Jump to content

Προβλημα Χωρου!!!


Loukas Pirdas

Recommended Posts

Αν θες νεον θα πρεπει να επεξεργαζεσαι το νερο της βρυσης σου και να το κανεις πιο μαλακο,το ιδιο ισχυει και για τα κορυ που θα πρεπει να αλλαξεις και το χαλικι σου.

Επισης,να πεις στον πετσοπα οτι δεν στρωνουμε ενυδρειο με ψαρια μεσα γιατι τα καιμε απο την αμμωνια,οτι ακριβως επαθαν τα δικα σου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 83
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

neon θελω στο ενυδρειακι και κανα δυο ψαρακια να καθαριζουν τιποτε αλλο....με τα Guppy στεναχωρηθηκα αρκετα ...αν την παλεψει ο μικρος μονος του χωρις κοπαδι εχει καλως ....

neon tetra Mελέτησε λοιπόν παραπάνω γι αυτά αν και κάποια πραγματα ήδη στα είπαν παραπάνω!

Ψαράκια που να καθαρίζουν δεν υπάρχουν!Υπάρχουν τα αλγοφάγα ψαράκια όπως και οι γαρίδες αλλά τα πρώτα δεν κάνουν με τπτ για τα λίτρα σου :)

Στο μικρό ενυδρειάκι δέσε λίγο καλύτερα τις ρίζες του microssorum να πατάνε όλες στον κορμό όσο το δυνατόν καλύτερα γιατί θα αρχίσει να σαπίζει

οτι δεν πατάει!!

Μια φιλική συμβούλη . . .

Καλό θα είναι όταν πηγαίνεις να ψωνίσεις ψάρια να είσαι αποφασισμένος και διαβασμένος από πριν για να μην σου δίνει ο κάθε ένας οτι θέλει και οτι τον

βολευει :)

Link to comment
Share on other sites

Σαν τελευταιο φυτακι στο ενυδρειακι πηρα μια bacopa που ειχε 6 ριζες μεσα και τις εβαλα πισω στο ενυδρειο επεστρεψα τελικα το gurami μιας και το λυπηθηκα να το βλεπω στην ακρη του ενυδρειου(λογω ρευματος απο το φιλτρο) οποτε τωρα εχω 3 neon το cory και τον μικρουλι guppaκο που την παλευει ακομα και μερικες φορες κανει κοπαδι με τα neon πολυ γελιο :lolu: :lolu: :lolu: αυριο κλεινει μια εβδομαδα το ενυδρειο και ισως βαλω κανα δυο neon ακομα μιας και θα παρω και τον μονομαχο μου αυριο...εκλεισα ενα crown tail τριχρωμο :w00t: :w00t: αυτο με τα ανεμιστηρακια για το καλοκαιρι με φοβιζει λιγο καθως ανεμιστηρες και υγρασια σε ηλεκτρονικα δεν μαρεσουν :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Μονομαχος σε 6 λιτρα ειναι τιμωρια.Διαβασε για τις αναγκες του ψαριου.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου,κανεις σοβαρα λαθη που θα εχουν ως καταληξη απωλειες.

Ο μονομαχος δεν ζει σε 6 λιτρα μικτα,θελει τουλαχιστον 15 λιτρα και πανω και αυτο με δυσκολια αν εισαι αρχαριος.

Τα νεον θελουν μαλακο νερο και οχι βρυσης και δεν κανουν με τα γκαπυ,Τα κορυ θελουν κοπαδι,μαλακο νερο και αμμο η πολυ ψιλο χαλικι στρογγυλεμενο.

Το νερο πως θα το μαλακωνεις για τα νεον και τα κορυ.

Βιαζεσε χωρις να διαβαζεις αυτα που σου γραφουμε...

Link to comment
Share on other sites

Μην βάλεις ακόμα άλλα ψάρια στο ενυδρείο σου!!

Δώσε λίγο χρόνο στην βιολογία σου να αναπτυχθεί και με κάποιον

τρόπο είτε σε pet shop είτε μεσω κάποιου γνωστού κάνε μετρησεις στο νερό σου!!

