Jump to content

Προβλημα Χωρου!!!


Loukas Pirdas

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους και καλως σας βρηκα με λενε λουκα και ειμαι αρκετα νεος στον χωρο.....ξεκινησα με ενα μικρο ενυδρειο πριν δυο μηνες σχεδον ειναι 6 λιτρα μονο και εβαλα 4 guppy μεσα εχω σταθερη θερμοκρασια 27 βαθμους....μετα απο μια εβδομαδα περιπου το ενα αρσενικο απεβιωσε και μετα απο 2 εβδομαδες αλλο ενα....πριν μιαμισηεβδομαδα αλλο ενα αρσενικο επειδη το κυνηγουσε ο μεγαλος αρσενικος κατα το ταισμα....ετσι εχωντας πλεον 2 ψαρακια μονο ενα μεγαλουτσικο αρσενικο και ενα μικροτερο αποφασισα να ρισκαρω με μια μεγαλουτσικη θυληκια να τον ηρεμησει....η θυληκια ηταν εγγυος και αρχες εβδομαδας γεννησε καμια 15αρια μικρα τα οποια συνυπαρχουν με τα αλλα ψαρακια μια χαρα μεχρι στιγμης....επειδη ομως το ενυδρειακι ειναι πολυ γεματο με τα μικρα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει ενδιαφερον απο καποιον να τα παρει οταν ξεπεταχτουν

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 83
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα Λουκά καλώς ήρθες στην παρέα μας και Χρόνια Πολλά!!

Δεν ξέρω αν στο έχουν ξαναπεί ή αν τουλάχιστον σε έχει ενημερώσει το πετ σοπ που ψωνίζεις

πως στα 6 λίτρα είναι αδύνατο να επιβιώσουν όχι 3 αλλά ούτε 1 γκαπάκι.Για τους γόνους δεν θέλω να

σε απογοητευσω αλλά μάλλον θα είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα. . .

Ρίξε μια ματιά εδώ Poecilia reticulata και για οτι απορίες έχεις εδώ είμαστε :)

Link to comment
Share on other sites

Ο μεγαλος αρσενικος και ο μικρος αρσενικος ειναι σχεδον 2 μηνων η θυληκια ειναι περιπου μιαμιση βδομαδα μεσα τωρα....τα μικρα ειναι σχεδον εβδομαδας και εχουν ηδη ξεθαρεψει και κολυμπανε και τρωνε flakes κανω μερα παρα μερα μικρες αλλαγες νερου και ταιζω 2 μικρα γευματα την ημερα.....τα πρωτα πιστευω απεβιωσαν λογω μη αναταραξης του νερου καθως το φιλτρο το ειχα πολλυ χαμηλα και ετσι εχασα 3 ψαρακια που ετρωγαν τις φυσαληδες στην επιφανεια και πασχιζαν να αναπνευσουν....πλεον τα βλεπω και ζουν αρκετα καλα.....τα μικρα για κανα δυο μερες κρυβονταν στα φυτα απο πισω η μεσα στα χαλικια τωρα κυκλοφορουν οταν εχω φωτα αναμενα ενω το βραδυ κρυβονται παλι....αν καποιο μελος εχει καποιο ενυδρειο σε προσιτη τιμη μεχρι 20-30 λιτρα ισως μπορεσω να το παρω μιας και εχω χαλικια ,θερμοστατη και αντλια που το υποστηριζουν ωστε να μην εχω πολλα εξοδα οταν παω σε μεγαλυτερο...

Link to comment
Share on other sites

Καπως ετσι ειναι το ενυδρειακι και τα μικρα....παντως σε 3 pet shop που ψωνιζω μου ειπαν πως μεχρι 4-5 guppy την παλευουν :wacko:

post-58088-0-46074700-1388173276_thumb.jpg

post-58088-0-44089800-1388173279_thumb.jpg

post-58088-0-91646200-1388173281_thumb.jpg

post-58088-0-40679000-1388173284_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το link που μου εστειλες αναφερει 60 λιτρα για 4 :blink: και αναφερει τιμες ph πυ δεν το εχω κοιταξει ποτε μιας και τα τεστ κοστιζουν αρκετα αποτι εχω δει :hot:

