Jump to content

Από Fowr Σε Reef :-) & Νέα Κατασκευή !!!


STESS

Recommended Posts

Όπως είπε και ο Αίολος δύο skimmer μαζί δεν λειτουργούν υπό λειτουργούν! Για εμένα άσε το aheim και βγάλε το άλλο σε καλύπτει μια χαρά το eheim!

Link to comment
Share on other sites

κατανοητό παιδιά ευχαριστώ ......

θεωρητικά σε ένα ενυδρείο 1000λτρ το skimmer δεν πρέπει να είναι για 1500-2000λτρ ??

Επομένως ένα skimmer που είναι για 800λτρ το πολύ δεν κρίνεται ανεπαρκές ??

Δεν μετριέται η απόδοση των δύο skimmers αθροιστικά ?? 500λτρ χ 2 = 1600λτρ .... άρα ΟΚ ??

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παραγγέλθηκαν από ebay οι λάμπες ( 8 χ 36w coral reef ) σύνολο €159,00 με τα μεταφορικά.

Στην ελληνική αγορά τις έβρισκα €304.00 από γνωστό e-shop που ειδικεύεται στο φωτισμό ενυδρείων.

Εν αναμονή ( 14-30 Μαρτίου ) λοιπόν για να τις παραλάβω και να φτιάξω και τη δεύτερη σειρά φωτισμού :-)

Επίσης ελπίζω να μην έχω κάποια χρέωση τελωνείου ( ως αγορά εκτός ΕΟΚ ).

Τώρα μένει να αγοράσω την αυτόματη αναπλήρωση .....( καταλήγω σε αυτή της water waves ) και προχωρούμε ..... !!!

Link to comment
Share on other sites

Προχωρας ομορφα και μου αρεσει πολυ αυτο :) .

Ο calcium reactor αν κολησει φυσικα θα κανει ζημια, οπως ζημια θα γινει αν κολησει οτιδηπωτε οπως η αυτοματη αναπληρωση, οι δοσομετρηκες, ο θερμοστατης και χιλια αλλα. Οπωτε μην συγκεντρωνεσε στο τι θα γινει εαν κολησει, αλλα στο να το στησεις σωστα για να μην αντιμετωπισεις κανενα θεμα.

Το πως το κανεις αυτο ειναι απλο. Calcium reactor σωστα ρυθμισμενος και στημενος, με ενα καλο και αξιοπιστο ph controler θα κανεις θαυματα με ασφαλεια και ευκολια. Υπαρχει αρθρο σχετικα με το σωστο στησιμο στην αρθογραφια μας που πιστευω θα σε κατατοπιση πληρως.

Τα skimmer τωρα η ενα skimmer ειναι καθαρα τι ζητας, τι βιο-φορτιο εχεις (το κυριοτερο imo) , και τι αλλες συνηθειες εχεις στο ενυδρειο σου. Εγω παραδοσιακα ημουν φιλος του "overskimming" (δεν υπαρχει, αλλα γενικα παντα μου αρεσε το πολυ εισαγωγη και πολυ εξαγωγη :) ) . Ολα ειναι με βαση της αναγκες σου και τις τιμες σου. Αν σε καλυπτει το ενα μενεις εκει, δεν σε καλυπτει οπως θα ηθελες; Δοκιμαζεις και το αλλο και κρατας μετρησεις. Αν εισαι ευχαριστημενος το κρατας. Αλλωστε παντα ημουν φιλος της chaeto με ενα σκιμμερ που βοηθαει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ στο ολο συστημα και την προτιμω απο τα διπλα σκιμμερ μετα απο πολλα πειραματα στο παρελθον σε πολυ φορτωμενο ενυδρειο (δικο μου). Ειναι καθαρα τι φορτιο θα εχεις.

Ειδα επισης και αναφορα για UV καπου στο τοπικ, η uv βοηθαει, δεν μπορω να πω. Αλλα τη διαφορα εγω την ειδα οταν το ενυδρειο αρχισε να φορτωνετε αρκετα. Τοτε κανει δουλεια. Δεν κανει φουλ αποστειρωση οπως αναφερθηκε, αυτο ειναι λαθος. Απλα κραταει σε ποιο "υγιη" νουμερα τα οποια μικροβια, βακτηριδια κτλ μπορει να υπαρχουν στο ενυδρειο και ετσι τα ψαρια εχουν ποιο μεγαλη ανεση να αποκτουν ανοσια χωρις να υπαρχουν εξαρσεις. Αυτο κανει η uv και τιποτα αλλο για εμενα. Στην πορεια την αντικατεστησα με οζον στο σκιμμερ που αρεσε απειρως περισοτερο και ηταν και αρκετα ποιο οικονομικο και οφελιμο για το ενυδρειο γενικοτερα. Μικρες δοσεις παντα σε οζον για ενα αξιοπρεπες redox ειναι απλα απιστευτο στην διαυγεια του ενυδρειου κτλ. Απλα νιωθεις οτι τα ψαρια πετανε, δεν υπαρχει νερο, τοσο καθαρο δειχνει το νερο. :)

Ολα ειναι θεμα του τι ζητας και τι φορτιο θα εχεις. Υπαρχουν οι απλες λυσεις και οι ποιο περιπλοκες λυσεις. Ολα ειναι καλα, απλα του τι ζητας και τι χρονο συντηρησεις γενικα θες να αφιερωσεις. Εγω ποια θα προτιμησω λιγοτερο χρονο και ενα καπως λιγοτερο φορτωμενο ενυδρειο. Ειναι πολυ ποιο ευκολο στη συντηρηση σε βαθος χρονου.