Link to comment
Share on other sites

ειχα μονομαχο 4 χρονια σε γυαλα 5 λιτρα και δεν εβαζα καν αντιχλωριο...στις αλλαγες νερου τον εβγαζα απο μεσα αδειαζα ολο το νερο και εβαζα βρυσης και τον ξαναεβαζα μεσα....ουτε φιλτρα ουτε φυτα ουτε χαλικι τιποτα σκετη γυαλα.....στα pet shop τους εχουν σε 250 ml νερο με ακαθαρσιες και δεν θα ζησει στα 6 λιτρα με φυτο φιλτρο και θερμοστατη με αντιχλωριο και βακτηρια ??επισης στα neon βαζω αντιχλωριο και βακτηρια στο αντιχλωριο γραφει οτι μετατρεπει το ph σε φιλικο για τα ψαρια....δεν ξερω τι αλλο πρεπει να ριχνω στο νερο....

Link to comment
Share on other sites

ειχα μονομαχο 4 χρονια σε γυαλα 5 λιτρα και δεν εβαζα καν αντιχλωριο...στις αλλαγες νερου τον εβγαζα απο μεσα αδειαζα ολο το νερο και εβαζα βρυσης και τον ξαναεβαζα μεσα....ουτε φιλτρα ουτε φυτα ουτε χαλικι τιποτα σκετη γυαλα .....στα pet shop τους εχουν σε 250 ml νερο με ακαθαρσιες και δεν θα ζησει στα 6 λιτρα με φυτο φιλτρο και θερμοστατη με αντιχλωριο και βακτηρια ?? με συγχωρείς αλλά αυτή δεν είναι λογική, αν είναι, τ'οτε μπορείς να τον βάλεις και σε ένα ποτηράκι και να αλλάζεις κάθε μέρα το νερό, έτσι τα έχουν και στα pet shop επισης στα neon βαζω αντιχλωριο και βακτηρια στο αντιχλωριο γραφει οτι μετατρεπει το ph σε φιλικο για τα ψαρια φιλικό λέει, οχι οτι μετατρέπει το ph σε εκείνο που απαιτείται για το κάθε ψάρι, τα νέον θέλουν αρκετά μαλακό νερό, αρκετά χαμηλό ph....δεν ξερω τι αλλο πρεπει να ριχνω στο νερο....

Θέλεις διάβασμα φίλε μου, εμείς σου επισημαίνουμε τα σωστά. Αν εσύ επιμένεις στη δική σου άποψη για τα 6 λίτρα, καλή τύχη σου εύχομαι γιατι θα τη χρειαστείς.

Φιλικά Πάνος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα οτι εχω δικιο απλως το συγκεκριμενο ανυδρειο αγοραστηκε για μονομαχο απο τον φιλο μου και ειχε και εκεινος πολυ καιρο ...αν τον βαλω στο 54 λιτρο θα ζησουν τα neon ?? :ballistic: επισης ακομα δεν ξερω πως να φτιαξω το νερο για τα Neon ...??

Έγινε επεξεργασία - Loukas Pirdas
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα οτι εχω δικιο απλως το συγκεκριμενο ανυδρειο αγοραστηκε για μονομαχο απο τον φιλο μου και ειχε και εκεινος πολυ καιρο ...αν τον βαλω στο 54 λιτρο θα ζησουν τα neon ?? :ballistic:επισης ακομα δεν ξερω πως να φτιαξω το νερο για τα Neon ...??

Πρέπει να μαλακώσεις το νερό της βρύσης σου και αυτό γίνεται είτε μη χρήση τύρφης είτε με νερό από αντίστροφη όσμωση.

www.aquazone.gr/forums/topic/37877-paracheirodon-innesi-myers-1936/#entry335942

Διάβασε παραπάνω το προφίλ των νέον. Μεταξύ άλλων αναφέρει: Λίτρα: Ένα κοπαδάκι 8-10 ατόμων Νέον, μπορεί να διατηρηθεί σε ενυδρείο 80 καθαρών λίτρων κάτω από την προϋπόθεση ότι είναι τα μοναδικά ψάρια που θα κυκλοφορούν στο μεσαίο και στο ανώτερο τμήμα του νερού. Μπορούν να συνοδευτούν με 6-8 γατόψαρα βυθού μικρού μεγέθους.

Ιδανικά είναι όμως το ψάρι αυτό να φιλοξενείται σε ενυδρείο 100+ λίτρων.

