Jump to content

Από Fowr Σε Reef :-) & Νέα Κατασκευή !!!


STESS

Recommended Posts

Μπραβο στα παιδια(πρεπει να εχουν πολυ πλακα μαζι με μια κολα και βραχο) και μπραβο σε εσενα Στελιο γενικα για ολο το project που εχεις ξεκινησει και πραγματικα θα ηθελα να το δω σε 2-3 χρονια απο τωρα(θα θελω γιατρο μετα ομως)....

Ανυπομονο για τις φωτο!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο στα παιδια καλοριζικο Στελιο και βαλε φωτο τωρα και ασε την αλλη βδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

Πολλα μπραβο στα παιδια :bow:

Ειμαι σιγουρος οτι θα εκαναν "παπαδες" στο στησιμο και περιμενω με αγωνια να δω τις φωτο! :jig:

Στελλιο χιλια μπραβο και σε εσενα φιλε μου που με τα λογια σου καταλαβα ποσο πολυ εκτιμησες/σεβαστηκες/αναγνωρισες τη βοηθεια τους και το χρονο που αφιερωσαν :bow:

Τα ειπες ολα με αυτα τα λογια,τα οποια να εισαι σιγουρος θα εκαναν τα παιδια να χαρηκαν τη διαδικασια περισσοτερο απο εσενα :thumbsu:

"Τους ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθειά τους, τον κόπο τους, τη διάθεσή τους και πολύ περισσότερο για τον πολύτιμο ελεύθερο

χρόνο τους, που το αφιέρωσαν σε εμένα ενώ θα μπορούσαν να ήταν με τις οικογένειες και τους φίλους τους ......

Είναι μεγάλη υπόθεση να αφιερώσεις το ελεύθερο χρόνο σου σε κάτι ή κάποιον που στην ουσία είναι ένας άγνωστος.

Αυτή είναι κι η μαγεία αυτού του φόρουμ !!!!! Ε Υ Χ Α Ρ Ι Σ Τ Ω πολύ παιδιά !!!"

Ευχομαι να μη βγαλει ουτε κυστη ο λευκοστερνος και να πανε ολα καλα,με ολα τα ψαρακια! :thumbsu:

Μεγεια λοιπον το νεο aquascape και οταν βρεις χρονο περιμενουμε τις φωτο :jig:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Β Ο Η Θ Ε Ι Α !!!!! γιατί πάω να τρελαθώ !! :growl::growl::growl::growl:

Από την προηγούμενη Δευτέρα ( 21/7 ) που έγινε η αλλαγή στο aquascape και μετά από αλλαγή νερού 200 λίτρα και

υπερδιπλάσια ποσότητα άνθρακα στο σαμπ, το σκιμμερ εξακολουθεί και δουλεύει σαν τρελό !!

Είναι ρυθμισμένο στην πιο χαμηλή ρύθμιση και παρόλα αυτά το wet skimming που δίνει είναι απίστευτο.

Έχω αλλάξει πάνω από 1000 λίτρα νερό ( μαζί με τα αρχικά 200 ) και συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό....... !!

Τι μπορώ να κάνω για να επανέλθει στα φυσιολογικά το skimming ? Επίσης να αναφέρω ότι αυτό που εξάγει το skimmer,

είναι καθαρό, διάφανο νερό - έτσι δείχνει του λάχιστον. Τώρα το έχω κλείσει γιατί δεν έχω αλάτι για να φτιάξω νερό.

Θα το ξανανοίξω την Πέμπτη οπότε και θα έχω φτιάξει φρέσκο νεράκι.

Δώστε μου τα φώτα σας Π Α Ρ Α Κ Α Λ Ω !!

Έχω χαλαστεί αφάνταστα, σε τέτοιο σημείο, που δεν ξέρω αν άξιζε τον κόπο και τον χρόνο ( των παιδιών - τα είπαμε αυτά :-) )

και αν όντως τα προβλήματα που θα είχα με το παλιό Α/S θα ήταν τόσο μεγάλα στο μέλλον.

Ευχαριστώ πολύ !

