Jump to content

Νέος Στο Hobby,στο Forum (Παντου!) Με Μονομαχο!


chinook

Recommended Posts

Ο μονομαχος θελει 25-26.Τα βακτηρια οσο πιο ψηλα εχεις τη θερμοκρασια τοσο πιο γρηγορα αναπαραγωντε,αν μπορουσες πχ να ειχες τη θερμοκρασια στους 30 θα ηταν το καλυτερο,αλλα οταν εχεις ψαρι μεσα δεν μπορεις μα το κανεις.

Link to comment
Share on other sites

UPDATE με μετρησεις κ αποριες...

αμμονια παραμενει σταθερα στο 1

βακτηρια προσθεσα το μεσημερι

οι αποριες τωρα...(ειδικες και γενικες)

αλλαγη ποτε ξανακανω?

στο ταισμα ποτε επιστρεφω?

η bacopa συνεχιζει να "χαλαει".να την βγαλω?

υπαρχει περιπτωση να κανει "επιπλοκες" στο νερο ?'η ακομα και το αντιθετο?

στην φυσιολογικη συμπεριφορα των betta συμπεριλαμβανεται να παιζουν με τα φυτα και να κρυβονται μεσα τους 'η να ανησυχησω?

Όσο έχεις αμμωνία καλό είναι να αποφύγεις το ταισμα.

Η bacopa πάντα θα σου ξεφτάει και πολύ περισσότερο τώρα μέχρι να προσαρμοστεί.

Για την αλλαγή νερού νομίζω σε κάλυψαν.

Link to comment
Share on other sites

Εχε ετοιμο νερο εσυ και αυριο το βραδυ που λες κανε μετρησεις,αν δεις τα ιδια κανε αλλαγη νερου καπακι.

εκανα μετρησεις, παρεμειναν στα ιδια (ισως κ ελαχιστα πιο αυξημενη αμμωνια) οποτε εκανα κατευθειαν αλλαγη νερου και προσθεσα και βακτηρια

Μια υπογραμιση: τα τεστ, τα περισσοτερα πρεπει να γινονται υπο το εμμεσο φως του ηλιου! Μηπως εχεις μετρησει κατι λαθος;

εχω της jbl.στις οδηγιες δεν ειδα καποια διευκρινιση τετοια.θες να μου εξηγησεις λιγο τι εννοεις να δω αν καταλαβα σωστα?

κανονικα ρε παιδια δεν θα πρεπε να εχουν αρχισει να βρισκουν μια ισσοροπια οι παραμετροι με τοσα βακτηρια και με μπολι?

εχω αρχισει να μπαινω σε σκεψεις να αλλαξω φιλτρο για να εχω περισσοτερο χωρο για βιολογικο υλικο...

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα...μιας και θα χρειαστει λοιπον να ξανακανω αυτη την διαδικασια, μηπως θα ηταν μια καλη ευκαιρια να αλλαξω τωρα και φιλτρο και να παω σε καποιο με μεγαλυτερο χωρο για υλικα?

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις μεγαλητερο φιλτρο σ αυτο το ενυδρειο θα γινει πλυντηριο και αυτο που εχεις ηδη μεγαλο ειναι για μονομαχοενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

εκανα μετρησεις, παρεμειναν στα ιδια (ισως κ ελαχιστα πιο αυξημενη αμμωνια) οποτε εκανα κατευθειαν αλλαγη νερου και προσθεσα και βακτηρια

εχω της jbl.στις οδηγιες δεν ειδα καποια διευκρινιση τετοια.θες να μου εξηγησεις λιγο τι εννοεις να δω αν καταλαβα σωστα?

κανονικα ρε παιδια δεν θα πρεπε να εχουν αρχισει να βρισκουν μια ισσοροπια οι παραμετροι με τοσα βακτηρια και με μπολι?

εχω αρχισει να μπαινω σε σκεψεις να αλλαξω φιλτρο για να εχω περισσοτερο χωρο για βιολογικο υλικο...

Δεν λεει στις οδηγιες του τεστ use in diffused light;

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις μεγαλητερο φιλτρο σ αυτο το ενυδρειο θα γινει πλυντηριο και αυτο που εχεις ηδη μεγαλο ειναι για μονομαχοενυδρειο.

μεγαλυτερο απο θεμα μεγεθους καδου.οχι αποδοσης.εχω βρει δυο με αποδοσεις παρομοιες και χωρο για υλικα αλλα δεν ξερω αν αξιζουν

Δεν λεει στις οδηγιες του τεστ use in diffused light;

nope...

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε να σου πω,ο μονομαχος δεν ειναι ριπογοννο ψαρι και ενα μικρο φιλτρακι με λιγο βιολογικο υλικο φτανει ανετα.Ειχα εναν σε 15 λιτρα με ενα κραμστο φιλτρακι που ειχε μεσα 5 μπιλιες eheim substract pro,ποτε δεν ειχα προβλημα με την βιολογια μου.Αν παρεις μεγαλητερο φιλτρο (που για μενα δεν χρειαζεται) λιγοστευεις ακομα πιο πολυ τα λιτρα σου που ηδη ειναι λιγα για το ψαρι σου..

