Jump to content

Akridas Nano Reef


Akridas66

Recommended Posts

Καναμε μετρησεις και αλλαγουλα, λογω μετρησεων εβαλα μια δοση βακτυριαδια της σερα(αυτα ειχα :-Ρ) και θα ξανακανω μετρησεις και αλλαγη σε 3 μερες...

Ειχα λιγη αμμωνια και νιτρωδη ακομα και πρεπει να φταιει το συχνω ταισμα γιατι οπως ειπα εχω βαρη χερι, ο κλοουν μπαινει σε διαιτα απο σημερα...

Ph: 8(με σβηστα φωτα)

Nh3/Nh4: 0,5

No2: 0,02

No3: 5

Po4: 0,5

Sal: 1025

Temp: 26.2

Αλλαξα και ανθρακα/αντιφως και αδειασα και καθαρισα το κυπελο του σκιμμερ, ειχε λιγο τσαγακι μαζεψει μονο και αυτο στην βδομαδα...

Παρατητισεις και σχολια...

Link to comment
Share on other sites

Παιδες προβλημα!!

Κοιταξα τωρα και ειδα τον αστερια σε μια γωνια τεζα, ειχα χυθη "πραγματα" απο μεσα του...

Πριν κανα μισα ωρο ηταν κολλενος στο πισω τζαμι και ανεβεναι και τωρα κατω στον αραγωνη μες στΔημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόναο μαυρο χαλι....

Το μπορει να επαιξε;;;

Ακολουθουν φωτος!

Sent from the crossroad of starway to heaven and highway to hell....

Link to comment
Share on other sites

Αυτου του ειδους οργανισμοι ειναι πολυ ευαισθητοι σε μεταβολες και περαμετρους,και πρεπει να μπαινουν στο ενυδρειο αφου αυτο εχει καπως σταθεροποιηθει.Δε λεω ωριμασει,γιατι αυτο θα παρει πολυ χρονο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω μαζι σου παρα τις πραξεις μου, απλα μου εκανε εντυπωση που στα δυο ποδια και στο κεντρο του(στομα) και απ τος δυο μεριες εβγαλε αυτην την καφε γλυτσα(δεν ξερω τι μπορει να ειναι)....

Υπαρχει περιπτωση να τον δαγκασε ο ερημιτης;; Δεν το νομιζω απλα ρωταω....

Και πριν μιση ωρα ηταν μια χαρα, επισης το χρωμα του ηταν πολυ εντονο....

Link to comment
Share on other sites

άγγελε άν έτρωγε επίθεση θα άφηνε κάποιο μέλος του και θα τον έβλεπες με 4 πόδια ή και τρία,κάτι άλλο έπαιξε!

Link to comment
Share on other sites

επίσης λάθος που τον έβγαλες,έπρεπε να τον αφήσεις για ένα 24ωρο,τόσο περίπου παίρνει η διχοτόμηση του μέχρι και μέρες!

Link to comment
Share on other sites

αυτά όσον αφορά την ράτσα lincia,keep going όμως!

Link to comment
Share on other sites

Ειδα τα ζουμια Κωστα και τρομαξα για αμμωνια και τα σχετικα, δεν του ελειπε κατι, απλα στα ποδια του ειχε τρυπες...

Link to comment
Share on other sites

έπρεπε να τον αφήσεις ρε μόρτη,κάτσε κανα μήνα τώρα και άσε το ενυδρείο να δουλέψει όπως είπε και ο ΔΙΑΣ και ξαναβάλε!

Link to comment
Share on other sites

Οχι ακομα Μιχαλη, περιμενω τους οδοιγους των λεντ ακομα και αυριο εχει μετρησεις και αλλαγουλα....

Ευχαριστω για την υπογραφη....ηθελα μερες να την φτιαξω αλλα ολο το ξεχναγα :-)

Link to comment
Share on other sites

Με απο αυτο ρε παιδια βα φοβαμαι μηπως τον δω και απ εξω;; Πχ στο ψυγειο να ψαχνει για μπυρες;;

Δημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόνα

Sent from the crossroad of starway to heaven and highway to hell....

Link to comment
Share on other sites

Ειναι μαχημος, απλα επειδη απο καβουρια γλυκου που ειχα, περναει απ το μυαλο μου μηπως παει καμια τσαρκα....

Link to comment
Share on other sites

Ε και αν παει στο ψυγειο και πιει μια μπυριτσα τοσο κακο ειναι?

Τοση δουλεια σου κανει εκει μεσα ρε αγγελε!

Ασε που θα την ανοιξει και μονος του :usd::usd:

Τελικα με τον αστερια κατεληξες καπου?

Link to comment
Share on other sites

Ο αστεριας μολις στεγνωσε φανηκαν 3 τρυπες σε τρια ποδια ξεχωριστα...δεν ξερω τι μπορει να εγινε, ισως στρεσαριστηκε και πηγε καλια του....

Εχω καλα νεα...ειδαμε το φως το αληθινο!!!!ηρθαν οι οδοιγη σημερα και εφαγα 3ωριτσες να τους μονταρω... Αλλα ελαμψε ο τοπος!!!

Δημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόνα

Sent from the crossroad of starway to heaven and highway to hell....

Link to comment
Share on other sites

Τωρα οντως εχεις φως αγγελε! :jig:

Μεγεια ρε φιλε!

Πολυ χαιρομαι αυτα τα θεματα που βλεπεις ενα ενυδρειο να εξελισσεται-μεταμορφωνεται-βελτιωνεται κτλ!

Μπραβο και ανυπομονω για τη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω Μιχαλη, μου εφυγε η μαγκια να τα βαλω στην θεση τους, αλλα μολις τα αναψα επαθα πλακα!!!

Τελικα μπηκαν 5 high power led hybrid 12000actinic+460nm royal blue, με ψυχτρς απο παλια πλασμα τηλεοραση με diy συστημα ψυξη με 80ρια ανεμιστηρακια απο πι σι, διπλα μπηκαν 2 80ρια ανεμηστηρακια για ψυξη και υπαρχει θεση στο πισω φλαπ για ενα ακομα 100ρι.....

Το 6 λεντακι στην προσπαθεια να βγει, χωρις καν να προσπαθισω, διαλυθηκε, αποδειξη οτι τα high power leds σηκωνουν απιστευτες θερμοκρασιες!!!

Απο κατω θα μπουν κομματια απο γυαλη για να μην πηγαινουν επανω νερα απ την εξατμησει....

Το ολο ενχειρημα ειναι diy σε Juwel Lido 120, πανω στα φλαπς με συνολικα εξοδα 35€, τις ψυχτρες τις ειχα.....

Πηρα και βαρελακι σημερα για τροφιμα να εχω να φτιαχνω νερακι για τις αλλαγες μου και για ασφαλει αποθηκευση του για περιπτση αναγκης.....

Link to comment
Share on other sites

Ερωτησει...

Τα λεντ τα εχω χωριση σε δυο κομματια ξεχωριστα....

Το πρωτο εχει 3 λεντ επανω και αναβει απ τις 16:00 εως 02:00 και το δευτερο κομματι εχει 2 λεντ και αναβει απο τις 18:00 εως τις 00:00..

Πριν και μετα αναβει ενα και καλα moonlight για την ωρα, ειναι μια λωριδα λεντ με χαμηλα κελβιν(3.500)... Αναβει 15:45 με 16:15 και 01:45 με 02:15...

Ειναι καλες οι φωτοπεριοδοι ή πρεπει να τις ρυθμισω καπως αλλιως;;;

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...