Jump to content

Από Fowr Σε Reef :-) & Νέα Κατασκευή !!!


STESS

Recommended Posts

:hysterical::hysterical: ....κατι πηρες στελλιο! :hysterical:

Μεγεια ολα τα καινουργια και καλοδουλευτα φιλε!

Προσωπικα πιστευω πως ο καλυτερος εξοπλισμος για να βαλεις ups,battery back up κτλ ειναι η επιστροφη.Ειδικα τωρα που εχουν πεσει σχεδον ολες σε w,ειναι και πιο εφικτο.

Ε και αν μπορει να μπει και κανενας κυκλοφορητης ωστε να μην παρουν καθολου ειδηση τη διακοπη τα ψαρακια,θα ειναι ακομα καλυερα :jig:

Ποιο Ups σκεφτεσαι να παρεις?

p.s

Εχεις βαλει τρομερο εξοπλισμο πανω στο ενυδρειο :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα από UPS !!!! είμαι Α Σ Χ Ε Τ Ο Σ :wacko:

Έχω σκοπό να πάω σε Πλαίσιο, media markt, multirama κλπ και να ρωτήσω για βοήθεια.

Τα δεδομένα μου για αυτή την αγορά είναι να μπορεί να σηκώσει ( στην καλύτερη περίπτωση ) 120w για 3 ώρες ή

( στην χειρότερη περίπτωση ) 55w για 3 ώρες. Επίσης η μπαταρία του να φορτίζει σχετικά γρήγορα όταν επανέλθει το ρεύμα.

Έχω στο μυαλό μου να διαθέσω μέχρι € 250,00 --------

Ναι νομίζω ο εξοπλισμός βοηθάει πολύ στο να σώσει μια κατάσταση και να δημιουργεί καλές συνθήκες στους φιλοξενούμενους οργανισμούς.

Βέβαια από την άλλη μπορεί να δημιουργήσει και πρόβλημα αν κάτι δυσλειτουργήσει κλπ ......

..... αλλά νομίζω τα θετικά το καλού εξοπλισμού είναι περισσότερα από τα αρνητικά του.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω στελλιο,καπου στη μεση ειναι η αληθεια :thumbsu:

Και εγω θελω να εχω λιγα πραγματακια και βασικα στον εξοπλισμο αλλα δυστυχως καποια δεν μπορεις να τ'αποφυγεις!

Στα χρηματα που δινεις λογικα θα βρεις κατι καλο σε ups.

Ποσα w καταναλωνει η αντλια επιστροφης?

Link to comment
Share on other sites

65w ειναι η μία αντλία επιστροφης που έχω και 60w o jebao.......

αυτά θα ήθελα να κουμπώσω - ιδανικά - στο ups :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε δεν έψαξα καν ακόμα ...... δεν είχα χρόνο ...... :wacko:

Το απόγευμα θα τοποθετήσω και θα ρυθμίσω την δοσομετρική....... πήρα χύμα διτανθρακική σόδα, χλωριούχο ασβέστιο και θειούχο μαγνήσιο .....

για το μαγνήσιο έχω αμφιβολία αν θα έπρεπε να είναι χλωριούχο και αυτό .......

τώρα θέλω να βρω τις αναλογίες σε κάθε υλικό για να το διαλύσω σε νερό R/O 4 λίτρα το κάθε ένα......

μήπως ξέρεις εμπειρικά να μου πεις ή να μου δώσεις κάποιο link να διαβάσω ???

αυτά ...........

Link to comment
Share on other sites

Αντε καλη αρχη και σεταρισμα της δοσομετρικης!

Δυστυχως στελλιο μου χρησιμοποιω εδω και πολυ καιρο μονο τα υλικα της fauna και δεν γνωριζω κατι για τα χυμα.

Προσωπικα δεν τους εχω εμπιστοσυνη :wacko:

Ισως καποια αλλα παιδια που τα χρησιμοποιουν να μπορουν να σου πουν 2 πραγματα :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

no prob friend :-) θα βρω κάτι στο φόρουμ φαντάζομαι !! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαβάζετε τα άρθρα και με στεναχώρειτε :)

http://www.aquazone.gr/forums/topic/917-reef-ieeiiiissa-assiaaoae/

Πάντοτε οταν ηθελα να διορθώσω τιμες στο ενυδρειο μου χύμα υλικά χρησιμοποιούσα. Είτε μονο αυτα είτε σε συνδυασμό με calcium reactor. Αν πάρεις τα "καθαρα" χημικά (ειναι ένα τσικ ποιο ακριβά, οχι κατι σημαντικό), εισαι εξασφαλισμένος 100%. Δοκιμασμένα απο εμενα με άριστη απόδοση. Απο εκει και πέρα ειναι προσωπικό θεμα του καθενός μας πως θέλει και τι υλικά ακριβώς θέλει να βάλει στο ενυδρειο, αλλα η βαση χημικά ειναι η ίδια.

