Jump to content

Pico


kakouras

Recommended Posts

Η κυκλοφορια δεν ειναι η καλυτερη, ειναι μονο του κρεμαστου φιτρου, (300λ/ω) ,αλλα επειδη ερχετε απο την πλατη νεκρα σημεια υπαρχουν. Σπαω το κεφαλι μου να βρω τι φταει. Ψαρι αλλο βαζω? Περιμενω? Τι περιμενώ και ποσο περιμένω? Αλλαγη θα κανω παλι αυριο και μεθαυριο, μετα βλεπουμε....

Link to comment
Share on other sites

Περιμένεις και όταν θα ελχεις σταθερές τιμές για μια δύο εβδομάδες χωρίς spikes αμμωνίας και νιτρώδη τότε βάζεις!αυτό που θες είναι ένα pico κυκλοφορητάκι σύντομα!Η κυκλοφορία είναι ζωτικής σημασίας στο θαλασσινό!;)

Link to comment
Share on other sites

pico κυκλοφορητακι λεγοντας ποσα λ/ω? Θα την παλεψει κανενα κοραλι οπως τα βλεπεις? Το green star το εχω ξεγραψει ηδη,...

Link to comment
Share on other sites

Κανένα κοράλλι μην ξεγράφεις φίλος!Όλα θα την παλέψουν με τις κατάλληλες επεμβάσεις!Για αρχή φτιάξε και κράτα σταθερές τις τιμές σου!Μετά πρόσθεσε κυκλοφορία...δεν ξέρω πόση....ίσως 150 με 200 λ/ω να σου λύσουν τα χέρια!Βάλε ένα εσωτερικό φιλτράκι στην τελική με ένα μικρό spray bar!Μπορείς άνετα να το στανιάρεις πάντως μην ξενερώνεις!;)

Link to comment
Share on other sites

Η xenia μας αφησε και επισημα οπως και 3-4πολυποδες απο τα buttons, το θετικο ειναι οτι λιγα κεφαλια απο τα ζωανθους ειναι μισοανοιξει. Εκανα αλλαγη 25% και ετοιμαζω αλλη μια για μεθαυριο. Αντε να δουμε τι θα επιβιωσει.

Το ph ειναι 8,1.

Έγινε επεξεργασία - kakouras
Link to comment
Share on other sites

Σημερα εχασα και ενα μανιταρακι. Τα κοραλια πριν ψοφησουν βγαζουν ενα καφε μανδυα. Εχετε ιδεα τι μπορει να ειναι? ή ετσι γινεται πριν παραδοσουν το πνευμα?

post-11939-0-65227900-1391526829_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ποσα watt ειναι η λαμπα σου?

Αν εχεις χρονο κανε και ενα τεστ no3 και Po4 και πες μας τι αποτελεσματα εβγαλαν,φιλε kakouras.

Αν ολα αυτα ειναι 0 τοτε εχεις και την αιτια της απωλειας των κοραλιων.

Link to comment
Share on other sites

Μηδεν ειναι και τα δυο. Η λαμπα ειναι 15w (5 led x 3w) σε 17λ ενυδρειο. Λες να ειναι πολυ δυνατη και να τα καιει? Η ιδεα μου μπηκε γιατι ενα κεφαλι απο τα polythoa, το μοναδικο που ανοιγει ειναι σε πιο σκιερο μερος, οπως και τα κεφαλια απο το zoantus που ειναι ανοιχτα. Σαν watt ομως δεν ειναι πολλα και εχω σηκωσει το φωτιστικο οσο ψηλοτερα γινεται (35εκ περιπου) για να φωτιζεται και το φιλτρο που εχω μεσα τη chaeto. Αν μειωσω φωτοπεριοδο σωζω τιποτα? Αγοραζω αλλο φωτιστικο δηλαδη ή το αφηνω και βλεπουμε. Αυτο τον καφε μανδυα τον εχεις ξαναδει?

