Jump to content

Επιλογή Οικονομικου Co2 (Οχι Εξωτερικη Μπουκαλα) Προτασεις Παρακαλώ


Konstantinos83

Recommended Posts

Φιλε μου γραψε καλυτερα τις ερωτησεις γιατι εγω προσωπικα δεν καταλαβα τι ρωτας...Και ποια ειναι η ποτασα?

Και τι ειναι αυτο που μετρας?

Υποστρωμα?Να σου πουμε πιο να παρεις?

Link to comment
Share on other sites

Και εγω την ψαχνω αυτον τον καιρο για διοξυδιο...

Εχω κατασταλαξη στο fluval co2 88g. (Κοστος αγορα 75 ευρω και 3 μουκαλες στα 25 ευρω) και στις aquagro 90g. στα 80 κατι αγορα και καπου 15 η μπουκαλα...

Βολικα μικρα και ομορφα, ξερω οτι πολυ τα θεωρουν πεταμενα λευτα, αλλα εμενα το πιο κοντινο μαγαζι με πυροσβεστηκα ειναι μια ωρα+++(πηγαινε/ελα)και 15€ βενζινα και με το προγραμμα μου δεν γινοταν με τπτ....συν το αεριο αν και μικρο ποσο, καθολου αμειλιτεο στις μερες μας που μετραμε τα παντα!!

Υπαρχει και η δυνατοτη ηλεκτρομαγνιτικης, αλλα παει συν....

Για υποστρωματα αναλογα τι θα βαλεις, υπαρχουν καλα και μετρια ή πας και σκετος για "ψιλο" πραγματα,..

Πες τι θες να κανεις για να δουμε τι σε συμφερη γενικα....

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Καληπέρα παίδες! Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον! Θα το κοιτάξω πιο θετικά! :)

Και κάτι ακόμα σας παρακαλώ. Βάζω σίδηρο για τα φυτα (και ποτασα και λίπασμα από την σικεμ) και μετα από 30 λεπτα το πολύ εάν κάνω μέτρηση με υγρο τεστ βγάζει 0.1 αντε 0,25μ/λ

Τρελαίνομαι! από πού αποροφα τόσο πολύ? κανονικά 0.5 -1 δεν θέλει να μενει?

Α! και υποστρωμα παρακαλώ

Φιλε μου γραψε καλυτερα τις ερωτησεις γιατι εγω προσωπικα δεν καταλαβα τι ρωτας...Και ποια ειναι η ποτασα?

Και τι ειναι αυτο που μετρας?

Υποστρωμα?Να σου πουμε πιο να παρεις?

Ποτασα μαλλον εννοεις pottasium δηλαδη Yδροξείδιο του Καλιου ε?

Τι φυτα εχεις? γιατι το Flurish srachem που λογικα βαζεις ειναι ολοκληρωμενο λιπασμα
Link to comment
Share on other sites

παιδιά σορρυ! δίκιο έχετε. υπόστρωμα εχω καθως επίσης βάζω στα φυτα σίδηρο, ποτασιο αλλα και λίπασμα βασει δοσολογιας που λέει η σικεμ. αυτο που ρωταω, είναι γιατι η περιεκτικότητα σε σιδηρο είναι κατω από 0.5m/l. 15 λεπτα μετα την λιπανση

Link to comment
Share on other sites

υπόψιν οτι αν βαλω ακριβώς το 1 ml που αντιστοιχεί στα λιτρα μου το αποτέλεσμα ειναι μετα βίας 0.25

Link to comment
Share on other sites

Ποσο βαζεις βρε;;

Βαζεις σκετο σιδηρο ή το γενικο λιπασμα της seachem;;

Γενικα γραψε μας ξεχωριστα ποια λιπασματα βαζεις, την ποσοτητα του καθενος και για να εχουμε μια καλη εικονα, καθε ποτε βαζεις το καθε τι....

Link to comment
Share on other sites

δες στο προφιλ συν κρυπτοκορι 2ποικιλιες συν βαλισνερια γιγαντεα

Link to comment
Share on other sites

σορρυ γράφω απο κινητό.

βαζω 1μλ σιδηρο

1μλ ποτασιο

1μλ φλορις

συν οτι απελευθερώνει το υπόστρωμα.

