Jump to content

All In One Nano Reef 50Lt


gregkn73

Recommended Posts

Αβυσσος η ψυχη του clownfish,γρηγορη μου :jig:

Μην αποκλειεις να παει και καποια στιγμη στην euphyllia.

Ποσο δικιο ειχες!IMG_4391_zps3c8e4b50.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ποσο δικιο ειχες!IMG_4391_zps3c8e4b50.jpg

χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Φοβερη φωτογραφια γρηγορη :jig:

Εχει κατσει λες και ψαχνει σκια το μουτρο :usd:

Και οσο μεγαλωνει το κοραλι θα κανει και ολα πιο απιθανα πραγματα εκει!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το στρειδι μου δυστυχως απεβιωσε, κατι που ανεμενα, αλλα ελπιζα μηπως το θαλασσινο νερο κανει το θαυμα του, τελικα οσοι γραφουν στο νετ, οτι ειναι οργανισμοι που παρολο τους βρισκουμε ευκολα και σχετικα φτηνα, καλο ειναι να μην φιλοξενουνται σε ενυδρεια γιατι τα % επιβιωσης τους λογω ιδιαιτεροτητας στην ποσοτητα και ποιοτητα τροφης που απαιτουν ειναι μηδαμινα, εχουν απολυτο δικιο....Τουλαχιστον εζησε σε εμενα παραπανω απο το τανκ που το πηρα, και δεν εχω τυψεις οτι εψαξα να το βρω, απλα εκανα μια απελπιδα προσπαθεια σωτηριας του, χωρις αποτελεσμα......

αλλα σαν γνησιος ματαιοδοξος ριφας, εψαξα και βρηκα ενα πανεμορφο και δυσκολο οργανισμο, που διαβασα οτι τρεφεται σε βρυοψις (ειχα παλια , τωρα πια ευτυχως οχι) chalimeda and chaeto. Τις δυο τελευταιες τις εχω την μεν πρωτη στο DT σε μικρη ποσοτητα, τη δευτερη σε αφθονια στο μικρο refugium. chalimeda δυστυχως εχω την εντυπωση οτι δεν εφαγε παρολο οσα διαβασα, αφου γρηγορα εφυγε απο πανω της που την τοποθετησα, τωρα την εχω στο refugium ελπιζοντας να φαει chaeto εστω και αν δεν χαιρομαι την ομορφια της...

IMG_4440_zps1d73f6b2.jpg

ειναι η elysia chrispata, απο τα ελαχιστα φωτοσυνθετικα σαλιγκαρια, σε εμενα εφτασε σχετικα αχρωμη, που σημαινει οτι οι χλωροπλαστες που εχει ενσωματωσει στο σωμα της απο καποιες αλγες, εξαντλουνται, και ελπιζω γρηγορα να τραφει γρηγορα απο τις αλγες που ανεφερα στο δικο μου, γιατι αλλιως θα μετανιωσω για ακομη ενα ζωντανο, που ρισκαρα να βαλω!


Οπως γραφω και εδω http://www.aquazone.gr/forums/topic/95186-grindal-worms/ , προσπαθω να βρω ενα τροπο να ταισω τον μανδαρινο μου, ελπιζωντας να τα καταφερω αυτη τη φορα, παρολα οσα διαβαζω και παλι στο νετ για τα % επιτυχιας σε μικρο reef οπως το δικο μου. Αρχικα το πειραμα πετυχε γιατι τα grindal οντως παραμενουν ζωντανα στο αλμυρο νερο, θα κανω υπομονη 2 εβδομαδες ακομη να χτυσω πληθυσμο, πριν ξαναταισω...Αν και ζουνε, τον μανδαρινο δεν καταφερα να τον ταισω!!!, γιατι οπως και οταν ριχνω κατεψυγμενη με το που βλεπει την πιπετα, κρυβεται, και οτι τροφη πεφτει γινεται μεζες για τα κοραλια, σκουλικια, την γαριδα & τον κλοουν...Τα λιγα grindal που εριξα για δοκιμη αν και εκλεισα κυκλοφορια, κατεληξαν στη favia που δεν αφησε τιποτα!

