Jump to content

Pico


kakouras

Recommended Posts

Για mythrax μου κάνει αν και δεν βοηθούν πολύ οι φωτογραφίες...

Εγώ έχω έναν μέσα εδώ και πέντε μήνες και δεν έχει πειράξει τίποτε!

Καλό πάντως θα είναι να τον βγάλεις......

Link to comment
Share on other sites

βγαλτον και ριχτον στην θαλασσα.

Γιατί να το κάνει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Ο καβουρης θα παραμένει για να τσεκαρω συμπεριφορά και μετα θα αποφασιστεί η τυχη του. Η αμμωνία μηδενιστηκε, τα υλικα της αναπλήρωσης αγοραστηκαν, αυριο παω σε τζαμα μα μου ανοιξει τρυπες στο γυάλινο βαζο που θα χρησιμοποιήσω και μετα αυτο που θα εχω να περιμενω ειναι η λαμπα και είμαι ετοιμος για κοραλια. Να βαλω λιγη χαετο στο φιλτρακι με μια λαμπιτσα να εκμεταλλευτω τον κενο χωρο στο φιλτρακι ή δεν αξίζει τον κοπο?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι μιθραξ που δεν το κόβω να είναι,μέχρι και ψάρια μπορεί να απειλήσει.

sent from iphone

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να το κάνει αυτό?

Αν δεν είναι μιθραξ που δεν το κόβω να είναι,μέχρι και ψάρια μπορεί να απειλήσει.

sent from iphone

και εγω ετσι τον βλεπω θα πειραξει ψαρια και ισως καποια κοραλια εαν ειχε σαμπ καλο θα ηταν να τον εβαζε κατω,διμιουργουν θεματα καποιοι φιλε Ορεστη,γνωμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχουμε και λεμε, μετρησα σημερα αμμωνια (με σαλιφερτ) και ειμαι στο 0, εριξα παλι λιγη τροφη για να σιγουρετω γιατι μου φαινεται οτι εγινε πολυ γρηγορα η ολη διαδικασια. Αν οντως ειναι ετσι ειμαι σε αναμονη της λαμπας και μετα ψαχνω για κοραλακια. Εχω ηδη αγορασει τα υλικα για την αναπληρωση και δευτερα παω σε ενα τζαμα να μου τρυπησει το γυαλινο βαζο που θα χρησιμοποιησω σα δοχειο και ειναι ετοιμη και αυτη. Στον ανεκλμεταλευτο χωρο του φιλτρου μου να βαλω λιγη χαετο με μια λαμπιτσα ή δεν αξιζει τον κοπο?

Link to comment
Share on other sites

Και έτσι πετάμε κάτι στη θάλασσα χωρίς να ξέρουμε τι είναι?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο κάβουρας δεν παει πουθενα, ψαρια δεν πρόκειται να βαλω ετσι κι αλλιως, τωρα αν φαει τα μανιτάρια (που δεν το βλέπω) θα δούμε. Με το φίλτρο το κανω? Επίσης είναι δυνατόν να έστρωσε το ενυδρείο σε 15 μέρες? Βακτήρια δεν πρόσθεσα ποτε.

Link to comment
Share on other sites

ο καβουρης, τι κανω?

Ο κλασσικος κοκκινοματης.Μεγαλωνει πολυ και κανει ζημιες.Η τον παραφιλας νυχτα και τον καμακωνεις,η τον πιανεις με παγιδα και τον βαζεις στο σαμπ.

βγαλτον και ριχτον στην θαλασσα.

Νικο δεν ριχνουμε ποτε στη θαλασσα μας ειδος απο αλλη θαλασσα-βιοτοπο.Οι συνεπειες μπορει να ειναι πολυ δυσαρεστες!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και έτσι πετάμε κάτι στη θάλασσα χωρίς να ξέρουμε τι είναι?

Ο κλασσικος κοκκινοματης.Μεγαλωνει πολυ και κανει ζημιες.Η τον παραφιλας νυχτα και τον καμακωνεις,η τον πιανεις με παγιδα και τον βαζεις στο σαμπ.

Νικο δεν ριχνουμε ποτε στη θαλασσα μας ειδος απο αλλη θαλασσα-βιοτοπο.Οι συνεπειες μπορει να ειναι πολυ δυσαρεστες!

Στρατο δεν διαφωνο σε αυτο ,Ορεστη αναφερθηκε επειδη ο φιλος δεν εχει σαμπ και ειπα τροπος του λεγειν απο τον να τον σκοτωσει να τον ριξει μεσα.οκ καθαρισετον απο εχτες.

Link to comment
Share on other sites

Ο κλασσικος κοκκινοματης.Μεγαλωνει πολυ και κανει ζημιες.Η τον παραφιλας νυχτα και τον καμακωνεις,η τον πιανεις με παγιδα και τον βαζεις στο σαμπ.

Νικο δεν ριχνουμε ποτε στη θαλασσα μας ειδος απο αλλη θαλασσα-βιοτοπο.Οι συνεπειες μπορει να ειναι πολυ δυσαρεστες!

