Jump to content

Tassos Light Reef


tasso

Recommended Posts

Υπαρχουν 2 ειδη poy μιαζουν παρα πολυ τα Heniochus acuminatus και Ηeniochus diphreutes.Το πρώτο τσακίζει τα κοραλλια και το δεύτερο ειναι απόλυτα reef safe.Εσενα σου έπεσε το δεύτερο λογικά με μια καλή φωτογραφία θα μπορούσα να σου πω και με σιγουριά...

......................................................................................

(Το ενυδρειο σου ειναι πολυ πολυ ομορφο φιλε μου)

Α ρε Θανάση..

Εγκυκλοπαίδεια είσαι ρε φίλε..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να μεινει ετσι και να μην πειράξει τίποτε, ετσι και αλλιως ειναι κούκλος ο μικρός. Να τον χαιρεσε :)

σε ευχαριστω Μαριε μακαρι να μην πειραξει τιποτε αν και σημερα ειδα να τσιμπαει την ακροπορα τωρα δεν ξερω τι να κανω εχω βαλει και ενα βιντεο να δειτε...https://www.youtube.com/watch?v=BWwS6Qoa4Io&feature=player_detailpage

Link to comment
Share on other sites

...απο το μεσημερι και πρην κλεισουν τα φωτα το ιδα 4 φορες στο συγκεκριμενω κοραλι να κανει το ιδιο...

Link to comment
Share on other sites

Για πες μας πως ειναι το κοράλι σημερα; Ανοικτό κανονικά η στρεσσαρισμενο; Συνεχίζει ο μάγκας της καταδρομικες η σταμάτησε;

Link to comment
Share on other sites

Για πες μας πως ειναι το κοράλι σημερα; Ανοικτό κανονικά η στρεσσαρισμενο; Συνεχίζει ο μάγκας της καταδρομικες η σταμάτησε;

. To κοράλι δείχνει μια χαρά σήμερα με ανοιχτούς πολυποδες...δεν τον βλέπω και πολύ στο κοράλι όπως προανάφερα και πιο πάνω άντε να το κάνει 4-5 την ημέρα ,επειδή δεν γνωρίζω σε αυτή την περίπτωση τσιμπάει τους πολυποδες ?
Link to comment
Share on other sites

. To κοράλι δείχνει μια χαρά σήμερα με ανοιχτούς πολυποδες...δεν τον βλέπω και πολύ στο κοράλι όπως προανάφερα και πιο πάνω άντε να το κάνει 4-5 την ημέρα ,επειδή δεν γνωρίζω σε αυτή την περίπτωση τσιμπάει τους πολυποδες ?

δεν ξερω να σου πω

αλλα ειναι πολυ ωραιο ψαρι

Μονο στο συγκεκριμενο κοραλι παει?

Link to comment
Share on other sites

Τασο πως παει το ψαρακι;

. Μια χαρά φίλε μου το ψαράκι όλο ζωντάνια,κοιτάω να δώ άμα συνεχίζει να ενοχλεί το κοράλι βασικά και αμα το ενοχλεί δεν το ξέρω αυτό ίσως υπάρχει τίποτα τροφή από τα φυλλαράκια η από καταψυγμενη τροφή που απομένουν πάνω στο κοράλι και τρώει αυτά ,δεν ξέρω τι να πω άλλο
Link to comment
Share on other sites

. Μια χαρά φίλε μου το ψαράκι όλο ζωντάνια,κοιτάω να δώ άμα συνεχίζει να ενοχλεί το κοράλι βασικά και αμα το ενοχλεί δεν το ξέρω αυτό ίσως υπάρχει τίποτα τροφή από τα φυλλαράκια η από καταψυγμενη τροφή που απομένουν πάνω στο κοράλι και τρώει αυτά ,δεν ξέρω τι να πω άλλο

Μην ανχωνεσε σεν πειραζει τιποτα . και μενα παι που και που σε μια μεγαλη ακρο που εχω αλλα τσιμπαει υπολειματα τροφης.αν εκανε σε τοσους μηνες θα μου την ειχε νεκροσει ολη.
Link to comment
Share on other sites

Μην ανχωνεσε σεν πειραζει τιποτα . και μενα παι που και που σε μια μεγαλη ακρο που εχω αλλα τσιμπαει υπολειματα τροφης.αν εκανε σε τοσους μηνες θα μου την ειχε νεκροσει ολη.

. Ωραία μακάρι!!! Ξελαφρωσα λίγο το μυαλό μου ήταν συνέχεια εκεί ....νασαι καλά πάντως !!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εχτές έχασα το wrasse έκανε βουτιά στο κενό και το κακό είναι ήμουν και σπίτι και όταν το ίδα ήταν είδη αργά

Link to comment
Share on other sites

Τασο μου μη στεναχωριεσαι φιλε,εχει συμβει σε ολους οσους εχουν/ειχαν wrasse στο ενυδρειο τους!

Ειναι κομματι της συμπεριφορας αυτου το ψαριου δυστυχως.

Σκεφτεσαι να βαλεις κατι πανω απο το ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Τασο μου μη στεναχωριεσαι φιλε,εχει συμβει σε ολους οσους εχουν/ειχαν wrasse στο ενυδρειο τους!

