Jump to content

Από Fowr Σε Reef :-) & Νέα Κατασκευή !!!


STESS

Recommended Posts

:hysterical::hysterical::hysterical:

Στελλιο το δαχτυλο ειναι μονο για να ελεγχεις την αλατοτητα με τη θερμοκρασια δεν κανει και πολλα! :hysterical::hysterical:

Μερικα πονηρα μυαλα θα βρουν και αλλες χρησεις αλλα εγω δεν μιλησα... :shifty:

Πολυ χαιρομαι για τα ψαρακια σου :bigemo_harabe_net-95:

Ακομα και 6-7 μερες να περασουν χωρις να βγαλουν κατι τοτε εισαι οκ!

Απλα οσο μπορεις λιγοτερο στρες(με οτι σημαινει αυτο) αυτες τις ημερες.

Προσωπικα τσεκαρω ανα διαστηματα τη θερμοκρασια με εναν απλο σαν θερμομετρο που ειναι.

Γενικοτερα εχω εναν elliwel και εγω και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

Υπαρχουν ομως και αλλοι αρκετα φθηνοτεροι απο τα χρηματα τα οποια ανεφερες και πολυ αξιοπιστοι.

Ειναι αρκετα παιδια που τους χρησιμοποιουν οποτε εκεινοι θα σου πουν σιγουρα περισσοτερες λεπτομερειες. :thumbsu:

Ειναι αμαρτια να δωσεις τοσα χρηματα ενω μπορεις να κανεις την ιδια δουλεια και με λιγοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και ο stc1000 στα 12-15€ απο ebay, λιγο ψαξιμο για τον πλαστικο εσθητηρα θελει, κανει και του elliwel παντως(περιπου 5€ εχω ακουσει οτι κανει ο πλαστικος)....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν Φίλοι :thumbsu:

Για πάμε για μια ενημέρωση γιατί έχουμε μείνει λίγο πίσω ........

1.- Ψάρια καθαρά από ich εκτός από τον μεγάλο blue tang που έχει δύο τρία, αλλά αυτό δεν με ανησυχεί.

Γιατρός, σκορδάκι και θα φύγουν

2.- Μετρήσεις : Αλατότητα 1021 και ανεβάζω, ΡΗ 8,2-8,5, Αμμωνία-Νιτρώδη-Νιτρικά-Φωσφορικά 0, Θερμοκρασία 25,9-26,1, λοιπές μετρήσεις δεν κάνω ακόμα.

3.- Προστέθηκε και λειτούργησε το ψυκτικό ( Arctika ).

4.- Προστέθηκε και λειτούργησε η μονάδα της Aquatronica με ρύθμιση στα φώτα, θερμαντήρα, sms module για ενημέρωση διακοπής κλπ

5.- Φτιάχτηκε η extra μπάρα που θα μπουν τα επιπλέον φώτα ( απλώς πρέπει να την κοντύνω 7cm περίπου ) και περιμένω τις λάμπες ( καμιά βδομάδα )

6.- Αύριο θα μπει και 60άρης Jebao

7.- ...... ακόμη παλεύω με το θόρυβο της υπερχείλισης

και για όποιον έχει διάθεση και χρόνο ...... φωτογραφίες ( ανακατεμένες όπως τις τράβαγα με το κινητό ) :icon_dance:

post-32200-0-07094400-1392153762_thumb.jpg

post-32200-0-76520600-1392153765_thumb.jpg

post-32200-0-29542100-1392153769_thumb.jpg

post-32200-0-10420300-1392153773_thumb.jpg

post-32200-0-57180800-1392153776_thumb.jpg

post-32200-0-10924200-1392153780_thumb.jpg

post-32200-0-74711500-1392153783_thumb.jpg

post-32200-0-54016700-1392153788_thumb.jpg

post-32200-0-42437600-1392153793_thumb.jpg

post-32200-0-16483700-1392153798_thumb.jpg

post-32200-0-47171200-1392153807_thumb.jpg

post-32200-0-36370300-1392153820_thumb.jpg

post-32200-0-05311100-1392153839_thumb.jpg

post-32200-0-46973800-1392153849_thumb.jpg

post-32200-0-59667400-1392153854_thumb.jpg

post-32200-0-23418300-1392153863_thumb.jpg

post-32200-0-91439900-1392153869_thumb.jpg

post-32200-0-73734800-1392153875_thumb.jpg

post-32200-0-52931000-1392153900_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι για την εξέλιξη φίλε μου....