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου είπε και ο φίλος rastafari το ενυδρειο σου είναι ακατάλληλο για όλα τα ψαράκια. Πρέπει επειγόντως να πας σε μεγαλύτερο για να το χαρείς. Εννοείται ότι πρέπει να προμηθευτείς και τα ανάλογα τεστ γιατί είναι σημαντικό να φτιάξεις στο ενυδρειο σου τις παραμέτρους που θέλουν τα ψάρια σου. Ισως αυτός ήταν και ο λόγος που ψόφησαν τα πρώτα. Αμμωνία, νιτρώδη, νιτρικά μετράς; Αυτά είναι τα σημαντικά. Αν τα χρήματα σου φαίνονται πολλά, μπορείς να ζητήσεις στην κατηγορία αγγελίες αυτά που θέλεις και να τα πάρεις από συνχομπίστες αρκετά πιο φθηνά αν κάποιος τα πουλάει. Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

4-5 γόνοι μπορεί και να την παλεύουν στα 6 λίτρα . . .

Είσαι σίγουρος οτι είναι 6 λίτρα το δικό σου ??Ποιες ειναι οι διαστάσεις του ??

Για ενυδρειάκι μπορείς να ρίξεις μια ματιά και στις αγγελίες του forum μας

http://www.aquazone.gr/forums/forum/59-ieenyo-aaaaaessaao-dhniooeinu-cthococ-aanaaossao/

Έγινε επεξεργασία - rastafari
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στο φορουμ μας και καλο διαβασμα.Χρονια πολλα.

Δυστοιχος οπως πολυ σωστα σου λενε και τα παιδια πιο πανω,το ενυδρειο σου ειναι ακαταλληλο για τα ψαρια σου αλλα και για οποιοδηποτε ψαρι.Κανενα ψαρακι δεν μπορει να ζησει σωστα σε 6 λιτρα μεικτα ενυδρειο.Θα πρεπει να προμηθευτεις τουλαχιστον ενα 60λιτρο για να φτιαξεις ενα χαρεμακι αλλα με την προυποθεση οτι θα δινεις και αρκετα ψαρακια απο τις γεννες που θα εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλως ηρθες και καλες γιορτες!

Τα περισσοτερα στα ειπαν τα παιδια απο πανω. Δυστυχως τα πραγματα ετσι εχουν.

Το πιθανοτερο ειναι τα ψαρακια να πεθαναν απο αμμωνια αλλα οχι οτι δεν παιζει και το σεναριο του αρσενικου να σκοτωνει το αρσενικο λογω ελλειψεις χωρου και ανταγωνιστικοτητας!

Οι αναλογιες ειναι ενα αρσενικο 3 θηλυκα και οχι το αντιστροφο.

Το φιλτρο ειναι στρωμενο;

Τι φιλτρο εχεις και τι περιεχει το φιλτρο σου;

Ποσο καιρο ετρεξε το ενυδρειο πρωτου βαλεις τα ψαρια μεσα;

Τα νεον που αναφερεις, ειναι οντως μεσα στο ενυδρειο σου;

Πρεπει να κανεις δραστικες αλλαγες αν θελεις να επιβιωσουν τα ψαρακια σου!

Στα ειπα λιγο μαζεμενα και ελπιζω να μην σε απογοητευσα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλως ηρθες και καλες γιορτες!

Τα περισσοτερα στα ειπαν τα παιδια απο πανω. Δυστυχως τα πραγματα ετσι εχουν.

Το πιθανοτερο ειναι τα ψαρακια να πεθαναν απο αμμωνια αλλα οχι οτι δεν παιζει και το σεναριο του αρσενικου να σκοτωνει το αρσενικο λογω ελλειψεις χωρου και ανταγωνιστικοτητας!

Οι αναλογιες ειναι ενα αρσενικο 3 θηλυκα και οχι το αντιστροφο.

Το φιλτρο ειναι στρωμενο;

Τι φιλτρο εχεις και τι περιεχει το φιλτρο σου;

Ποσο καιρο ετρεξε το ενυδρειο πρωτου βαλεις τα ψαρια μεσα;

Τα νεον που αναφερεις, ειναι οντως μεσα στο ενυδρειο σου;

Πρεπει να κανεις δραστικες αλλαγες αν θελεις να επιβιωσουν τα ψαρακια σου!

Στα ειπα λιγο μαζεμενα και ελπιζω να μην σε απογοητευσα!