Πιστευω να σε βοηθησα και να μη σε μπερδεψα παραπανω. :)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Discos για το post σου .... ίσα ίσα δεν με μπέρδεψες καθόλου :thumbsu:

Σε ότι αφορά τον ριάκτορα θα δω πως θα προχωρήσω στην πορεία ...... στην ουσία είμαι σχεδόν έτοιμος αν το αποφασίσω,

γιατί ΡΗ controler και μπουκάλα CO2 με βαλβίδα και βάνες - μετρητές, έχω από όταν είχα δίσκους ( για να κατεβάζω το ΡΗ )

οπότε στην ουσία μόνο το σώμα του ριάκτορα χρειάζομαι. Το σχετικό άρθρο ναι το έχω διαβάσει.

Μια ακόμα απορία έχω σε σχέση με τις δοσομετρικές και τον ριάκτορα ..... κανουν ακριβώς την ίδια δουλειά με

διαφορετικό τρόπο ? Δηλαδή αυτά που θα έριχνα π.χ. με 3 ή 4 δοσομετρικές στο ενυδρείο τα καλύπτει ο ριάκτορας ?

------------------------------------------

Στα skimmers τώρα, διάβασα διάφορα και σε ξένες σελίδες αλλά μου είπαν και τα παιδιά από εδώ τις γνώμες τους και καταλήγω να τα αφήσω να δουλεύουν και τα δύο ..... μέχρι τώρα πάντως το ΑΤΒ βγάζει ότι έβγαζε, ενώ το ΕΗΕΙΜ πολυ λιγότερο ... βέβαια θέλει στρώσιμο ακόμα .... τώρα επειδή θα στήσω κάποια στιγμή και ΑTS, ίσως τότε να το βγάλω το δεύτερο skimmer για να μη στεγνώσει πολύ το ενυδρείο. UV καταλήγω στο να μην βάλω...... Όζον το μελετάω - διαβάζω ακόμα .... θα δω.... αλλά όχι χύμα με τυχαίες δόσεις, αλλά μόνο με το αντίστοιχο μηχανηματάκι και αισθητήρα κουμπωμένα πάνω στον Aquatronica.

------------------------------------------

Τώρα από φορτίο, για να φτάσουν 1000 λτρ να φορτωθούν θα περάσει πολύς καιρός. Πάντως ότι και να λέμε κάποια στιγμή όλοι τα έχουμε υπερφορτώσει τα ενυδρεία μας :usd:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

....... για πάμε γιατί έχουμε μείνει πίσω :usd:

Λοιπόν έχουμε και λέμε μετά από αλλαγή νερού 200 λίτρα, μετρήσεις με salifert tests

Μετρήσεις 10/3

Θερμοκρασία 25,6 - 25,9

Αλατότητα 1025

ΡΗ 8,4 - 8,6

Αμμωνία = 0

ΝΟ2 = 0

ΝΟ3 = 40

ΦΩΣΦΟΡΙΚΑ = 0,1

MG = 1550

CA = 500

KH 0.35 / 10

Μετρήσεις 15/3

Θερμοκρασία 25,6 - 25,9

Αλατότητα 1025

ΡΗ 8,4 - 8,6

Αμμωνία = 0

ΝΟ2 = 0

ΝΟ3 = 40

ΦΩΣΦΟΡΙΚΑ = 0,1

MG = 1550

CA = 500

KH 0.35 / 10

Μετρήσεις 20/3

Θερμοκρασία 25,6 - 25,9

Αλατότητα 1025

ΡΗ 8,4 - 8,6

Αμμωνία = 0

ΝΟ2 = 0

ΝΟ3 = 40

ΦΩΣΦΟΡΙΚΑ = 0,1

MG = 1500

CA = 480

KH 0.35 / 10

------------------------------------------------------------------------

Ήρθαν και τοποθετήθηκαν και οι επιπλέον λάμπες 8 χ 36W LED

και επίσης τοποθετήθηκαν και κάτι ζωανθάκια !!!!!!! ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ !!! :bigemo_harabe_net-66:

------------------------------------------------------------------------

Ευχαριστώ πολύ δύο συνφορουμίστες που ήρθαν σπίτι και συζητήσαμε πολύ ώρα ( δεν λέω τα ονόματά τους - αν θέλουν μπορούν να το κάνουν εκείνοι φυσικά ). Ήταν πολύ ενδιαφέρουσα η κουβέντα μας. Βέβαια με βάλανε σε σκέψεις να ξαναστήσω όλο το βράχο από την αρχή !! ωραίες δουλειές ανοίξαμε :headonwall::excl:

------------------------------------------------------------------------

και ορισμένες φωτογραφίες όπως τις έβγαλα πριν λίγο με το κινητό μου

post-32200-0-82613500-1395341938_thumb.jpg

post-32200-0-19412100-1395341950_thumb.jpg

post-32200-0-55125000-1395341957_thumb.jpg

post-32200-0-29476800-1395341965_thumb.jpg

post-32200-0-45540800-1395341974_thumb.jpg

post-32200-0-90277500-1395341980_thumb.jpg

post-32200-0-75161300-1395341987_thumb.jpg

post-32200-0-99323100-1395341993_thumb.jpg

post-32200-0-54401500-1395342000_thumb.jpg

post-32200-0-75530400-1395342012_thumb.jpg

post-32200-0-21601400-1395342020_thumb.jpg

post-32200-0-90005800-1395342025_thumb.jpg

post-32200-0-66272600-1395342032_thumb.jpg

post-32200-0-60010800-1395342043_thumb.jpg

post-32200-0-40088800-1395342058_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωρε ψαρουκλες!!!!

