Jump to content

Tassos Light Reef


tasso

Recommended Posts

Φιλε μου πολυ ομορφο. Ευχαριστο που τα LPs συνηλθανε....ηθελα να σε ρωτησω για το ζωντανο φυτοπλαγκτον, αν το ξεκινησες με starter kit , απο που το αγορασες και αν ριχνεις τα λιπασματα που δινουν πακετο 'η υγρα λιπασματα του εμποριου;

να σαι καλα φιλε μου!!!...τιποτα απο τα παραπανω δεν κανο σκετο το ριχνω αλλα θα το σταματισω γιατι απο τα ζωντανα που εχω σε τιποτα δεν οφελη δεν ξερω για το κλαμ...τωρα για τα sps -LPs καθολου.Η αγορα εγινε απο την αλλη ακρη της γης στον καναδα :D οπου και ζω εδω και 5 χρονια

Link to comment
Share on other sites

να σαι καλα φιλε μου!!!...τιποτα απο τα παραπανω δεν κανο σκετο το ριχνω αλλα θα το σταματισω γιατι απο τα ζωντανα που εχω σε τιποτα δεν οφελη δεν ξερω για το κλαμ...τωρα για τα sps -LPs καθολου.Η αγορα εγινε απο την αλλη ακρη της γης στον καναδα :D οπου και ζω εδω και 5 χρονια

Αληθεια?σε ποιο μερος?θα στειλεις τιποτα εαν θελω Ελλαδα?
Link to comment
Share on other sites

λιγες ακομα

οι φωτο ιδιως αυτες ειναι απιστευτες μπραβο Τασσο.
Link to comment
Share on other sites

Καναδα οπου και ζω εδω και 5 χρονια

Που το καταλαβες οτι βουλιαζε το καραβι και πηδηξες εγκαιρως;-))))να σαι καλα, ειχα προσεξει γο Γρεβενα....

Link to comment
Share on other sites

Που το καταλαβες οτι βουλιαζε το καραβι και πηδηξες εγκαιρως;-))))να σαι καλα, ειχα προσεξει γο Γρεβενα...

ηθελα να την κανω πιο νωρις αλλα παλι προλαβα και την εκανα λουις!!χαχαχα

Έγινε επεξεργασία - tasso
Link to comment
Share on other sites

Αληθεια?σε ποιο μερος?θα στειλεις τιποτα εαν θελω Ελλαδα?

στο μοντρεαλ- λαβαλ...κανενα προβλημα Νικο!!.. αλλα τα μεταφορικα εξαρτατε κιολας απο το βαρος για ευρωπη ειναι πανακριβα

Link to comment
Share on other sites

στο μοντρεαλ- λαβαλ...κανενα προβλημα Νικο!!.. αλλα τα μεταφορικα εξαρτατε κιολας απο το βαρος για ευρωπη ειναι πανακριβα

οκ θα το δουμε φιλε, σε ευχαριστω πολυ. Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπέρα παιδιά μια ερώτηση ένα από τα sps ακροπορα τον τελευταίο καιρώ παρατηρώ το εξής, η πολύποδες δεν είναι και τόσο έξω από ότι πριν στο μεταξύ κάθε φορά που καθαρίζω το τζάμι η ρίχνω ζουμιά π.χ. reef snow βλέπω να βγάζει αυτά τα άσπρα που είναι σαν κλωστές (mesenterial filaments) το κοράλλι γενικά βλέπω ανάπτυξη και από χρώμα μια χαρά προσθέτω μια Φώτο το πως περίπου φαίνεται...για πιο λογο το κανει?

post-51870-0-29610600-1409100391_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - tasso
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά μια ερώτηση ένα από τα sps ακροπορα τον τελευταίο καιρώ παρατηρώ το εξής, η πολύποδες δεν είναι και τόσο έξω από ότι πριν στο μεταξύ κάθε φορά που καθαρίζω το τζάμι η ρίχνω ζουμιά π.χ. reef snow βλέπω να βγάζει αυτά τα άσπρα που είναι σαν κλωστές (mesenterial filaments) το κοράλλι γενικά βλέπω ανάπτυξη και από χρώμα μια χαρά προσθέτω μια Φώτο το πως περίπου φαίνεται...για πιο λογο το κανει?

Αρκετα κοραλλια μπορει να παρουσιασουν αναλογη συμπεριφορα ειτε κατα την προσθήκη φαγητου ειτε κατα την αλλαγη νερου ακομα και με το καθαρισμα του τζαμιου οπως παρατήρησες και εσυ.Αντίστοιχη συμπεριφορα μου παρουσιαζει μια Acropora Hyacinthus.

Μην σε αγχωνει καθόλου το κοράλλι δείχνει μια χαρά Τασο...

Link to comment
Share on other sites

Το ζωντανό σου οντως δειχνει μια χαρα. Μην σε αγχώνει, μια χαρα τα ειπε ο Θανάσης :)

Link to comment
Share on other sites

πηρα σημερα ενα cleaner wrasse μπλε εχει κανενας γνωση σε οτι αφορα το ψαρι το τι τρωει κ.τ.λ μπαντως τα κλοον το περνουν στο κυνηγι....

Link to comment
Share on other sites

πηρα σημερα ενα cleaner wrasse μπλε εχει κανενας γνωση σε οτι αφορα το ψαρι το τι τρωει κ.τ.λ μπαντως τα κλοον το περνουν στο κυνηγι....

Εύχομαι να σου πάει καλά Τασο το ζωντανό...

Συνήθως στην αρχή ξεκινάμε με αρτεμια και mysis αλλα μετα απο μερικές μέρες μπορείς να του ριχνεις και μικρα κομματάκια flake..

Άσους Γιατρούς ειχα στο παρελθόν τσάκιζαν κυριολεκτικά την prime reef..

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι να σου πάει καλά Τασο το ζωντανό...

Συνήθως στην αρχή ξεκινάμε με αρτεμια και mysis αλλα μετα απο μερικές μέρες μπορείς να του ριχνεις και μικρα κομματάκια flake..

Άσους Γιατρούς ειχα στο παρελθόν τσάκιζαν κυριολεκτικά την prime reef..

ωραια να σαι καλα φιλε μου!!τον εχω δει να τρωει κομματακια flake καλο αυτο!

Link to comment
Share on other sites

Μεγεια Τασσο αλλα προσεχετον με το clam

νασαι καλα Νικο μεχρι τωρα δεν το εχει πλησιασει καν... ευτυχως

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...