Jump to content

Νέος Στο Hobby,στο Forum (Παντου!) Με Μονομαχο!


chinook

Recommended Posts

Καλησπερα!

Εγω εχω αυτο το φιλτρο αλλα ειναι το πιο μεγαλο,εχει δυο τετοια ασπρα σφουγγαρια οποτε εβγαλα το ενα,το πανω, και εβαλα ενα σακουλακι σιποραξ μινι.....

Μπορεις να βαλεις εσωτερικα αλλα προσεχε οταν θα χρειαστει να το ανοιξεις να μην χυθουν μεσα στο ενυδρειο.....

Αλλιως, βγαλε το σφουγγαρι τελειως και βαλε ενα σακουλακι σιποραξ μινι και ενα κομματι υαλοβαμβακα μπροστα στις γριλιες...

Link to comment
Share on other sites

Το καλο με το σιποραξ μινι ειναι οτι πωλειται σε δυχτακι ετοιμο.....και στο φιλτρο αυτο χωραει ισα ισα....

Link to comment
Share on other sites

Το σφουγγαρι πρεπει να μεινει μεσα στο φιλτρο για μηχανικο φιλτραρισμα.

Γιατι δεν κοβεις το μισο ενυδρειακο βαμβακι και να βαλεις στη θεση του βιολογικο υλικο?

Link to comment
Share on other sites

@georgerocks ναι το δικο σου το θεμα το βρηκα μεσω του search και να ξερες ποσο σε ζηλεψα οταν ειδα οτι εχεις το XL!

λοιπον νομιζω οτι θα αφησω το σφουγγαρακι στον πατο,τον υαλοβαμβακα ετσι οπως ειναι περιμετρικα μαζι με τον σκελετο κ θα βαλω χυμα siporax mini εντος του σωληνα και με το δαχτυλο οσο χωρανε ενα ενα εσωτερικα του σκελετου...

σιγουρα θα χωρεσει ολο το σακουλακι που αγορασα.

και με τρομερη προσοχη σε περιπτωση που χρειαστει ανοιγμα το φιλτρο να μην τα ψαρευω απ το νερο...

Έγινε επεξεργασία - chinook
Link to comment
Share on other sites

Να πω επισης πως το φιλτρο αυτο θα ειναι δυνατο για το ενυδρειο σου και οι μονομαχοι θελουν πολυ μικρη ροη..Αν δεις να δυσκολευεται ο μονομαχος γυρισε το spray bar να χτυπα το τζαμι.

Link to comment
Share on other sites

Καντο ετσι...απλα οταν ειναι να το ανοιξεις τραβα το ολο να ξεκολλησει απο το τζαμι και βγαλτο ολο απο το νερο....καταλαβες?Να μην μεινει η πισω διαφανη πλατη του με τις βεντουζες κολλημενη στο τζαμι γιατι θα χυθουν ολα....την εχω πατησει! :)

Link to comment
Share on other sites

Το σφουγγαρι πρεπει να μεινει μεσα στο φιλτρο για μηχανικο φιλτραρισμα.

Γιατι δεν κοβεις το μισο ενυδρειακο βαμβακι και να βαλεις στη θεση του βιολογικο υλικο?

Το προβλημα Κωστα με αυτο το φιλτρο ειναι οτι το βαμβακι το εχει τυλιγμενο πανω σε εναν πλαστικο σκελετο οποτε και να κοψεις το μισο δεν χωραει να βαλεις το βιολογικο υλικο με το σακουλακι του....μονο χυμα.....

Link to comment
Share on other sites

Να πω επισης πως το φιλτρο αυτο θα ειναι δυνατο για το ενυδρειο σου και οι μονομαχοι θελουν πολυ μικρη ροη..Αν δεις να δυσκολευεται ο μονομαχος γυρισε το spray bar να χτυπα το τζαμι.

το ξερω οτι ειναι πολυ ευαισθητοι στο θεμα ροης.του χω χαμηλωσει την ροη οσο παει,το spray bar χτυπαει στο τζαμι και η αναταραξη της επιφανειας ειναι ελαχιστη.

παρατηρω τωρα οτι περιμετρικα του ενυδρειου στην επιφανεια του νερου εχει γεμισει με πολυ μικρες φυσαλιδες....

