Jump to content

Μύκητας Ή Παράσιτο ;


Recommended Posts

Oυδείς αμφισβητεί ή αμφισβήτησε τους πιο έμπειρους . Απλά εκφράζω την δική μου σκέψη , δικό μου προβληματισμό σύμφωνα πάντα με την δική μου λογική που νομίζω ότι έχει και μια βάση καθώς και μια εξήγηση . Όπως είδες δεν είμαι ο μοναδικός , ο Άγγελος την ίδια άποψη έχει με μένα . Δεν ξέρω , θα δώ αύριο . Αν βάλω την απόχη και πάνε πέρα δώθε σαν τρελλά θα τα αφήσω εκεί που είναι .

Σήμερα που έκανα κράττει τα φίλτρα μου ( την μυρίστηκαν ) και όχι μόνο έκατσαν κάτω ακίνητα όπως λές , αλλά μου χώθηκαν και κάτω από τα ξύλα . Άντε να τα πιάσεις με την απόχη κάτω από τα ξύλα .

Έγινε επεξεργασία - Juwell - Guppy 60
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 99
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν μου έδωσε όμως και κάποιος έμπειρος μια σαφή απάντηση στην επίσης απλή απορία μου . Θεραπεύω τον ασθενή αλλά αφήνω την αρρώστια στο ενυδρείο μου ;

Η δική μου λογική λέει ότι πρέπει να καταπολεμηθεί και η αρρώστια στο ενυδρείο ώστε να μην επαναληφθεί στο μέλλον καθώς αυτή θα συνεχίσει να υπάρχει .

Έγινε επεξεργασία - Juwell - Guppy 60
Link to comment
Share on other sites

Όταν τα βλέπω να τρομάζουν και να κρύβονται, όταν σπαρταράει στην απόχη για δύο δευτερόλεπτα τη στιγμή που το μεταφέρω, όταν είναι μόνα τους και φρικάρουν στεναχωριέμαι, αλλά αν δεν θεραπευτούν ή πεθάνουν θα στεναχωρηθώ περισσότερο.

Ο καθένας τη γνώμη του λέει, σύμφωνα με τις δικές του εμπειρίες και εκτιμά διαφορετικά τί είναι περισσότερη ταλαιπωρία για τα ψαράκια του. :)

Αυτό το "κάνω κράττει" είναι ναυτικός όρος να υποθέσω; Για τις μηχανές των πλοίων δεν λένε έτσι; :D

Τί να πω κι εγώ που με βλέπουν και λένε "ωχ ήρθε η κακιά να μας βασανίσει πάλι" :P

Η απόχη θέλει τρόπο, όχι κόπο, σήμερα μετακίνησα λίγο τη ρίζα και την έβαλα προς τη μέση να μην έχει που να κρυφτεί, τον έπασα, τον μετέφερα και πίσω στη θέση της.

Νομίζω πως δεν είναι εύκολο να σου δοθεί απάντηση για την αρρώστια αν δεν ξέρεις ποια είναι η αρρώστια. Πολύ σωστό το ερώτημά σου και θα ήθελα κι εγώ να μάθω. Προς το παρόν κάνω υπομονή, και θα δω τι θα μου πούνε. Νομίζω όμως πως αν για παράδειγμα υποψιάζονταν πως έχω κάποια μεταδοτική ασθένεια θα μου πρότειναν να κάνω θεραπεία μέσα στο ενυδρείο. Υπομονή, κι εγώ νόμιζα ότι είναι μύκητες αλλά μάλλον είναι παράσιτο. Οπότε πάω βήμα βήμα.

Πώς είναι τα ψαράκια σου σήμερα;

Link to comment
Share on other sites

" Κράττει η αριστερή , ανάποδα η δεξιά , μέσο το πηδάλιο " :P

Υπάρχει μια σχετική βελτίωση από την πρώτη χρήση του φάρμακου αλλά ακόμα είναι πολύ νωρίς για να πώ . Πάντως είναι ζωηρά και γεμάτα ζωντάνια και πάνε πέρα δώθε στο ενυδρείο . Άσε που σκαλίζουν συνέχεια κάτω και μου θολώνουν το νερό .

Τρώνε κανονικά και λαίμαργα μπορώ να πώ , ιδίως το oranda το οποίο καταπίνει περισσότερο από ότι μπορεί να μασήσει και μετά το βλέπω ότι παλεύει να φάει . Κρατά τα stics στο στόμα του και πεδεύεται να φάει , χαχαχαχα .

