Jump to content

Tassos Light Reef


tasso

Recommended Posts

Δεν θα γινει στραβη τασαρε μου,εσυ τα επαθες ολα μαζεμενα βρε φιλε,τι αλλο να γινει!

Αλλωστε τα επαθες ολα και βγηκες νικητης...δεν τολμαει τιποτε αλλο να ερθει στο ενυδρειο σου φιλε :thumbsu:  :thumbsu:

 

Το στησιμο του βραχου σου,μου αρεσει παρα παρα πολυ  :jig:

Ειδικα στη γεφυρα αν βαλεις κοραλακια κ μεγαλωσουν κ αυτα με το καλο,θα ειναι ονειρο!!

 

Τωρα ομως θα σε απογοητευσω λιγο...πιστευω πως θελεις παραπανω φως :blush:  :blush:

Δεν ξερω αν θα αλλαξεις τυπο φωτισμου αλλα σιγουρα αν εβαζες κατι ακομα θα σου εξασφαλιζε ακομα περισσοτερο την υγεια κ αναπτυξη των κοραλιων σου.

 

Η μοντι δεξια ειναι η ιδια με αυτες στα αριστερα?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα γινει στραβη τασαρε μου,εσυ τα επαθες ολα μαζεμενα βρε φιλε,τι αλλο να γινει!

Αλλωστε τα επαθες ολα και βγηκες νικητης...δεν τολμαει τιποτε αλλο να ερθει στο ενυδρειο σου φιλε :thumbsu:  :thumbsu:

 

Το στησιμο του βραχου σου,μου αρεσει παρα παρα πολυ  :jig:

Ειδικα στη γεφυρα αν βαλεις κοραλακια κ μεγαλωσουν κ αυτα με το καλο,θα ειναι ονειρο!!

 

Τωρα ομως θα σε απογοητευσω λιγο...πιστευω πως θελεις παραπανω φως :blush:  :blush:

Δεν ξερω αν θα αλλαξεις τυπο φωτισμου αλλα σιγουρα αν εβαζες κατι ακομα θα σου εξασφαλιζε ακομα περισσοτερο την υγεια κ αναπτυξη των κοραλιων σου.

 

Η μοντι δεξια ειναι η ιδια με αυτες στα αριστερα?

+1000 και θα τονισω και εγω το φωτισμο Τασο αυξησετον,ωραια τα razor αλλα δεν σε φτανουν φιλε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα γινει στραβη τασαρε μου,εσυ τα επαθες ολα μαζεμενα βρε φιλε,τι αλλο να γινει!

Αλλωστε τα επαθες ολα και βγηκες νικητης...δεν τολμαει τιποτε αλλο να ερθει στο ενυδρειο σου φιλε :thumbsu:  :thumbsu:

 

Το στησιμο του βραχου σου,μου αρεσει παρα παρα πολυ  :jig:

Ειδικα στη γεφυρα αν βαλεις κοραλακια κ μεγαλωσουν κ αυτα με το καλο,θα ειναι ονειρο!!

 

Τωρα ομως θα σε απογοητευσω λιγο...πιστευω πως θελεις παραπανω φως :blush:  :blush:

Δεν ξερω αν θα αλλαξεις τυπο φωτισμου αλλα σιγουρα αν εβαζες κατι ακομα θα σου εξασφαλιζε ακομα περισσοτερο την υγεια κ αναπτυξη των κοραλιων σου.

 

Η μοντι δεξια ειναι η ιδια με αυτες στα αριστερα?

Νασαι καλα Μιχάλη μου για τα καλα σου λόγια !!! Ναι η Μόντι ειναι ίδια με αριστερά και σκέφτομαι να αφαιρέσω καμία με αυτο το χρώμα , περασμένη εβδομαδα πήρα ενα φραγκ πράσινη δεν ξέρω αλλα εχω λίγο "κόλλημα "με της Μόντι με αρέσουν ....οσο για το φωτισμό εχω καβάτζα 4* 54 βαττ Τ5 !απο φωτισμό τη προτείνεις θα ήταν καλό να βάλω δηλαδή? και για πόσες ώρες Προτείνεις να της εχω αναμενες ?
Link to comment
Share on other sites

+1000 και θα τονισω και εγω το φωτισμο Τασο αυξησετον,ωραια τα razor αλλα δεν σε φτανουν φιλε.

Καλός Νίκο !!!

