Jump to content

All In One Nano Reef 50Lt


gregkn73

Recommended Posts

Γρηγορη πως παει το θεμα~προσπαθεια με τη διατροφη του μανταρινου;

Μιχαλη οπως εγραψα πιο πανω τρωει grindal. Ριχνω με κλειστα τα παντα "συννεφο" απο grindal και τρωει και αυτος ελαχιστα,αλλα τρωει. Ευτυχως αν και ταιζω 5 μερες την εβδομαδα, δεν ανεβαζω κατα εναν περιεργο τροπο θρεπτικα, σε αντιθεση με την κατεψυγμενη, που με 2 ταισματα την εβδομαδα ειχα στιμπεισει λιγο νιτρικα. Ξεκινησα δοκιμαστικα και ζωντανη αρτεμια, και θα το καθιερωσω, αν και δεν ξερω ποση απο αυτην τελικα τρωει...αλλα πιστευω οτι επωφελουνται ολα τα ζωντανα! Διαβασα οτι νεοεκκολαφθεισα αρτεμια μεχρι και τα σκληρα μπορουν και τρωνε!

Link to comment
Share on other sites

Ναι γρηγορη μου το διαβασα και χαρηκα φιλε!

Απλα ελεγα μηπως αφου ξεκινησε με αυτα,ξεκινησε να κοιταει και ολα τα υπολοιπα που ριχνεις.

Ισχυει το τελευταιο για την αρτεμια και τα sps!

Παντως επειδη δεν ειναι και απο τα πολυ κινητικα ψαρακια ακομα και λιγο να τρωει απο το οτιδηποτε θα του κανει καλο.Τουλαχιστον μεχρι να μεγαλωσει.

Αφου δεν ανεβαζεις και νιτρικα συνεχισε την προσπαθεια σου.

Ετσι κ αλλιως οπως ειπες ολα τα ζωντανα σου επωφελουνται;-)

Link to comment
Share on other sites

Ναι γρηγορη μου το διαβασα και χαρηκα φιλε!

Απλα ελεγα μηπως αφου ξεκινησε με αυτα,ξεκινησε να κοιταει και ολα τα υπολοιπα που ριχνεις.

Ισχυει το τελευταιο για την αρτεμια και τα sps!

Παντως επειδη δεν ειναι και απο τα πολυ κινητικα ψαρακια ακομα και λιγο να τρωει απο το οτιδηποτε θα του κανει καλο.Τουλαχιστον μεχρι να μεγαλωσει.

Αφου δεν ανεβαζεις και νιτρικα συνεχισε την προσπαθεια σου.

Ετσι κ αλλιως οπως ειπες ολα τα ζωντανα σου επωφελουνται;-)

Ο μανδαρινος Μιχαλη, μου εδωσε το κινητρο, να ασχοληθω με ζωντανες τροφες, κατι που μεχρι πριν τον παρω δεν εδινα καθολου σημασια, αφου τα υπολοιπα ψαρακια που ειχα ετρωγαν flakes και pelets...Αν ειχα μεγαλυτερο ενυδρειο θα καλλιεργουσα σιγουρα φτυτοπλαγκτον και copepods, κανω μια προσπαθεια με τα τελευταια σε πολυ μικρη κλιμακα και με πλαγκτον εμποριου συσκευασμενο, και αν και παραμενουν ζωντανα δεν μπορω να πω οτι βλεπω να αυξανουν σε αριθμο, ωστε να μπορω να ταιζω κιολας απο αυτα(βεβαια 2 μηνες μετα την εισαγωγη του μανδαρινου, ο πληθυσμος τους στο νανο μου καλα κρατει, μαλλον εξαιτιας ats και μικρου refugium)....δεν πειραζει με τα grindal ουσιαστικα ταιζω πλειον ελαχιστα απο τις τροφες εμποριου και τρωνε και ολα τα κοραλια εκτως απο τα σκληρα και ζοανθους, ενω πλεον με την αρτεμια πιστευω θα καλυπτονται και αυτα.