Πολλα νιτρηκα, ταιζεις πολυ;;

Τα σκιμμερ δουλευουν και τα δυο;

Εχεις σκεφτη να βαλεις ενα ats πανω να βοηθειση;;

Link to comment
Share on other sites

καλως τα δεχτηκες η βελτιωση ειναι αισθητη ,τωρα αρχισε να φτιαχνεις τους βραχους γιατι θα σε :bigemo_harabe_net-55:

Link to comment
Share on other sites

Και εγω χαρηκα πολυ που σε γνωρισα στελλιο(τοσες μερες πριν,χαχαχα) :thumbsu:

Φτου φτου φιλε!

Πολυ ομορφο και τα ψαρακια χοντρουλικα και πεντακαθαρα!

Ανυπομονω για τη συνεχεια :jig:

Link to comment
Share on other sites

@ Akridas66 :

Ναι ίσως ταίζω πολύ ..... ρίχνω δύο "κοφτά" κουταλάκια του γλυκού τις πέντε μέρες της εβδομάδας.

Μία μέρα την εβδομάδα δεν ταίζω καθόλου και μια μέρα την εβδομάδα ρίχνω δύο κύβους κατεψυγμένο ( 1αρτέμια + 1bloodworm )

ΑTS ναι θα βάλω - ήδη έχωπαραγγείλει τα κομμάτια plexiglass για να το φτιάξω - αν και νομίζω ότι το ats δεν βοηθάει

τόσο στα νιτρικά, όσο στα φωσφορικά.

Τα skimmers δουλεύουν και τα δύο, αλλά το ΕΗΕΙΜ τελικά θα το βγάλω και θα μείνω με το ΑΤΒ

------------------------

@niknik :

Σκέφτομαι σοβαρά την αλλαγή ..... θα δω πως θα τα καταφέρω να την πραγματοποιήσω ...... τουλάχιστον για το ένα νησί ....

------------------------

@mad23 :

ναι ευτυχώς τα ψαράκια είναι μια χαρά, μετά την ταλαιπωρία της μεταφοράς και του ικ που έβγαλαν !

Ευτυχώς ..... τώρα για τη συνέχεια σιγά σιγά και με υπομονή θα προχωράω ...

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο!!! Θέλω χώρο κι εγώ... βαζώ βατραχοπέδιλα κι ερχομαι...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Για πάμε μια ενημέρωση γιατί μείναμε πίσω ........ B) Σήμερα η πολυλογία και μέσα στο Σ/Κ φωτογραφίες ;)

Έχουμε και λέμε .....

1.- Το δεύτερο skimmer αφαιρέθηκε και δουλεύει μόνο το ΑΤΒ

2.- Από εχθές τοποθετήθηκε και λειτουργεί ΑΤS

3.- Αγοράστηκε και τοποθετήθηκε και μια δεύτερη JEBAO 60 ( αγορασμένη από μαγαζί Ελλάδα σε πολύ καλή τιμή € 115,00 )

4.- Αγοράστηκε και θα τοποθετηθεί μέσα στην εβδομάδα η αυτόματη αναπλήρωση, η οποία μετά από πολύ διάβασμα κατέληξα να είναι αυτή :

http://www.marinedepot.com/AutoAqua_Smart_ATO_Automatic_Top_Off_System_Electric_Powered_Dosing_Pumps_Top_Off_Plug_In_Units-AutoAqua-CV47286-FIDPETPU-vi.html

όλα τα reviews από Αμερική ήταν άριστα για αυτή την αναπλήρωση, η οποία δεν διαθέτει διακόπτες που μπορεί να κολλήσουν από τα άλατα, έχει ηλεκτρονικές δικλείδες ασφάλειας και είναι πολύ μαζεμένη σε μέγεθος με μόνο δύο καλώδια.

Τη βρήκα και αυτή στην Ελλάδα στα € 125.00 ( αν θέλετε και επιτρέπεται από το φόρουμ μπορώ να σας πω και από που )

5.- Προστέθηκε ένας μικρός naso εδώ και μια εβδομάδα και τα πάει περίφημα :icon_dance:

6.- Αναμένω ένα xanthurum, ένα strigosus και τέσσερις ανθίες ( 1 αρσενικό + 3 θηλυκά )

7.- Τα ζωανθάκια που είχα βάλει τα πάνε περίφημα..... νομίζω ότι ανοίγουν πολύ περισσότερο,

ενώ πρέπει να έχουν βγει και καινούργια

Μετρήσεις ..................

Μετρήσεις 30/3

Θερμοκρασία 25,6 - 25,9

Αλατότητα 1025

ΡΗ 8,4 - 8,6

Αμμωνία = 0

ΝΟ2 = 0

ΝΟ3 = 30-40

ΦΩΣΦΟΡΙΚΑ = 0,1

MG = 1450

CA = 460

KH = 9

Μετρήσεις 10/4 μετά από αλλαγή νερού 180 λίτρα

Θερμοκρασία 25,6 - 25,9

Αλατότητα 1025

ΡΗ 8,4 - 8,6

Αμμωνία = 0

ΝΟ2 = 0

ΝΟ3 = 25

ΦΩΣΦΟΡΙΚΑ = 0,1

MG = 1480

CA = 490

KH = 10

Προβλήματα :

Είχα πάρει ένα μικρό clam 4-5εκ. Το τοποθέτησα πάνω σε ένα βραχάκι και για δυο μέρες έμεινε εκεί

Την τρίτη μέρα κατέβηκε ή το έριξαν στην άμμο ..... την τέταρτη μέρα υπήρχε μόνο το κέλυφος ....