Link to comment
Share on other sites

Και απο φάσμα φωτος τη προτείνεις Νίκο

2 blue plus 2 coral plus θεωρω πως ειναι ο ιδανικος συνδιασμος,η αλλιως μια blue στη θεση τις 1 coral plus εαν το θες ποιο μπλε.
Link to comment
Share on other sites

2 blue plus 2 coral plus θεωρω πως ειναι ο ιδανικος συνδιασμος,η αλλιως μια blue στη θεση τις 1 coral plus εαν το θες ποιο μπλε.

Σε ευχαριστω Νίκο με κάλυψες πληρως !!! Σκέφτομαι να κάνω μια πατέντα κάπως έτσι όπως ειναι στη φωτο .....

7A477FC1-5A70-4450-92F9-51BD7A53C66A_zps

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω Νίκο με κάλυψες πληρως !!! Σκέφτομαι να κάνω μια πατέντα κάπως έτσι όπως ειναι στη φωτο .....7A477FC1-5A70-4450-92F9-51BD7A53C66A_zps

Οχι ετσι Τασο θα βαλεις 2 αριστερα του λεντ και ς δεξια,και ετσι ουσιαστικα το κανεις υβριδικο.Προσεχε τις θερμοκρασιες που θα ανεβασουν,οι λαμπες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το φωτιστικό που εχω και ενα ακόμα το ίδιο αλλα διαλυμένο αλλα δουλεύει και αυτο άψογα !!αυτην την στιγμη το εχω με marine blue και reef day 17K απο την εταιρία Blau απλά για δοκιμή ....

5651600E-B199-4731-BE94-E3581F7508EE_zps

Link to comment
Share on other sites

"Ποσά watt ειναι το t5 φωτιστικό που έχεις Τάσο ?

Το ενυδρείο δειχνει ότι εχει ανακάμψει σε κάθε περίπτωση φιλε..

Link to comment
Share on other sites

"Ποσά watt ειναι το t5 φωτιστικό που έχεις Τάσο ?

Το ενυδρείο δειχνει ότι εχει ανακάμψει σε κάθε περίπτωση φιλε..

2 *54 βαττ !

Link to comment
Share on other sites

Τασαρε βαλε ενα φωτιστικο(οποιο κανει στη τσεπη σου και στα ματια σου) 4χ54 και θα εισαι σουπερ σε αυτες τις διαστασεις.Η' και αυτα που εχεις αν δουλευουν(μην μπαινεις σε εξοδα) αλλα προσωπικα θα επαιρνα ενα καινουργιο.

Και εχωντας φωτοπεριοδο 6-8 ωρες (οπως ειπε πρωτος ο νικος) θα εισαι μια χαρα.

Μολις και αν το κανεις,αν το ποστ σου δεν λεει οτι φωτισε ο τοπος να μη με λενε μιχαλη...αν κ εχω πολλα ονοματα,αλλα πες οτι λεμε αυτο :usd:  :usd:

 

Ναι ρε συ,τις μοντι αφου ειναι ιδιες βαλτες ολες μαζι.Και πιο ωραιο θα δειξει και θα εχεις και χωρο για αλλα κοραλια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τελικα έσκασα και άλλαξα το κλαμ θέση έβγαλα ολα τα ζοανθους απο πάνω του όσα ήταν κολλημένα , στην φωτο που ειναι με τα ζοανθους ( ειναι παλιά δείχνει καλα ανοιγμένο) τελευταία δεν άνοιγε και τόσο γιατι ήταν τα ζοανθους απο παντού ,εχτες αναγκαστικά του άλλαξα θέση και πήρε και αέρα το καιμενω !τετοια ζοανθους δεν εχω ξαναδεί διπλασιάζονται σε χρόνο απίστευτο ,αφού εχτες το κοιτούσα γύρο γύρο μπας και άφησα κανα κεφάλι και μετά κάνω όλη την διαδικασία απο την αρχή

60A9F479-B772-4EB2-989A-560C938F8079_zps

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Φιλαρακι εβαλες τις Τ5?πως το βλεπεις εχει διαφορα?

Νίκο τίποτα ακόμα λόγο δουλειάς δεν είχα χρόνο να ασχοληθώ με τον φωτισμό αλλά καταταλα το ενυδρείο πάει μια χαρά πρόσθεσα μερικά φράγκακια sps και βλέπω και ανάπτυξη γενικά μια καλή εικόνα !!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...