Η απορια μου ειναι πως να καταφερω τον μανδαρινο να δοκιμασεi αυτα που βαζω, εχω δοκιμασει το κολπο με το μικρο μπουκαλι, που αν και το αφησα 3 μερες με κατεψυγμενη στον πατο, σε αντιθεση με τα nasarius και την cleaner που ολο απο εξω τριγυρνουσαν, αυτος αν και ηταν ο μονος που χωρουσε δεν δοκιμασε να μπει...Δεν παιρνει μυρουδια? εχετε καποια αλλη ιδεα? γεννηστρα που ειχα στο νου αρχικα να βαλω για να τον εκπαιδευσω να δεχεται κατεψυγμενη, ειναι δυστυχως αρκετα μεγαλες, και αν βαλω θα σκιασω καποια κοραλια απο κατω!! Καμια αλλη ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Γιαι δεν περνεις ζωντανα κοπιποδα για τον μανδαρινο;; 2.5€ εχει το σακουκαλι, καντα προσαρμογη και ριξε μια ποσοτητα στο main και μια στο refugium για να αναπαραγωνται...

Ειναι δυσκολο να γινει στο μικρο οντως αλλα απ το να παιδευεσαι με grindal νομιζω εχεις περισσοτερες πιθανοτητες....

Link to comment
Share on other sites

Γιαι δεν περνεις ζωντανα κοπιποδα για τον μανδαρινο;; 2.5€ εχει το σακουκαλι, καντα προσαρμογη και ριξε μια ποσοτητα στο main και μια στο refugium για να αναπαραγωνται...

Ειναι δυσκολο να γινει στο μικρο οντως αλλα απ το να παιδευεσαι με grindal νομιζω εχεις περισσοτερες πιθανοτητες....

2.5+10 ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ.....τα grindal τα παραγω εγω και δεν παιδευομαι, ενω τα κοπιποδα δεν μπορω να τα παραγω, εξαλου για 9 μηνες δεν ειχαν θηρευτη και βρισκονται παντου, δεν εχει νοημα να αγορασω τωρα.....

Link to comment
Share on other sites

Γιατι καλε που μενεις;; Απ το να διακυνδηνευεις να χασεις τον μανδαρινο; Συν οτι τα κοπιποδα κανουν δουλεια και ειναι τεοφη και για αλλους οργανισμους εκτος τον μανδαρινων....

Link to comment
Share on other sites

Γιατι καλε που μενεις;; Απ το να διακυνδηνευεις να χασεις τον μανδαρινο; Συν οτι τα κοπιποδα κανουν δουλεια και ειναι τεοφη και για αλλους οργανισμους εκτος τον μανδαρινων....

κομοτηνη....ρε αγγελε αφου γραφω οτι ειμαι ακομη τιγκα στο κοπιποδο, τι νοημα εχει να βαλω και αλλα? απλα μικρο το ενυδρειο, λιγος ο βραχος, αν δεν τον μαθω να τρωει και αλλες τροφες θα πρεπει σε λιγο καιρο, να προσθετω κοπιποδα σε τακτικη βαση γιατι θα εξαντληθουν αυτα που εχω τωρα και εδω που ειμαι δεν συμφερει να αγοραζω καθε μηνα και ενα σακουλακι!

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο ψαρι δυσκολο πολυ να φαει ξατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Ααα σορυ! Το καταλαβα τι θελεις να κανεις....

Συγουρα δεν συμφερη...

Κοιτα εαν εχεις refugium με χαετο βαλε εκει καποια στιγμη ενα σακουλι κοπιποδα, αναπαραγωνται με μμεγαλους ρυθμους εκει και με "φυσικο" τροπο θα τροφοδοτης συνεχεια το ενυδρειο σου με δαυτα.....

Αλλιως δεν ξερω τι αλλο μπορεις να κανεις...

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω ενα scooter blenny, ειναι της ιδιας οικογένειας με τους μανδαρίνους και εξ ισου δύσκολο στο φαγητό αφου κι αυτος τρωει μονο κωπήποδα.

Ειχα κανει ενα κόλπο με μια γεννήστρα. Τον ειχα μεσα στη γεννήστρα περίπου δυο εβδομάδες και του εδινα mysis.

Τον κατάφερα και τρωει mysis τωρα, αλλα του δίνω που και που και κοπήποδα.