Τι μπορεί να συνέβη ? από ποιον φαγώθηκε ? μου είπαν για σκουλήκια αλλά σίγουρα δεν έχω - από την άμμο

τουλάχιστον - αφού ο αραγωνίτης που τοποθέτησα ήταν νεκρός..... ξέρω ότι έχω πολυχαιτούς ( σαν σαρανταποδαρούσες ),

αυτοί κάνουν ζημιά ?? και αν ναι πως βγαίνουν ? δεν θα βάλω καθόλου clam στο ενυδρείο μου ??? και επίσης αν κάνουν κακό, κάνουν και στα κοράλλια ?? τότε τι παλεύω να φτιάξω reef ???? :bigemo_harabe_net-87: όπου έχω διαβάσει πάντως, λένε ότι κάνουν καλό στο ενυδρείο !!

Ερωτήσεις τώρα και όποιος έχει διάθεση απαντάει :blush: γιατί σε ένα - δύο μήνες, θα μπω στη φάση των κοραλλιών

** Φωτοπερίοδος - Ανάβουν ως εξής, είναι καλά ?

2x54w Τ5 μπλε ακτινικό 16,00 - 02,00

5x27w led blue/white 18.00-00.45

4x27w led blue/white 18.15-00.30

4x36w led blue/white 18.30-00.15

4x36w led blue/white 18.45-00.00

** 2 x jebao wp-60 - Λειτουργούν ως εξής, είναι καλά ?

Η πρώτη 24ωρο 18,15 - 00,00 στο φουλ wave mode, ενώ 00,01-18,14 στο night mode ( δουλεύειι στο 50% )

Η δεύτερη δουλεύει 18,15 - 00,00 στο φουλ wave mode και μετά κλείνει εντελώς.

Αυτό το κάνω για να ηρεμούν και τα ψάρια όση ώρα είναι σβηστά τα φώτα. όταν μπουν κοράλλια, θα θέλουν 24ωρη συνεχόμενη ροή και από τους δύο jebao στο 100% ??

** Δοχείο αναπλήρωσης

Βάζω σκέτο νερό Α/Ο ή χρειάζεται να έχει μια σχετική αλατότητα ( πχ 1015 ή 1020 ) γιατί δεν χάνεται νερό μόνο από την εξάτμιση αλλά και από το skimmer όπου εκεί είναι και αλάτι μαζί που φεύγει ?

Πρέπει να έχω κυκλοφορητή ( ή αεραντλία ) που να αναδεύει το νερό στο δοχείο αναπλήρωσης ή το αφήνω στάσιμο ?

Μπορώ να ρίχνω κάποια πρόσθετα ( και τι ) στο νερό της αναπλήρωσης ώστε να πηγαίνουν στο κυρίως ενυδρείο ?

Αυτές είναι κάποιες από τις απορίες που έχω και θα ήθελα τα φώτα σας..... :)

Συγγνώμη για το μακροσκελές του post, αλλά τουλάχιστον σας "πρήζω" μια στο τόσο ;)

... και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας

Φιλικά,

Στέλιος

Link to comment
Share on other sites

Για πάμε μια ενημέρωση γιατί μείναμε πίσω ........ B) Σήμερα η πολυλογία και μέσα στο Σ/Κ φωτογραφίες ;)

Έχουμε και λέμε .....

1.- Το δεύτερο skimmer αφαιρέθηκε και δουλεύει μόνο το ΑΤΒ σωστος,για τωρα

2.- Από εχθές τοποθετήθηκε και λειτουργεί ΑΤS ωραιος

3.- Αγοράστηκε και τοποθετήθηκε και μια δεύτερη JEBAO 60 ( αγορασμένη από μαγαζί Ελλάδα σε πολύ καλή τιμή € 115,00 ) οκ

4.- Αγοράστηκε και θα τοποθετηθεί μέσα στην εβδομάδα η αυτόματη αναπλήρωση, η οποία μετά από πολύ διάβασμα κατέληξα να είναι αυτή :

http://www.marinedepot.com/AutoAqua_Smart_ATO_Automatic_Top_Off_System_Electric_Powered_Dosing_Pumps_Top_Off_Plug_In_Units-AutoAqua-CV47286-FIDPETPU-vi.html

όλα τα reviews από Αμερική ήταν άριστα για αυτή την αναπλήρωση, η οποία δεν διαθέτει διακόπτες που μπορεί να κολλήσουν από τα άλατα, έχει ηλεκτρονικές δικλείδες ασφάλειας και είναι πολύ μαζεμένη σε μέγεθος με μόνο δύο καλώδια.

Τη βρήκα και αυτή στην Ελλάδα στα € 125.00 ( αν θέλετε και επιτρέπεται από το φόρουμ μπορώ να σας πω και από που )

να μας πεις

5.- Προστέθηκε ένας μικρός naso εδώ και μια εβδομάδα και τα πάει περίφημα :icon_dance: οκ

6.- Αναμένω ένα xanthurum, ένα strigosus και τέσσερις ανθίες ( 1 αρσενικό + 3 θηλυκά )αρκει να σου φανε

7.- Τα ζωανθάκια που είχα βάλει τα πάνε περίφημα..... νομίζω ότι ανοίγουν πολύ περισσότερο,

ενώ πρέπει να έχουν βγει και καινούργια :thumbsu:

Μετρήσεις ..................

Μετρήσεις 30/3

Θερμοκρασία 25,6 - 25,9

Αλατότητα 1025

ΡΗ 8,4 - 8,6

Αμμωνία = 0

ΝΟ2 = 0

ΝΟ3 = 30-40

ΦΩΣΦΟΡΙΚΑ = 0,1

MG = 1450

CA = 460

KH = 9

Μετρήσεις 10/4 μετά από αλλαγή νερού 180 λίτρα

Θερμοκρασία 25,6 - 25,9

Αλατότητα 1025

ΡΗ 8,4 - 8,6

Αμμωνία = 0

ΝΟ2 = 0

ΝΟ3 = 25 λιγα νιτρικα το ats θα σε βοηθησει ,κατα τα αλλα

ΦΩΣΦΟΡΙΚΑ = 0,1

MG = 1480 λιγο κατεβασμα 1350

CA = 490 400 -440

KH = 10 καλο ειναι αλλα θα σου ελεγα 8 εως 9

ολα αυτα τοποθετωντας κοραλια θα αλλαξουν,για αυτο ειναι υψηλα λο ελλειψης αποροφησης γενικα.