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε το skimmer έξω,καθάρισε σχολαστικά το σώμα του.κατοπιν καθάρισε την αντλία του.

Μετά βάλτο σε λειτουργία...

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ θα το κάνω το βραδάκι που θα είμαι σπίτι ...... μακάρι να είναι αυτή η λύση !!!

Ευχαριστώ πολύ Θανάση !

Link to comment
Share on other sites

Δες λίγο το σημείο που ρουφάει αέρα.Μάλλον κάτι έχει κολλήσει εκεί και εμποδίζει τον αέρα να μπει μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε το skimmer έξω,καθάρισε σχολαστικά το σώμα του.κατοπιν καθάρισε την αντλία του.

Μετά βάλτο σε λειτουργία...

συμφωνο απολυτος.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι το σωληνάκι ..... ήταν το πρώτο που κοίταξα εξάλλου :-)

Ναι Νίκο, θα το καθαρίσω σχολαστικά ...... είναι η τελευταία μου ελπίδα !

Link to comment
Share on other sites

Αλλιως γυρνατο σε dry skimming και δεν πως θα παει...

Αληθεια γιατι wet skimming;;;

Link to comment
Share on other sites

Akridas66,

το ΑΤΒ skimmer που έχω δεν έχει πολλές ρυθμίσεις ..... έχει μία βαλβίδα ( σκέψου τη σαν ροοστάτη )

και ανάλογα πόσο κλειστή ή ανοιχτή είναι, κάνει dry ή wet skimming.

Ενώ ήταν ρυθμισμένη στο χαμηλό skimming, η απόδοση ήταν super - wet ...... γι' αυτό έγραψα wet στο post μου !

Link to comment
Share on other sites

Σαν το δικο μου το tunze ειναι, μονο που ειναο μεγαλητερο εσενα....

Και εγω παλευω με το σκιμμερ αυτες τις μερες, η θα βγαζει wet ή τιποτα...

Τωρα το καθαρισα και εγω, δεν ειχε και τιποτα ουαου, λιγα αλατα μονο σε μια μικρη γωνιτσα πλαστικη, ολο το αλλο ηταν πεντακαθαρο...

Παιξε με τον αερα μεχρι να βρεις το σημειο του, δεν μπορω να σκευτω και εγω τιποτα αλλο....

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να είναι θέμα του αέρα .... απλά επειδή μετακίνησα όλους του βράχους, μπήκε κόλλα σηκώθηκε η άμμος κλπ,

πιστεύω το skimmer "τρελάθηκε"...... διότι πριν από αυτό και με τις ίδιες ρυθμίσεις δούλευε τέλεια !

Θα δούμε τώρα το βράδυ, όταν και θα το καθαρίσω ......

Link to comment
Share on other sites

σσσσσσσσσσσσσττττττττττττττττττττττττττττ !!!! κρύβε λόγια Λυκούργο :lolu:

ούτε στιγματάκι φίλε .......... να μην τον ματιάσω ...... τρώει τον "άμπακα" 'οταν ταϊζω και όλη την υπόλοιπη ώρα βόσκει στους βράχους.

Μπορώ να πω ότι κάνει την ίδια δουλειά με τα yellow στις άλγες και τη βοσκή !

Link to comment
Share on other sites

Skimmer πλύθηκε άριστα, αντλία καθαρίστηκε σχολαστικά .......... αλλά ΤΖΙΦΟΣ :thumbsd:

Θα κάνω μια μεγάλη αλλαγή νερού την Πέμπτη και θα το ξαναβάλω σε λειτουργία ......... θα δούμε !

Link to comment
Share on other sites

Skimmer πλύθηκε άριστα, αντλία καθαρίστηκε σχολαστικά .......... αλλά ΤΖΙΦΟΣ :thumbsd:

Θα κάνω μια μεγάλη αλλαγή νερού την Πέμπτη και θα το ξαναβάλω σε λειτουργία ......... θα δούμε !

Αλλαγη γιατι θα κανεις; Μετρήσεις εχεις κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Ναι Λυκούργο, έχω κάνει μετρήσεις ........ και είναι φυσιολογικές

PH 8 / TEMP 26.5 / SAL 1025 / Αμμωνία 0 / Νιτρώδη 0 / Νιτρικά 20 / ΚΗ 9 / Ca 420 / Mg 1450

Φωσφορικά δεν έχω μετρήσει .......