Καντο ετσι...απλα οταν ειναι να το ανοιξεις τραβα το ολο να ξεκολλησει απο το τζαμι και βγαλτο ολο απο το νερο....καταλαβες?Να μην μεινει η πισω διαφανη πλατη του με τις βεντουζες κολλημενη στο τζαμι γιατι θα χυθουν ολα....την εχω πατησει! :)

χαχαχ been there done that!πηγα να το σηκωσω για να βαλω λιγο τουλι απο κατω γιατι εχωνε την μουσουδα του πισω απ το φιλτρο κ την πατησα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Εγω εχω αυτο το φιλτρο αλλα ειναι το πιο μεγαλο,εχει δυο τετοια ασπρα σφουγγαρια οποτε εβγαλα το ενα,το πανω, και εβαλα ενα σακουλακι σιποραξ μινι.....

Μπορεις να βαλεις εσωτερικα αλλα προσεχε οταν θα χρειαστει να το ανοιξεις να μην χυθουν μεσα στο ενυδρειο.....

Αλλιως, βγαλε το σφουγγαρι τελειως και βαλε ενα σακουλακι σιποραξ μινι και ενα κομματι υαλοβαμβακα μπροστα στις γριλιες...

Γιωργο, με αυτο τον τροπο ειχες καποιο προβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Εγω οχι,κανενα προβλημα...ισα ισα που το σακουλακι με το σιποραξ χωραει ακριβως!

Link to comment
Share on other sites

Θυμισε μου λιγο, ειχαμε αφησει το κατω κομματι που τραβαει το νερο σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Ναι ακριβως, αλλα ο φιλος εδω εχει δυστυχως μονο ενα κομματι.....οχι δυο που ειχα εγω..... :)

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ σωστα! Τωρα το ειδα καλα! Τελοσπαντων, το φιλτρο ειναι μικρο και δεν νομιζω να εχει πολλες δυνατοτητες με τοσο λιγο βιολογικο. Εγω θα προτιμουσα να το γεμισω βιολογικο παρα βαμβακι. Θα εβαζα οπως ειπα και νωριτερα λιγο πανω απ το σφουγγαρι και ολο το υπολοιπο βιολογικο!

Οπως προειπα τι βρωμια να σηκωσει ενας μονομαχος! Εξαλλου εσωτερικο ειναι και το βγαζεις για πλακα οποτε θες και το καθαριζεις. Δεν ειναι τεραστιο εξωτερικο που ειναι λιγο μπελας!

Link to comment
Share on other sites

rasta σε καμια ωρα υπολογιζω θα εχω μπολι .την αλλαγη την εκανα περιπου το 40% αλλα βακτηρια δεν εβαλα.να βαλω?

Link to comment
Share on other sites

prime είναι το αντιχλώριο.

Κατά την γνώμη μου μόλις παραλάβεις το μπόλι κάνε άλλη μια αλλαγή νερού με αντιχλώριο όπως είπαμε και πρόσθεσε και βακτήρια!

Εννοείται οτι δεν ταίζεις για 1-2 μέρες τουλάχιστον.

Μετράς τακτικά και εδώ είμαστε. . .

Πάντως βλέπω οτι το ψάχνεις και σε βλέπω σύντομα για μεγαλύτερο ενυδρείο :P

Link to comment
Share on other sites

prime είναι το αντιχλώριο.

Κατά την γνώμη μου μόλις παραλάβεις το μπόλι κάνε άλλη μια αλλαγή νερού με αντιχλώριο όπως είπαμε και πρόσθεσε και βακτήρια!

Εννοείται οτι δεν ταίζεις για 1-2 μέρες τουλάχιστον.

Μετράς τακτικά και εδώ είμαστε. . .

Πάντως βλέπω οτι το ψάχνεις και σε βλέπω σύντομα για μεγαλύτερο ενυδρείο :P

Καλυτερα οχι αλλαγη νερου με το μπολι! Μην χασουμε οτι βιολογια μας φερουν! Προσθεσε απλα βακτηρια και μην ταισεις!

Link to comment
Share on other sites

Μολις φουλαρα το φιλτρακι μου με μπολι!

Ας ειναι καλα ο συμφορουμιτης που ασχοληθηκε μες στην νυχτα!

Αλλαγη νερου δεν κανω μιας κ εκανα πριν λιγες ωρες κ με μπολικη δοση αντιχλωριου.

Βακτηρια να προσθεσω την συνιστωμενη δοση ετσι?

