Jump to content

Προβλημα Χωρου!!!


Loukas Pirdas

Recommended Posts

Μπράβο για την επιλογή σου να προχωρήσεις σε μεγαλύτερο ενυδρείο!

Μια παρατήρηση... Το χαλάκι που έχεις από κάτω αν βραχεί θα μουχλιάσει κάτω από το ενυδρείο και θα έχεις θέμα.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 83
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα ψαράκια που έχεις όταν λέμε δε μπορούν να ζήσουν μαζί, δε λέμε ότι θα τσακώνονται αλλά ότι ζουν σε διαφορετικές παραμέτρους νερού. Να νέον θέλουν μαλακό νερό και τα guppy σκληρό. Αν εσύ επιμένεις να τα κρατήσεις μαζί,......

Οσο αφορά το μπολι που είναι το πρόβλημα; Ο κολλητός με 300 λίτρα ενυδρειο έχει βιολογικό υλικό για να δώσει μπολι σε 5 φίλους όχι σε έναν. Θα πάρεις απ' αυτόν και για να μην είσαι υποχρεωμένος θα του δώσεις αντίστοιχη ποσότητα από καινούριο, μήπως είναι γκρινιάρης δηλαδή κατάλαβες;

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου φιλτρο αποτι ειδα εχει ενα σφουγγαρι στην εισαγωγη του και αλλα δυο cartrige να τα πω ετσι....που εχουν μεσα καποια σαν πετραδακια ισως ανθρακα η κατι τετοιο...οποτε το χρειαζεται να μου δωσει για να βαλω μεσα..??συγνωμη που ρωταω σαν χαζος αλλα να καταλαβω ακριβως τι πρεπει να κανω.....οχι δεν ειναι γκρινιαρης ισα ισα ειναι αυτος που μου χαρησε το μικρο 6λιτρο και θερμοστατη και φιλτρο μου τα εκανε δωρο για να ξεκκινησω .... :-p

Link to comment
Share on other sites

Εσύ χρειάζεσαι βιολογικό υλικό, δηλαδή κεραμικό μακαρόνι που λέμε. Είναι λευκό σα κοφτό μακαρονάκι, ο κολλητός σου θα ξέρει. Οσο μπορεί να σου δώσει και βέβαια να το χωράει το φίλτρο σου, το παίρνεις και το βάζεις το συντομότερο στο δικό σου. Να μη μείνει πολλή ώρα εκτός φιλτρου το υλικό. Αυτό που έχεις είναι μαύρο σε μορφή πέλετ; Αν ναι είναι άνθρακας.

Link to comment
Share on other sites

Κόβεις το σφουγγαράκι σε σχήμα Γ !Κρατάς δηλαδή τον πάτο και την μπροστινή μεριά που είναι οι "γρίλιες"

του φιλτρου και αφαιρείς την πίσω και τα 2 πλαινά!!

Αφαιρείς επίσης τα κουτάκια τα οποία περιέχουν ζεόλιθο και άνθρακα και γεμίζεις το φιλτροκούτι με

βιολογικό υλικό (μακαρόνι ή οτιδήποτε άλλο χρησιμοποιεί)!!

Φυσικά πρέπει να αποφασίσεις πρώτα απ`όλα τι θα κάνεις με τον βυθό σου και τι χαλίκι θα χρησιμοποιήσεις.

Αν και θα ξέρει να σε καθοδηγήσει και ο φίλος σου το μπόλι δεν πρέπει να μείνει εκτός νερού αρκετή ώρα

και καλό είναι κατά την μεταφορά του να διατηρηθεί ζεστό!!

Φτιάξε λοιπόν τον βυθό σου,κάνε μια καλή αλλαγή νερού προσθέτοντας βακτήρια και αντιχλώριο για τα συνολικά

λίτρα του ενυδρείου σου,βάλε το μπολιασμένο φίλτρο και μετά από λίγες ώρες μπλουμ τα ψαράκια(χωρίς καθόλου

νερό από το μικρό)!!Έχε το νου σου βέβαια στην θερμοκρασία του νερού και. . .