Τα νέον είναι κοπαδόψαρα και θέλουν μήκος στο ενυδρείο για να κολυμπούν και να κοπαδιάσουν, δε μπορείς να βάλεις 2-3 και να μειώσεις τα λίτρα, δε πάνε αναλογικά αυτά.

Link to comment
Share on other sites

κατι απο αυτα δεν μπορω να κανω???παρα να ασχοληθω με χημεια?δεν το εχω και πολλυ γιαυτο. :geek:
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις φύλλα catappa για να φτιάξεις blackwater και να μαλακώσεις το νεράκι.

Μια άλλη λύση, είναι η χρήση της τύρφης, αλλά πρέπει να είσαι σε θέση να επεξεργάζεσαι το νερό της αλλαγής.

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη με τα φυλλα δεν θα καταφερει πολλα πραγματα.

Φιλε μου αν δεν το χεις να κατεβασεις το ph και τις σκληροτητες του νερου σου,τοτε βαλε ψαρια που θελουν σκληρο νερο,δηλαδη βρυσης και μη πας σε ψαρια που θελουν μαλακο νερο.

Για τον μονομαχο τα ειπαμε.

Link to comment
Share on other sites

απο οτι λεει ο ανθρωπος στο βιντεο εχει 10 διαφορετικους τροπους να το κανω.....και υπαρχουν και φυσικοι τροποι απτο να ριχνω ενα σωρο χημικα η να κανω αλχημειες.....επισης δεν εχω τεστ για νερο και ουτε μπορω να διαθεσω τα χρηματα μιας και ειμαι ανεργος εδω και καιρο και το οτι πηρα το ενυδρειο το εκανα για να σωσω τα guppy που ειχα στο 6 λιτρο και τα neon μιας και ειχα 7 ψαρια και 15 γοννους σε 6 λιτρα...εβγαλα χρηματα απο αυτα που ειχα για μια ωρα αναγκης ...οποτε ψαχνω τροπους να κανω τη δουλεια μου οικονομικα....ενα ξυλο που ισως ριξει λιγο το ph θα στοιχισει 13-17 ευρω και θα μου μεινει για παντα τα τεστ αποτι ξερω δεν σου χρησιμευουν αφοτου παρει τα πανω του το ενυδρειο οποτε ειναι για μενα τουλαχιστον στην παρουσα φαση πεταμενα λεφτα εγω βλεπω αυτη τη στιγμη οτι εχω 7 neon 1 guppy και ενα corydora που ειναι δραστηρια με ομορφα χρωματα και κανουν κοπαδι ολα μαζι εκτος απο το cory.....πηρα και μια τροφη της tetra για ψαρια που κολυμπανε απτη μεση του ενυδρειου και κατω και ειναι μια χαρα....το guppy εδιωξε τα σημαδια ick και τα κοκκινα βραγχια του εγιναν κανονικα.....κολυμπαει παντου και κανει κοπαδι με τα neon....αρα αφηνω οπως εχει για λιγο ακομα το νερο και μετα κανω αλλαγη ....

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου τα ξυλα ΔΕΝ ριχνουν το ph και τις σκληροτητες,δοκιμασμενο αυτο.Κοιτας ενα βιντεο που ο τυπος ειναι μεσα σε ενα μαγαζι και θελει να πουλησει και δεν ακους τι σου λεμε εδω που δεν εχουμε κανενα κερδος απο αυτα που σου λεμε.Το να παρεις ενα ξυλο και να σου ριξει μιση μοναδα το ph δεν λεει κατι,με το που βαλεις νερο απο την βρυση θα παει εκει που ηταν παλι,δηλαδη θα εχεις κανει μια τρυπα στο νερο.

Η τυρφη δεν ειναι χημικο,ειναι φυσικο βιολογικο υλικο που μαλακωνει το νερο μετα απο επεξεργασια.Αν δεν μπορεις να διαθεσεις καποια λεφτα γι αυτο,δωσε τα ψαρια που θελουν μαλακο νερο και κρατα αυτα που θελουν σκληρο.Δεν ειναι κατι δυσκολο,δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα δικα μας δυστοιχος!