Ειναι κομματι της συμπεριφορας αυτου το ψαριου δυστυχως.

Σκεφτεσαι να βαλεις κατι πανω απο το ενυδρειο?

.

Όχι Δεν σκέφτηκα αλά τι θα μπορούσα να βάλω ?

Link to comment
Share on other sites

Κατι σαν σιτα τασο,που να μην κοβει πολυ το φως.

Παλαιοτερα ειχα βαλει κατι σαν αυτο που βαζουμε για τα κουνουπια.

Ειχα γυρισει απο διακοπες και ειχα βρει το sixline μου(που τοτε αγαπουσα ακομα :usd: ) στο πατωμα κοκαλωμενο και ετσι εβαλα αυτο που ανεφερα.

Δεν το κρατησα για πολυ ομως και γενικοτερα μετα δεν εβαζα wrasse οποτε δεν το ξανατοποθετησα.

Εσενα το κυνηγουσε κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Κατι σαν σιτα τασο,που να μην κοβει πολυ το φως.

Παλαιοτερα ειχα βαλει κατι σαν αυτο που βαζουμε για τα κουνουπια.

Ειχα γυρισει απο διακοπες και ειχα βρει το sixline μου(που τοτε αγαπουσα ακομα :usd: ) στο πατωμα κοκαλωμενο και ετσι εβαλα αυτο που ανεφερα.

Δεν το κρατησα για πολυ ομως και γενικοτερα μετα δεν εβαζα wrasse οποτε δεν το ξανατοποθετησα.

Εσενα το κυνηγουσε κανεις?

Oxi κανείς ....
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ειναι κομματι της συμπεριφορας τους φιλε μου,μη στεναχωριεσαι.

Δεν φταις εσυ σε κατι.

Το ειχες καιρο?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ειναι κομματι της συμπεριφορας τους φιλε μου,μη στεναχωριεσαι.

Δεν φταις εσυ σε κατι.

Το ειχες καιρο?

.

Τον είχα αν θυμάμαι καλά κανά 2μηνο...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από εχτές όλα τα ψάρια μου είναι με Ick αλά για πολύ πράμα ξεκίνησα με σκόρδο ζουμί τα βλέπω τρώνε μια χαρά με όρεξη αλλά το θέμα είναι μέχρι ποτε...σήμερα που τα είδα το ίδιο, μπόρεσα να τα ταισο 1 φορά λόγο δουλειάς ... τι θα μπορούσα να κάνω και αν υπάρχει κανά φάρμακο καλό που δεν κάνει ζημιά στα κοραλια .

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από εχτές όλα τα ψάρια μου είναι με Ick αλά για πολύ πράμα ξεκίνησα με σκόρδο ζουμί τα βλέπω τρώνε μια χαρά με όρεξη αλλά το θέμα είναι μέχρι ποτε...σήμερα που τα είδα το ίδιο, μπόρεσα να τα ταισο 1 φορά λόγο δουλειάς ... τι θα μπορούσα να κάνω και αν υπάρχει κανά φάρμακο καλό που δεν κάνει ζημιά στα κοραλια .

Τασο 3 ερωτήσεις...

Έβαλες κάποιο ψάρι πρόσφατα?

Μήπως δεν ειχες βάλει τον θερμοστάτη σε λειτουργιά μιας και η θερμοκρασία έπεσε απότομα?

Τι θερμοκρασία εχεις τωρα στο ενυδρείο σου ?

Link to comment
Share on other sites

Τασο 3 ερωτήσεις...

Έβαλες κάποιο ψάρι πρόσφατα?

Μήπως δεν ειχες βάλει τον θερμοστάτη σε λειτουργιά μιας και η θερμοκρασία έπεσε απότομα?

Τι θερμοκρασία εχεις τωρα στο ενυδρείο σου ?

Ναι έβαλα ένα ψάρι περίπου 1 εβδομάδα τώρα ,θερμοκρασία είμαι σε 25,4....
Link to comment
Share on other sites

Χωρις να θέλω να σε απογοητεύσω κανένα φάρμακο δεν θα κανει τίποτα αν το ψαρι ειναι αδύναμο πρέπει να εχουν τωρα πλούσια τροφή και βιταμίνες ηρεμία και υπομονη απο εσενα. Βαλε και κοια φωτογραφια να δούμε τι παίζει.

Να ξερεις θα κανει κύκλους το παράσιτο αν αντέξουν τα ψαράκια ολα θα πανε καλα.

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να θέλω να σε απογοητεύσω κανένα φάρμακο δεν θα κανει τίποτα αν το ψαρι ειναι αδύναμο πρέπει να εχουν τωρα πλούσια τροφή και βιταμίνες ηρεμία και υπομονη απο εσενα. Βαλε και κοια φωτογραφια να δούμε τι παίζει.

Να ξερεις θα κανει κύκλους το παράσιτο αν αντέξουν τα ψαράκια ολα θα πανε καλα.

Μέχρι στιγμής είναι ζωηρά τρώνε με όρεξη ,με την πρώτη ευκαιρία θα βάλω φωτο...
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...