Καλο διάβασμα :)

Link to comment
Share on other sites

no prob friend :-) θα βρω κάτι στο φόρουμ φαντάζομαι !! :thumbsu:

Αφου ξερεις στελλιο μου....στο aquazone θα βρεις τα παντα και ακομα παραπανω φιλε :thumbsu:

Δεν διαβάζετε τα άρθρα και με στεναχώρειτε :)

http://www.aquazone.gr/forums/topic/917-reef-ieeiiiissa-assiaaoae/

Πάντοτε οταν ηθελα να διορθώσω τιμες στο ενυδρειο μου χύμα υλικά χρησιμοποιούσα. Είτε μονο αυτα είτε σε συνδυασμό με calcium reactor. Αν πάρεις τα "καθαρα" χημικά (ειναι ένα τσικ ποιο ακριβά, οχι κατι σημαντικό), εισαι εξασφαλισμένος 100%. Δοκιμασμένα απο εμενα με άριστη απόδοση. Απο εκει και πέρα ειναι προσωπικό θεμα του καθενός μας πως θέλει και τι υλικά ακριβώς θέλει να βάλει στο ενυδρειο, αλλα η βαση χημικά ειναι η ίδια.

Καλο διάβασμα :)

Mπραβο ρε μαριε και για το link και για το αρθρο γενικοτερα :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ φίλε Discos ...... δεν είχα σκοπό να σε στεναχωρήσω !!! :usd: απλώς μου γλίτωσες την ώρα να ξετρυπώσω το post .....

από ότι βλέπω θα έπρεπε να κάνω ταξίδι στο χρόνο ( πίσω στο 2005 ) !!!

του έριξα ήδη μια ματιά. φυσικά και θα το διαβάσω πιο προσεκτικά αργότερα, αλλά σε πρώτη φάση βλέπω ότι οι αναλογίες

αφορούν στο να διορθώσω τις τιμές των ΚΗ, MG, CA ενώ εγώ θα ήθελα να ετοιμάσω τα δοχεία από όπου θα τραβάει η

δοσομετρική και θα ρίχνει στο ενυδρείο ..... π.χ.

1.- σε 4λίτρα Α/Ο Χ ποσότητα σόδας

2.- σε 4λίτρα Α/Ο Χ ποσότητα θειικό Μg

3.- σε 4λίτρα Α/Ο Χ ποσότητα Ca

αν το γράφει κάπου στο post ζητώ συγγνώμη αλλά είμαι στη δουλειά και ίσως δεν το διάβασα σωστά ..... θα το ξαναδιαβάσω λεπτομερώς αργότερα !! :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Mπραβο ρε μαριε και για το link και για το αρθρο γενικοτερα :thumbsu:

Ty ty :) :)

Φίλε stess οι ποσότητες κατα προσέγγιση ειναι μεσα. Το μονο που αλλάζει ειναι το πως θα τις παρέχουμε στο ενυδρειο. Αναφέρω στο αρθρο π.χ. για 1000ml η ενα λίτρο, το πολλαπλάσιαζεις επι 4 και βγάζεις τις αναλογίες σου.

Τωρα το πόσο πρεπει να βάζεις στο ενυδρειο, αυτο δεν μπορει να στο πει κανεις εκτός απο εσένα. Εσύ ξέρεις τι καταναλωση εχει το ενυδρειο σου και καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο σε αυτο το τομέα. Γνωρίζεις πως μέχρι να σταθεροποιηθουν οι τιμες θα σου παρει χρονο αλλα και αρκετές μετρήσεις. Δεν παει μονο του. Πιστεύω να βοήθησα :)

Link to comment
Share on other sites

Μάριε,

ή εγώ δεν διαβάζω κάτι καλά γιατί είμαι κουρασμένος ή διαβάζω και δεν καταλαβαίνω .... ουγκ !

πουθενά δεν βλέπω αναλογία για 1000ml ώστε να το αναγάγω στα λίτρα έτοιμου μείγματος που θέλω .....

βλέπω δοσολογία για 1000 λίτρα .... ή κάνω λάθος ???

συγγνώμη για τα πέρα-δώθε ..... δεν ψάχνω μασημένη τροφή, απλώς θέλω να μην κάνω λάθος σε αυτό που θα πέφτει στο ενυδρείο ....

και φυσικά ξέρω ότι η δοσολογία διαφέρει από ενυδρείο σε ενυδρείο και καθορίζεται από την ημερήσια κατανάλωση :-)

thanks friend :-)

Link to comment
Share on other sites

bravo ρε Κώστα ..... αυτό θέλω .... ευχαριστώ ... και φυσικά θα κάνω μετρήσεις για το πόσο θα πέφτει στο ενυδρείο ....

το 100gr ανά λίτρο που λες το ακολουθείς και για τα τρία στοιχεία Mg, Ca και ΚΗ ??