+1 αυτό εννοούσα

Το να πεις Νίκο πάρε και πέτα τον στα σκουπίδια το κατεβαίνω ότι δεν θα το έλεγες και δεν είναι σωστό.Αλλά το βάλτον στην θάλασσα δεν είναι επίσης σωστό.Και περισσότερο το λέω για κάποιον που θα το δει και δεν θα καταλάβει ότι κάνει λάθος.

Έγινε επεξεργασία - salamander
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το θελει

το καλητερο ειναι να βαλει μια αγγελια

για να τον παρει καποιος που το θελει

το βαλει σε δικο του ενυδρειο

ή σε sump

Link to comment
Share on other sites

Η αυτοματη αναπληρωση ετοιμαστηκε και ειμαι σε αναμονη της λαμπας για να αρχισω να βαζω κορολακια. Εντοπισα ενα φλατγορμ, αυτο πειραζει μονο ακροπορες ή θα πειραξει και τα μ****α κοραλια που εχω σκοπο να βαλω?

Link to comment
Share on other sites

Η αυτοματη αναπληρωση ετοιμαστηκε και ειμαι σε αναμονη της λαμπας για να αρχισω να βαζω κορολακια. Εντοπισα ενα φλατγορμ, αυτο πειραζει μονο ακροπορες ή θα πειραξει και τα μ****α κοραλια που εχω σκοπο να βαλω?

Βαλε μια φωτο να το δουμε

Γαριδα μπορω να βαλω οποια θελω στο ενυδρειακι μου? Ψαρι να φανταστω το ξεχναω?

Γαριδα οποια θες,αλλα μπορεις να βαλεις και καποιο γκομπυ που δεν μεγαλωνει πολυ

:)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο ψαρακι

και οτι πρεπει για το ενυδρειακι

σου

αλλα εχω δει λιγα μαγαζια να το φερνουν

Link to comment
Share on other sites

Μολις παρελαβα το γκομπαρο μου και του κανω προσαρμογη. Πρεπει να ειναι το πιο "καμμενο" πραγμα που εχω κανει τα τελευταια πεντε χρονια. Παντως ειναι πολυ φατσα το ατιμο και νομιζω αξιζει το ξενυχτι. Ενα ευχαριστω στον Δια γιατι αν δεν μου ειχε απαντησει στην ερωτηση μου δεν νομιζω να ειχα βαλει ψαρι στο βαζακι μου.

Έγινε επεξεργασία - kakouras
Link to comment
Share on other sites

Νατος ο ψαρης, στρεσαρισμενος φουλ. Απο τα ξημερωματα που μπηκε μεχρι τωρα κινειται σε ενα χωρο πεντε εκατοστων, αναμεσα στις σωληνες του φιλτρου. Συγγνωμη για την ποιοτητα της φωτογραφιας, αλλα δεν εχω φωτισμο στο ενυδρειο. Η λαμπα φτανει τελος του μηνα.Αντε να μπει κανενα κοραλακι και να σας ανεβασω φωτο απο ολο το συστηματακι μου.

post-11939-0-73452000-1390057411_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φιλε kakouras παιζει να ειναι απο τα πιο "καμμενα" σκηνικα να κανει καποιος προσαρμογη σε ψαρακι στις 4 το πρωι.....ΑΡΑ φιλε μου εισαι σε πολυ καλο δρομο :jig::jig:

Καλως σου ηρθε ο νεος κατοικος :thumbsu:

Περιμενουμε και τις υπολοιπες φωτο οταν εχεις χρονο και ερθει με το καλο το φωτιστικο.

Ποια λαμπα πηρες?

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω. Λαμπα παρειγγειλα αυτη http://www.ebay.com/itm/15W-E27-3-White-2-Blue-LED-Coral-Reefs-Grow-Light-Fish-Tank-Aquarium-Lamp-Bulb-/121204678670?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1c385ca00e

μου την ειχε προτεινει ο φιλος salamader και μου φανηκε καλη λυση.

Link to comment
Share on other sites

Ο ψαρης από το Σάββατο τα ξημερώματα που είναι μεσα αρνείται να φάει. Ταΐζω πολύ προσεκτικά αλλά φοβάμαι μην ανεβάσω αμμωνία στο συστηματακι μου. Να ταΐζω μέρα παρα μέρα? Είναι πολύ ντροπαλος ο μπαγάσας. Συνεργείο καθαρισμού δεν έχω και όλη η τροφή μένει μέσα. Τι κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Ο ψαρης από το Σάββατο τα ξημερώματα που είναι μεσα αρνείται να φάει. Ταΐζω πολύ προσεκτικά αλλά φοβάμαι μην ανεβάσω αμμωνία στο συστηματακι μου. Να ταΐζω μέρα παρα μέρα? Είναι πολύ ντροπαλος ο μπαγάσας. Συνεργείο καθαρισμού δεν έχω και όλη η τροφή μένει μέσα. Τι κάνω?

Μην αφήνεις την τροφή σε καμια περίπτωση..

Να την μαζέψεις σιφοναροντας τον βυθό....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...