Για τα νέον αλλού διάβασες μαζί με danio και guppy και σε περιμένω από το απόγευμα :P

Link to comment
Share on other sites

Για τα νέον αλλού διάβασες μαζί με danio και guppy και σε περιμένω από το απόγευμα :P

Οχι ρε συ, ο φιλος τα γραφει στο προφιλ του!

Link to comment
Share on other sites

Εχω αυτη τη στιγμη 3 guppy ενα μεγαλο αρσενικο ενα μικρο αρσενικο και ενα μεγαλο θυληκο, που γεννησε περιπου 20 μικρα επισης μεσα εχω 3 neon tetra ...τελικα με βαλατε σε σκεψεις για το μελλον των μικρων μου φιλων και σημερα εβγαλα καποια χρηματα που ειχα στην ακρη και αγορασα ενα ενυδρειο 54 λιτρα της hager με αντλια που μοιαζει με σαλαχι και φιλτρο elite 50 watt και φωτισμο(ηταν ολα μαζι πακετο) . εχω πλυνει καλα και εβαλα το χαλικι μου...εχω ριξει την αναλογη ποσοτητα αντιχλωριο της sera και aloe vera με βακτηρια της tetra και ανεβαζει θερμοκρασια απο το μεσημερι εκανα μια αλλαγη νερου και στο μικρο και εβγαλα ενα λιτρο περιπου και το εριξα στο μεγαλο , ποσο να περιμενω μεχρι να αρχισω να βαζω ψαρακια?σκεφτομαι σε 3-4 μερες να βαλω τα ενηλικα guppy μετα απο καμια βδομαδα τα neon και οι γονοι να μεινουν στο 6λιτρο μεχρι να ξεπεταχτουν

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο για την κίνηση. Για να φιλοξενήσει ψαράκια το νεο ενυδρειο πρεπει να δεις τις μετρήσεις των νιτρικών και των υπόλοιπων αζωτούχων ενώσεων. Απο τη στιγμή που δεν υπαρχουν τεστ, καλό ειναι να πάρεις μπολι ( έτοιμο στρωμένο βιολογικό υλικό) απο κάποιο ενυδρείο που τρεχει και να βάλεις τα ψαράκια στο μεγαλο. Υπάρχει αυτή η δυνατότητα ; Αν ναι, προχωράμε και στα υπολοιπα που πρεπει να προσέξεις.

Link to comment
Share on other sites

Σιγά σιγά να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. . .

Αν έβαλες χαλίκι σαν αυτό που φαίνεται στις φώτο στο μικρό ενυδρείο να ξέρεις οτι

μελλοντικά αν θελησεις να βάλεις φυτάκια θα έχεις πρόβλημα γιατί δεν θα πιάνουν ευκολα οι ρίζες τους

και θα πρεπει να περιοριστείς σε φυτά που δένονται σε πέτρες-ξύλα όπως anubias,microssorum. . .

Για να στρώσει το ενυδρείο μας δηλαδή για να αποκτήσει βιολογία το φίλτρο μας δεν αρκούν μόνο τα σκευάσματα

με βακτήρια ούτε το νερό από άλλο ενυδρείο ,πόσο στην δικιά σου περίπτωση που δεν γνωρίζουμε καν τις τιμές στο 6λιτρο!!

Ο συνήθης τρόπος στρωσίματος του ενυδρείου είναι με μπόλιασμα του φίλτρου !!

Διάβασε λοιπόν το παραπάνω άρθρο ,ρίξε μια ματιά και εδώ

Η Πρώτη Επαφή Με Το Ενυδρείο

και πάμε σιγά σιγά να το στησουμε σωστά και χωρίς βιασύνες . . .

Αφησε τα τα υπόλοιπα στο μικρό και βγάλτα όοοολα μαζί μια φωτογραφία. . .

Link to comment
Share on other sites

Οπως και να χει, εκτος απο αυτα που σου ειπαν τα παιδια πιο πανω, πρεπει να αποφασησεις ποιο απ τα δυο ηδη θα κρατησεις! Τα νεον ή τα γκαπυ; Και τα δυο μαζι δυσκολο!

Μπραβο που το πηρες αποφαση και θελεις να δωσεις στα ψαρια σου ενα καλυτερο σπιτι!