Το sms module είναι όλα τα λεφτά και πραγματικά σώζει ζωές και κόπους....

Link to comment
Share on other sites

Ομορφα νεα στελλιο :thumbsu:

Πολυ μου αρεσουν οι φωτο!

Φαινεται ηδη σχετικα φωτεινο το ενυδρειο οποτε με την δευτερη μπαρα θα παρει ακομα περισσοτερο!

Οταν μπει με το καλο η 60αρα δωσε μας και καμια φωτο και γενικα πληροφοριες :jig:

Χαιρομαι που ολα τα ψαρακια σου ειναι καλα!

Η υπερχειληση σου που κανει θορυβο?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ mad23 :-)

H 60άρα jebao μπήκε και δείχνει να κάνει τρομερή δουλειά !!!! τώρα θα δοκιμάσω τα διάφορα προγράμματα που έχει για να δω ποιο είναι το καλύτερο.

Πάντως αφού δεν έχω κοράλλια ακόμα, δεν μπορώ να καταλάβω την κάθε κίνηση που δίνει έκαστο πρόγραμμα.

Έχει και ένα σετάρισμα που δίνει διάφορους κυματισμούς, διαφορετικό ανά κάποια δευτερόλεπτα. Το ονομάζει "else" και λέει ότι προσομοιάζει τον τυχαίο

κύκλο κυματισμού στους υφάλους στη φύση. Μάλλον αυτό θα σετάρω και θα το δω ξανά με τα πρώτα κοράλλια.

Φωτογραφίες θα βάλω αύριο.

------------------------------

Τώρα η υπερχείλιση που ρωτάς, μου κάνει θόρυβο στο κατέβασμα. Όχι σφύριγμα γιατί είναι φαρδιές οι σωλήνες, αλλά σαν καταρράκτης :w00t:

Πάντως αυτό είναι το τελευταίο που με απασχολεί για την ώρα..... θα φτιαχτεί αργότερα. Είτε θα βάλω κάτι σαν εξαέρωση στην κάθοδο σωλήνα,

είτε θα μειώσω τη διατομή ή θα παίξω με τα λίτρα της κυκλοφορίας .... τέλος πάντων θα γίνει κι αυτό... αλλά προέχουν αλλά

Link to comment
Share on other sites

Μεγεια την jebao στελλιο :thumbsu:

Και εγω μια 25αρα που εχω(που ισως κανω 40αρα καποια στιγμη) στο else την εχω να δουλευει.

Ειναι πολυ καλο mode και δεν κατεβαινει τοσο χαμηλα σε ροη οπως το reef crest της vortech που ειναι παρομοιο.

Ποσο ρευμα καιει η 60αρα?

Link to comment
Share on other sites

mad 23 χάρηκα πάρα πολύ που γνωριστήκαμε, έστω και στο "πόδι" , πέντε λεπτά πριν φύγω.

όπως σου είπα η jebao καίει μέχρι 60w, ανάλογα με το επιλεγμένο πρόγραμμα.

ευχαριστώ πολύ niknik..... όντως δείχνει να κάνει καλή δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά καλησπέρα μετά από αρκετές ημέρες .......

Θα ήθελα τα φώτα σας .... για τα φώτα μου :D

και για να γίνω πιο ξεκάθαρος .... όπως έχω γράψει και παραπάνω είμαι έτοιμος

να προσθέσω άλλη μια μπάρα φωτιστικού στο ενυδρείο μου.