εδώ είμαστε :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μικρο update αλλα και μεγαλο ταυτοχρονα για μενα τουλαχιστον....βρεθηκε υλικο χρησιμοποιημενο απο τον κολλητο το μεταφεραμε με αμαξι για περιπου 10 λεπτα αποσταση μαζι με νερο του ενυδρειου του σε σακουλακι....ανοιξα το φιλτρο μου και ειχε αρκετο χωρο για 10 μακαρονια αρκετα μεγαλου μεγεθους.....δεν πεταξα τιποτα απτο φιλτρο καθως ειναι σχεδον κουφιο μεσα οποτε χωρεσαν ολα.....πηρα 3 ριζες anubia και ενα λλο το οποιο δεν ξερω πως το λενε παντως με διαβεβαιωσαν πως ειναι σκληρο και πιανει παντου, και αφου το δουλεψα σχεδον ολη μερα χθες ....σημερα εβαλα ενα gurami ενα γατοψαρακι και τα 3 νεον και το ενα guppy,ενα μονο guppy γιατι αφου εβγαλα την μπαλα αλγης απο το μικρο ενυδρειακι την επομενη μερα τα δυο ενηλικα guppy αλλα και το μικρο αδειξαν σημαδια δηλητηριασης απο αμμωνια(πιστευω) κοκκινα βραγχια κτλπ,αμεσως τα εβγαλα απο το ενυδρειακι και τα εβαλα σε αλλη γυαλα οπου αρχισαν να κολυμπανε καθετα στο πλαι κτλπ,τα δυο ενηλικα δεν την παλεψαν και σε μιση ωρα περιπου απεβιωσαν,το μικρο guppy ζει ακομη και το εχω στο μεγαλο ενυδρειο ...μακαρι να σωθει...φαινεται να καθαριζουν τα βραγχια του,ετσι πλεον στο μικρο ενυδρειο εχω μονο τα μικρα(οσα εζησαν απο την ρουφηχτρα της αντλιας :thumbsd: )στην οποια εβαλα τουλι μπροστα για σωσω τα υπολοιπα

20131231_111013_zps3aacf73f.jpg

20131231_101920_zpsd73aa595.jpg

20131231_111007_zpsd2f880d4.jpg

20131231_101933_zps59bd16e0.jpg

20131231_101908_zps202fb817.jpg

20131231_101941_zpsd97acc39.jpg

Έγινε επεξεργασία - Loukas Pirdas
Link to comment
Share on other sites

τις ανουμπιες φιλε δεν τι φυτεύουμε μεσα στο χαλικι γιατι θα σαπισουν η ριζες τους πιαστες με μπετονια πανο σε μια πετρα η ένα ξυλο

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλη χρονια να εχεις με υγεια και ευτηχια....

Βλεπω οτι το θελεις το ολο πραγμα και προσπαθεις, οποτε σου προτηνω να ξεκινησεις διαβασμα και οτι μα οτι μα οτι μα οτι απορεια εχεις οοοοοσο χαζη να σου φαινετε να ρωτας, δεν υπαρχεις χαζες ερωτησεις εδω μεσα....

Οι ανουμπιες και το μικροσορουμ δεν φυτεβοντε αλλα δενονται σε πετρε/ξυλο, γιατι σαπιζουν και εκτος οτι πεθαινουν, απελευθερωνουν αμμωνια(NH3/NH4), κατι δεν θες τωρα στην αρχη και θα ερθουν και αλγες, κατι που δεν θελεις επισης!!

Παρε ενα προιον της sera που λεγετε bionitrivec, ειναι σκευασμα βακτιριδιων, βοηθουν για τον κυκλο του αζωτου και "τονονουν" τις ηδη υπαρχουσες αποικιες των βακτυριδιων που θελουμε(Νιτρικα/Νο3)... Ριξε μια δοση αναλογα με το τι λενε οι οδηγιες, θα θολοση λιγο το νερο αλλα ειναι για καλο...

Ρυθμησε με εναν χρονοδιακοπτη τον φωτισμο σου απο 7 εως 10 ωρες μαξ, γιατι στις περισοτερες ερχωνται οι αλγες, και την θερμοκρασια σου αναλογα με τα προφιλ των ψαριων σου...

Το θερμομετρο βαλτο στην απεναντι διαγωνια μερια για να εχεις μια σωστη και πληρης μετρησει, γιατι οταν ειναι πολυ κοντα θερμομετρο/θερμοστατης δειχνη παραπανω.....

Αυτα για την ωρα.....

Δυο συμβουλες, "διαβασμα προς αποφυγη απογοητευσης" και "η υπομονη ειναι αρετη"...

Καλως ηρθες στο απολυτο Ελληνικο ενυδρειακο πορταλ....!

Link to comment
Share on other sites

εδω διαβασα οτι μπορω να τις φυτεψω αλλα οχι πολλυ βαθια ετσι το βαθος του χαλικιου ειναι 2 δαχτυλα μονο....θα δειξει.... :wacko: ετσι κι αλοιως δεν εχω πετρες να τις δεσω η ξυλα :wacko: :wacko: :wacko:

Έγινε επεξεργασία - Loukas Pirdas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου και Καλή Χρονιά !!

Μπορείς να τις φυτέψεις αρκεί να μην καλύψεις τον κεντρικό τους κορμό!!

Βέβαια όταν με το καλό πάρεις κάποια ξύλα καλό θα είναι να τις δέσεις για να πηγαίνουν καλύτερα.