Όλα καλά αλλά η πράσινη θολούρα από το φάρμακο έχει παραμείνει στο νερό μου .

Link to comment
Share on other sites

Για να σου φύγει η θολούρα και οι άλλες ουσίες θα χρειαστείς άνθρακα μετά τη θεραπεία, με τις αλλαγές νερού θα κάνει δέκα χρόνια να φύγει! Δεν ξέρω αν υπάρχει κι άλλος λόγος που βάζουμε άνθρακα μετά από θεραπεία, μήπως δεν κάνει να μένουν στο νερό οι ουσίες;

Link to comment
Share on other sites

Οι οδηγίες του omnipur αυτό λένε . Μετά την θεραπεία θέλει άνθρακα στο φίλτρο αν χρησιμοποιηθεί το φάρμακο απευθείας στο ενυδρείο . Με κόβω αύριο το πρωί να πάω να αγοράσω άνθρακα .

Ευτυχώς έχω και άλλο ένα φίλτρο back up .

Έγινε επεξεργασία - Juwell - Guppy 60
Link to comment
Share on other sites

Καλα ειμαι φιλε μου, λογω δουλειας δεν πολυ μπαινω, τωρα κλεβω λιγο χρονο :-)

Κοιτα την αρρωστια την πολεμας στον πυρηνας της εαν κανεις χρηση στο κεντρικο ενυδρειο, επισης δεν βλεπω τον λογο για να μπεις στον κοπο εφοσον ξεκινησες εκει, εκτος εαν μιλαμε για την ποσοτητα και φυσηκα την απομακρυνση μετα....

Παρε ανθρακα αυριο, καλο ξεβγαλμα, σκετος σε φιλτρο εαν υπαρχει κανα καβαντζα και μεγαλη προσοχη μην εχεις ξεσπασμα αλγεων γιατι ο ανθρακας βγαζει φωσφορικα(εαν θυμαμε καλα) και μιλαμε για χρυσοψαρα....

Τωρα εαν μιλαμε για finrot και ich, μιλαμε για δυο ασθενειες που μπορει να κανουν την εμφανησει τους λογω στρες και λαθος παραμετρους....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη, υπαρχουν μεθοδοι θεραπειας που ο καθενας προτιμα απο αλλους τροπους!

Αν κρινεις οτι τα στρεσαρεις τοτε αστα μεσα. Ο κυριοτερος λογος που το βγαζεις το ψαρι και το πας αλλου ειναι η βιολογια. Τωρα το συγκεκριμενο φαρμακο δεν το ξερω τι ρολο βαραει! Επισης αλλος ενας λογος ειναι το να μην συνιθηζουν τα υγιη ψαρια το φαρμακο αλλα και να μην τα ποτιζουμε φαρμακο χωρις λογο. Ακομη αλλος ενας ειναι η οικονομια και ιδιαιτερα σε μεγαλα ενυδρεια.

Οπως και να χει μετα θα χρειαστεις ανθρακα. Ενω σε καραντινα οχι!

Επισης αν κρινεις οτι ειναι κατι που μπορει να εχει προσβαλει ολο το ενυδρειο τοτε καλως θα κανεις να θεραπευσεις ολο το ενυδρειο αλλα αν οχι και τα αλλα ψαρια ειναι υγιη τοτε κανεις κακο!

Μια ασχετη ερωτηση που εκανα και στην Καλλιροη: Για ποιο λογο κλεινεται τα φιλτρα σας οταν κανετε αλλαγη; Η Καλλιροη με καλυψε, αν και οχι απολυτα, εσυ για ποιο λογο;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκλεισα το φίλτρο και τον θερμοστάτη γιατί έβγαλα 20 λίτρα νερό από το ενυδρείο την πρώτη φορά και χαμήλωσε πολύ η στάθμη. Ο θερμοστάτης θα καιγόταν αν τον είχα ανοιχτό και το φίλτρο επίσης, αν δεν καλύπτονταν από νερό.

Στην 2η και 3η θεραπεία δεν έκλεισα το φίλτρο αλλά έβγαλα μόνο 8 λίτρα νερό, αν έβγαζα παραπάνω ρούφαγε αέρα και έκανε έναν περίεργο θόρυβο.

Αφαιρώντας νερό από το ενυδρείο για να το βάλω στην καραντίνα ουσιαστικά έκανα μικρή αλλαγή νερού.

Γιατί κλείνει το φίλτρο ο Juwel - Guppy 60 ούτε εγώ το έχω καταλάβει.

