Jump to content

Pico


kakouras

Recommended Posts

Μην αφήνεις την τροφή σε καμια περίπτωση..

Να την μαζέψεις σιφοναροντας τον βυθό....

+100

Επισης δωσε λιγο χρονο στο ζωντανο :)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα την πρώτη μου αλλαγή από θάλασσα. Θα προσπαθήσω να δουλεύει το ενυδρείο όσο πιο φυσικά γινεται. Θα προσπαθησω να βρω και λιγη χαετο να την βάλω στο κρεμαστο φιλτρακι και μόλις φύγουν οι άλγες που στάνταρ θα βγουν με το αναμμα των φωτων θα σταματήσω τον αντιφωσφορο. Δεν θα έβαζα ούτε άνθρακα αλλά φοβάμαι το νερό από την θαλασσα συν το γεγονος ότι θα μπουν μαλακά κοράλλια . Τι λέτε θα πετύχει το εγχείρημα?

Υ.γ.Το ψάρι ακόμα δεν έχει φάει.

Link to comment
Share on other sites

Σαν μιχαλης δεν θα το εκανα ποτε,αλλα αφου θα βαλεις ανθρακα και θα εχεις μονο μ****α κοραλια,εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να πετυχει.

Να κανεις ομως μετρησεις πριν βαλεις το νερο της θαλασσας γιατι οι τιμες μπορει να εχουν μεγαλες διαφορες με πρωτη πρωτη την αλατοτητα :thumbsu:

Δοκιμασες καθολου κατεψυγμενη?

Εχει αδυνατισει?

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Το νερο το αραιωσα και στο εφερα σε αλατοτητα 1024 και μετρησα μονο kh (9.5). To ψαρακι ειναι αδυνατο, οχι πολυ ομως. Κατα τα αλλα ειναι πολυ κινητικο και δεν φαινεται να εχει καποια ασθενεια. Καταψυγμενη τροφη δεν εχω και δεν νομιζω οτι μπορω να βρω εδω, θα κοιταξω ωστοσο. Του ριχνω ενα φυλλαρακι απο την τροφη του και μετα απο μια ωρα την σιφωναρω, να την αφηνω παραπανω? Να δοκιμασω να του δωσω καμια γαριδα κατεψυγμενη (του εμπορειου)?

Link to comment
Share on other sites

Το 9,5 kh ειναι μια χαρα :thumbsu:

Το ψαρακι αφου δεν εχει αδυνατισει πολυ ειναι καλο.Εχεις περιθωρια ακομα πριν ανησυχησεις.

Δοκιμασε και Pellet που ειπε ο κωστας αλλα θα βοηθουσε και πολυ αν δοκιμαζες artemia η' cyclops απο κεταψυγμενη(δεν εχει κανενα pet shop κατι τετοιο?)

Εμποριου γαριδα,προσωπικα,δεν θα του εδινα.

Καλη τυχη,ελπιζω να ξεκινσησει να τρωει συντομα.

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα κατεψυγμενη αν και δεν το περιμενα (ειναι πολυ μπροστα το νησι τελικα), του εριξα και ως συνηθως αδιαφορησε. Ενα μειωνεκτημα που εχει ειναι οτι διαλειται και δεν μπορω να την μαζεψω μετα. Θα δοκιμασω και αυριο και ετοιμαζω παραλληλα νερο για αλλαγη μεθαυριο. Θα με σκασει αυτο το ψαρι, απο την ωρα που το πηρα με παιδευει.

Link to comment
Share on other sites

Τι κατεψυγμενη τροφη βρηκες?

Μην αγχωνεσαι-απογοητευεσαι ακομα,εχεις περιθωρια.

Ειχα naso που εφαγε 4 εβδομαδες μετα :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ηξερε ουτε αυτη που εχει το petshop να μου πει. Μπορω να το καταλαβω καπως? Οι κατεψυγμενες ειτε για γλυκο ειτε για θαλασσινο νερο ειναι οι ιδιες ετσι?

Έγινε επεξεργασία - kakouras
Link to comment
Share on other sites

Δεν βλεπω προκοπη ουτε με την κατεψυγμενη. Κανω αλλαγες καθε τεσσερις μερες και κυκλοφορω στο σπιτι με το τεστ της αμμωνιας. Ευτυχως ολα καλα απο αυτη την αποψη προς το παρων. Απο προχθες εχει κρυφτει και κανει πολυ σπανιες εμφανισεις.

Το θετικο ειναι οτι την παρασκευη θα εχω τη λαμπα μου επιτελους και ειμαι ηδη σε αναζητηση fraggs και chaeto. Αντε να παρει λιγο μορφη το βαζακι μου :sword: .

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα ενα μικρο bristle worm στο ενυδρειο, το αφηνω? Διαβασα οτι μπορει να επιτεθει σε κοραλια ή ψαρια, ποσο πιθανο ειναι αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε kakouras.

Εχεις καποια φωτο να δουμε?