Πιστευω οτι οι ζωντανες τροφες ειναι ενας πολυ σημαντικος κρικος-παραμελημενος απο την συντρηπτικη πλειοψηφια των χομπιστων- ωστε να κραταμε τα ενυδρεια μας οσο πιο κοντα γινεται στις συνθηκες των υφαλων....κριμα παντως γιατι ειληκρινα ο εξτρα χρονος που απαιτουν ειναι ελαχιστος και το κερδος,οικονομικο αλλα κυριως ποιοτικο για τα ενυδρειο μας, πολυ μεγαλο

Link to comment
Share on other sites

Πολυ πολυ σωστο/σημαντικο αυτο που ανεφερες γρηγορη στη τελευταια παραγραφο!

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι οι ζωντανες τροφες ειναι ενας πολυ σημαντικος κρικος-παραμελημενος απο την συντρηπτικη πλειοψηφια των χομπιστων- ωστε να κραταμε τα ενυδρεια μας οσο πιο κοντα γινεται στις συνθηκες των υφαλων....κριμα παντως γιατι ειληκρινα ο εξτρα χρονος που απαιτουν ειναι ελαχιστος και το κερδος,οικονομικο αλλα κυριως ποιοτικο για τα ενυδρειο μας, πολυ μεγαλο

Συμφωνώ σε αυτη την διατύπωση σου, το κέρδος ειναι εξαιρετικό για τα ενυδρεια μας να προσομειωνουμε ενα καλο κομμάτι του κύκλου του πλαγκτόν (ζώο και φυτό). Οντως ειναι λιγο παραμελημένο στη χώρα μας ακομα, αλλα δεν ειναι και τοσο ελάχιστος ο χρόνος που θέλουν. Εχουν και αυτα τις απαιτήσεις τους.

Ωραια ιδεα τα grintal, εχω μεγαλο ενδιαφέρων πως θα παει σε βάθος χρόνου :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου συνεχίζεις να χρησιμοποιεις τον ίδιο φωτισμό?Έχεις καμιά καινούργια φωτό από τότε του το σήκωσες πιο ψηλά, γιατί σκέφτομαι και εγώ για την ίδια λαμπίτσα!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου συνεχίζεις να χρησιμοποιεις τον ίδιο φωτισμό?Έχεις καμιά καινούργια φωτό από τότε του το σήκωσες πιο ψηλά, γιατί σκέφτομαι και εγώ για την ίδια λαμπίτσα!!

Τον ιδιο εχω, καινουργια δεν εχω, αλλα υπαρχουν φωτο με το φωτιστικο πιο ψηλα εδω μεσα. Την εχω πλεον 30 εκ πανω απο το νερο, και πλεον μονο τελειως στις ακρες δεν με ικανοποιει πληρως σε32*37εκ DT.

Link to comment
Share on other sites

Εχει χασει καθολου σε ενταση γρηγορη?

Οσο κοβει το ματι μου Μιχαλη, αλλα και απο τα κοραλια κρινοντας, δεν νομιζω Μιχαλη, παρολο που η τιμη της ηταν υπερβολικα χαμηλη-18€.... Η ενταση με αφησε φουλ ευχαριστημενο, αν και αποδιδει το πολυ 18w αντι για τα 27 θεωρητικα, αυτο που δεν μουα αρεσει ειναι η μονο 60μοιρες της δεσμης φωτος, που οσο και ψηλα να τη σηκωσω κανει αναποφευκτα σκιες, και το φασμα φωτος, εχει μκνο λευκες και μπλε....Γι αυτο αν τα καταφερω με το κολητηρι, ετοιμαζω ενα καινουργιο.....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απντηση γρηγορη!

Τι σκεφτεσαι να κανεις?

Παντως ευρυ φασμα μην περιμενεις να εχεις απο τα led γηργορη μου.

Ειναι κατι πολυ δυσκολο,λογο του πως διαχεεται το φως.

Το να βαλεις 2-3 αλλα χρωματα τα οποια μοιραια θα χτυπανε μονο στα συγκεκριμενα σημεια που θα ειναι απο κατω τους δεν θα σου διευρυνει το φασμα.Στο λεω οχι μονο σε φιλικο τονο αλλα αγαπησιαρικο! :jig::thumbsu:

Αν το κανεις για να το φτιαξεις οπως θες εσυ(πιο μπλε η' πιο λευκο) η ' για να κανεις κατι μεγαλυτερο ωστε να απλωνει περισσοτερο στο ενυδρειο το φως τοτε ειμαι μαζι σου :thumbsu:

Το εχεις προχωρησει καθολου με παραγγελιες κτλ?

