Jump to content

All In One Nano Reef 50Lt


gregkn73

Recommended Posts

Παντως μην περιμενεις με ενα τυπο φασματος να βλεπεις τα χρωματα που θελεις σε ολα τα κοραλια.

Αν π.χ καταφερεις την pavona να φωσφοριζει μπορει να χασεις το χρωμα μια acro π.χ.

Και εγω με τις τ5 καποια κοραλια τα τοποθετω κατω απο συγκεκριμενες λαμπες κατω απο τις οποιες δειχνουν καλυτερα σε σχεση με αλλη λαμπα,που μπορει να εχω στο ιδιο φωτιστικο αλλα πιο μπροστα.

Αυτο μιχαλη μπορεις να το αναλυσεις λιγο παραπανω. Δεν το ειχα διαβασει πουθενα μεχρι τωρα και μου ακουγεται πολυ λογικο. Δηλαδη φωτισμος στα 14000Κ =αρκετα λευκος πια χρωματα αναδυκνυει, ή φωτισμος 20000Κ= αρκετα μπλε επισης πια χρωμματα αναδυκνυει, ή εχεις καποιο λινκ που να τα αναλυει?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο γρηγορη μου το ειχα διαβασει σε καποια αρθρακια και στη συνεχεια το παρατηρησα στο ιδιο το ενυδρειο μου.

Π.χ τα κοκκινα/πορτοκαλι/μωβ κοραλια εδειχναν πολυ καλυτερα με το πιο λευκο χρωμα,με χαμηλα kelvin συνολικα η' κατω απο λαμπες οπως η aquablue special(ακομα και το ηλιακο φως).

Για να μη σε ζαλιζω με δικα μου γραπτα,θα ψαξω να ξαναβρω τα link και θα σε ενημερωσω καλε μου φιλε :thumbsu:

Δεν ειναι ευκολος φωτισμος τα Led για να πετυχεις αυτο που θελουμε και σε αποτελεσμα αλλα και σε ουσια,δυστυχως.

Θελει πειραματα και δοκιμες για να καταληξεις εκει που θες και να σου οπτικα αλλα και στα ζωντανα σου.

Ελπιζω να το καταφερεις συντομα.

Πανεμορφες οι Top down φωτο σου!

Δειχνουν υγειεστατα τα ζωντανα σου :jig:

Πολλα μπραβο και φτου φτου!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα σε βοηθήσει επίσης να κατανοήσεις κάποια πράγματα ;)

http://www.aquazone.gr/forums/topic/79746-nthia-eae-reef-aaioaenaassi/

Link to comment
Share on other sites

Ναι γρηγορη διαβασε το,οσα παιδια το εκαναν πηγαν τα ενυδρεια τους σε αλλα επιπεδα :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 7 μερες μακρυα του , τελικα ολα δουλεψαν ρολοι, παρολο που χαθηκε η elysia chrispata στην δειαρκεια της απουσιας μου κατι που περιμενα αφου δεν εφαγε ουτε χαετο, ουτε χαλιμεντα που εχω, οπως ειχα διαβασει, ευτυχως το ενυδρειο ειναι αρκετο ωριμο και με αρκετους σαπροφαγους οργανισμους, οποτε ουτε πτωμα βρηκα αλλα ουτε ανεβασμενα νιτρικα φοσφωρικα ή αμωνια. Η αυτοματη ταιστρα για ακομη μια φορα δεν δουλεψε καλα, γιατι τα πελετακια που εβαλα αρχισαν να κολανε απο την υγρασια, και σημερα που τσεκαρα δεν εριχνε τιποτα....βεβαια τα chromis kai clown ειναι μια χαρα....

αλλα προς μεγαλη μου εκπληξη δεν ειναι καλα ο μανδαρινος μου....το αγαπημενο μου ψαρακι, που εξαιτιας του εμαθα τοσα πολλα για τις ζωντανες τροφες και αφου στους 2+ μηνες που τον εχω παχυνε παρα πολυ συγκρητικα με οταν τον αγορασα, σημερα τον βρηκα να βαριανασαινει χωρις κανενα προβλημα εξωτερικα ή να εχει αδυνατισει, και απλα να καθεται πανω στον βραχο ή στην αμμο. Δεν κινηται διαρκως και να τσιμπολογαει, απλα καθεται, και ανασαινει τρομερα βαρια....οπως ειπα τα αλλα 2 ψαρακια ειναι μια χαρα, αλλα επισης και τα κοραλια ειναι πολυ περισσοτερο τουμπανο απο οτι τα αφησα, καλα να ειναι το καινουργιο φωτιστικο. Μετρησεις τελειες....εκανα και μια μεγαλη αλλαγη με φρσκο θαλασσινο νερακι, αλλα τα ιδια......τι μπορει να φταιει?

Αν και αν συνεχισθει αυτο και αυριο, δεν νομιζω να σωζεται δυστυχως η κατασταση, αν εχεις καποιος την παραμικρη ιδεα τι μπορω να κανω για να τον βοηθησω, θα ειμαι υποχρεος!