Επίσης χρειάζονται σκιά γιατί στο δυνατό φως πιάνουν ευκολα άλγες.

Tα γατόψαρα με το χαλίκι δεν είναι και οι καλύτεροι φίλοι και πρέπει να το προσέξεις αυτό. . .

Χρειαζεται να προσθέσεις λίγο νεράκι ακόμα στο ενυδρείο σου να ανεβει κι άλλο η στάθμη του.

Μεγάλη προσοχή στο τάισμα τώρα που είναι ακομα αρχή!!Μια φορά την ημέρα ελάχιστη τροφή είναι σίγουρα αρκετή. . .

Είμαστε νομίζω σε πολύ καλό δρόμο και πάμε σιγά σιγά για κάτι όμορφο που θα το βλέπεις και θα το ευχαριστιέσαι ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια σε ολα τα μελη υγεια και ευτυχια σε ολους ευχομαι και παλι ευχαριστω ολους που αγκαλιασατε το προβλημα μου και με συμβουλευετε, Ελπιζω να πανε ολα καλα για να μην εχω και στεναχωριες γιατι δεν θελω πραγματικα να κανω ζημια σε ζωντανα πλασματα...για το γατοψαρο το σκεφτηκα και εγω οτι ισως του βλαπτει τα μουστακια το χαλικι.... εεε?? :wacko:

Έγινε επεξεργασία - Loukas Pirdas
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι το χαλίκι ειναι πολύ χοντρό και στρογγυλεμένο για να του κάνει ζημιά στα μουστάκια. Μάλλον μόνο την αγαπημένη του συνήθεια του στερείς....το σκάψιμο.

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα με υγεια!

Τα γκαπυ δεν ταιριαζουν με τα υπολοιπα ψαρια λογω παραμετρους νερου.

Τα νεον θελουν κοπαδι, το ιδιο και τα κορυ!

Το χαλικι δεν θα επιτρεπει στα κορυ να ψαχνουν για τροφη!

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι το χαλίκι ειναι πολύ χοντρό και στρογγυλεμένο για να του κάνει ζημιά στα μουστάκια. Μάλλον μόνο την αγαπημένη του συνήθεια του στερείς....το σκάψιμο.

Χρονια πολλα με υγεια!

Τα γκαπυ δεν ταιριαζουν με τα υπολοιπα ψαρια λογω παραμετρους νερου.

Τα νεον θελουν κοπαδι, το ιδιο και τα κορυ!

Το χαλικι δεν θα επιτρεπει στα κορυ να ψαχνουν για τροφη!

Bέβαια το δευτερο με τροφή για βυθόψαρα λύνεται αλλά οκ.

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρακια αυτα ειναι λιγα μιας και θελω να στρωσει το φιλτρο και το νερο πρωτα και μετα να δω τι θα κανω με ψαρακια.....γνωριζα για τα neon οτι ζουν σε κοπαδι αλλα οχι για τα corydoras,το gurami δεν μου αρεσει καθολου βεβαια και δεν ξερω τι θα το κανω :-p το πηρα γιατι με διαβεβαιωσε ο φιλος με το pet shop οτι θα ζησει και οτι κανει για στρωσιμο αλλα απο εμφανιση................. ισως δεν μπορω να δω εγω την ομορφια πανω σαυτο το ψαρι....παντως ειναι λιγο εμμετικο :hot:

Link to comment
Share on other sites

Bέβαια το δευτερο με τροφή για βυθόψαρα λύνεται αλλά οκ.

Τα κορυ παντα θα σκαβουν και παντα θα αναζητουν τροφη!

Τα ψαρακια αυτα ειναι λιγα μιας και θελω να στρωσει το φιλτρο και το νερο πρωτα και μετα να δω τι θα κανω με ψαρακια.....γνωριζα για τα neon οτι ζουν σε κοπαδι αλλα οχι για τα corydoras,το gurami δεν μου αρεσει καθολου βεβαια και δεν ξερω τι θα το κανω :-p το πηρα γιατι με διαβεβαιωσε ο φιλος με το pet shop οτι θα ζησει και οτι κανει για στρωσιμο αλλα απο εμφανιση................. ισως δεν μπορω να δω εγω την ομορφια πανω σαυτο το ψαρι....παντως ειναι λιγο εμμετικο :hot:

Αν δεν σου αρεσει βγαλτο. Ετσι κι αλλιως δεν ειναι και απ την ιδια ηπειρο με τα αλλα! Ενα κοπαδι των 8 νεον και 6 κορυ ειναι καλα! Στο ενυδρειο σου θ αελεγα οτι ειναι πολλα ψαρια και γιαυτο θα χρειαστεις και καλη φιλτρανση!

Εγω θα ελεγα να κρατησεις μονο τα γκαπυ!