Απο που σκεφτεσαι να τα παρεις?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου συνεχίζεις να χρησιμοποιεις τον ίδιο φωτισμό?Έχεις καμιά καινούργια φωτό από τότε του το σήκωσες πιο ψηλά, γιατί σκέφτομαι και εγώ για την ίδια λαμπίτσα!!

φιλε peter εχω παραγγειλει 2 27αρες εκ των οποιων την μια δεν θα την χρειαστω. Αν δεν θες να περιμενεις η να την παρεις απο εδω πανακριβα μπορω να στην δωσω στην τιμη που την πηρα.Πιθανοτατα αυριο μεθαυριο θα τις εχω

Sent from my W910 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απντηση γρηγορη!

Τι σκεφτεσαι να κανεις?

Παντως ευρυ φασμα μην περιμενεις να εχεις απο τα led γηργορη μου.

Ειναι κατι πολυ δυσκολο,λογο του πως διαχεεται το φως.

Το να βαλεις 2-3 αλλα χρωματα τα οποια μοιραια θα χτυπανε μονο στα συγκεκριμενα σημεια που θα ειναι απο κατω τους δεν θα σου διευρυνει το φασμα.Στο λεω οχι μονο σε φιλικο τονο αλλα αγαπησιαρικο! :jig::thumbsu:

Αν το κανεις για να το φτιαξεις οπως θες εσυ(πιο μπλε η' πιο λευκο) η ' για να κανεις κατι μεγαλυτερο ωστε να απλωνει περισσοτερο στο ενυδρειο το φως τοτε ειμαι μαζι σου :thumbsu:

Το εχεις προχωρησει καθολου με παραγγελιες κτλ?

Απο που σκεφτεσαι να τα παρεις?

0-5 τζαμπα δεν τελειωσα το λεντ. Σημερα ηρθε επιτελους ο χαμενος driver και ξεκινησα να το φτιαχνω. Διαφωνο οσο αφορα το φασμα, αλλα θα τα πουμε αναλυτικα, οταν το βαλω πανω απο το νερο και δω στην πραξη αυτα που περιμενω....τωρα μου φεγγει το ταβανι αλλα μου αρεσει και ετσι:-)))

Link to comment
Share on other sites

:hysterical::hysterical:

Και να εμεναν στα 5 καλα θα ηταν...η 7αρα πολυ κακη ομως ρε γρηγορη! :hot:

Και εγω πιο πολυ απηλαυσα τα πατατακια και την coca cola,απο το ματς ρε φιλε!

Ειλικρινα περιμενω με χαρα να βαλεις το φωτιστικο και να ξανακανουμε τη κουβεντουλα αυτη :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

τελικα το κρεμασα εχθες, και σημερα που γυρισα και με αγωνια περιμενα να το δω αναμενο....απογοητευση

Τι σκεφτεσαι να κανεις?

Παντως ευρυ φασμα μην περιμενεις να εχεις απο τα led γηργορη μου.

Ειναι κατι πολυ δυσκολο,λογο του πως διαχεεται το φως.

Το να βαλεις 2-3 αλλα χρωματα τα οποια μοιραια θα χτυπανε μονο στα συγκεκριμενα σημεια που θα ειναι απο κατω τους δεν θα σου διευρυνει το φασμα.

Μιχαλη το λεντ ειναι custom multichip , to παρηγγειλα απο εδω http://www.leds-global.com/customized-50w-multichips-led-for-aquarium-p-301.html , απο οπου παιδια απο αλλο φορουμ, ειχαν φτιαξει περυσι 50W και μεινανε ευχαριστοιμενοι, και τους ευχαριστω για τις εμπειριες τους που μοιραστηκαν μαζι μας αλλα και για οτι πληροφορια μου δωσανε. Χρησιμοποιησα

12*18000Κ

2*410νμ

2*430νμ

2*450νμ

1*595νμ

1*630νμ

συμφωνα με τη λογικη της orphek= πολλα λευκα σε υψηλα κελβιν και λιγα μπλε=> υψηλο PUR Photosynthetic Usable Radiation,

και την αναλογια λεντ που χρησιμοποιουν και αυτοι στο λεντ προβολεατους 100 LED multichip DIF 100XP. http://orphek.com/about/about-led-emitter/

