Jump to content

Akridas Nano Reef


Akridas66

Recommended Posts

Κ γω σφουγγάρι του είχα και το είχα να πέφτει μέσα στο φιλτροκουτι. Έτσι ουτε φυσαλίδες ουτε τπτ. Κρεμασα ενα ενυδρειακο σφουγγαρακι με λαστιχακι απο την βίδα του σκιμμερ και το άφησα να ρέει πανω του η έξοδος. Εβγαλα εννοειτε το Δ που εχει για να μην πιτσιλαει αφού δεν χωραγε και δεν χρειαζόταν. Όσο για τη θέση της βανας είναι περιπου στις 2 σαν ρολοι. Εκεί που κανει θόρυβο όταν ξεκινας να ανοιγεις μετα δίνεις λίγο ακόμα με πολυ μικρές ρυθμίσεις και ξεκινάει να σφυρίζει, μετα λίγο ακόμα και εκεί είσαι. Ο σκοπός είναι να εχεις όσο πιο ψηλή φυσαλίδα μπορείς. Συχνα να καθαρίσεις με ζεστό νερό όσμωσης και σύριγγα το σωληνάκι και κάθε τρεις μέρες το κύπελο .. Για καλυτερα αποτελέσματα. Καλοδουλευτο.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ψιλη φυσαλοδα εχω, αλλα γυρναει πισω στο ενυδρειο μια ποσοτητα....

Αμα βαλω το αερα στις 2 πευτη η πιεση του νερου και οι ποσοτητα και κανει θορυβο το νερο που γυρναει....

Θα προσπαθησω να βαλω σφουγκαρι στο καταρακτη και βλεπουμε....

Η σταθμη του νερου παιζει ρολο;; Γιατι επρεπε να γεμισω το σκιμμερ και μαζι κε κατι αλλες δουλειτσες που εκανα εφυγαν περιπου 3-4 λιτρα νερο και επεσε η σταθμη μμ κατω απ την "φατσα" που εχει....

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

αν η σταθμη του νερου ξεπερναει την εισοδο τις εισαγωγης δεν εχεις θεμα τουλαχιστον αν κρινω απτο 600αρι

Link to comment
Share on other sites

Δημοσιευμένη  εικόνα

Εβαλα ενα κομματι χοντροτρυπο σφουγκαρι...καλα ειναι με τα tire up??

Sent from the crossroad of starway to heaven and highway to hell....

Link to comment
Share on other sites

ετσι το εχω και εγω αγγελε απλα το νταιραπτ το εχω ισα ισα να το κραταει ωστε να το βγαζω ανα 2-3 μερες και να το καθαριζω

παντως για την σταθμη του νερου που ελεγες μια χαρα ειναι αρκετα πανω απο την εισαγωγη του σκιμμερ

Link to comment
Share on other sites

Ναι απ την εισαγωγη του σκιμμερ ειναι 10-15 ποντους, για την εξοδο λεω μην παιζει ρολο(ξερω και 'γω, πρωτη επαφη με σκιμμερ)...

Το εβαλα δεματικο και το κατεβασα προς το τριγωνο που κανει ο καταρακτης και ειναι σφυκτα και αμα θελω βγαινει μπαμ μπαμ....

Για να δουμε τι θα γινει.....

Link to comment
Share on other sites

Σε παρακολουθώ σιωπηλά αρκετές μέρες τώρα και μπορώ να πω πως τα πας περίφημα!

Το skimmer πιστεύω πως είναι από τις καλύτερες επιλογές που είχες,αν και εγώ είμαι fan της tunze σε αυτόν τον τομέα!

Νομίζω πάντως πως στην γλώσσα που είναι στην έξοδο πρέπει το νερό να περνά από πάνω και να κυλά επάνω της....

Δεν είμαι 100% σίγουρος όμως μιας και το 600άρι του κώσταΤ που είχα είχε γωνία pvc....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Κωστα, προσπαθω να κρατηθω στο χομπυ και απο καπου γενικα... Οτι μπορω κανω με οσον τον δυνατον λιγοτερα εξοδα γινεται, μετα την ατυχια με το θεμα της δουλειας....

Το νερο περναει απο κατω απ τον καταρακτη και προστατευει και απ το πιτσιλισμα που γινεται...

Η επομενη λυση θα ειναι να βαλω δυο γωνιες Φ40 και εγω και να τελειωνω γιατι χαλαει ολο το οπτικο με τις εκατομυρια φυσαλιδες....

Κατσε να δεις το εχω να φτιαξω μολις ερθουν και αυτα που περιμενω....:-)

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Σας εχω ζαλισει το ξερω, αλλα τι να κανω, μπυ σπαει τα νευρα με τις φυσαλιδες και βαριεμε σπιτι :-Ρ

Κατεβασα τις οδηγιες του και το ελυσα να το ελενξω παντου....το ξανα εδεσα και το εβαλα παλι πισω....

Μονο μια βιδα ηταν ξεβιδοτη στην επιστροφη...

Απλα προσεξα στις οδηγιες οτι λεει να το δουλεψεις λιγο με κλειστο αερα για να εξαερωση μονο του....

Αμα το αφησω κανα δυοωρο με κλειστο τον αερα θα παθει τπτ;;; Για συγουρια....