Link to comment
Share on other sites

Μα εχω μονο 3 νεον ενα μικρο guppy το cory και το gurami....μισο κιλο δεν ειναι ολα μαζι :hot: εσυ μου λες να βαλω 14 με 8 νεον και 6 cory και εχω μολις 6 συνολο :wacko: μπερδευομαι.......επισης guppy εχω μονο ενα μικρο το οποιο ηταν και ψιλοαρρωστο με κοκκινα βραγχια και σημαδια ick στην ουρα......δεν ξερω καν αν θα την παλεψει......και οταν λες να βγαλω το gurami ?? να το κανω τι ομως μετα???υπαρχει καποιος να το θελει???

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σου αρεσει βγαλτο. Ετσι κι αλλιως δεν ειναι και απ την ιδια ηπειρο με τα αλλα! Ενα κοπαδι των 8 νεον και 6 κορυ ειναι καλα! Στο ενυδρειο σου θ αελεγα οτι ειναι πολλα ψαρια και γιαυτο θα χρειαστεις και καλη φιλτρανση!

Εγω θα ελεγα να κρατησεις μονο τα γκαπυ!

Link to comment
Share on other sites

Το guppy που βλέπεις οτι δεν είναι στα καλά του καλύτερα να το μεταφέρεις στο μικρό ενυδρείο μόνο του.

Τα ψαρακια αυτα ειναι λιγα μιας και θελω να στρωσει το φιλτρο και το νερο πρωτα και μετα να δω τι θα κανω με ψαρακια.....γνωριζα για τα neon οτι ζουν σε κοπαδι αλλα οχι για τα corydoras,το gurami δεν μου αρεσει καθολου βεβαια και δεν ξερω τι θα το κανω :-p το πηρα γιατι με διαβεβαιωσε ο φιλος με το pet shop οτι θα ζησει και οτι κανει για στρωσιμο αλλα απο εμφανιση................. ισως δεν μπορω να δω εγω την ομορφια πανω σαυτο το ψαρι....παντως ειναι λιγο εμμετικο :hot:

Μην αγοράσεις λοιπόν αλλά ψάρια αλλά μελέτησε και σκέψου τι θα ήθελες να έχεις στο ενυδρείο σου.

Ρίξε μια ματιά στα προφίλ που έχουμε στο forum και εδώ είμαστε να τα συζητήσουμε όλα . . .

Link to comment
Share on other sites

neon θελω στο ενυδρειακι και κανα δυο ψαρακια να καθαριζουν τιποτε αλλο....με τα Guppy στεναχωρηθηκα αρκετα ...αν την παλεψει ο μικρος μονος του χωρις κοπαδι εχει καλως ....

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ασχοληθηκα με το 7λιτρο αφου οι γοννοι δεν εζησαν τελικα ...το καθαρισα πεταξα το χαλικι που ειχα αγορασα ενα ξυλο και ενα microsorum και το εφταξα καπως ετσι.....20140103_124739_zpse34f0100.jpg για ενα μονομαχο επισης προσθεσα λιγο ακομα αφρωδες υλικο στο φιλτρο για να κοψει λιγο τη ροη του και αγορασα επιτελους βακτηρια...το σκευασμα που μου ειχαν πουλησει για βακτηρια ηταν τελικα αντιχλωριο οποτε εβαζα δυο αντιχλωρια στα νερα μου .....να γιατι εχασα ολα τα Guppy στην αρχη γιατι ενω πιστευα οτι εστρωνα το νερο με αντιχλωριο και βακτηρια...απλα εφτιαχνα απιονισμενο νερακι :lolu: :lolu: :lolu: :lolu:

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει , όλοι κάνουμε ή τουλάχιστον έχουμε κάνει λάθη . Σκοπός είναι να μαθαίνουμε από αυτά και να βελτιωνόμαστε ώστε να μην τα επαναλάβουμε ξανά .

Link to comment
Share on other sites

Τι σκοπευεις να βαλεις στο 7λιτρο; Ενα μονομαχο αν καταλαβα καλα;

Τα νεον θελουν κοπαδακι τουλαχιστον 6-8 ψαρακια και τα κορυ τουλαχιστον 6! Σορυ αν δεν σου εδωσα να καταλαβεις καλα παραπανω, αλλα εννοω πως το ενυδρειο σου ειναι μικρο για να τα στεγασει γιατι θελουν χωρο να κολυμπανε. Μην τα βλεπεις ετσι μικρα!

Μπορεις βεβαια να τα προσπαθησεις αλλα θα χρειαστεις καλη φιλτρανση και πιθανον δεν θα δεις τα ψαρια στα καλυτερα τους απο αποψη συμπεριφορων!

Επισης να ξερεις οτι το καλοκαιρι θα πρεπει να βρεις ενα τροπο να ψυχεις το νερο γιατι δεν θα την παλεψουν τα νεον!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...