Αυτή τη στιγμή έχω εννέα λάμπες των 21w, τύπου led που είναι αυτές με τα εξής στοιχεία3.jpg

Power:21W Light Source:7pcs 3W Bridgelux LED(blue: white=3:4) Light Spectrum:blue 460~465nm; cold white 6500~12000K Luminous Flux:1260~1470lm Beam Angle:60 degree(best for plants)

τώρα οι επόμενες εννέα λάμπες που θα βάλω μπορούν να είναι πάλι των 21w ή των 27w, 36w ή 54w

Ποιες να επιλέξω ώστε να είμαι καλυμμένος για το ενυδρείο μου ? ( θυμίζω βάθος νερού 65εκ. )

Και όταν λέω καλυμμένος, εννοώ και για πιο δύσκολα κοράλλια, ώστε στο μέλλον να μην χρειάζομαι αναβάθμιση στο φως.

Επίσης ίσως και να συνδυάσω κάποιες ?? ... π.χ. μικρότερες στα κενά σημεία και μεγαλύτερες ( π.χ 54w )

πάνω από τους βράχους όπου και θα βρίσκονται τα κοράλλια.

Τώρα άλλη ερώτηση πάντα σε σχέση με τα φώτα ... το κόστος των εννέα λαμπών, ανάλογα ποιες θα επιλεγούν, μπορεί να είναι από €130,00 - €250,00 Υπάρχει κάτι άλλο σε αυτά τα χρήματα πυ θα μπορούσα να κοιτάξω ... με δεδομένες διαστάσεις ενυδρείου 2,50 Χ 0,60 ??

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις γνώμες σας ..... :-)

Link to comment
Share on other sites

συμφωνα με τις διαστασεις σου και για να εισαι ησυχος θα σου πρωτεινα τις 36w.

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις σας !!4

Kostaskappa, επειδή δεν κατέχω ...... τι εννοείς για τη γωνία των 60 μοιρών ??? πόση θα έπρεπε να είναι δηλαδή ?

έχεις κάτι άλλο να μου προτείνεις ???

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια για το ενυδρειο σου. Δειχνει υπεροχο και πραγματικα πολυ υποσχομενο!! :)

Τα πολλα λιτρα και ιδιαιτερα σε μηκος ειναι λιγο δυσκολο να πετυχεις σωστη ροη. Θελει χρονο, προσοχη και υπομονη με τις θεσεις των αντλιων. Χερι στο ενυδρειο για διαπιστωση ροης σε συγκεκριμενα σημεια οπως και αποφυγη στασιμων ζωνων με παρατηρηση ειναι μια καλη αρχη.

Το κh imo προτιμω να ειναι καπου στο 9 οταν αποφασισεις να το κρατησεις σωστα. Επισης για τα λιτρα σου προτινω μονο calcium reactor οταν ξεκινησεις full, διοτι οταν τα κοραλια αρχισουν να "ρουφανε" και η αναπτυξη τους επιταχυνθη, απλα δεν φανταζεσε τι ποσοτητες υλικων τραβανε.. :)

Οι λαμπες σου φαινονται πολυ ενδιαφερων, δεν τις γνωριζω αμεσα, αλλα φαινονται αρκετα υποσχομενες και μου αρεσει το ολο concept. Για την υπερχειληση που κανει θορυβο θα ηθελα να δω φωτογραφια που καταληγη να δω αν μπορω να βοηθησω. Απανταω λιγο αναρχα αλλα διαβασα ολο το topic και απανταω σε αυτα που ειδα ενδιαφερων.

Καλη αρχη στο μαγικο κοσμο του reef :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις σας !!4

Kostaskappa, επειδή δεν κατέχω ...... τι εννοείς για τη γωνία των 60 μοιρών ??? πόση θα έπρεπε να είναι δηλαδή ?

έχεις κάτι άλλο να μου προτείνεις ???