Έγινε επεξεργασία - kakouras
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως το watt/λιλτρο δεν πάει....αν πχ σε 200 λίτρα ενυδρείο βάλεις 200 watt led φωτισμό,κατά πάσα πιθανο

Τητα θα δουλεύει κάπου στο 60% με πλήρως ικανοποιητικά αποτελέσματα!;)

Εγώ στα 200 λίτρα,έχω 60 watt leds και μεγαλώνω sps.;)

Link to comment
Share on other sites

Οποτε χρειάζομαι η κάποιο ροστατη ή λαμπα με τα μισα βατ. Προφανώς λοιπόν τα εψηνα τα κοραλια μου.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε χρειάζομαι η κάποιο ροστατη ή λαμπα με τα μισα βατ. Προφανώς λοιπόν τα εψηνα τα κοραλια μου.

Αν την έχεις 35εκ από την επιφάνεια νερού,δεν παίζει αυτό που λες. Εγώ έχω 27watt σε 36 λίτρα και σίγουρα σηκωνε και αλλά....ο Βάρδας έχει 54 σε 30λιτρα....Δεν είναι το φως....αλλού ψαξου!

Link to comment
Share on other sites

Λουμεν στην λαμπα μου δεν αναφέρει πουθενά. Αυτο το καφε πραγμα τι ειναι, απο την στιγμη που θα βγει την επόμενη μερα το κοραλι εχει γινει αλοιφή.

Link to comment
Share on other sites

loumen εχουν τα λεντ.....εχουν και οι υπολοιπες λαμπες αλλα ειναι συνηθος δυσκολο να βρεις ποσα ειναι ειδηκα εαν δεν το λενε πανω, ενω τα λεντ συνηθος το λενε για να εχεις μια αποψη της "δυναμης" τους.....

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω μου φαίνεται πολύ περίεργο ρε συ.....ειδικά στα μανιτάρια που και στα σκ@τ@ να τα πετάξεις μια χαρά θα πάνε (που λέει ο λόγος εννοείτε)!!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε kakouras προσωπικα πιστευω πως το ενυδρειο σου δεν εχει κατι για να τραφουν τα κοραλια και μαλλον πεθαινουν απο την πεινα.

Μπορει να κανω και λαθος(στη δικη σου περιπτωση) αλλα τα μ****α ποτε δεν θα ανεχτουν μηδενικες τιμες σε νιτρικα η' φωσφορικα,χωρις ταυτοχρονα να παιρνουν καποιο ειδος τροφης.

Στη φωτο παρατηρησα πως ακομα και η αλγη στο βραχο ειναι σχεδον λευκη.

Τι ριχνεις απο τροφη μεσα στο ενυδρειο και καθε ποτε?

Εχεις ψαρακια τωρα μεσα?

Κανε και ενα πειραμα και σηκωσε λιγο πιο ψηλα τη λαμπα και δες αντιδρασεις στα κοραλια μετα απο μια-δυο μερες

Link to comment
Share on other sites

Ψαρακια δεν εχω, και δεν εχω ριξει καθολου τροφη απο την περασμενη Πεμπτη, στις μηδενικες τιμες προφανως παιζει ρολο που δεν εχω ταισει και οι αλλαγες που κανω καθε 2 μερες. Εχω ζωοπλαγκτον θα ριξω αυριο. Αλλος ενας λογος που με κανει να πιστευω πως ειναι οι λαμπα ειναι οτι το βραδυ με το moonlight ειναι περισσοτερα κεφαλια ανοιχτα απο οταν ειναι με τη λαμπα του και ειναι σε "σκιερα" σημεια. Αυριο θα παω να παρω εναν ροστατη να δω αν δουλευει με το φωτιστικο μου. Δεν ξερω τι αλλο να κανω. Αυτη ειναι η αποσταση ενυδρειου - λαμπας :

post-11939-0-14240400-1391641877_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν!Σταμάτα τια αλλαγές ανά δύο μέρες!Τάιζε φυτοπλανγκτόν προσεκτικά και άσε το νεράκι σου να "αρπάξει" λίγα θρεπτικά!Τάιζε το 1/3 του κουταλιού που έχει μέσα μια φορά την εβδομάδα και αμέσως μετά από αλλαγή νερού!Σίγουρα ο Μιχάλης έχει δίκιο....δεν υπάρχει ίχνος τροφής στο μικρό σου!

Link to comment
Share on other sites

Οκ τέλος οι αλλαγές, επιστρεφω στις ρουτίνες μου. Θα αρχίσω το τάισμα, απλα για να τραφούν δενν πρέπει να είναι ανοιχτά, τα δικα μου έχουν ανοίξει ελαχιστους πολυποδες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...