Δεν ξερω αν αυτο θα εχει επιτυχία και με τον μανδαρίνο, αλλα το λεω σαν ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν αυτο θα εχει επιτυχία και με τον μανδαρίνο, αλλα το λεω σαν ιδέα.

πριν το παρω, το εγραψα, οτι ειχα αυτο το κολπο κατα νου να κανω, αλλα οταν πηγα να παρω γεννηστρα ηταν πολυμεγαλες για τις διαστασεις μου και θα σκιαζανε τα κοραλλια απο κατω!

Έγινε επεξεργασία - gregkn73
Link to comment
Share on other sites

Γρηγορη μην αγχωνεσαι ακομα για το μανταρινο.

Να τον παρατηρεις αν αδυνατιζει πρωτα και μετα το πολυ πολυ τον βγαζεις και τον δινεις σε καποιο αλλο παιδι.

Κατα την ταπεινη μου αποψη μεχρι να γινει πολυ μεγαλος δεν θα εχεις ιδιαιτερο προβλημα.Οποτε εχεις χρονο τουλαχιστον να προσπαθησεις(και μπραβο σου) να τον μαθεις να φαει κατι που θα ριχνεις στο ενυδρειο σου :thumbsu:

Αν θελεις παντως να του μαθεις καποιες κατεψυγμενες,artemia και cyclops ειναι οι καλυτερες σου επιλογες.

Προσωπικα ο δικος μου ετρωγε με μανια τα κομματακια απο το goldpods της nyos.

Βεβαια καθε ψαρακι ειναι διαφορετικο οποτε δεν μπορω να σου πω 100% οτι θα το φαει,δυστυχως.

Link to comment
Share on other sites

Γρηγορη μην αγχωνεσαι ακομα για το μανταρινο.

Να τον παρατηρεις αν αδυνατιζει πρωτα και μετα το πολυ πολυ τον βγαζεις και τον δινεις σε καποιο αλλο παιδι.

Κατα την ταπεινη μου αποψη μεχρι να γινει πολυ μεγαλος δεν θα εχεις ιδιαιτερο προβλημα.Οποτε εχεις χρονο τουλαχιστον να προσπαθησεις(και μπραβο σου) να τον μαθεις να φαει κατι που θα ριχνεις στο ενυδρειο σου :thumbsu:

Αν θελεις παντως να του μαθεις καποιες κατεψυγμενες,artemia και cyclops ειναι οι καλυτερες σου επιλογες.

Προσωπικα ο δικος μου ετρωγε με μανια τα κομματακια απο το goldpods της nyos.

Βεβαια καθε ψαρακι ειναι διαφορετικο οποτε δεν μπορω να σου πω 100% οτι θα το φαει,δυστυχως.

Μιχαλη εχει εμφανως παχυνει, απο τοτε που τον πηρα,25 μερες τον εχω, αλλα με αυτα που διαβαζω κυριως σε αμερικανικα φορα για μιν 75γαλονια στρωμμενα ενυδρεια , εχεις δικιο με αγχωσανε....νομιζα οτι δεν ειχα τοσο πολυ χρονο! Απο κατεψυγμενη δοκιμασα artemia που δοκιμασε αλλα την εφτυσε kai bloodworms που ουτε καν γυρισε να τα κοιταξει....πιστευω οτι αν εξοικιωθει με την πιπετα θα φαει grindal σιγουρα , γιατι κινουνται πολυ δελεαστικα μεσα στο νερο, αλλα ευχομαι να δοκιμασε και κατεψυγμενη, θα ψαξω για καμια στενη γεννηστρα ωστε να μπορεσω να το εκπαιδευσω, ευχομαι να μπορεσω να βρω!

Έγινε επεξεργασία - gregkn73
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα ο δικος μου ετρωγε με μανια τα κομματακια απο το goldpods της nyos.

Μιχαλη πολυ ενδειαφερον προιον, δεν ηξερα οτι υπαρχει καν τετοια συσκευασια για κοπιποδα....Απο οσο καταλαβαινω προκειτε για κοπιποδα με εναν ειδικο τροποσο συσκευασιας ωστε να εχουν περισσοτερο θρεπτικα απο οτι τα αντιστοιχα κατεψυγμενα? Πως τα ταιζες στον μανδαρινο σου? Απλα τα εριχνες στο DT και οτι καταφερνε να βρει, ή τον ειχες εκπαιδευσει να τρωει σε καποιο συγκεκριμενο σημειο ή απο πιπετα?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως γρηγορη :thumbsu:

Απλα εριχνα τα ml που ηθελα στο ενυδρειο χωρις πιπετα και παντα ετρωγε οσα εβρισκε.