Φιλαράκι δεν έχω κάτι να προτείνω,αλλά θα ήθελα να είναι ας πούμε στις 120 μοίρες!!Να μην υπάρχει αυτό το spot effect!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι δεν έχω κάτι να προτείνω,αλλά θα ήθελα να είναι ας πούμε στις 120 μοίρες!!Να μην υπάρχει αυτό το spot effect!!

για να ανοιξει ο φωτισμος.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παίδες ..... το 'πιασα αυτό με τη γωνία φωτισμού ..... θα δούμε .....

οπότε συμφωνούμε ότι οι extra led λάμπες θα είναι των 36w - σωστά ??? προχωρώ και παραγγέλνω ??

---------------------

Μέσα από εδώ θέλω να ευχαριστήσω την Petline A.E. καθώς φυσικά και το φόρουμ .....

σήμερα παρέλαβα το δώρο που κέρδισα στο κοπή τη πίτα :usd: το skimmer της EHEIM !!!

Το συναρμολόγησα, το μόνταρα, έκανα ήδη τις τρύπες στο καπάκι του sump και αυτή τη

στιγμή λειτουργεί. Για κανά δυο μέρες θέλει στρώσιμο και ψιλορυθμίσεις μέχρι να βρει το δρόμο του ...

Δείχνει πραγματικά πολύ ποιοτικό, ενώ είναι μαζεμένο σε διαστάσεις και μπορεί να χωρέσει ακόμα

και σε μικρό διαμέρισμα του sump ....... Ε Υ Χ Α Ρ Ι Σ Τ Ω Π Α Ρ Α Π Ο Λ Υ !!!!!!

post-32200-0-65181600-1393618823_thumb.jpg

post-32200-0-77621000-1393618830_thumb.jpg

post-32200-0-30081400-1393618841_thumb.jpg

Τώρα πάνω σε αυτό το θέμα... να αφήσω και τα δύο skimmers να λειτουργούν ή μόνο το ένα και όταν

χρειαστεί με τα περισσότερα ψάρια και κοράλλια όταν μπουν βάζω και το δεύτερο??

Το καινούργιο το δίνει η ΕΗΕΙΜ για 800 λίτρα, ενώ και το ΑΤΒ που έχω είναι επίσης για 800 λίτρα

Τα καθαρά λίτρα του ενυδρείου μου είναι 1050 μαζί με το sump .... ποια η γνώμη σας ?

Ευχαριστώ πολύ παιδιά .............. !! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο Στελιο φυσικα ασε και τα δυο δεν τρεχει κατι ,τωρα το σκιμερ θελει περιπου ενα μηνα για να στρωσει Στελιο και οχι 2 μερεςγια αυτο το νου σου μην ξεχιλεισεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου έλεγα να αφήσεις και τα δύο...απλά δεν ξέρω το κόστος σε ρεύμα....!Μπορείς να βάλεις το ένα από τα δύο να λειτουργεί 12 ώρες την ημέρα!;)

Link to comment
Share on other sites

ναι και εγώ προς τα εκεί ήμουνα ... να τα αφήσω και τα δύο.

Τώρα η κατανάλωση που λες kostaskappa, είναι 44w μέσα στα υπόλοιπα ........

καρφίτσα στα άχυρα νομίζω .... θα το αφήσω συνέχεια ανοιχτό.

niknik το manual του skimmer λέει για δυο μέρες ¨φάση προσαρμογής¨ και μετά όταν

αρχίσει ο σχηματισμός αφρού, μπορεί να πραγματοποιηθεί η ακριβής ρύθμιση.

Πάντως να ξεχειλίσω δεν υπάρχει περίπτωση, γιατί ότι και να τρέξει θα είναι μέσα στο sump ...

------------------------------

@ Discos τώρα είδα το post σου .... σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια :shifty:

---

σε ότι αφορά την υπερχείλιση την έφτιαξα... μείωσα λίγο τη διατομή στις εισόδους του νερού

και έβαλα και από δύο σωληνάκια αεραντλίας στην κάθε σωλήνα να βγαίνει ο αέρας και όλα είναι ΟΚ !!