Link to comment
Share on other sites

Ο Μανδαρινος ειναι ακομα γεματουλης; Εχει καποια αλλα συμπτωματα;

Link to comment
Share on other sites

Ο Μανδαρινος ειναι ακομα γεματουλης; Εχει καποια αλλα συμπτωματα;

Μαριε οπως εγραψα ειναι κανονικα γεματουλης οπως τον αφησα, εξωτερικα δεν εχει απολυτως τιποτα, απλα εχει αλλαξει τελειως η συμπεριφορα του. μετακινηται ελαχιστα, δεν τσιμπολαγαει καθολου, και βαρινασαινει συνεχως.

Link to comment
Share on other sites

Είχες παρατηρήσει Γρηγόρη να το κυνηγάει κάποιο άλλο ψάρι;

Link to comment
Share on other sites

Είχες παρατηρήσει Γρηγόρη να το κυνηγάει κάποιο άλλο ψάρι;

Οχι θαναση, ενα χρωμις και ενα κλοουνακι εξαλου εχω ακομη φιλησυχα και τα 2. Η cleaner ειναι λιγο πειραχτηρι, αλλα υπαρχει περιπτωση να τον εχει στρεσαρει τοσο;

Link to comment
Share on other sites

Θυμήθηκα κατι απο τα παλια. Δεν ξερω αν σε βοηθήσει αλλα ισως να ειναι σχετικό. Οποτε έφευγα διακοπες το κανονικά να λείπω μια βδομαδα μάξιμουμ και ξαναγυρνάγα. Δεν έριχνα καθολου φαγητό το διάστημα αυτο και απο οτι εβλεπα καλο τους εκανε.

Αυτο που παρατηρούσα λοιπον ειναι οτι επειδη δεν είχαν αλλη τροφή εκτός απο τα κόπιποδα, οποτε γυρνάγα, το ενυδρειο ηταν απογυμνώμενο απο αυτα. Μόλις άρχιζα να ταΐζω σε μια-δυο βδομάδες γυρίσαμε στα γνωστά επίπεδα η τουλάχιστον καπου κοντα.

Παιζει το ενυδρειο επειδη έμεινε νηστικό, τα ψαρια να ψυρισαν τα κόπιποδα και ο Μανδαρινος ναι μεν να ειναι ακομα χοντρουλης αλλα ουσιαστικα πεινάει;

Αυτο θα ειναι το ευτυχές σενάριο.

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως οχι Μαριε....χρωμις και κλοουν δεν τρωνε ποτε πανω απο τον βραχο 'η τον αραγωνιτη, μονο οτι βρουνε στη στηλη νερου. Και το κακο ειναι οτι δεν μπαινει καν στη διαδικασια να ψαξει....απλα μετακινηται ελαχιστα, καθεται χωρις να κουναει τα πλευρικα πτερυγια που χρησιμοποιει για να αιωρηται, και βαριανασαινει, πολυ περιεργη συμπεριφορα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα πως παει ο μανδαρινος;

Σχεδον τα ιδια Λυκουργο, απλα σαν να μετακινηται λιγο παραπανω αλλα εξακολουθει να βαριανασαινει, δεν "βοσκαει" πανω στον βραχο 'η τον αραγωνιτη....εβαλα αεραντλια για να αποκλεισω την ελειψη οξυγονου αλλα τα ιδια, μετρησα και ph, ok kai αυτο, και ξεμεινα...... απο ιδεες!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σχεδον τα ιδια Λυκουργο, απλα σαν να μετακινηται λιγο παραπανω αλλα εξακολουθει να βαριανασαινει, δεν "βοσκαει" πανω στον βραχο 'η τον αραγωνιτη....εβαλα αεραντλια για να αποκλεισω την ελειψη οξυγονου αλλα τα ιδια, μετρησα και ph, ok kai αυτο, και ξεμεινα...... απο ιδεες!

και μετα απο αυτο σε 2-3 μερες επανηλθε κανονικα, και πλεον τρωει και ......flakes :thumbsu:

Eχει ορεξη και για ποζες, ολο κοντα στα τζαμια κυκλοφορει, και σκεφτομαι μηπως ειχε σεξουαλικα θεματα το κοριτσι μου και τζαμπα αγχωθηκα? :lolu:

IMG_4528a_zpsfcca4878.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Με βαση το μπροστινο πτερυγιο αν δεν κανω λαθος... Το "κοντο" ειναι θυληκο και το "μακρυ" αρσενικο, αλλα με καθε επιφυλαξει γιατι δεν ειμαι 100% συγουρος....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πολυ καλυτερα απο οτι περιμενα πριν 14 μηνες που το εστησα.Led+ats+NSW που αφοριζονται τελευταια στο φορουμ αυτο, τα μυστικα της επιτυχιας ΙΜΟ.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλυτερα απο οτι περιμενα πριν 14 μηνες που το εστησα.Led+ats+NSW που αφοριζονται τελευταια στο φορουμ αυτο, τα μυστικα της επιτυχιας ΙΜΟ.

θα σε παρακαλεσω να προσεχεις πως μιλας οταν μιλας για το AQUAZONE και τα μελη του αν δεν σου αρεσει απλα μην γραφεις μην πετας πηχτές!

μίλα οσο θες ενυδρειακα οι ίντριγκες εδω εχουν τελειώσει!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστο!!

κανε μας κανενα photoupdate :)

Το NSW τι ειναι?

NSW= natural sea water= νερο απ την θαλασσα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...