Jump to content

Tassos Light Reef


tasso

Recommended Posts

Ποιες ειναι οι τιμες του νερου σου και πια ειναι η συντήρηση που κανεις στο ενυδρειο σου; Πιστευω θα μας βοηθήσει να βρούμε τι παίζει με τα lps σου :)

τιμές έχω ΝΟ3 =2 με salifert, Po4=0,03 hanna HI736, mg=1380 με salifert, ca=435 με salifert και KH=7,2 με hanna συντήρηση 2 φορές την εβδομάδα reef plus τετάρτη και Σάββατο 1φορα την εβδομάδα reef snow και εδω και ενα μήνα μια φορά την εβδομάδα ζωντανό φυτοπλαγκτόν. 1 φορά την εβδομάδα καταψυγμένη και μπορεί και να πάει 2 και τροφή για τα lps μια την εβδομάδα ζωοπλαγκτόν αυτα...

Έγινε επεξεργασία - tasso
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ποσα λιτρα την ωρα ειναι συνο τοσοι κυκλοφοριτες και σε ποσα λιτρα;;

Link to comment
Share on other sites

Πανεμορφα τα "τσακαλακια" σου τασο μου!

Παντα θα ειναι μεσα στα ψαρακια που πρεπει να εχεις σε ενα θαλασσινο ενυδρειο :jig:

Να σου πω την αληθεια,τουλαχιστον απο αυτες τις φωτο εγω δεν βλεπω να πηγαινει κατι στραβα με τα συγκεκριμενα κοραλια.

Μου φαινονται υγειεστατα.

Εσυ τι διακρινεις και δεν σου αρεσει η εικονα τους?

Ειναι σαν ξεθωριασμενα τα χρωματα τους?Γιατι μονο αυτο ισως να φαινεται στις φωτο αλλα αυτο μπορει να οφειλεται στο οτι ειναι θολες και να μην ειναι ετσι στην πραγματικοτητα.

Αν ειναι οντως "ξεθωριασμενα" αυτο μπορει να οφειλεται σε δυο παραγοντες

-Να μην εχουν αρκετο φως.Πραγμα που δεν το νομιζω με βαση αυτον που εχεις τωρα.Εκτος αν δεν ηταν αρκετος πριν που ειχες μονο το ενα φωτιστικο και θα αρχισουν να επανερχονται τωρα που ανεβηκες

-Να μην εχουν αρκετη τροφη,πραγμα που ειναι πιθανο αφου δεν εχεις πολλα ψαρακια και εισαι και bare bottom και απ'οτι βλεπω στις φωτο ειναι και πεντακαθαρος ο πατος απο detritus κτλ

Εδω εχει πολυ δικιο ο μαριος σε αυτο που λεει για τις τιμες.Κανε ενα κοπο ρε τασο μου και κανε παλι μερικες μετρησεις στα βασικα :thumbsu:

Εχεις αυξησει καθολου το ταισμα

διακρίνω άσπρισμα στην πρώτη Φώτο όπως και χάραξα με κόκκινο που πριν δεν υπήρχε φαίνετε και στην Φώτο...

στην επόμενη Φώτο με το κλοον το κοράλλι πάει να "σκάσει" τόσο που έχει ανοίξει όλο ζωντάνια και από την άλλη όπως είναι τώρα οι πολύποδες ισα ισα ανοίγουν...

το plate πορτοκαλί κοράλλι η διάφορα μεγάλη...

από τάισμα ταΐζω Μιχάλη ναι οντος ο πατος είναι καθαρος εχω γεμισει και παντου κοραλλινη

post-51870-0-70834700-1405629871_thumb.jpg

post-51870-0-12330000-1405629900_thumb.jpg

post-51870-0-99925900-1405630462_thumb.jpg

post-51870-0-22385200-1405630475_thumb.jpg

post-51870-0-04918100-1405630822_thumb.jpg

post-51870-0-99077300-1405630830_thumb.jpg

post-51870-0-80551200-1405631583_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - tasso
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ποσα λιτρα την ωρα ειναι συνο τοσοι κυκλοφοριτες και σε ποσα λιτρα;;

2 koralia δινουν 1440/3500l/h ο καθενας ο 6045 με δινη 4,500l/h και ο 6015 1.800l/h σε 280λιτρα!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν τα κοραλια σου

ειναι πανέμορφα

Τώρα στα lps

μεταβολές στις τιμές σου έχεις?

Το kh είναι λίγο χαμηλά ανέβασε

το στο 8 περίπου (σταθερά σταθερά)

Εγώ με το kh την πάτησα

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν τα κοραλια σου

ειναι πανέμορφα

Τώρα στα lps

μεταβολές στις τιμές σου έχεις?

Το kh είναι λίγο χαμηλά ανέβασε

το στο 8 περίπου (σταθερά σταθερά)

Εγώ με το kh την πάτησα

να σαι καλα!

μονο το ΚΗ με ζοριζει λιγο...

Έγινε επεξεργασία - tasso
Link to comment
Share on other sites

Εχεις κοντα 10000λιτρα/ωρα... Μηπως ειναι καπως πολλα για τα lps.... Εμενα λογο ροης μαλλον δεν πανε καλα, ειναι λιγο περιεργα γενικοτερα με την ροη...

Link to comment
Share on other sites

Η Fungia σίγουρα απο την photo δεν πάει καλα οπως και η catala δείχνει αρκετά μαζεμένη..

Την catalaphyllia ποσο καιρό την εχεις Τασο στο ενυδρείο?