---

Τον ριάκτορα σε σχέση με τις δοσομετρικές το λες για λόγους οικονομίας ή λειτουργικούς.

Επίσης έχω διαβάσει για τον ριάκτορα ότι χωρίς να το πάρεις χαμπάρι αν κολλήσει μπορεί να καταστραφείς κλπ κλπ

---

Σε ότι αφορά την κυκλοφορία, έχω δουλειά ακόμα ...... θα το δουλέψω όμως που θα μου πάει ??

---

Μην σε ανησυχούν οι άναρχες απαντήσεις ..... αρκεί να παίρνω απαντήσεις, ιδέες, συμβουλές, κατευθύνσεις .... αυτό θέλω ...

Σασ ευχαριστώ πολύ όλους !!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ερωτησει:

Εαν βαλει το ενα να δουλευει 12ωρο, δεν θα θελει ρυθμισει καθε φορα;;

Δεν τα ξερω τα σκιμμερ γιατι ειναι απιαστο ονειρο για μενα, απλα μου ηρθε η απορια...

Στες: πολυ καλα το πας φιλε, καλη συνεχεια και φωτο στον λαο!!! Για το σκιμμερ μεγεια και καλοτυχος παντα!!! :)

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Όταν ένα skimmer στρώσει δεν χρειάζεται εκ νέου ρυθμίσεις κάθε φορά που το σταματάς και το ξαναλειτουργείς.

Τώρα στο θεωρητικό μέρος της περίπτωσης δυο skimmer.....
Εφόσον το ένα θα λειτουργεί επί 24ωρης βάσης και καλύπτει τα λίτρα του ενυδρείου, δεσμεύει τα οργανικά απόβλητα από το νερό και όταν λειτουργήσει το δεύτερο στην ουσία θα "υπολειτουργούν" και τα δύο (και πάλι εφόσον καλύπτουν τα λίτρα του ενυδρείου), διότι στην ουσία το νερό δεν θα έχει πια οργανικά !!!

Θεωρητικά όλα αυτά διότι δεν το δοκίμασα στην πράξη.

Link to comment
Share on other sites

Thanks Aiolos κατανοητό.....

Πως καταλαβαίνεις όμως αν αρκεί το ένα skimmer ? θα μου πεις όλοι με ένα δουλεύουν ή ακόμα και με κανένα...

Μπορούμε να μετρήσουμε με κάποιο τρόπο τα οργανικά απόβλητα στο ενυδρείο μας ? και από που εξαρτώνται ?

Από ιχθυοφόρτιση, από κοραλλοφόρτιση ( υπάρχει αυτό ? ) από πολύ τάισμα, από όλα μαζί ??

Και εφόσον ένας γενικός κανόνας πως το skimmer πρέπει να είναι τα λίτρα χ 2 τότε στην περίπτωσή μου με

1000 λίτρα ενυδρείο, με ένα skimmer των "up to 800 ltr" θεωρητικά δεν είμαι καλυμμένος.

Βέβαια σ'αυτή τη φάση ούτε ψάρια πολλά έχω, ούτε κοράλλια, ούτε ταίζω πολύ .... αλλά θα γίνουν κάποτε.

Τώρα θεωρητικά μιλάμε, για να ξέρουμε για το μέλλον ....... :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Τα οργανικά είναι όλα αυτά μαζί που είπες, ειδικά αν έχεις μαλακά κοράλλια που έχουν μεταξύ τους χημικό πόλεμο και γενικά είναι πιο "βρώμικα" από τα σκληρά.

Υπάρχει τέστ για οργανικά της Salifert, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο οι τιμές που θα σου δώσει είναι αξιόπιστες.

Org-new.jpg

Το πρακτικό της υπόθεσης θα φανεί μόνο μέσα από παρατήρηση και πειραματισμούς

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...