Jump to content

Pico


kakouras

Recommended Posts

Σαν άμεση λύση για την τριχοειδή μπορεις να αγοράσεις ένα καβουράκι mithrax. Κανει πολύ καλη δουλειά.

Τα φωσφορικά σου είναι 0 γιατι τα καταναλώνει η άλγη.

Πρέπει όμως να βρεις την αιτία της άλγης.

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα το ότι δεν έχω σκιμμερ σε συνδυασμό με το ότι το ενυδρείο είναι καινούριο είναι πιθανες αιτίες. Άλλο ζωντανό δεν θέλω να βάλω εκτός αν είναι μονόδρομος.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε έναν mythrax να κάνει δουλειά....

Άσε το phosguard και πάρε έναν με βάση τον σίδηρο.

Πρέπει να ελλατώσεις όσο δεν πάει το τάισμα για λίγο μέχρι να ισιώσει!

Σιφώνι όσο πιο πολύ μπορείς!

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Διαπιστωσα πως το κλοουν γκομπυ δεν ειναι reef safe. Αραζε σε ενα φραγκ με ζωοανθακια μεχρι που αυτα δεν ξανανοιξαν. Ειναι μια βδομαδα τωρα που ειναι κλειστα. Και σαν να μην εφτανε αυτο αφου τα εξοντωσε τωρα παει και καθετε σε ενα αλλο frag ζωανθους. Τελικα ηταν λαθος επιλογη να βαλω τετοιο ψαρι στο ενυδρειο μου, Και κατι ακομη μετα την εβδομαδιαια αλλαγη νερου η ρικορντεα μου εχει φουσκωσει παρα πολυ, ειναι φυσιολογικο?

post-11939-0-44239100-1394206331_thumb.jpg

post-11939-0-07170600-1394206345_thumb.jpg

post-11939-0-32317100-1394206354_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα σου έλεγα να τον βγάλεις όσο είναι νωρίς ακόμα!

Επίσης βλέπω πως ακόμα δεν έχει αρχίσει να υποχωρεί η άλγη.... Έβαλες αντιφώσφορο σιδήρου; Ίσως να έχεις και νεκρά σημεία με αποτέλεσμα να μαζεύεται detritus και τροφές που σου "βρωμίζουν" το νερό!

Η rico είναι μιαααα χαρά!;)

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

και οι αλγες

η μια ειναι chaeto και η αλλη τριχοειδης.,σταματας το ταισμα,αλλαγες ,και αντιφωσφορο ταχειας.τωρα το ψαρακι συνιθηζει να κανει σπιτι του τα κοραλια και καποια τα τσιμπαει,αποτελεσμα να ψωφανε,βγαλτο για να ησυχασεις.

Link to comment
Share on other sites

Η αλγη εχει υποχωρησει λιγακι, βαζω αντιφωσφορο σιδηρου και κανω αλλαγες νερου 40% καθε βδομαδα με σιφωναρισμα με σωληνακι αεραντλιας, εχω δρομο ακομα. Το ψαρι να το βγαλω αλλα που να το παω δεν ξερω, το λυπαμαι να περασει παλι την ταλαιπωρια του ταξιδιου, αλλα μαλλον θα το κανω. Chaeto εχω στο φιλτρο μου παιζει με την ροη του νερου να ξεσποριαζει μεσα στο ενυδρειο και να γεμιζω αλγη? Να την βγαλω απο εκει?

Link to comment
Share on other sites

φυσικα, βγαλτη απο εκει.

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

υπομονη και απο εμενα αδερφε.ολα θα βρουν το δρομο τους.τα πικο ενυδρεια ειναι τα ποιο δυσκολα κατα τη γνωμη μου ειδικα αν εισαι στην αρχη.2 χρονια κλεινει το μπρικι μου και ακομα ψαχνομαι.φως,αλγες κτλ.με τη λαμπα τι εκανες τελικα?

Link to comment
Share on other sites

πάρε έναν mithrax βρε που σου είπαμε.

Θα στο κανει λαμπίκο!

Link to comment
Share on other sites

υπομονη και απο εμενα αδερφε.ολα θα βρουν το δρομο τους.τα πικο ενυδρεια ειναι τα ποιο δυσκολα κατα τη γνωμη μου ειδικα αν εισαι στην αρχη.2 χρονια κλεινει το μπρικι μου και ακομα ψαχνομαι.φως,αλγες κτλ.με τη λαμπα τι εκανες τελικα?

τη λαμπα την εβαλα να χτυπαει η μιση το ενυδρειο, δεν την εχω κεντραρει δηλαδη πανω απο αυτο, το φως πευτει το μισω μεσα και το αλλο μιση εξω και νομιζω παμε καλα ετσι αν και χρωματικα λογω τον λευκων και μπλε λεντς εχει διαφορες σε καποια σημεια δεν με ενοχλει.