Αν εισαι μαντης για να δεις ποτε θα κανεις αλλαγες νερου τοτε οκ,εμεις παντως με τις μετρησεις μας καταλαβαινουμε αν το νερο μας ειναι οκ,εσυ θα το καταλαβαινεις απο τις αρρωστιες πχ το ικ...

Link to comment
Share on other sites

Στα είπε και ο rastafarian, στα είπαν και οι άλλοι. Δεν μπορείς να έχεις και τον σκύλο χορτάτο και την πίτα ολόκληρη. Αν δεν μπορείς να συντηρήσεις τα ψαράκια στις σωστές συνθήκες είναι κρίμα να επιβιώνουν αντί να ζουν ευτυχισμένα.

Σχετικά με τον μονομάχο, για να σου λένε ότι είναι λίγα τα λίτρα κάτι ξέρουν οι πιο έμπειροι. Εγώ έχω έναν σε 25 λίτρα και ξέρεις πόσο εύκολα μεταβάλλονται οι συνθήκες; Άσε που και αυτός θέλει μαλακό νερό. Μην κοιτάς που άλλοι τους βάζουν μέσα σε ποτηράκια και γυάλες, κι εγώ είχα χρυσόψαρο σε γυάλα για 3 χρόνια όταν ήμουν παιδάκι, αυτό δεν σημαίνει ότι έζησε και καλά το καημένο. Το ότι ένα ψαράκι απλά επέζησε σε κακές συνθήκες δεν σημαίνει ότι έζησε καλά και πρέπει να το επαναλάβουμε.

Όσο για τα τεστ, από τη στιγμή που αποφασίζεις να ασχοληθείς με το χόμπι, είναι απαραίτητα, γιατί διαφορετικά πως θα ξέρεις αν π.χ. έχεις αμμωνία στο νερό σου ή νιτρώδη; Πάρε τα βασικά για αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά, έχω διαβάσει ότι κρατάνε πάνω από χρόνο. Εγώ τα πήρα όταν πρωτοξεκίνησα το καλοκαίρι και ακόμα δεν έχουν τελειώσει, παρόλο που στην αρχή έκανα μετρήσεις σχεδόν κάθε μέρα. Και να πάρεις υγρά, όχι στικ, τα στικ δεν είναι αξιόπιστα, θα πετάξεις τα χρήματά σου.

Καλή συνέχεια και κυρίως... υπομονή! :xmas_smile:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λουκά οι οδηγίες - πληροφορίες , ορθή ενημέρωση είναι το Α και το Ω για ένα σωστό ενυδρείο . Άλλωστε ο σκοπός του ενυδρείου είναι να προσομοιάσει όσο το δυνατόν καλύτερα τις συνθήκες διαβίωσης του εκάστοτε είδους στην φύση .

Επίσης τα υγρά τέστ είναι απαραίτητα - αναγκαία ώστε να γνωρίζεις ανά πάσα ώρα και στιγμή την χημεία - κατάσταση του νερού σου ώστε να αποφύγεις τυχόν προβλήματα . Θα έλεγα ότι είναι ένα είδος alarm αν κάτι πάει στραβά ώστε να το διαγνώσεις έγκαιρα και να μην έχεις απώλειες :)

Έγινε επεξεργασία - Jin Kazama
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για τις πληροφοριες,θα προσπαυησω να αγορασω τεστ και τυρφη και να το παλεψω ...για τον μονομαχο δεν ξερω αν θα μπορεσω να του παρεχω μεγαλυτερο σπιτι προς το παρων,πριν 2-3 μερες ειχα χασει ενα ψαρακι και τελικα το βρηκα σφηνωμενο πισω απο το φιλτρο μιας και αφηνει 4-5 χιλιοστα κενο ,σημερα βρηκα κιαλλο που ηταν σε χαλια κατασταση πρεπει να ειχε σφηνωσει ωρα τραβηξα το φιλτρο και βγηκε αλλα πλεον πιστυω θα ξαναγινει δυστηχως...καμια ιδεα καποιος?