σιδηρος καθε 2 μερες

ποτσα 3 φορες την εβδομάδα

και φλορις 2φορές. την εβδομάδα

Link to comment
Share on other sites

Τι τεστ τους κανεις? λογικα θα επρεπε να εισαι τουλαχιστον 0,5. Αν εισαι σιγουρος οτι τα τεστ ειναι καλα δοκιμασε να βαλεις Fe σε καθημερινη βαση κακο δεν θα κανει σιγουρα και μετρα μετα απο 3-4 μερες

Link to comment
Share on other sites

τις haqouos. οι μετρηση σιδήρου γίνεται λίγο μετα. θα δοκιμασω αυτό. πουλες μεχρι να δω μαξ 1 μλ σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα εχω δοκιμάσει τα τεστς, εγώ αυτό θα εκανα στην θέση σου θα εβαζα σε καθημερινή βάση. Δοκίμασε να τεσταρεις δυο φόρες την μέρα, μια το πρωί έπειτα απο πολύωρο σκοτάδι και αλλη μια προς το τέλος της φωτοπεριοδου σου. Αν και εχω την εντύπωση οτι η φωτοσύνθεση δεν επηρεάζει την πρόσληψη του σιδηρου

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειραζη φιλος και εγω απο κινητο γραφω :-Ρ

Κοιτα το καθε λιπασμα πχ στο 1ml αναβαζει συγκεκριμενη ποσοτητα, δηλαδη 1ml Fe σε 100 λιτρα δεν θα στο παει 00.1 Fe(εαν το λεω σωστα τωρα), γιατι το καθε ml ανεβαζει πχ 0.30ppm....πανω το μπουκαλη λεει ποσο ανεβαζει ανα ποσοτητα Χ....

Επισης στο site της seachem εχει υπολογιστη για τα λιπασματα της....

Προσπαθησα να στο κανω λιγο πιο κατανοητικο, αλλα δεν ξερω κατα ποσο τα καταφερα....

Παντως απο εδω και εκει που διαβαζω, τα τεστ του σιδηρου δεν ειναι αξιοπιστα, ανεξαρτητου εταιριας και ειδους(στικς/υγρα)....

Οι παλαιοτεροι πιστευω θα το εξηγεισουν καλητερα....

Link to comment
Share on other sites

Τα λιπασματα με μετρο και ειδικα ο σιδηρος,αν ριχνεις συνεχεια θα εχεις αλγες!

Ποτασα δεν υπαρχει,μην μπερδευεσαι επειδη γραφει potassium το μπουκαλι,το λιπασμα ειναι καλιο.

Με τα φυτα που εχεις εγω δεν θα εριχνα τιποτα απο λιπασματα,ισως λιγο γενικο που και που.Αυτο τον δρομεα που λες δεν ξερω ποιο φυτο ειναι..

Να ξερεις οτι οι δοσολογιες που γραφουν τα λιπασματα ειναι για φουλ φυτεμενο ,οπωτε να ριχνεις λιγοτερο απο το μισο της δοσολογιας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! σας ευχαριστώ. Τωρα κάτι τελευταίο. Που προφανώς και είναι σε άλλη κατηγορία. Απλά για ν αμην κάνω ολοκλησο θέμα το γραω εδω. Σόρρυ

Έχω ένα ντουορφ κγουράμι (2 ήταν το αλλο αυτοκτόνησε εδω και ένα μήνα) Πήρα λοιπόν προχθές ένα ίδιο αλλά αυτό που έιχα ήδη μέσα, εκτός που μεγάλωσε λίγο είναι τσαμπουκάς και δεν τον αφήνει τον νέο σε ησυχία....πως να το διαχειριστώ? να βάλω ένα ακόμα? να μοιραστει το κυνηγι?

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις 2 αρσενικα τοτε τα πραγματα ειναι δυσκολα...οπου βρισκονται θα πεφτει ξυλο εκτος αν εχεις μεγαλο ενυδρειο.Αν δεν εχεις βγαλε το ενα και προσθεσε θηλυκα.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα μπουκαλα με μαγια-ζαχαρη για co2...σε 40 λιτρα φουλ φυτεμενο. Για καλιο εβαζα λογω οικονομιας k2so4 από φαρμακείο (σκονη και την ελιωνα σε απιονισμένο νερό). Αλλα η ποσοτητα που εριχνα ήταν μεγαλυτερη από το potassium.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! σας ευχαριστώ. Τωρα κάτι τελευταίο. Που προφανώς και είναι σε άλλη κατηγορία. Απλά για ν αμην κάνω ολοκλησο θέμα το γραω εδω. Σόρρυ

Έχω ένα ντουορφ κγουράμι (2 ήταν το αλλο αυτοκτόνησε εδω και ένα μήνα) Πήρα λοιπόν προχθές ένα ίδιο αλλά αυτό που έιχα ήδη μέσα, εκτός που μεγάλωσε λίγο είναι τσαμπουκάς και δεν τον αφήνει τον νέο σε ησυχία....πως να το διαχειριστώ? να βάλω ένα ακόμα? να μοιραστει το κυνηγι?

Γενικά ειναι λίγο επιθετικά τα γκουραμια σε λίγα λίτρα, συνήθως πανε χαρεμακια, δηλαδή 1 αρσενικό 2 θηλυκά, εγω στην θέση σου θα τον έβγαζα τον τζαμπουκα. Προσωπική εμπειρία, ειχα 2 αρσενικά pearl gourami σε 60 λίτρα και το ενα πέθανε απο κτυπήματα του αλλου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...