Link to comment
Share on other sites

Να κανω και εγω την ερωτησει γιατι να μην τα κλεινουμε(και εγω το κανω);;;

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνουν τη δουλειά τους. :D

Τα κλείνετε όταν ρίχνετε φάρμακο για να μην το ρουφάει και το φιλτράρει;

Link to comment
Share on other sites

Τα κλείνω διότι είναι εσωτερικά και πρέπει να είναι πλήρως βυθισμένα και καλλυμένα με νερό . Όταν λοιπόν αλλάζω νερό η στάθμη κατεβαίνει και τα φίλτρα τραβάνε αέρα :)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τους έκανα και εγώ μπάνιο με omnipur . Τα ξεγέλασα αφού δεν έκανα κράττει ( Καλλιρόη ) :P τα φίλτρα και τα έπιασα πολύ εύκολα με την απόχη . Τα έβαλα σε κουβά με διπλή δόση και τα άφησα μία ώρα .

Όταν τα έβαλα στο ενυδρείο στην αρχή ήταν σαν να είχαν χάσει τον προσανατολισμό τους και έπαιρναν περίεργες κλίσεις . Πρός στιγμήν ανησύχησα επειδή έβαλα διπλή δόση και τα άφησα μία ώρα με το φάρμακο αλλά και με την χρήση αεραντλίας .

Τώρα είναι εντάξει , επανήλθαν πλήρως απλά το φάρμακο τους έβαψε τα πτερύγια και τις ουρές . Ελπίζω ότι με την πάροδο των ημερών αυτό το χρώμα θα φύγει . Επίσης έβαλα σε λειτουργία και ένα εφεδρικό eheim pick up 160 που είχα με δύο κάλτσες άνθρακα για να απομακρύνω τα υπολλείματα του φάρμακου από το νερό μου :)

Link to comment
Share on other sites

Οι οδηγίες του omnipur λένε για χρήση άνθρακα ένα 24ωρο . Λογικά αύριο δηλαδή θα είναι το νερό και πάλι κρύσταλλο . Πιο πάνω ο Άγγελος μιλά για φωσφορικά . Ποιές οι συνέπειες αυτών σε ενυδρείο με χρυσόψαρα ;

Την επόμενη φορά πάντως δεν θα το ξανακάνω αυτό . Θα ρίξω ( αν απαιτηθεί ) το φάρμακο στο ενυδρείο και θα το απομακρύνω με άνθρακα .

Link to comment
Share on other sites

Από ότι γνωρίζω τα φωσφορικά ευνοούν την δημιουργία άλγης.

Είδες κάποια βελτίωση στα ψαράκια σου με το omnipur; :)

Link to comment
Share on other sites

Είναι νωρίς ακόμα να πώ μια και έχουν πάρει πράσινο χρώμα . Από εβδομάδα θα σου πώ :)

Link to comment
Share on other sites

Εαν θυμαμε καλα φιλε μμ, ο ανθρακας βγαζει φοσφωρικα(με καποια επιφυλαξη γιατι εχει γινει πατσας ο εγκεφαλος μου απ το διαβασμα), τα χρυσοψαρα εχουν μεγαλο ογκο αποβλυτων, δεν θελει και πολυ να γεμισεις αγλες....

Για αυτο το αναφερω και μονο...με καλες αλλαγες νερου μειωνεις αυτον τον κινδυνο κατακορυφα....γιατι ετσι και αλλιως χρυσοψαρα χωρις αλγες, κρασι χωρις μεζε....:-)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι οδηγίες του omnipur λένε για χρήση άνθρακα ένα 24ωρο . Λογικά αύριο δηλαδή θα είναι το νερό και πάλι κρύσταλλο . Πιο πάνω ο Άγγελος μιλά για φωσφορικά . Ποιές οι συνέπειες αυτών σε ενυδρείο με χρυσόψαρα ;

Την επόμενη φορά πάντως δεν θα το ξανακάνω αυτό . Θα ρίξω ( αν απαιτηθεί ) το φάρμακο στο ενυδρείο και θα το απομακρύνω με άνθρακα .

Για να φύγει η πρασινίλα μπορεί να χρειαστούν αρκετές αλλαγές νερού μετά και τον άνθρακα. Για ποιό λόγο έκανες και μπάνιο στα ψάρια αφού είχες ξεκινήσει θεραπεία στο ενυδρείο σου; Δεν είδες βελτίωση;

Link to comment
Share on other sites

Ποιά βελτίωση ; Αντί να οπισθοχωρεί το fin rot , εξαπλώνεται περρισότερο ! Να υπενθυμίσω ότι το φάρμακο που χρησιμοποιώ είναι το omnipur της sera .