Προβλήματα :

Είχα πάρει ένα μικρό clam 4-5εκ. Το τοποθέτησα πάνω σε ένα βραχάκι και για δυο μέρες έμεινε εκεί

Την τρίτη μέρα κατέβηκε ή το έριξαν στην άμμο ..... την τέταρτη μέρα υπήρχε μόνο το κέλυφος ....

Τι μπορεί να συνέβη ? από ποιον φαγώθηκε ? μου είπαν για σκουλήκια αλλά σίγουρα δεν έχω - από την άμμο

τουλάχιστον - αφού ο αραγωνίτης που τοποθέτησα ήταν νεκρός..... ξέρω ότι έχω πολυχαιτούς ( σαν σαρανταποδαρούσες ),

αυτοί κάνουν ζημιά ?? και αν ναι πως βγαίνουν ? δεν θα βάλω καθόλου clam στο ενυδρείο μου ??? και επίσης αν κάνουν κακό, κάνουν και στα κοράλλια ?? τότε τι παλεύω να φτιάξω reef ???? :bigemo_harabe_net-87: όπου έχω διαβάσει πάντως, λένε ότι κάνουν καλό στο ενυδρείο !!θεωρω οτι μονο του επεσε ,τωρα μαλλον κατι το εφαγε η πεθανε απο φυσικα αιτια η κατι δεν του αρεσε στο ενυδρειο

Ερωτήσεις τώρα και όποιος έχει διάθεση απαντάει :blush: γιατί σε ένα - δύο μήνες, θα μπω στη φάση των κοραλλιών

** Φωτοπερίοδος - Ανάβουν ως εξής, είναι καλά ?

2x54w Τ5 μπλε ακτινικό 16,00 - 02,00

5x27w led blue/white 18.00-00.45

4x27w led blue/white 18.15-00.30

4x36w led blue/white 18.30-00.15

4x36w led blue/white 18.45-00.00

** 2 x jebao wp-60 - Λειτουργούν ως εξής, είναι καλά ?

Η πρώτη 24ωρο 18,15 - 00,00 στο φουλ wave mode, ενώ 00,01-18,14 στο night mode ( δουλεύειι στο 50% )

Η δεύτερη δουλεύει 18,15 - 00,00 στο φουλ wave mode και μετά κλείνει εντελώς.

Αυτό το κάνω για να ηρεμούν και τα ψάρια όση ώρα είναι σβηστά τα φώτα. όταν μπουν κοράλλια, θα θέλουν 24ωρη συνεχόμενη ροή και από τους δύο jebao στο 100% ??χωραει κουβεντα μεγαλη με διαφορετικες και πολλες αποψεις

** Δοχείο αναπλήρωσης

Βάζω σκέτο νερό Α/Ο ή χρειάζεται να έχει μια σχετική αλατότητα ( πχ 1015 ή 1020 ) γιατί δεν χάνεται νερό μόνο από την εξάτμιση αλλά και από το skimmer όπου εκεί είναι και αλάτι μαζί που φεύγει ?

Πρέπει να έχω κυκλοφορητή ( ή αεραντλία ) που να αναδεύει το νερό στο δοχείο αναπλήρωσης ή το αφήνω στάσιμο ?

Μπορώ να ρίχνω κάποια πρόσθετα ( και τι ) στο νερό της αναπλήρωσης ώστε να πηγαίνουν στο κυρίως ενυδρείο ?σκετο νερο οσμοσης και εισαι οκ ,εαν θελεις να το ανακινεις καλο θα κανεις

Αυτές είναι κάποιες από τις απορίες που έχω και θα ήθελα τα φώτα σας..... :)

Συγγνώμη για το μακροσκελές του post, αλλά τουλάχιστον σας "πρήζω" μια στο τόσο ;)

... και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας

Φιλικά,

Στέλιος

τι εκανες τελικα με τον βραχο Στελιο?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ niknik για τις απαντήσεις σου ....... :-)

Σε σχέση με το κλαμ που με καίει και περισσότερο γιατί ήθελα να βάλω 4-5 ....... τι μπορεί να το έφαγε ??

Ψάρια αποκλείεται ..... οι πολυχαιτοί υπάρχει περίπτωση ?? προσπαθώ να βρω πληροφορίες στο web

αλλά δεν έχει πολλές και όλες αφορούν στη φύση. Δεν βρίσκω σοβαρές πληροφορίες για πολυχαιτούς σε ενυδρεία !!

Να δοκιμάσω ξανά με ένα κλαμ μεγάλο ( με ότι κόστος αυτό συνεπάγεται ) ή θα κλαίω τα χρήματα ?? και επίσης κοράλλια πειράζουν οι πολυχαιτοί ??

**************************

JEBAO wp-60 και την smart ATO αναπλήρωση τα πήρα από την Άβυσσο ( Σταύρος ) στην Πλ. Βικτωρίας

**************************

Για το βράχο έχω αποφασίσει την αριστερή σύνθεση να την αλλάξω και να φτιάξω μία πιο "αραιή" αλλά χωρίς τρυπήματα και τσιμέντα ....

έχω κάτι τέτοιο στο μυαλό μου ....post-32200-0-64850100-1397245391_thumb.jpg δεν μου αρέσει σύνθεση σαν πύργος

Τη δεξιά σύνθεση που κρύβει και τους σωλήνες δεν θα την πειράξω .....