την εχω 1μιση χρονο

Link to comment
Share on other sites

Εχεις κοντα 10000λιτρα/ωρα... Μηπως ειναι καπως πολλα για τα lps.... Εμενα λογο ροης μαλλον δεν πανε καλα, ειναι λιγο περιεργα γενικοτερα με την ροη...

λες να είναι κάτι τέτοιο αλλά βλέπω την εφύλια με την ροη παει μέτρια γενικά έτσι πως τα έβαλα κιταω να έχουν σιγανή με μέτρια ροη

Έγινε επεξεργασία - tasso
Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω, εγω εχω συνολο 4000λ/ω ροη στα 120λ και η μια εφυλια παει καλα και η διπλα ακριβως αργοπεθαινει....

Οταν εχεις ρεπο και ωρα, βαλε ενα κυκλοφοριτη, οποιον να ναι και δες πως θα πανε, αστο εκει για ωρα δεν παθαινουν τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο το βιντεο οι ροές προς τα lps φαίνονται να ειναι εντάξει. Αλλα ο κλασικός και πρώτος δείκτης για πολυ στέγνωμα σε ενυδρειο με sps, που ειναι τα brains φαίνονται πολυ μαζεμένα και στρεσσαρισμενα. Νόμιζα οτι ηταν παροδικο που συμβαίνει καποιες φορες και για αυτο δεν το ανέφερα, αλλα τωρα κάνοντας την αναγωγή θεωρώ οτι εχεις θεμα με τα θρεπτικά σου οταν έρχεται σε αυτα τα κοραλια. Σίγουρα ομως τα sps πρέπει να πετάνε.

Οι τιμες σου φαινονται να ειναι μια χαρα. Το KH να το ανεβάσεις λιγο, γιατι καποια κοραλια αισθάνονται καλυτερα με πανω απο 7,5 - 8 KH. Δεν ξερω γιατι ακριβώς, αλλα γνωριζω οτι υπαρχει και αυτο.

Δώσε παραπανω φαγητό για τα lps σου, αλλα δεν ξερω αν η κατάσταση ειναι πια αναστρέψιμη. Ας ευχηθούμε να ειναι :)

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο το βιντεο οι ροές προς τα lps φαίνονται να ειναι εντάξει. Αλλα ο κλασικός και πρώτος δείκτης για πολυ στέγνωμα σε ενυδρειο με sps, που ειναι τα brains φαίνονται πολυ μαζεμένα και στρεσσαρισμενα. Νόμιζα οτι ηταν παροδικο που συμβαίνει καποιες φορες και για αυτο δεν το ανέφερα, αλλα τωρα κάνοντας την αναγωγή θεωρώ οτι εχεις θεμα με τα θρεπτικά σου οταν έρχεται σε αυτα τα κοραλια. Σίγουρα ομως τα sps πρέπει να πετάνε.

Οι τιμες σου φαινονται να ειναι μια χαρα. Το KH να το ανεβάσεις λιγο, γιατι καποια κοραλια αισθάνονται καλυτερα με πανω απο 7,5 - 8 KH. Δεν ξερω γιατι ακριβώς, αλλα γνωριζω οτι υπαρχει και αυτο.

Δώσε παραπανω φαγητό για τα lps σου, αλλα δεν ξερω αν η κατάσταση ειναι πια αναστρέψιμη. Ας ευχηθούμε να ειναι :)

νασαι καλά φίλε μου στέγνωμα όπως το λες αλλιώς δεν εξηγείτε...ναι τα sps δεν έχω παράπονο καθόλου πάνε μια χαρά, τώρα από τάισμα όπως με είπαν και τα άλλα παιδιά ταΐζω αβέρτα.... και μακάρι να πάνε όλα καλά!!

Έγινε επεξεργασία - tasso
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

παιδια σορυ για τις φωτος πολυ χαλια κριμα η δευτερη φωτο το κοραλι ειναι ροζε με ασπρο και 4 ειναι μπλε με καφε

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλώνουμε και οριμαζουμε το ενυδρειο βλεπω, καλα να σου πανε ολα :)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφα!!! Θελει εξασκησει η φωτογραφια αλλα που θα παει :)

χαχα!! ετσι ατιμες φωτογραφιες...

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλώνουμε και οριμαζουμε το ενυδρειο βλεπω, καλα να σου πανε ολα :)

να σαι καλα φιλε μου!!

Link to comment
Share on other sites

Τασσο το αδικουν οι φωτο αρχιζει να ομορφαινει πολυ ,πολλα μπραβο να το χαιρεσε.

Link to comment
Share on other sites

Τασσο το αδικουν οι φωτο αρχιζει να ομορφαινει πολυ ,πολλα μπραβο να το χαιρεσε.

να σαι καλα Νικο!!ναι οντως το αδικουν

Link to comment
Share on other sites

ωραιος βλεπω ανάπτυξη και υγεια μπραβο σου συνέχισε ετσι!!!

να σαι καλα!!μακαρι να το δω οπως το φανταζομαι...δασος

Link to comment
Share on other sites

να σαι καλα!!μακαρι να το δω οπως το φανταζομαι...δασος

στο ευχομαι με 1000
Link to comment
Share on other sites

και εδω και ενα μήνα μια φορά την εβδομάδα ζωντανό φυτοπλαγκτόν.

Φιλε μου πολυ ομορφο. Ευχαριστο που τα LPs συνηλθανε....ηθελα να σε ρωτησω για το ζωντανο φυτοπλαγκτον, αν το ξεκινησες με starter kit , απο που το αγορασες και αν ριχνεις τα λιπασματα που δινουν πακετο 'η υγρα λιπασματα του εμποριου;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...