Link to comment
Share on other sites

αποτι ξερω αδερφε τουλαχιστον στο 600 τον αερα τον κλεινεις μεχρι να γεμιση με νερο το σκιμμερ στο ξεκινημα ,ειχα διαβασει πως δεν κανει να μενει παραπανω κλειστος γιατι ζοριζει την αντλια καλο θα ηταν να μας απαντησει και καποιος πιο εμπειρος εγω το δουλευω κανα τριμηνο μονο....αν και πιστευω πως σε λιγες μερες που θα αρχισει να πιανει την απαραιτητη μπιχλα θα στρωσει σε εμενα ετσι εγινε....

Link to comment
Share on other sites

Καλα εγω το αφησα κανα μισαωρακι και το ξανανοιξα....εβγαζε παντως μπολικο αερα..

Τωρα περιμενω να δω μηπως στρωση...

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή στην Θάλασσα και στην Θαλασσινή μας παρέα..

Να έχεις ενα όμορφο ταξίδι και να δεις το ενυδρείο σου όπως ποθείς...

Στο δια ταύτα

Για να αρχίσει να αποδίδει σε φυσιολογικούς ρυθμούς οχι μονο το deltec αλλα οποιοδήποτε skimmer θέλει αρκετές μέρες.....

Ο αέρας στα mce 300-400-600 κάλο είναι να μείνει κλειστός για λίγα λεπτά,το άφησες κάμποσο παραπάνω αλλά για μια φορά δεν θα έχει θέμα η αντλία σου....

Link to comment
Share on other sites

άστο τώρα ήσυχο και μην πειράζεις τίποτα όλα θα βρούν τον δρόμο τους,θέλουν και αυτά τον χρόνο τους!

Link to comment
Share on other sites

πού σαι ρε ΤΑΝ!αυτά του λέω και γώ!

Link to comment
Share on other sites

Μορε ανχωναι μην κανω καμια πατατα....τελος ομως τωρα, το αφηνω οπως εχει και ας κανει οτι θελει...

Οταν καθαισε σπιτι συνεχεια και δεν εχεις τι να κανεις σε τρωνε τα χερια σου :-)

Ευχαριστω Ταν για τις ευχες σου, με την παεα εδω μεσα η επιτυχια ειναι συγουρη μπορω να πω :-)

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει καποιος να φτιαξει ενα κοραλλι με σακακι καπελο και μπαστουνι και να λεει απο κατω "keep reefing"....!

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ηρθε ο κοντρολερ, τα λεντακια, η θερμοαγωγικη παστα, το ρεφρακτομετρο...

Αγοραστηκαν ανεμιστηρακια 80ρια απο πλαισιο και ψαχνω για φιλτρα σκονης τωρα...

Μενουν οι οδηγοι των λεντ και ειμαι ετοιμος απο εξοπλισμο....

Ο κοντρολερ ειναι ετοιμος και τον εβαλα στους 26,5 με αποκλειση 0,3, το αισθητηρα τον εβαλα απεναντι απ τον θερμοστατη(που ειναι μεσα στο φιλτροκουτι)....

Πως τον καλιμπραροε ή ειναι ετοιμος;;;

Link to comment
Share on other sites

Ηταν πολυ λιγα τα εξοδα που εμεναν Μιχαλη, εφοσον ειχα δωσει τα χρηματα, ηταν μαζεμενα για αυτον τον σκοπο, για ενυδρειο φωτα μυδια φριδια....θα ηταν κριμα να το αφησω επειδη εμενε το σκιμμερ, το πηρα και τελειωσε...

Τωρα εχω χρονο να περνω νερο απο θαλασσα για μειωση τον εξοδων :-)

Link to comment
Share on other sites

Και οι χθεσινες μετρισεις μου...

Nh3/Nh4: 0,05 tropic marin

No2: 0,02 tropic marin

No3: 15 tropic marin

Po4: 1 salifert

Sal: 1024

Temp: 26.3

Link to comment
Share on other sites

Τι πρεπει να προσεχω;;;

Αλατοτητα;;

Να ειναι καθαρα;;

Εχει καλο καιρο παντως σημερα και ελεγα να παω για 5-6 λιτρακια....

Πρωτη φορα θα ειναι σημερα...εχει πεσει η σταθμη μμ μετα απο δουλειες που εκανα και να ριξω λιγο τα νιτρηκα...αα και βαριεμε :-Ρ

Link to comment
Share on other sites

Εχθες πηγα μια βολτα απο την θαλασσα, ειχε πολυ ωραιο καιρο, βρηκα ενα μερος καπως μεσα, πανω απο τα βραχια και τα σχετικα και πηρα ενα μπιτονακι 4λιτρο....

Δεν προνοησα για 2-3 μεγαλητερα οποτε ηταν μικρη η "συγκομιδη" μου...

Γυρησα σπιτι και εκανα μετρησεις(στο τελος), μετα το εβαλα στον κουβα μου με θερμοστατη και το αραιωσα να φτασει 1026, στα 4λιτρα ηταν 1 λιτρο αποιονισμενου νερου(δεν εχω Α/Ο λογω οικολογικης αντιληψεις :-Ρ )....

Μετρησεις pure sea water:

Nh3/Nh4: 0,2 TM

No2: 0 Tm

No3: 0 Tm

Po4: 0 Salifert

Sal: 1032

Temp: 18

Πειτε τπτ ρε παιδια, νιωθω οτι τα λεω μονος μμ :-(

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις θα κάνεις αφού το αραιώσεις και το φέρεις στους 26 βαθμούς....

Οι τιμές αυτές ήταν αναμενόμενες,... pH, KH, Mg και Ca να μετρήσεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...