Δεν ειναι 100% σιγουρο οτι θα φαει απο αυτα(καθε ψαρακι ειναι διαφορετικο) αλλα ειναι απο τις καλυτερες τροφες που μπορεις να δοκιμασεις.

Link to comment
Share on other sites

Και οσο μεγαλωνει το κοραλι θα κανει και ολα πιο απιθανα πραγματα εκει!

IMG_4453A_zps652d17da.jpg

και ο αλλος κατοικος, αλλα καλη ποζα δεν τον εχω πετυχει ακομη

IMG_4451A_zps82d981d2.jpg

Έγινε επεξεργασία - gregkn73
Link to comment
Share on other sites

αλλα ειναι απο τις καλυτερες τροφες που μπορεις να δοκιμασεις.

Μιχαλη αφου την ανοιξεις δεν μπορω να βρω που τη συντηρεις και ποσο χρονο, μηπως μπορεις να με βοηθησεις αν χρειαζεται μετα το ανοιγμα ψυγειο ή απλα ντουλαπι? και γραφει μηπως ποσο χρονο αντεχει μετα το ανοιγμα?

Έγινε επεξεργασία - gregkn73
Link to comment
Share on other sites

+1

Γρηγορη η πρωτη φωτο ειναι ολα τα λεφτα! :jig:

Αν ηταν πιο καθαρη πηγαινε και για βραβειο του μηνα(πλακα πλακα με τοσα πανεμορφα ενυδρεια θα πρεπει να το ξαναξεκινησουμε αυτο)!

Το goldpods παντα στο ψυγειο αφου το ανοιξεις,ειδικα τωρα που καλοκαιριασε :thumbsu:

Εχει ημερομηνια ληξης το μπουκαλακι οποτε πανω κατω θα ξερεις ποτε ληγει.

Επειδη σε σχεση με αλλα προιοντα δεν εχει και τοσο μεγαλη διαρκεια ζωης προσπαθησε οταν θα το αγορασεις να διαλεξεις αυτο με τη μεγαλυτερη ημ.ληξ. :thumbsu:

Δεν ξερω αν θα φαει σιγουρα ο μανταρινος αλλα θα το απολαυσουν και τα κοραλια σου.

Και αν δεν φαει απο την αρχη μη το σταματησεις,εμενα εφαγε μετα απο 2-3 μηνες που το χρησιμοποιουσα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα !!! ειναι παρα πολυ ομορφο ......

σου ευχομαι καλη συνεχεια !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

"gregkn73 έγραψε:

Αρχικα το πειραμα πετυχε γιατι τα grindal οντως παραμενουν ζωντανα στο αλμυρο νερο, θα κανω υπομονη 2 εβδομαδες ακομη να χτυσω πληθυσμο, πριν ξαναταισω...Αν και ζουνε, τον μανδαρινο δεν καταφερα να τον ταισω"

Telika καταφερα να τον ταισω, αλλα.....πρεπει να ταιζω μονο grindal!!!! Εριξα τεραστια ποσοτητα, εκλεισα κυκλοφορια, και απο τα πολλα που κατεληξαν στον αραγωνιτη και τον βραχο καποια ελαχιστα δοκιμασε και τα εφαγε, δεν τα εφτυσε οπως την κατεψυγμενη....ειναι παρα πολυ αργος στο φαι του ακομη και σε αυτα που τον αρεσουν ομως, θα πρεπει να σκασουν στο φαγητο τα αλλα ζωντανα , για να τσιμπολογισει κατι αυτος....εχει κανενας καποια ιδεα εκτος απο το μπουκαλι που δοκιμασα, γιατι αν ειναι να ριχνω τοσο φαι, δεν ξερω αν μπορω να κρατησω νιτρικα και φοσφωρικα χαμηλα, ποσα να τραβανε Ats & chaeto?

Έγινε επεξεργασία - gregkn73
Link to comment
Share on other sites

Νο 2 Χρονια που εχω τον δικο μου δεν εχει φαει απο εμενα τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...