Link to comment
Share on other sites

Τον μονομάχο τον έχεις ήδη αγοράσει και τον έχεις στο 13λιτρο ενυδρείο;

Την τύρφη την βάζεις μέσα σε ένα φίλτρο στο δοχείο που προετοιμάζεις το νερό της αλλαγής.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για τις πληροφοριες,θα προσπαυησω να αγορασω τεστ και τυρφη και να το παλεψω ...για τον μονομαχο δεν ξερω αν θα μπορεσω να του παρεχω μεγαλυτερο σπιτι προς το παρων,πριν 2-3 μερες ειχα χασει ενα ψαρακι και τελικα το βρηκα σφηνωμενο πισω απο το φιλτρο μιας και αφηνει 4-5 χιλιοστα κενο ,σημερα βρηκα κιαλλο που ηταν σε χαλια κατασταση πρεπει να ειχε σφηνωσει ωρα τραβηξα το φιλτρο και βγηκε αλλα πλεον πιστυω θα ξαναγινει δυστηχως...καμια ιδεα καποιος?

Για ποιο ενυδρειο μιλας τωρα και τι ψαρι;

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για τις πληροφοριες,θα προσπαυησω να αγορασω τεστ και τυρφη και να το παλεψω ...για τον μονομαχο δεν ξερω αν θα μπορεσω να του παρεχω μεγαλυτερο σπιτι προς το παρων,πριν 2-3 μερες ειχα χασει ενα ψαρακι και τελικα το βρηκα σφηνωμενο πισω απο το φιλτρο μιας και αφηνει 4-5 χιλιοστα κενο ,σημερα βρηκα κιαλλο που ηταν σε χαλια κατασταση πρεπει να ειχε σφηνωσει ωρα τραβηξα το φιλτρο και βγηκε αλλα πλεον πιστυω θα ξαναγινει δυστηχως...καμια ιδεα καποιος?

Ιδέα για να μην σου ξανασφηνώσει ψάρι πίσω από το φίλτρο ; Κόψε ένα κομματάκι σφουγγαράκι και κάλυψε τα κενά σου με αυτό .

Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν μπορεις να βαλεις τον μονομαχο σε μεγαλυτερο ενυδρειο βαλε μια αγγελια και χαρισετον.

Τα ψαρια δεν σφηνωνουν στο φιλτρο επειδη ειναι χαζα,πανε εκει για να πεθανουν ησυχα,ειναι αρρωστα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν πεθανε κανενα απτα δυο ...το ενα σφηνωσε την περασμενη βδομαδα και το αλλο προχθες...και τα δυο ειναι μια χαρα.....μιλαω παντα για το 54 λιτρο ενυδρειο.....σημερα μετρησα ph και αμμωνια και στα δυο ενυδρεια ......στο μεγαλο ενυδρειο εχω 7-7.5 ph με 0 αμμωνια και στο μικρο εχω 6.5-7 ph με 0 αμμωνια....νιτρικα και τα αλλα δεν μπορεσα να μετρησω καθως τα δυο αυτα test κοστισαν 17 ευρω...ειναι της sera......

Εχω λοιπον δυο αποριες 1:ειναι καλες οι τιμες αυτες ??τουλαχιστον της αμμωνιας?? καθως αποτι βλεπω βασει βιβλιογραφιας τα ph μονο στον μονομαχο παλευονται,ενω στο μεγαλο ενυδρειο μονο για το guppy ειναι καλα, για τα neon και το cory πρεπει να πεσω ..... 2:εχω ηδη ενα φιλτρο της elite το οποιο μεσα ειχε μονο σφουγκαρι και λιγο ανθρακα,ειχα βαλει και λιγα μακαρονια (siporax) απο το ενυδρειο ενος φιλου,ενα πολυ καλο παιδια απο το φορουμ μας μου χαρησε ενα καλυτερο φιλτρο sera fil 120 για το οποιο αγορασα siporax mini Και υαλοβαμβακα ,επισης εφτιαξα spray bar στις διαστασεις του εργοστασιακου μιας και δεν ειχε οταν μου το εδωσε,αν θελω να αντικαταστησω το elite με το καινουριο sera πως θα το κανω??η να μην μπλεξω και να το κρατησω για αλλο ενυδρειο που θα ετοιμασω??