Αυτό τώρα θα γίνει την εβδομάδα μετά το Πάσχα που έχω άδεια ....... θα χρειαστώ και βοήθεια σίγουρα ... οπότε όποιος θέλει να βοηθήσει είναι ευπρόσδεκτος .... το εγχείρημα θα γίνει την Τετάρτη του Πάσχα :-)

Link to comment
Share on other sites

Η δεξια μπορει να καλυφθει χτιζοντας κατι αλλο καλυτετο και ποιο πρακτικο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα στελλιο,πως παει το ενυδρειο? :jig:

Εκανες τις αλλαγες που αναφερεςι παραπανω?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ που ρωτάς mad23 ......όντως έχουμε μείνει λίγο πίσω από την τελευταία ενημέρωση .....

αλλά είχα κάποια θέματα στην οικογένεια και στη δουλειά ....

----------------------------

Πάμε λοιπόν για ένα update

Κατ' αρχήν αμέσως μετά το Πάσχα, μου πέθανε το flame :-( Το είχα όμως 4+ χρόνια και από ότι διάβασα γύρω στα 5-6 χρόνια είναι η ηλικία που φτάνει.

Έχω προσθέσει μερικά κοραλάκια ( ephyllies, montiporas, μανιταράκια και κανά δυο άλλα που δεν θυμάμαι ονόματα ). Δείχνουν να πηγαίνουν καλά ( χρώματα, ανοίγουν κανονικά κλπ ). Βέβαια δεν έχω ακόμα την εμπειρία να καταλάβω νωρίς αν κάποιο κοράλι έχει θέμα ή παρουσιάζει κάτι ώστε να το προλάβω.

Σε ότι αφορά τα κοράλια έχω τη βοήθεια και τις συμβουλές από γνωστό μαγαζί στον Πειραιά.....:-) Επίσης μέσα στη βδομάδα θα βάλω μερικά κοράλια ακόμα, έχουν έρθει ήδη στο μαγαζί αλλά δεν μπόρεσα να πάω να τα πάρω ακόμα ( ελπίζω να έχει μείνει τίποτα :-) )......

Ρουτίνα έχω 150-200 λίτρα αλλαγή νερού κάθε 15 μέρες..... και μετρήσεις κάθε βδομάδα.

Θερμοκρασία 27,4 - 28,00

Αλατότητα 1026

ΡΗ 7,6-7,9

Ασβέστιο 490

Μαγνήσιο 1500

ΚΗ 10

ΝΟ2 0

ΝΟ3 20

ΦΩΣΦΟΡΙΚΑ 0,1

Οι παραπάνω τιμές είναι μετά από αλλαγή νερού ( κάθε 2η Κυριακή ).................

στη μέτρηση της 1ης βδομάδας μετά την αλλαγή έχω τιμές

ΡΗ 7,6-7,9

Ασβέστιο 480

Μαγνήσιο 1470-1500

ΚΗ 9

στη μέτρηση της 2ης βδομάδας μετά την αλλαγή ( και πριν τη νέα αλλαγή ) έχω τιμές

ΡΗ 7,6-7,9

Ασβέστιο 470

Μαγνήσιο 1470-1500

ΚΗ 8

Και εδώ έχω απορία σε τι ml ανά ημέρα να ρυθμίσω τη δοσομετρική για κάθε στοιχείο ( Mg, Ca, KH ),

αφού δείχνει ότι δεν έχω κατανάλωση παρά μόνο στο ΚΗ ( αν λάβεις υπόψη σου και το περιθώριο λάθους των tests ) - εκτός αν μετράω λάθος ! Επίσης πως να ανεβάσω το ΡΗ στο 8,2 ??

Τεστ είναι Salifert / αλάτι AquaNova

---------------------------------------------------------

Τώρα αλλαγή στους βράχους δεν έχω κάνει ακόμα ......... βάσεις, βέργες πλέξιγκλας, εργαλεία έχω...... μένει να πάρω τσιμέντο NYOS και θα χρειαστώ τη συνδρομή κάποιων από το forum που γνωρίζουν και έχουν διάθεση και χρόνο να μπορέσουν να έρθουν να με βοηθήσουν.....

Από την άλλη δεν σου κρύβω ότι ακόμα με προβληματίζει η αλλαγή ....δλδ να κάνω ανάστα το ενυδρείο πάλι, να σηκώσει τίποτα νιτρικά, να βγουν τίποτα άλγες, να στρεσαριστούν τα ψάρια και να έχω ικ, να.... να.... να...... τέλος πάντων θα χρειαστώ συμβουλές και ... βοήθεια :-)

---------------------------------------------------------

και φυσικά μερικές φωτογραφίες ...... αν θέλετε να χάσετε κι άλλο χρόνο :-)

post-32200-0-04581700-1400961786_thumb.jpg

post-32200-0-78063700-1400961795_thumb.jpg

post-32200-0-18121600-1400961801_thumb.jpg

post-32200-0-78229600-1400961807_thumb.jpg

post-32200-0-75798800-1400961812_thumb.jpg

post-32200-0-66745500-1400961826_thumb.jpg

post-32200-0-66151000-1400961835_thumb.jpg

post-32200-0-14807600-1400961868_thumb.jpg

post-32200-0-75987500-1400961872_thumb.jpg

post-32200-0-09531000-1400961884_thumb.jpg

post-32200-0-19371400-1400961888_thumb.jpg

post-32200-0-08739800-1400961899_thumb.jpg

post-32200-0-72089200-1400961912_thumb.jpg

post-32200-0-88785100-1400961922_thumb.jpg

post-32200-0-73368600-1400961931_thumb.jpg

post-32200-0-15625100-1400961945_thumb.jpg

post-32200-0-50968500-1400961956_thumb.jpg

post-32200-0-22941000-1400961967_thumb.jpg

post-32200-0-23885500-1400961975_thumb.jpg

post-32200-0-59266000-1400961990_thumb.jpg

post-32200-0-51097200-1400962000_thumb.jpg

post-32200-0-83070700-1400962010_thumb.jpg

post-32200-0-09603900-1400962028_thumb.jpg

post-32200-0-77746200-1400962055_thumb.jpg

post-32200-0-99342000-1400962064_thumb.jpg

post-32200-0-89422500-1400962074_thumb.jpg

post-32200-0-63440000-1400962099_thumb.jpg

post-32200-0-55983300-1400962110_thumb.jpg

Συγγνώμη για το μακροσκελές του post, αλλά πέρασε πάνω από μήνας από την τελευταία ενημέρωση !!