Οπως βλεπεις Μιχαλη με αυτος τους λεντ προβολεις απως και της kessil, μπορεις να πετυχεις ακριβως το φασμα που χρειαζονται τα κοραλια, χωρις να εχεις καθολου λεντ μεταξυ 500-580νμ =πρασινα και κιτρινα, που ειναι αχρηστη ακτινοβολια για τα κοραλια και χρησιμη για της αλγες. Επισης σε αυτα τα multichip επειδη αποτελουνται απο πολλα λεντ του 1 βατ πολυ κοντα τοποθετημενα το φως ανακατευεται και διαχεεται ομοιομορφα στο ενυδρειο μας σε αντιθεση με τα περισσοτερα φωτιστικα του εμποριου αλλα και πολλων diy που χρησιμοποιουν 3βατ λεντ αραια τοποθετημενα σε μια ψυκτρα απου συμβαινει αυτο που λες αλλα disko effect κτλ.Γι αυτο πιστευω οτι με τα συγκεκριμεα λεντ μπορεις να πετυχεις ακριβως το φασμα που θες πολυ καλυτερα αλλα και οικονομικοτερα απο οποιοδηποτε Τ5 φωτιστικο!

Η αναλογια λεντ που χρησιμοποισα σε κοκκινα + πορτοκαλι ηταν επσιης ιδια με αυτη των λεντ που παρηγγειλαν τα αλλα παιδια, απλα εκεινοι εκανα συνδυασμο με περισσοτερα μπλε.

παρολη αυτη την θεωρια η εικονα που αντικρυσα σημερα δεν μου αρεσε, σε αντιθεση με φωτο των παιδιων απο τα δικα τους, εμενα το κοκκινο υπερισχυει κατι που δεν μου αρεσε καθολου οπτικα!

20W-2_zps97aa5825.jpg

20Wmultichipsa_zpsf8ff9cfb.jpg

IMG_4498_zps0c89de83.jpg

IMG_4493_zpsf99e931e.jpg

IMG_4492a_zps7a7af78c.jpg

IMG_4491_zpseec2fbe0.jpg

Πηρα αποφαση να κανω αυτο το φωτιστικο για 2 λογους. Ο πρωτος γιατι σκεςφτομαι να κανω αργοτερα ενα αρκετα μεγαλυτερο ρεεφ, και ειχα με ερωτηματικο το θεμα οικονομικου και καλου φωτισμου, ειπα αν πετυχει στο μικρο, θα κανω περισσοτερα ιδια και θα ειμαι οκ. Ο αλλος ηταν γιατι η λαμπα Ε27 λεντ που εχω δινει θεωρητικα 27W, αλλα στην πραξη πιστευα οτι δινει 18W ....Τελικα βλεποντας το καινουργιο ουτε 15W moy edine!!! Ηθελα επισης να εχω λιγο περισοοτερο μπλε αλλα και ακτινικα , για να "φοσφωριζουν" τα κοραλια μου. Τελικα πηρα πολυ ισχυροτερο αλλα και ποιοτικοτερο πιστευω φωτισμο, αλλα αν και τα μπλε και ακτινικα ειναι εδω τα υπερκαλυπτει το κοκκινο, οποτε αισθητικα δεν πηρα καθολου το αποτελεσμα που ηθελα, πριν μου αρεσε περισσοτερο! Ισως θα ηταν καλυτερο αντι για 12*18000κ και 1*630νμ και 1* 595νμ, να εβαζα 10*18000κ και 4*10000Κ για να επιανα και το φασμα απο κοκκινο που χρεια ζονται τα κοραλια??? για πειτε γνωμες....

Παντως πελον κολωσα στο θεμα φωτισμου γιατι ακομη και να ανταποκριθουν καλα τα κοραλια, οπτικα δεν μου αρεσει, και πολυ φοβαμαι οτι ακομη και νεο συνδυασμο να δοκιμασω(αν και τωρα πηγα στην πεπατημενη της orphek) θα φαω απογοητευση, και θα εχω σκασει και πολλα περισσοτερα χρημματα για περισσοτερα λεντ!

Εχει βεβαια και θετικα.