Yπαρχουν αρκετοι τυποι bristle worm,καποια ειναι κακα και αλλα δεν θα πειραξουν κατι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, δεν το φωτογραφισα, ηταν παντως κοκκινο-ροζ, δεν ξερω αν βοηθαει αυτο. Φωτογραφιες χρωσταω πολλες στο φορουμ απο το ενυδρειακι μου οπως και αναλυτικη παουσιαση του γιατι το μονο που κανω ειναι να σας πρηζω με τις αποριες μου, δεσμευομαι λοιπον για αυριο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, δεν το φωτογραφισα, ηταν παντως κοκκινο-ροζ, δεν ξερω αν βοηθαει αυτο. Φωτογραφιες χρωσταω πολλες στο φορουμ απο το ενυδρειακι μου οπως και αναλυτικη παουσιαση του γιατι το μονο που κανω ειναι να σας πρηζω με τις αποριες μου, δεσμευομαι λοιπον για αυριο.

ΠΟΤΕ να μην το ξαναπεις αυτο φιλε kakouras!

Γι'αυτο ειναι το φορουμ και ολοι οι συνχομπυστες σου-μας!

Τι πιο ωραιο να βοηθας εναν φιλο που μπορει να μην εχεις δει ποτε,να γλυτωσει χρηματα-ψαρακια κτλ και να δει το ενυδρειο του οπως το σκεφτεται!

Εσυ θα μας "πρηζεις" με ερωτησεις και ολα τα παιδια θα σε "πρηζουν" με απαντησεις :jig::jig:

Τα ηθελες και τα επαθες..χαχα

Χωρις φωτο δεν μπορω να σου πω 100% για το σκουλικακι κατι.

Ισως να ειναι κακο ισως και καλο.

Στη "μαντεψια" παντα και με βαση τα χρωματα που ανεφερες,λογικα ισως να ειναι απο αυτα που δεν θα πειραξουν κατι.

Δοκιμασε καποια στιγμη για φωτο.

Περιμενουμε και την παρουσιαση! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια βοηθεια, χθες και προχθες εβαλα στο ενυδρειο τα πρωτα μου φραγκς. Ηταν σαφως στρεσαρισμενα απο την ταλαιπωρια αλλα απο το απογευμα και μετα ειχαν ψιλοανοιξει και φαινοντουσαν καλα. Σημερα ομως αντι να ειναι καλυτερα ειναι χαλια κλειστα και μαζεμενα, σκεφτηκα οτι ειναι μεχρι να προσαρμοστουν στο νεο φωτισμο, αλλα πριν λιγο βρηκα και το γκομπι μου νεκρο. Μετρησα αμμωνια και αλατοτητα αλλα ολα καλα. Τι αλλο να κοιταξω για να δω τι φταιει? Τα κοραλια το κολλησα με κολλα δυο στοιχειων η οποια θολωσε πολυ το νερο, μπορει να εκανε αυτη την ζημια?

p.s. Το σκουλικι ειναι fireworm

Έγινε επεξεργασία - kakouras
Link to comment
Share on other sites

To goby δεν εχει καποια σχεση με την κολα.

Δεν ειχε καταφερει να φαει ποτε τελικα ε?

Κανε και μια μετρηση ph να εχεις καλυτερη εικονα και αν ειναι ολα καλα με τη θερμοκρασια.

Για το σκουλικι δες και αυτο

Link to comment
Share on other sites

Το σκουλικι αυτο ειναι. Θερμοκρασια μια χαρα, τεστ ph παω να παρω αυριο. Ειναι το μοναδικο που δεν εχω τσεκαρει. Σημερα με αφησε και ενα μανιταρι, ειχε σχεδον λιωσει και μυριζε πολυ εντονα. Ενα frag xenia επισης δεν τo βλεπω να επιβιωνει. Εκανα αλλαγη νερου, αλλαξα και ανθρακα αντιφωσφορο. Βλεπω το ενυδρειο να γυριζει τουμπα και δεν ξερω τι να κανω.

Link to comment
Share on other sites

Μετρα ξανα αμμωνία και νιτρικά,επίσης προγραμμάτισε το συντομότερο αλλαγή νερού....

Link to comment
Share on other sites

Αμμωνια :0, νιτρικα : 20, αλατοτητα : 1024 και Kh : 9.5-10 ηταν τα πρωτα που μετρησα. Aυριο παω να παρω και τεστ ph, αλλα δεν μπορω να καταλαβω πως μπορει να μεταβληθηκε τοσο γρηγορα. Αλλαγη εκανα σημερα μια 25% και ετοιμαζω αλλο ενα 25% να κανω αυριο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το κακο με τα μικρα συστηματα, ντοπαρουν αποτομα και πολυ γρηγορα...

Link to comment
Share on other sites

Αδερφε το ξερω οτι τα μικρα συστηματα γυριζουν τουμπα πολυ ευκολα, αυτο που δεν μπορω να καταλαβω και με εκνευριζει ειναι οτι δεν ξερω τι φταιει ωστε να το διορθωσω. Πηγαινα με πολυ μικρα βηματα και τηρουσα τις ρουτινες μου, το μονο μου φαουλ ειναι οτι εβαλα 6 φραγκς μαζεμενα αλλα δεν νομιζω οτι ειναι αυτο η αιτια.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν είναι σίγουρα η αιτία φίλε μου.....!

Όλοι μας έχουμε περάσει από χίλια κύματα μην μασάς!

Η κυκλοφορία είναι καλή;Μήπως έχεις νεκρά σημεία;

Θα στρώσει πάντως μην τρελαίνεσαι!Σιγά σιγά θα έρθει εκεί που πρέπει....!;)

Απλά κράτα τις τιμές σταθερές και κάνε αλλαγές ανά εβδομάδα αυστηρά τώρα στην αρχή!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...