Φιλικά,

Στέλιος

post-32200-0-37361100-1400961861_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο update στελλιο :thumbsu:

Κριμα για το flame :(

Ετσι ξαφνικα η' εδειξε συμπτωματα καποιας ασθενειας?

Η μικροτερη τιμη του Ph που σου δινουν οι μετρησεις(7,6) ειναι σχετικα χαμηλη.

Προσπαθησε να το ανεβασεις στο 8,2 με καποιο Buffer (seachem,kent κτλ-προσωπικα οποτε χρειαστηκε χρησιμοποιησα της seachem...πω ρε παλι λεφτα απο διαφημιση θα παρω,τελεια!) και αν ξαναπεσει τοσο χαμηλα κοιτας και αλλες παραμετρους.

Τα ml για τις δοσομετρικες εξαρτωνται απο τις καθημερινες καταναλωσεις και θελουν λιγο κοπο στην αρχη για να βρεις την ισορροπια.

Για παραδειγμα στο δικο μου ενυδρειο στα 700 λιτρα χρειαζομαι 120 ml καθημερινα(σε 3 δοσεις) για να καλυπτουν καταναλωση μιας μοναδας+ kh.

Οταν μεγαλωνουν τα κοραλια-αρα και η καταναλωση- ανεβαζω και τα ml.

Αρα για αρχη...μετρα kh και βαλε τη δοσομετρικη να ριξει 10-15ml(αν μπορεσεις καλυτερα το βραδυ).Την επομενη μερα μετρας την ιδια ωρα Kh για να δεις ποσο επιρρεασε την τιμη σου η συγκεκριμενη δοσολογια.

Αν εχει ανεβει το kh χρειαζεσαι μικροτερη....αν εχει πεσει,μεγαλυτερη.

Θελει λιγο κοπο και πολλες μετρησεις στην αρχη :(

Τι υλικα χρησιμοποιεις?

Το ενυδρειο φαινεται σουπερ στελλιο! :thumbup:

Πανεμορφα και υγειεστατα ψαρακια και ωραιες επιλογες στα κοραλια.

Με το καλο να σου ερθουν και τα υπολοιπα! :bigemo_harabe_net-85:

Το στησιμο αν εχεις καλη κυκλοφορια αναμεσα στα βραχια,δεν ειναι ασχημο.Αλλωστε το καλυτερο aquascape το κανουν μονα τους τα κοραλια :cheers:

Τωρα αν θες να πειραματιστεις μην κανεις τις αλλαγες μαζεμενες.Καθε μερα απο ενα σημειο.

Παρε ενα μεγαλο Post και απο μενα για να μην νοιωθεις ασχημα :bleh:

Link to comment
Share on other sites

thanks για το post :-)

Κοίτα το flame δεν έδειξε κάποια ασθένεια ( π.χ. στίγματα, φαγωμένα/σαπισμένα πτερύγια, εξασθένιση χρωμάτων κλπ ).

Την προηγούμενη μέρα μόνο δεν ήταν τόσο κινητικό ....... βγήκε μόνο όταν τάισα και μετά στην τρύπα του όλη μέρα.

Την επόμενη το βρήκα στην τρύπα του νεκρό :-( κρίμα γιατί μου άρεσε, αλλά από την άλλη ίσως και να βγει σε καλό

γιατί μπορεί να τσίμπαγε τα κοραλάκια.

Το ΡΗ έλεγα να το ανέβαζα με ποιο φυσικό τρόπο πχ περισσότερο οξυγόνο ( να έβαζα μια μεγάλη αεραντλία να δίνει στο sump )

Για το ΚΗ και αφού δείχνει ότι έχω 1 μονάδα κατανάλωση την εβδομάδα, σκέφτομαι να ρίχνω για αρχή 10ml την ημέρα σε 5 δόσεις των 2ml και βλέπουμε ....

Ca & Mg λέω να ρίχνω 8ml ανά 3 ημέρες αφού κατανάλωση είναι σχεδόν μηδενική

Φυσικά θα μετράω ...... και θα ρυθμίζω :-)

Τα υλικά που χρησιμοποιώ είναι χύμα από μαγαζί χημικών στο Πειραιά ( βασικά που θα χρησιμοποιώ, καθώς δεν έχω τοποθετήσει τη δοσομετρική ακόμα )

Το στήσιμο το συζητάω για τα detritus και μόνο ..... να γίνει πιο αραιό για καλύτερη κυκλοφορία ...... θα δούμε ....¨-)

Ευχαριστώ και πάλι Μιχάλη !

Link to comment
Share on other sites

Τι ευχαριστεις βρε,ενυδρειακη κουβεντουλα στελλιο :jig:

Ναι οντως ισως να ειναι και καλυτερα ετσι οσον αφορα στο flame.

Αν ησουν πιο ψηλα στις τιμες οντως θα ηταν καλυτερος τροπος η φυσικη προσεγγιση αλλα επειδη εισαι αρκετα χαμηλα καλυτερα buffer-ιασε το στελλιο πρωτα και μετα βλεπεις.