Ωραια η πατεντα να βαλω siporax στον σωληνα που γινεται η ροη (χωρεσαν πολυ περισσοτερα) αλλα κανει σαν κουδουνιστρα τωρα!δεν πειραζει χαλαλι!

Ουτε σημερα ουτε αυριο ταισμα ε?α ρε ερμε μονομαχε...προσευχη και νηστεια...!

οσο για το μεγαλυτερο ενυδρειο....με ενδιαφερει πολυ σαν προοπτικη παντα με κριτηριο την πορεια του τωρινου project...αλλα αν το ανχος πηγαινει αναλογικα με τα λιτρα ...θα το σκεφτω πολυ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μολις φουλαρα το φιλτρακι μου με μπολι!

Ας ειναι καλα ο συμφορουμιτης που ασχοληθηκε μες στην νυχτα!

Αλλαγη νερου δεν κανω μιας κ εκανα πριν λιγες ωρες κ με μπολικη δοση αντιχλωριου.

Βακτηρια να προσθεσω την συνιστωμενη δοση ετσι?

Ωραια η πατεντα να βαλω siporax στον σωληνα που γινεται η ροη (χωρεσαν πολυ περισσοτερα) αλλα κανει σαν κουδουνιστρα τωρα!δεν πειραζει χαλαλι!

Ουτε σημερα ουτε αυριο ταισμα ε?α ρε ερμε μονομαχε...προσευχη και νηστεια...!

οσο για το μεγαλυτερο ενυδρειο....με ενδιαφερει πολυ σαν προοπτικη παντα με κριτηριο την πορεια του τωρινου project...αλλα αν το ανχος πηγαινει αναλογικα με τα λιτρα ...θα το σκεφτω πολυ!

Βακτήρια κανονιή δόση ναι. :)

Δεν παθαίνει τίποτα το ψάρι με 2-3 ημέρες νηστεία, μην αγχώνεσαι.

Όσο για το τελευταίο , όσο μεγαλύτερο το ενυδρείο, τόσο μεγαλύτερη και η ρυθμιστική του ικανότητα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ταισε αυριο ελαχιστα και κανε παλι μετρησεις.

Οσο πιο μεγαλο ειναι το ενυδρειο,τοσο πιο ευκολα το χειριζεσαι και συγχωρει λαθη,το μικρο ομως δεν συγχωρει..

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα οχι αλλαγη νερου με το μπολι! Μην χασουμε οτι βιολογια μας φερουν! Προσθεσε απλα βακτηρια και μην ταισεις!

Eννοείται και εννοούσα πριν βάλει το μπόλι μιας και είχε αμμωνία στο 1,5 ;)

Μολις φουλαρα το φιλτρακι μου με μπολι!

Ας ειναι καλα ο συμφορουμιτης που ασχοληθηκε μες στην νυχτα!

Αλλαγη νερου δεν κανω μιας κ εκανα πριν λιγες ωρες κ με μπολικη δοση αντιχλωριου.

Βακτηρια να προσθεσω την συνιστωμενη δοση ετσι?

Ωραια η πατεντα να βαλω siporax στον σωληνα που γινεται η ροη (χωρεσαν πολυ περισσοτερα) αλλα κανει σαν κουδουνιστρα τωρα!δεν πειραζει χαλαλι!

Ουτε σημερα ουτε αυριο ταισμα ε?α ρε ερμε μονομαχε...προσευχη και νηστεια...!

οσο για το μεγαλυτερο ενυδρειο....με ενδιαφερει πολυ σαν προοπτικη παντα με κριτηριο την πορεια του τωρινου project...αλλα αν το ανχος πηγαινει αναλογικα με τα λιτρα ...θα το σκεφτω πολυ!

Bακτήρια την συνιστώμενη δόση και καλό θα είναι τώρα στην αρχή να προσθέτεις για λίγες ημέρες σύμφωνα πάντα με τις οδηγίες του.

Για το τάισμα το σήμερα πέρασε!!Ούτε αυριο ούτε μεθαυριο ;)

To άγχος φευγει με το διάβασμα. . . Το ενυδρείο είναι για να μας χαλαρώνει. . . ;)

Link to comment
Share on other sites

Εξαλλου τωρα ξερεις τι παιζει και θα το κανεις απ την αρχη πριν βαλεις ψαρακια μεσα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...