Οπως εγραψα πολυ περισσοτερο φως, τρομερο shimmering effect, καθολου disko effect....την προηγουμενη την ειχα 28,5εκ πανω απο την επιφανεια του νερου και αυτην τωρα την σηκωσα 36εκ, με αποτελεσμα να εχω πολυ καλυτερη καλυψη αλλα ακομη και τοσο ψηλα, φωτιζεται υπερβολικα ο αραγωνιτης αλλα και εξω απο το ενυδρειο αρκετη επιφανεια λογω υψους! πιστευω οτι βαζοντας την στους 30εκ πανω απο την επιφανεια νερου, μπορει ανετα να φωτισει ποσοτικα αλλα και ποιοτικα μια επιφανεια 35*35 σε βαθος 50εκ καθαρο στηλης νερου. Οποτε αν ειμουν ευχαριστημενος οπτικα σιγουρα θα μπορουσε να με καλυψει και σε μεγαλυτερο ενυδρειο, ενας μεγαλυτερος αριθμος απο 20Wατα σαν και αυτο λεντ!

Κατα τα αλλα το νανο μου συνεχιζει καλα, ειμαι πολυ χαρουμενος που καταφερνω και κραταω μανδαρινο σε τοσο μικρο ενυδρειο, ο οποιος αν τον καταφερεις να τον ταισεις ειναι ιδανικο ψαρι για τα λιτρα μου, γιατι σε μεγαλο πιστευω οτι χανεται, ενω σ εμενα , τον παρακολουθεις ανετα! Τον ταιζω ζωντανη νεοεκαλφθεισα αρτεμια και grindal ,μετα απο μια "κουβεντα" με τον Μαριο, τα ταιζω flakes τελευταια για να ειναι πιο θρεπτικα. Μου κανει εντυπωση που αν και ριχνω πολυ μεγαλη ποσοτητα απο grindal καθημερινα και πολυ περισευει, οτι δεν ανεβαζω νιτρικα και φοσφωρικα, ενω αυτη την εβδομαδα εριξα +2 φορες κατεψυγμενη και τσιμπισα νιτρικα στο 0.2! οι μεγαλες ποσοτητες grindal, τρωγονται απο ολα τα ζωντανα εκτως απο σκληρα και ζωανθους, τα τελευταια λογικα επωφελουνται απο την αρτεμια. To chromis που εχω αδιαφορει πλεον για τα πελετσ και νιφαδες, σε αντιθεση με τον κλοουν που εξακολουθει να τρωει τα παντα που ριχνω. τα κοραλακια μου δειχνουν καλη αναπτυξη, πλεον ακομη και τα λιγα σκληρα που εχω,τα τελευταια αν και τα εχω καπου 6 μηνες τους τελευταιοτς 2 εχουν σχετικα γρηγορη αναπτυξη, γιατι αραγε? και ειμαι περιεργος ποσο θα τα επωφελησει ακομη η αλλαγη στον φωτισμο!

Έγινε επεξεργασία - gregkn73
Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη μου ειναι να βγεις σε μαγαζια και συμφορουμητες και να δεις ενυδρεια με λεντ φωτιστηκα, οσο το δυνατον diy μπορεις...

Ετσι θα δεις πολλους αυνδηασμους σε λεντ και θα εχεις μια καλητερη οπτικη για το πως να φτιαξεις το επομενο...

Εμενα παντως μου αρεσει πολυ το αποτελεσμα...

Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη μου ειναι να βγεις σε μαγαζια και συμφορουμητες και να δεις ενυδρεια με λεντ φωτιστηκα, οσο το δυνατον diy μπορεις...

Ετσι θα δεις πολλους αυνδηασμους σε λεντ και θα εχεις μια καλητερη οπτικη για το πως να φτιαξεις το επομενο...

Εμενα παντως μου αρεσει πολυ το αποτελεσμα...

Αγγελε εδω που ειμαι ειναι ελαχιστα τα reef, με diy led δεν νομιζω να βρω κανενα!

Εμενα οπτικα με την προηγουμενη λαμπα μου αρεσε περισσοτερο, και ηθελα να παω σε περισσοτερο μπλε. τωρα ειμαι σε περισσοτερο μωβ-κοκκινο!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, αυτα που εχω διαβαση σε διαφορα φορα και εχω καταλαβει ειναι οτι τα λευκα με τα μπλε πανε σε αναλογια 2-1(μπλε-λευκο) και μετα πανε ολα τα υπολοιπα χρωματα, επισης τα ακτινικα πανε μονα τους για να φωσφορισουν τα κοραλλια...

Αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι εβαλες πολλα 18.000κ λεντ, που αυτο σημαινει οτι πρεπει να μπλεδιζει πολυ και να μην εχεις σχεδον καθολου λευκο, για λευκο, καθαρο ας πουμε, θελεις 10.000-12.000κ, απο ενα σημειο και μετα ειναι πιο πολυ μπλε παρα λευκο...

Οποτε ισως για αυτο δεν σου αρεσει πολυ το αποτελεσμα...

Για εμενα κανε μια προσπαθεια με ενα multichip hybrid, δινει 10.000-12.000κ λευκο και 440-460μν royal blue... Εαν σου αρεσει απλα προσθετης απο ενα με χρωμα..

Για φωσφοριζον αποτελεσμα θελεις ακτινικα απο 18.000κ και πανω μονα τους...

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Άγγελο

σε οτι είπε

Και εμένα μου αρέσει αρκετά το

αποτέλεσμα

Link to comment
Share on other sites

Κατι μου λεει πως για το συγκεκριμενο θεμα με τα multichip led θα τα συζητάμε πολυ απο εδω και μπρος, εξαιρετική ιδεα πάντως το τι βλεπω :)

Link to comment
Share on other sites

Τελικα σημερα που το βλεπω , εχω την εντυπωση οτι μοβιζει παραπανω απο οτι θα ηθελα, και γι αυτο μαλλον δεν φταινε τα κοκκινα πορτοκαλι, αλλα τα 4 ακτινικα που εβαλα....ισως να εβαζα λιγοτερα και πεισσοτερα μπλε; παντως ουσιαστικα αυτο που με ξενερωνει ειναι μονο η παβονα, που θα την ηθελα να φοσφωριζει το πρασινο της οπως στο ενυδρειο απο οπου την πηρα....πριν ειχε εενα θαμπο πρασινο και τωρα μωβπρασινο χρωμα....ολα τα υπολοιπα κοραλια μαλλον δειχνουν 'η καλυτερα 'η το ιδιο με πριν τελικα....απλα ολο το ενυδρειο δειχνει πιο μωβ , αντι για πιο μπλε που θα ηθελα!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, αυτα που εχω διαβαση σε διαφορα φορα και εχω καταλαβει ειναι οτι τα λευκα με τα μπλε πανε σε αναλογια 2-1(μπλε-λευκο) και μετα πανε ολα τα υπολοιπα χρωματα, επισης τα ακτινικα πανε μονα τους για να φωσφορισουν τα κοραλλια...

Αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι εβαλες πολλα 18.000κ λεντ, που αυτο σημαινει οτι πρεπει να μπλεδιζει πολυ και να μην εχεις σχεδον καθολου λευκο, για λευκο, καθαρο ας πουμε, θελεις 10.000-12.000κ, απο ενα σημειο και μετα ειναι πιο πολυ μπλε παρα λευκο...

Οποτε ισως για αυτο δεν σου αρεσει πολυ το αποτελεσμα...

Για εμενα κανε μια προσπαθεια με ενα multichip hybrid, δινει 10.000-12.000κ λευκο και 440-460μν royal blue... Εαν σου αρεσει απλα προσθετης απο ενα με χρωμα..

Για φωσφοριζον αποτελεσμα θελεις ακτινικα απο 18.000κ και πανω μονα τους...

Αγγελε οτι θα σου γραψω, το γραφω φιλικα επειδη απο τον γενικοτερο τροπο γραφη σου σε συμπαθω. Μαλλον δεν διαβαζεις τα λινκ που βαζω...το θεμα του φασματος ειναι πολυ πιο περιπλομο απο τα απλοικα που γραφεις δες τα λινκ που εβαλα στον εξοπλισμο-φωτισμο- φωτιστικα φτιαγμενα στην ελλαδα....εκανα τον συγκεκριμενο συνδυασμο βασιζομενος στη λογικη της orphek , δες το λινκ που εβαλα παραπανω. Εβαλα custom multi chip(ολα τα λεμτ σε ενα multichip) για να ανακατευονται και διαχεονται τα χρωμματα. Για μενα αυτο ειναι το πλεονεκτημα των multi chip...δεν το διαβασες παραπανω που το εγραψα....αν βαλω αυτα που ειπες + ενα rgb απλα θα γινει αυτο που ειπε ο μιχαλης....αλλου θα φωτιζει το rgb αλλου το μπλε- λευκο....παει περιπατος το σωστο φασμα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαβαζω τα λινκ γιατι μπαινω απο το κινητο και ειναι μικρα συνηθως και κουραστικα στο ματι, ισως αμα αξιωθω να ανοιξω το πι σι να τα διαβασω γιατι φαινοντε ενδιαφερων...