Αλλαγή λέω να κάνω γιατί προφανώς κάποιες ουσίες αφαιρεί το σκιμμερ, οπότε με μια αλλαγή θα τις διώξω πιο γρήγορα ( λέω τώρα εγώ )

By the way , βρυκόλακας ( σαν εμένα ) είσαι και εσύ βλέπω - μτέτοια ώρα ξύπνιος ?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε STESS , το νερό στο ενυδρείο είναι Α/Ο ή από τη βρύση με αντιχλώριο ;

Είχα αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα όταν δεν είχα Α/Ο και έβαζα νερό από τη βρύση , το skimmer άφριζε και ξέρναγε το αντιχλώριο.

Αν χρησιμοποιείς Α/Ο , κάτι έριξες μέσα , μήπως κάποιο φάρμακο , το skimmer δεν αφριζει ασταμάτητα όταν θέλει καθάρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Στάμο, Α/Ο χρησιμοποιώ και μόνο .......... πρόσθετα δεν βάζω.

Φοβάμαι πως με την αλλαγή στο aquascape, που κάναμε και με τις κόλλες που χρησιμοποιήθηκαν ( της deltec ), έχει τρελαθεί το σκιμμερ και είναι λογικό.

Αλλά 8 μέρες τέτοιο πράγμα ...... ? δεν μου έχει ξανα-τύχει !

Link to comment
Share on other sites

Α εντάξει καθαρίζει τις κόλλες. Εγώ όταν είχα κάνει θεραπεία για ich , είχα βάλει HERPTANA και ARTEMIS πέρασαν 12 ημέρες να σταματήσει να αφρίζει το SKIMMER είχα βάλει 2 κουβάδες αλάτι .

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις ειναι οκ τα νιτρικά ειναι πολλα αλλα ακομα που δεν εχεις κοραλια εισαι οκ! Πάντα οι αλλαγες βοηθάνε μια ακομα δεν κάνει κακό αλλα μην χαλί εισαι και απορεις αφού το βγάλαμε έξω όλο το βραχο και το ξαναβαλαμε μέσα με τόση θολούρα και με κόλες λογικό το σκιμερ να βγάλει πράμα πολυ!!!

Η ανεμωνη ειναι μέσα η έφυγε;

Link to comment
Share on other sites

Στάμο και εγώ αυτό νομίζω ..... καθαρίζει τις κόλλες και ότι μπίχλα μπορεί να σηκώθηκε !

Λυκούργο η ανεμώνη δεν είναι μέσα ( λίγη γκρίνια παραπάνω από τη σύζυγο, δεν χάθηκε ο κόσμος )

Δεν χαλιέμαι μωρέ απλώς δεν μπορώ να το ευχαριστηθώ το νεό A/S, να κάτσω και να το απολαύσω.

Είμαι συνέχεια με τα βαρέλια και τα αλάτια ...... αυτό είναι όλο.

Link to comment
Share on other sites

Στάμο και εγώ αυτό νομίζω ..... καθαρίζει τις κόλλες και ότι μπίχλα μπορεί να σηκώθηκε !

Λυκούργο η ανεμώνη δεν είναι μέσα ( λίγη γκρίνια παραπάνω από τη σύζυγο, δεν χάθηκε ο κόσμος )

Δεν χαλιέμαι μωρέ απλώς δεν μπορώ να το ευχαριστηθώ το νεό A/S, να κάτσω και να το απολαύσω.

Είμαι συνέχεια με τα βαρέλια και τα αλάτια ...... αυτό είναι όλο.

Οχι απλα σηκώθηκε χαμός εγινε και βαλε και το τι εγινε με την ανεμωνη! Ολα ειναι μέσα στο προγραμμα και το σκιμερ θα βρει τα λογικά του σιγα σιγα παίξε λίγο και με τον αέρα του και ολα θα πανε καλα βαλε βρε συ και καποια φωτογραφια!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...