγαίνουν καλύτερα .Τα ιδια πραγματα λεμε. :)

:sarcasm:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί η αύξηση του φωτισμού να μην είναι τέτοια ώστε να του επιτρέψει να πάει σε μέτρια φυτά , αλλά τουλάχιστον τα εύκολα θα πηγαίνουν καλύτερα.

Συμφωνώ απόλυτα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τα ιδια λεμε,παλι σε ευκολα παει αναγκαστικα,με η χωρις ανακλαστηρες,σιγουρα θα πηγαινουν καλυτερα αλλα μη περιμενει να δει και θαυματα!:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχει 6-7 μέρες τώρα τα φυτά αναπτύσσονται πολύ γρήγορα αλλά....κάποια από αυτά στην πλειοψηφία τους άρχισαν σαπίζουν τα φύλλα(βγάζουν καφέ τρύπες), για ρίξτε.....την @@@@ έχω κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Έχε υπ' όψιν σου φίλε ότι τα φυτά χρειάζονται χρόνο για να προσαρμοστούν στο ενυδρείο... Πόσο καιρο τα έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Ε εναταξει οριακα εισαι! Τα φυλλα που σαπιζουν ειναι τα εξωτερικα ετσι; Αυτα θα σαπισουν τελειως! Αστα θα επανελθουν μονα τους!

Βεβαια μπορει απλα να μην σου "καθεται" το φυτο! Εγω ας πουμε δεν εχω αξιωθει ποτε να μεγαλωσω βαλισνερια και μικροσοριουμ!

Link to comment
Share on other sites

Βαλισνερια και μικροσοριουμ; Μην τα λες αποτομα αυτα δασκαλε!!!!!

Χαχαχα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μόλις έβαλα την anubias nana σε πέτρα και τα microsorum το ίδιο και πρόσθεσα μία cryptocoryne undulata και μία egeria densa.

Link to comment
Share on other sites

Ααααα ξέχασα να γράψω ότι έβγαλα τον πλεκό, πρόσθεσα και 5 red cherry. Και εδώ γεννάτε η ερώτηση: Τις γαρίδες τι τις ταΐζω; Aν και είχα παλιά γαρίδες δεν μπορώ να θυμηθώ. :P

Link to comment
Share on other sites

2 μήνες στο περίπου με το νέο project. Αλλιώς 5 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Οκ,σε ρωταω γιατι οι γαριδες θελουν καλα στρωμενο βυθο.Παντως να ξερεις οτι γαριδες και λιπασματα δεν πανε μαζι..γι αυτο τα λιπασματα με πολυ μετρο.

Link to comment
Share on other sites

Θα δείξει η νεκροψία :). Αυτές τι τις ταΐζω; Να πάρω ειδική τροφή για γαρίδες η κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπαρχουν ειδικες τροφες για γαριδες αλλα τρωνε και τροφες που πεφτουν απο τα ψαρια αλλα και αλγες.

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ. Για τα νέα φυτά τι λες; είμαι οκ; Α και κάτι ακόμα, η διάρκεια του φωτισμού είναι 9 ώρες. Είναι καλά;

Link to comment
Share on other sites

Είσαι άρχοντας. Και η φωτοπερίοδος είναι μια χαρά. Προτείνεται η χρήση χρονοδιακόπτη για τα φώτα για να έχουμε σταθερότητα και να μην στρεσάρονται ψάρια και φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...