Link to comment
Share on other sites

Μόνο kh αναπληρώνω φιλαράκι..... Αλλά λογικά νομίζω πως το ίδιο ισχύει και για τα άλλα. Χωρίς ωστόσο να είμαι σίγουρος...

Link to comment
Share on other sites

OK ευχαριστώ ...... συνεχίζω διάβασμα :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Λιγο αργα αλλα νομιζω αυτο ψαχνεις.. http://www.aquazone.gr/forums/topic/78092-aeciaassa-dhanaoeaaotho-cieethi/ ειναι και pinned :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε fmnstr ..... αυτό 'εψαχνα ... αλλά το βρήκα ήδη και δουλεύει πλέον η δοσομετρική κανονικά :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Φίλε Μιχάλη,

Ευτυχώς όλα πάνε καλά ......:-)

Τη δοσομετρική την ρύθμισα και πλέον με 40ml την ημέρα ΚΗ, 10ml Cg δύο φορές την εβδομάδα και 10ml Mg μία την εβδομάδα,

έχω σταθερά τις παρακάτω μετρήσεις.

Θερμοκρασία 26.5 - 27.0

Αλατότητα 1025 - 1026

ΡΗ 8,0 - 8.2 ( με buffer Seachem )

Αμμωνία = 0

ΝΟ2 = 0

ΝΟ3 = 40

ΦΩΣΦΟΡΙΚΑ = 0,2

MG = 1500

CA = 480

KH 9.0 - 9.2

Ότι κοραλλάκι έχω βάλει δείχνει να πηγαίνει καλά, ο βράχος έχει κοκκινίσει όλος ............. και ένας λευκόστερνος είναι ήδη

σχεδόν δυο μήνες μέσα, χωρίς τα γνωστά προβλήματά του ...... φτου-φτου, ξου- ξου και μακρυά από εμάς !!!

Έκανα και μια υπέρβαση στο budget και όπου νάναι θα κρεμάσω ένα φωτιστικό custom made από τον γνωστό Ρομπέρτο,

για να είμαι υπέρ-καλυμμένος σε όλα τα φάσματα του φωτός και όχι μόνο μπλε/άσπρο, καθώς και moon light.

Επίσης περιμένω και κάποια παιδιά που είπαν ότι θα με βοηθήσουν να στήσουμε σωστά το βράχο, να μου πουν αν είναι

ΟΚ και πότε έχουν χρόνο να το κανονίσουμε :-)

UPS ακόμα δεν πρόλαβα να ψάξω και να δω........

Αυτά τα νέα μου ...... και όποτε μπορέσω θα ανεβάσω και φωτογραφίες :-)

Ευχαριστώ που ρωτάς φίλε ........ :-)

Link to comment
Share on other sites

Το μαγνησιο σου ειναι λιγο τσιμπημενο, κοψε την δοσομετρικη καλητερα εκει και αναλογα τις μετρησεις ριχνεις....

Καμια φωτο θα δουμε;

Link to comment
Share on other sites

Σορυ για το διπλο ποστ...

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Θα σταθώ λίγο στις μετρήσεις αρχίζοντας απ αυτήν της αλατότητας.

Όταν την μετράμε με ένα "συμβατικό" ρεφρακτόμετρο εμπορίου, (αυτά που είναι για salinity), έχουν μια απόκλιση 1,5-2 βαθμούς προς τα επάνω.

Δηλαδή σου δείχνει 1026 αλλά στην πραγματικότητα η αλτότητα είναι 1024 -1024.5.

Αυτό από μόνο του δεν ακούγεται τόσο τρομερό, αλλά η "λάθος" αλατότητα δίνει και λάθος τιμές στο ασβέστιο και μαγνήσιο.

Κάθε μία μονάδα αλατότητας, διαφοροποιεί κατά 10mg το ασβέστιο και κατά 40mg το μαγνήσιο.

Την επόμενη φορά που θα ετοιμάσεις νερό αλλαγής, φρόντισε το ρεφρακτόμετρό σου να σου δείξει 1027,5 ώστε η πραγματική αλατότητα να είναι 1026 και κατά συνέπεια θα έχεις και πιο σωστές επιθυμητές τιμές και στα άλλα στοιχεία.

Πολλοί αναρωτιούνται γιατί συμβαίνει αυτό με την αλατότητα.
Τα συμβατικά ρεφρακτόμετρα είναι κατασκευασμένα για να μετράνε αλατισμένο νερό και όχι θαλασσινό νερό το οποίο έχει μέσα και άλλα στοιχεία όπως ασβέστιο και μαγνήσιο τα οποία μεταβάλουν την διάθλαση του φωτός στα συμβατικά ρεφρακτόμετρα και δίνουν λάθος ενδείξεις.

Ένα σχετικό άρθρο μπορείς να βρεις εδώ.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/80880-aaeecieeyo-iaecassaao-aea-refractometer/

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...