Δεν καταλαβες τι σου προτηνα, εφοσον δεν εχεις πολλα ενυδρεια να δεις εκει που μενεις, παρε ενα multichip hybrid(τετοια εχω εγω) για να δεις το φως που βγαζουν, σε γενικες γραμμες αλλιως ενα αθρο η μια εταιρια χαρακτηριζει και εξηγει μια σειρα χωματων και αλλιως το βλεπεις με τα ιδια σου τα ματια(οπως λεει ο λαος)...

Κοιτα η καθε εταιρια βγαζει μια δικια της πατεντα και σειρα σε ολα, ασχετα με το τι εχει να κανει, αρα ισως αυτη η εταιρια που διαβασες με τον τροπο που φτιαχνει η προτηνει την σειρα των λεντ κτλπ, τα φτιαχνει και εχουν το αποτελεσμα που βλεπεις τωρα στο ενυδρειο σου...

Τεσπα κουβεντα κανουμε, ισως να κανω καπου λαθος εγω... Απλα δωσε λιγες βδομαδες στο ενυδρειο και στα κοραλλια να προσαρμοστουν στο νεο φωτιστηκο και ισως δεις οτι πανε καλητερα....

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Εγω γουσταρω πολυ την κουβεντα που γινεται παιδες :jig:

Γρηγορη μου δεν ειχα δει οτι μιλαγες για Multichip φιλε.

Νομιζα πως μιλαγαμε για τα κλασσικα 3wατα "αστερακια" :usd::usd:

Οντως εχεις δικιο οτι αυτα δινουν πιο ομοιομορφο φασμα σαν συνολικο φωτισμο λογο της ελαχιστης αποστασης που εχουν μεταξυ τους.

Βεβαια το οτι εχεις "σωστο" φωτισμο σαν σαν αποδοση/διαχυση(δεν μιλαω για το φασμα) το βλεπεις γιατι το εχεις πανω απο μια μικρη επιφανεια/ενυδρειο.

Αν βαλεις τα multichip σε ενα ενυδρειο μεγαλυτερων διαστασεων,εχωντας αποστασεις μεταξυ τους βλεπεις μετα το λεγομενο spot light αλλα αυτο δεν ειναι απαραιτητα κακο.Απλα σε περιορισει σε καποια πραγματα.

Φυσικα και μονο που εχεις γλυτωσει απο το disco effect το οποιο το θεωρω κατα την ταπεινη μου αποψη και γουστα, "αστειο" :death: ,ειναι καλο.

Το shimmering ειναι το μονο πραγμα που μου λειπει απο τα Led.Eιναι πολυ ομορφο.

Το τι αρεσει οπτικα στον καθενα μας ειναι σχετικο οσον αφορα το χρωμα που μας αρεσει να βλεπουμε στο ενυδρειο.

Εμενα π.χ μου αρεσει να το βλεπω πιο πολυ μπλε,ενω σε φιλους προς το πιο φυσικο λευκο-κιτρινο.

Αυτο στο λεω για να τοποθετησεις τα led με βαση το γουστο σου και οχι τις οδηγιες της orphek.

Εχεις δικιο οτι γι'αυτο που βλεπεις δεν φταινε τα κοκκινα πορτοκαλι.

Βγαλε τα μισα λευκα και αντικατεσετησε τα με μπλε και δες τι θα σου βγαλει.

Παντως μην περιμενεις με ενα τυπο φασματος να βλεπεις τα χρωματα που θελεις σε ολα τα κοραλια.

Αν π.χ καταφερεις την pavona να φωσφοριζει μπορει να χασεις το χρωμα μια acro π.χ.

Και εγω με τις τ5 καποια κοραλια τα τοποθετω κατω απο συγκεκριμενες λαμπες κατω απο τις οποιες δειχνουν καλυτερα σε σχεση με αλλη λαμπα,που μπορει να εχω στο ιδιο φωτιστικο αλλα πιο μπροστα.