Link to comment
Share on other sites

Η πρασινη μπαλα ναι ειναι Cladophora η αλοιως marimo ball και ειναι κανονικη οχι συνθετικη, τα ψαρακια θελω να τα κρατησω φυσικα ολα και τα neon και τα guppy αφου συμβιωμουν στο 6 λιτρο μια εβδομαδα τωρα χωρις προβληματα θα συμβιωσουν και διπλα μιας και ειναι και μωρα και "συμβιβαζονται" για το στρωσιμο σκεφτηκα σημερα μηπως εβαζα στο ενυδρειο 2 χρυσοψαρα που ισως τα κρατησω αν τελικα βρω δυο ομορφα μιας και δεν ειμαι πολυ του χρυσοψαρου....για μπολιασμα φιλτρου δεν εχω καποιον να μου δωσει φιλτρο εκτος απο εναν κολλητο με κιχλιδες αφρικανικες ομως εκεινος εχει φιλτρο με διαφορα σταδια φιλτρανσης πολυ μεγαλο μιας και ειναι γυρω στα 300 λιτρα το ενυδρειο του οποτε μαλλον παμς σε αλλο τροπο στρωσιματος....προς το παρων εχει πιασει θερμοκρασια :-p

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω παντως ολους που ασχολειστε και μου δινετε τα φωτα σας....

Link to comment
Share on other sites

Σιγά σιγά να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. . .

Αν έβαλες χαλίκι σαν αυτό που φαίνεται στις φώτο στο μικρό ενυδρείο να ξέρεις οτι

μελλοντικά αν θελησεις να βάλεις φυτάκια θα έχεις πρόβλημα γιατί δεν θα πιάνουν ευκολα οι ρίζες τους

και θα πρεπει να περιοριστείς σε φυτά που δένονται σε πέτρες-ξύλα όπως anubias,microssorum. . .

Για να στρώσει το ενυδρείο μας δηλαδή για να αποκτήσει βιολογία το φίλτρο μας δεν αρκούν μόνο τα σκευάσματα

με βακτήρια ούτε το νερό από άλλο ενυδρείο ,πόσο στην δικιά σου περίπτωση που δεν γνωρίζουμε καν τις τιμές στο 6λιτρο!!

Ο συνήθης τρόπος στρωσίματος του ενυδρείου είναι με μπόλιασμα του φίλτρου !!

Διάβασε λοιπόν το παραπάνω άρθρο ,ρίξε μια ματιά και εδώ

Η Πρώτη Επαφή Με Το Ενυδρείο

και πάμε σιγά σιγά να το στησουμε σωστά και χωρίς βιασύνες . . .

Αφησε τα τα υπόλοιπα στο μικρό και βγάλτα όοοολα μαζί μια φωτογραφία. . .

Link to comment
Share on other sites

Αν έβαλες χαλίκι σαν αυτό που φαίνεται στις φώτο στο μικρό ενυδρείο να ξέρεις οτι

μελλοντικά αν θελησεις να βάλεις φυτάκια θα έχεις πρόβλημα γιατί δεν θα πιάνουν ευκολα οι ρίζες τους

και θα πρεπει να περιοριστείς σε φυτά που δένονται σε πέτρες-ξύλα όπως anubias,microssorum. . .

Εχω βαλει περιπου 1 δαχτυλο χαλικι αν βαλω υποστρομα σε μερικα σημεια θα μπορω να φυτεψω εκει ???

Link to comment
Share on other sites

Paracheirodon innesi

Poecilia reticulata

Aν διαβάσεις τα προφίλ τους θα δεις οτι η λέξη συμβιβάζονται είναι σχετική!!Βέβαια είναι δικό σου θέμα αν τα θέλεις μαζί η όχι :)

Για τα χρυσοψαρα δεν το συζητάμε καν μιας και πρόκειται για ψάρια κρύου νερού. . .

Για το μπόλιασμα μίλησε με τον φίλο σου!!Εφόσον έχει "διάφορα στάδια φίλτρανσης" φυσιολογικά θα έχει και βιολογικό υλικό(μπόλι) για να σου δώσει. . .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις υπόστρωμα πρέπει να το απλώσεις σε όλο το ενυδρείο αλλά καλύτερα μην μπλέξεις από τώρα με αυτά .

Πάρε πιο ψιλό χαλικι αν θες να παίξεις με ευκολα και κάποια μέτρια φυτάκια και υπολόγισε οτι πρέπει να φτιάξεις βυθό

με πάχος 4-5cm!!

Aν πάλι κρατησεις αυτό που έχεις πρόσθεσε κι άλλο. . .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...