Έγινε επεξεργασία - Loukas Pirdas
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν πεθανε κανενα απτα δυο ...το ενα σφηνωσε την περασμενη βδομαδα και το αλλο προχθες...και τα δυο ειναι μια χαρα.....μιλαω παντα για το 54 λιτρο ενυδρειο.....σημερα μετρησα ph και αμμωνια και στα δυο ενυδρεια ......στο μεγαλο ενυδρειο εχω 7-7.5 ph με 0 αμμωνια και στο μικρο εχω 6.5-7 ph με 0 αμμωνια....νιτρικα και τα αλλα δεν μπορεσα να μετρησω καθως τα δυο αυτα test κοστισαν 17 ευρω...ειναι της sera......

Εχω λοιπον δυο αποριες 1:ειναι καλες οι τιμες αυτες ??τουλαχιστον της αμμωνιας?? καθως αποτι βλεπω βασει βιβλιογραφιας τα ph μονο στον μονομαχο παλευονται,ενω στο μεγαλο ενυδρειο μονο για το guppy ειναι καλα, για τα neon και το cory πρεπει να πεσω ..... 2:εχω ηδη ενα φιλτρο της elite το οποιο μεσα ειχε μονο σφουγκαρι και λιγο ανθρακα,ειχα βαλει και λιγα μακαρονια (siporax) απο το ενυδρειο ενος φιλου,ενα πολυ καλο παιδια απο το φορουμ μας μου χαρησε ενα καλυτερο φιλτρο sera fil 120 για το οποιο αγορασα siporax mini Και υαλοβαμβακα ,επισης εφτιαξα spray bar στις διαστασεις του εργοστασιακου μιας και δεν ειχε οταν μου το εδωσε,αν θελω να αντικαταστησω το elite με το καινουριο sera πως θα το κανω??η να μην μπλεξω και να το κρατησω για αλλο ενυδρειο που θα ετοιμασω??

Δεν μπορεις να εχεις και νεον και κορυ και γκαπυ,τα 2 πρωτα θελουν μαλακο νερο και το τελευταιο σκληρο.

Κατι δεν μετρας καλα στο ph,δεν γινετε στο ενα να εχεις 7-7,5 και στο αλλο 6.5-7,εκτος αν στο πρωτο εχεις μεσα κατι ασβεστολυθικο.Ομως δυσκολα η βρυση σου να βγαζει 6.5-7 στην Αθηνα.Με τι τεστ μετρας?

Στο 9λιτρο δεν μπορεις να βαλεις τιποτα μεσα,ειναι παρα πολυ μικρο.

Link to comment
Share on other sites

εχω μια πετρα ισως ειναι ασβεστολιθικη...επισης ενα κομματι ξυλο το οποιο μαζεψα μονος το εβρασα 2 ωρες το αφησα σε νερο 3 μερες και μετα το εβαλα ....το ξερω οτι δεν συμβαδιζει το guppy με τα αλλα....ομως ηταν το μονο guppy που εζησε και το μετεφερα στο μεγαλο ενυδρειο .....ειχε και ick αλλα το ξεπερασε....μεχρι στιγμης δεν εχω δει κατι περιεργο παντως στα neon η το corydora πο το ph ....ο φιλος στο pet shop μου ειπε οτι τα ενυδρεια του ολα στο μαγαζι εχουν γυρω στο 7.5 ph,τον ρωτησα σημερα για να επαιρνα κατι να ριξω το ph ....μου λεει "γιατι να το ριξεις ?ασε τι λενε τα βιβλια,τα βιβλια αναφερουν τιμες που ζουν στην φυση τα ψαρια,κανενα pet shop δεν εχει ξεχωριστο ph στην καθε γυαλα,ολοι 7.2-7.5 τα μεγαλωνουν τα ψαρια ακομη και δισκους,αλλο τα αγρια ψαρια και αλλο τα ψαρια που εχουμε στα pet shop που γεννηθηκαν στο ενυδρειο,εχουν προσαρμοστει" νομιζω τα ειπα κατα λεξη οτι μου ειπε......προφανως τον συμφερει να μου πουλησει ενα σκευασμα των 8 ευρω ....αλλα δεν το εκανε δεν ξερω γιατι.....τι να πω μπερδεμα.... Τα test οπως ανεφερα ειναι υγρα test της SERA 20140109_002126_zpsef82bd49.jpg

Έγινε επεξεργασία - Loukas Pirdas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...