χαιρομαι που εκανες αυτη την επιλογη ηταν η καλυτερη δυνατη οσον αφορα στα led. :thumbsu:

Ελπιζω να φτιαξεις και ο χρωμα που θες και να το χαρεις και εσυ και τα κοραλια σου!

Link to comment
Share on other sites

Εγω γουσταρω πολυ την κουβεντα που γινεται παιδες :jig:

Γρηγορη μου δεν ειχα δει οτι μιλαγες για Multichip φιλε.

Νομιζα πως μιλαγαμε για τα κλασσικα 3wατα "αστερακια" :usd::usd:

Οντως εχεις δικιο οτι αυτα δινουν πιο ομοιομορφο φασμα σαν συνολικο φωτισμο λογο της ελαχιστης αποστασης που εχουν μεταξυ τους.

Βεβαια το οτι εχεις "σωστο" φωτισμο σαν σαν αποδοση/διαχυση(δεν μιλαω για το φασμα) το βλεπεις γιατι το εχεις πανω απο μια μικρη επιφανεια/ενυδρειο.

Αν βαλεις τα multichip σε ενα ενυδρειο μεγαλυτερων διαστασεων,εχωντας αποστασεις μεταξυ τους βλεπεις μετα το λεγομενο spot light αλλα αυτο δεν ειναι απαραιτητα κακο.Απλα σε περιορισει σε καποια πραγματα.

Φυσικα και μονο που εχεις γλυτωσει απο το disco effect το οποιο το θεωρω κατα την ταπεινη μου αποψη και γουστα, "αστειο" :death: ,ειναι καλο.

Το shimmering ειναι το μονο πραγμα που μου λειπει απο τα Led.Eιναι πολυ ομορφο.

Το τι αρεσει οπτικα στον καθενα μας ειναι σχετικο οσον αφορα το χρωμα που μας αρεσει να βλεπουμε στο ενυδρειο.

Εμενα π.χ μου αρεσει να το βλεπω πιο πολυ μπλε,ενω σε φιλους προς το πιο φυσικο λευκο-κιτρινο.

Αυτο στο λεω για να τοποθετησεις τα led με βαση το γουστο σου και οχι τις οδηγιες της orphek.

Εχεις δικιο οτι γι'αυτο που βλεπεις δεν φταινε τα κοκκινα πορτοκαλι.

Βγαλε τα μισα λευκα και αντικατεσετησε τα με μπλε και δες τι θα σου βγαλει.

Παντως μην περιμενεις με ενα τυπο φασματος να βλεπεις τα χρωματα που θελεις σε ολα τα κοραλια.

Αν π.χ καταφερεις την pavona να φωσφοριζει μπορει να χασεις το χρωμα μια acro π.χ.

Και εγω με τις τ5 καποια κοραλια τα τοποθετω κατω απο συγκεκριμενες λαμπες κατω απο τις οποιες δειχνουν καλυτερα σε σχεση με αλλη λαμπα,που μπορει να εχω στο ιδιο φωτιστικο αλλα πιο μπροστα.

χαιρομαι που εκανες αυτη την επιλογη ηταν η καλυτερη δυνατη οσον αφορα στα led. :thumbsu:

Ελπιζω να φτιαξεις και ο χρωμα που θες και να το χαρεις και εσυ και τα κοραλια σου!

U

Miχαλη ακολουθησα την λογικη της orphek οσο αφορα να παρεις μπλε απο λευκα υψηλου κελβιν, για να εχω μεγαλυτερο pur .... Το χρωμα νομιζα θα ειναι αρκετα μπλε επειδη διαβαζα οτι τα 18000λευκα ουσιαστικα ειναι πιο πολυ μπλε αντι για λευκα....το καο με τα multi chip ειναι οτι στον συνδυασμο δεν μπορουμε να βαλουμε χερι....οποτε μονο να παραγγειλω αλλο με διαφορετικο συνδυασμο μπορω, και οταν με το καλο θα το κανω οντως θα βαλω πιο πολλα μπλε και ισως βγαλω οχι μονο λευκα αλλα και κανενα ακτινικο, απλα περιθωρια για πολλους πειραματισμους δεν υπαρχουν γιατι κοστιζουν!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...