Σήμερα είδα τα πτερύγια του Κίμωνα ( lionhead ) σε χειρότερη κατάσταση . Έχουν ξεκινήσει και ξεφτίζουν . Για αυτό το λόγο έριξα ξανά φάρμακο πρίν λίγο αυτή την φορά μέσα στο ενυδρείο . Οι οδηγίες του omnipur λένε : Αν δεν παρατηρήσετε βελτίωση , χρησιμοποιήστε ενεργό άνθρακα στο φίλτρο για 24 ώρες και επαναλάβετε την θεραπεία μετά από 7 μέρες .

Αυτό που θέλω να ρωτήσω εγώ μια και δεν το ξεκαθαρίζει και στις οδηγίες είναι το εξής : Το φάρμακο πέφτει στο ενυδρείο , πόσες μέρες , ώρες πρέπει να μείνει στο νερό ;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν ήξερα ότι συνίσταται το omnipur για το fin rot, αλλά το melafix. Για να λες ότι ξεφτίζουν τα πτερύγια αυτό θα είναι, αλλά δεν βάζεις και καμία φωτογραφία να το δούνε και οι πιο έμπειροι;

Link to comment
Share on other sites

Κάνε του ενα μπάνιο με Omnipur για μισή ώρα .

Ίσως ...... αλλά μπορεί να είναι στην αρχή του .

Ας κάνει το μπάνιο που δεν θα μας δεσμεύσει σε τίποτα στη πορεία κι ας μην είναι τελικά τίποτα .

Εσυ θα το χρησιμοποιήσεις με μορφή μπάνιου .

Σε δύο λίτρα νερό απο το ενυδρείο θα βάλεις το ψαράκι για μισή ώρα με το φάρμακο στη διπλή δόση .

Εχα γράψει επανειλημμένα για τα μπάνια πως γίνονται .

Εδω πήρες την απόφαση μόνος σου να βάλεις το φάρμακο στο ενυδρείο .

Μερική αλλαγή νερού σε 24 ώρες και επανάληψη .

Φυσιολογικά σε 48 ώρες θα πρέπει να δείς κάποια διαφορά , αν όχι έχουμε κάνει λάθος στο φάρμακο .

Δεν ακούς κι όλας και επαναλαμβάνεις μια θεραπεία που δεν κατάφερε ούτε να σταματήσει τα συμπτώματα .

Θα πρέπει να βγει όλο το φάρμακο απ το ενυδρείο .

Βάλε νέα φωτογραφία καθαρή που να δείχνει το πρόβλημα καθαρά .

Link to comment
Share on other sites

Προχθές τους έκανα μπάνιο σε κουβά με διπλή δόση με νερό από το ενυδρείο και με χρήση αεραντλίας .

Link to comment
Share on other sites

Στη δική μου περίπτωση ακολούθησα τις συμβουλές του ΣΤΑΜΑΤΗ και το ψαράκι μου έγινε καλά. Η άποψή μου είναι να ακολουθήσεις κι εσύ τις συμβουλές του μιας και είναι πιο έμπειρος σε θέματα ασθενειών. Μην φοβάσαι ότι θα ταλαιπωρήσεις τα ψαράκια με δυο μπάνια, πιο πολύ θα ταλαιπωρηθούν αν παραμένει το πρόβλημα. :)

Link to comment
Share on other sites

Στις οδηγίες αναφέρει ότι καταπολεμά βακτηριακές μολύνσεις , σήψη πτερυγίων , μυκητιάσεις , βλέννα δέρματος , δερματοσκώληκες και βραγχιοσκώληκες καθώς και πληγές από τραυματισμούς του δέρματος .

Πώς μπορεί να είναι λάθος το φάρμακο ;

Link to comment
Share on other sites

Στις οδηγίες αναφέρει ότι καταπολεμά βακτηριακές μολύνσεις , σήψη πτερυγίων , μυκητιάσεις , βλέννα δέρματος , δερματοσκώληκες και βραγχιοσκώληκες καθώς και πληγές από τραυματισμούς του δέρματος .

Πώς μπορεί να είναι λάθος το φάρμακο ;

Μπορεί να είναι "λάθος" το φάρμακο αν έχει γίνει λάθος διάγνωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...