πάρε έναν mithrax βρε που σου είπαμε.

Θα στο κανει λαμπίκο!

Εχω φοβηθει με τις μεταφορες των ζωντανων, Στην τελευταια παραγγελια ειχα ενα τροχους, ενα νασαριους, το ψαρακι μου και ενα ερημιτη. Απο αυτα επιβιωσαν μονο το ψαρι και το νασαριους. Στην πιο προηγουμενη παραγγελια με ενα ψαρι, μου εφτασε μισοπεθαμενο και η συσκευασια που μου τα εχαν στειλει ηταν αψογη.

Link to comment
Share on other sites

Chaeto εχω στο φιλτρο μου παιζει με την ροη του νερου να ξεσποριαζει μεσα στο ενυδρειο και να γεμιζω αλγη? Να την βγαλω απο εκει?

Η chaeto δεν σποριαζει....αν μεγαλωνει μεσα στο φιλτρο που την εχεις, εγω θα την κρατουσα γιατι σημαινει οτι κανει δουλεια=απομακρυνει θρεπτικα.

Link to comment
Share on other sites

Στην chaeto στο φιλτρο δεν εχει δει καμμια τρελη αναπτυξη, (εναμμιση μηνα την εχω) απλα επειδη μου φυτρωσε και στο ενυδρειο λεω μηπως μεταφεται απο το φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια η αλγη επιμενει και εχω βγάλε και κυανο, ταιζω ελάχιστα, κανω αλλαγες καθε βδομαδα με σιφωναρισμα και χρησιμοποιω αντιφωσφορο αλουμινιου που τον αλλάζω καθε τέσσερις μερες, το τάισμα το εχω περιορίσει στο ελάχιστο. Νομιζω μονόδρομος πλέον ειναι ενα ισχυρό συνεργείο καθαρισμού. Εχω ενα νασαριους και σκέφτομαι να βαλω δυο τροχους, 2 κοκκινους ερημιτες και ένα μιθραξ. Λετε να κάνω δουλειά ή θα γίνει σφαγη στα 17 μου λιτρα?

Link to comment
Share on other sites

Απο το σαββατο εχω ενα μιθραξ, 2 κοκκινους ερημιτες και ενα νασαριους. Ο κάβουρας αν και ντροπαλος έχει καθαρίσει γύρω απο τημ τρύπα το την τριχοειδή αλγη, τα αλλα δεν πολυεσχολουνται. Εντωμεταξύ προσπαθω να βρω την αιτία της αλγης, το μόνο που μπορω να σκεφτώ ειναι το ηλιακό φως που βλέπει το ενυδρείο. Αυτό που δεν καταλαβαίνω ειναι γιατί το πρόβλημα ειναι εντονότερο στα σημεία που η ροη ειναι δυνατή?

Link to comment
Share on other sites

Μεγεια τα ζωντανα φιλε kakouras :thumbsu:

Εχεις αποτελεσματα απο μετρησεις?

Να σου πω την αληθεια και το δικο μου το χτυπαει ο ηλιος απο το πρωι μεχρι την ωρα που θα πεσει και δεν εχω καποιο θεμα με αλγες.

Πιο πολυ ρολο παιζει το νερο σου και αυτο που υπαρχει στη στηλη του,το οποιο ταιζει την αλγη.

Σιγουρα ομως μεχρι να βρεις την αιτια που βρισκει τροφη στο ενυδρειο σου η αλγη,θα βοηθησει να μην το χτυπαει το ηλιακο φως.

edit

Αλλαγες νερου συνεχιζεις ακομα απο θαλασσα?

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Όχι από τοτε που πέρασε το ενυδρείο τη βακτηριακη μόλυνση χρησιμοποιώ αλάτι, της red sea το απλο με νερο απο γεώτρηση με αντιχλωριο για τα βαρεα μέταλλα, αλλα σκέφτομαι αν τα καταφερω να καταπολεμησω την αλγη να αρχισω παλι απο θάλασσα. Απο μετρήσεις εχω φωσφορικα, αμμωνια και ντρικα 0, νιτρώδη 10 (ή το αναποδο τα μπερδεύω λιγο) ph 8,5 και kh 10. Εχω αυξήσει τις αλλαγες στο 50% και παράλληλα βγαζω οση αλγη μπορω με το χερι.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση, κάνοντας την άλγη να πείνασει δε θα πεινάσουν και τα κοραλια μου? Εχω μανιτάρια, ζωανθους, καουλαστρεα και γκριν σταρ πολυπς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...