Προσωπικα δεν θα εβαζα αεραντλια ομως.

Καλυτερα να

-βαλεις μια παραπανω αντλια ροης

-να προκαλεσεις καλυτερη αναδευση της επιφανειας βαζωντας μερικες αντλιες να "χτυπανε" προς τα εκει

Ακομα και το skimmer βοηθαει πολυ.

Ακομα και ολα αυτα ομως δεν θα σε βοηθησουν να ανεβασεις το Ph περισοτερο απο 0,1-0,2 οποτε καλυτερα buffer για αρχη.

Ταπεινη μου γνωμη φυσικα,δεν θελω να σε πρηζω :usd:

Για τις δοσομετρικες καλα το σκεφτεσαι,ειδικα αφου λες πως θα κανεις συχνες μετρησεις θα πανε ολα μια χαρα.

Εχεις παρατηρησει ηδη να μαζευονται detritus αναμεσα στα βραχια?

Link to comment
Share on other sites

Τι ευχαριστεις βρε,ενυδρειακη κουβεντουλα στελλιο :jig:Σωστά ....... :thumbsu:

Ναι οντως ισως να ειναι και καλυτερα ετσι οσον αφορα στο flame. ωραίο ψαράκι, αλλά ποτέ δεν ξέρεις πως θα αντιδράσει με τα κοράλια

Αν ησουν πιο ψηλα στις τιμες οντως θα ηταν καλυτερος τροπος η φυσικη προσεγγιση αλλα επειδη εισαι αρκετα χαμηλα καλυτερα buffer-ιασε το στελλιο πρωτα και μετα βλεπεις.

Προσωπικα δεν θα εβαζα αεραντλια ομως.

Καλυτερα να

-βαλεις μια παραπανω αντλια ροης

-να προκαλεσεις καλυτερη αναδευση της επιφανειας βαζωντας μερικες αντλιες να "χτυπανε" προς τα εκει

Ακομα και το skimmer βοηθαει πολυ.

Ακομα και ολα αυτα ομως δεν θα σε βοηθησουν να ανεβασεις το Ph περισοτερο απο 0,1-0,2 οποτε καλυτερα buffer για αρχη.

Ταπεινη μου γνωμη φυσικα,δεν θελω να σε πρηζω :usd:το buffer θα γίνει μόνιμο πρόσθετο σε αυτή την περίπτωση ??

Για τις δοσομετρικες καλα το σκεφτεσαι,ειδικα αφου λες πως θα κανεις συχνες μετρησεις θα πανε ολα μια χαρα. :thumbsu:

Εχεις παρατηρησει ηδη να μαζευονται detritus αναμεσα στα βραχια? όχι ακόμα αλλά αν μαζευτούν θα είναι αργά ..... γι αυτό το σκέφτομαι :bigemo_harabe_net-135:

Link to comment
Share on other sites

Στελιο πολυ καλο αρχιζει να γινετε και απο φωτισμο βλεπω οτι εισαι οκ παρε σιγα σιγα αποφασεις για να μπορεσει να παρει το δρομο του σιγα σιγα.

Link to comment
Share on other sites

ναι Νίκο, δείχνει να πηγαίνει καλά...... θέλω να καταλήξω στο πως θα το κάνω, γιατί ότι γίνει

θα πρέπει να μου αρέσει αφού θα είναι μόνιμη κατασκευή...... δεν θα μπορώ να πω ουπς

δεν μ'αρέσει και να το ξαναφτιάξω .............. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

το buffer θα γίνει μόνιμο πρόσθετο σε αυτή την περίπτωση ??

Το να πεσει το Ph σε ενα σχετικα νεο ενυδρειο στελλιο εχει καποιες εξηγησεις και ειναι λογικο.

Θεωρω πως τωρα που εχει περασει σχετικα ο καιρος και ωριμαζει,πως αν το ανεβασεις εκει που θες οτι δεν θα εχεις προβλημα να ξαναγυρισει τοσο χαμηλα(7,6).

Ανεβασε το για αρχη στο 8-8,2(προτιμοτερο το δευτερο) και το πιανουμε ξανα απο εκει αφου το παρακολουθησεις για 1-2 εβδομαδες με μετρησεις :thumbsu:

Οτι και να χρησιμοποιησεις καντο με βαση τις οδηγιες της εταιριας και προσπαθησε να μην το ανεβαζεις πανω απο 0,2 καθημερινα μεχρι να το φτασεις εκει που θες.

Στελλιο επειδη βαριεμαι να παω πιο πισω να ψαξω :hot: αν το εχεις αναφερει,να σε ταλαιπωρησω και να σε ρωτησω αν εβαλες και τις υπολοιπες λαμπες που περιμενες?

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπήκαν και οι λάμπες 8 χ 36w led ( σύνολο τώρα έχει 8χ36 led + 9χ21 led + 2x54 T5 για μπλε ακτινικό ) και δείχνει να είναι καλά από φωτισμό.

Επιπλέον μπήκε αυτόματη αναπλήρωση ( smart ATO - τρομερό μηχανηματάκι ), καθώς και ένας δεύτερος jebao 60αρης.

Έχω στα χέρια μου επίσης τη δοσομετρική ( δεν την έχω συνδέσει ακόμα ).............

Αυτές είναι οι τελευταίες προσθήκες εξοπλισμού :-)

Στο μέλλον θέλω να προσθέσω αισθητήριο αλατότητας και redox με controller και παροχή όζωντος, όλα πάνω στον Aquatronica που έχω :-)

Σύντομα θα βάλω και ένα ups, στο οποίο θα κουμπώσω τη μια αντλία επιστροφής και τον ένα jebao ( ή μόνο την αντλία επιστροφής - θα δούμε )

Αυτά ......... :-)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...