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο για τα λιτρα και το μεγεθος.ενα που εχω βρει στο νετ σε διαστασεις ειναι ιδιο(ισως και λιγο μικροτερο) απλα εχει αλλη διαμορφωση (ειναι κλασσικο εσωτερικο)..ισως κοιταξω κατι σε κρεμαστο για να κερδισω κ ολας,δεν ξερω..εσυ το δουλευες με τοσο λιγο βιολογικο υλικο και δεν ειχες προβλημα αλλα ηξερες τι εκανες και το εκανες σωστα...δεν ετρεχες να μαζεψεις τα ασυμαζευτα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτο σου ειπα στην αρχη οτι το ενυδρειο σου ειναι πολυ μικρο και ειδικα στα χερια ενος αρχαριου ειναι ακομα πιο δυσκολο...το καλοκαιρι να δεις τι θα γινει...

Link to comment
Share on other sites

Στο ξαναλέω . . .

Σε βλέπω οτι ψάχνεσαι και οτι σου αρέσει!Ρίξε μια ματιά στις αγγελίες του forum

και με 30-50 ευρώ θα βρεις μέχρι 60λιτρο ενυδρειάκι κομπλέ. . .

Όσο για τα ασυμαζευτα μην αγχώνεσαι!Τα πρόλαβες όλα στην αρχή και έχεις διάθεση να τα διορθώσεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτο σου ειπα στην αρχη οτι το ενυδρειο σου ειναι πολυ μικρο και ειδικα στα χερια ενος αρχαριου ειναι ακομα πιο δυσκολο...το καλοκαιρι να δεις τι θα γινει...

φανταζομαι θα αντιμετωπιζω προβληματα με θερμοκρασιες εξατμισεις κλπ ε?απολυτα σεβαστη η γνωμη σου αλλα θα μου επιτρεψεις να ελπιζω οτι μεχρι τοτε θα εχω αποκτησει μια υποτηπωδη εμπειρια για να ανταπεξελθω σε δυσκολιες...και στην τελικη ας εισαστε καλα εσεις να με βοηθατε

Στο ξαναλέω . . .

Σε βλέπω οτι ψάχνεσαι και οτι σου αρέσει!Ρίξε μια ματιά στις αγγελίες του forum

και με 30-50 ευρώ θα βρεις μέχρι 60λιτρο ενυδρειάκι κομπλέ. . .

Όσο για τα ασυμαζευτα μην αγχώνεσαι!Τα πρόλαβες όλα στην αρχή και έχεις διάθεση να τα διορθώσεις ;)

αδερφε δεν ειχα ασχοληθει ποτε μου και ομολογω οτι με εχει μαγεψει αυτος ο κοσμος..

το topic των αγγελιων πιστεψε με το διαβασα πολλες φορες και οντως βρηκα καλες ευκαιριες...αλλα τα θεματα που με αναγκαζουν να μεινω προσωρινα σε αυτα τα λιτρα ειναι και οικονομικα και χωρου και γκρινιας...καταλαβαινεις ειναι δυνατο combo....

απο διαθεση για μαθηση και διορθωση ειμαι πληρης ομως!

Κατι αλλο που εχω ξεχασει να ρωτησω...το ενυδρειακι εχει καπακι?

εννοειται πως εχει καπακι, το τελευταιο που χρειαζομαι τωρα ειναι να τον μαζευω απ το χαλι...

Link to comment
Share on other sites

Δυστοιχος οσο εμπειρος και να εισαι η εξατμιση θα ειναι η ιδια..και στο μικρο ενυδρειο θα εχεις πολυ εξατμιση και συμπληρωνοντας νερο απο τη βρυση θα πανε οι σκληροτητες του ενυδρειο στο θεμα..πραγμα κακο για τον μονομαχο..Στα λεω γιατι θα τα αντιμετοπισεις στη πορεια ολα αυτα..

Link to comment
Share on other sites

φανταζομαι θα αντιμετωπιζω προβληματα με θερμοκρασιες εξατμισεις κλπ ε?απολυτα σεβαστη η γνωμη σου αλλα θα μου επιτρεψεις να ελπιζω οτι μεχρι τοτε θα εχω αποκτησει μια υποτηπωδη εμπειρια για να ανταπεξελθω σε δυσκολιες...και στην τελικη ας εισαστε καλα εσεις να με βοηθατε

αδερφε δεν ειχα ασχοληθει ποτε μου και ομολογω οτι με εχει μαγεψει αυτος ο κοσμος..

το topic των αγγελιων πιστεψε με το διαβασα πολλες φορες και οντως βρηκα καλες ευκαιριες...αλλα τα θεματα που με αναγκαζουν να μεινω προσωρινα σε αυτα τα λιτρα ειναι και οικονομικα και χωρου και γκρινιας...καταλαβαινεις ειναι δυνατο combo....

απο διαθεση για μαθηση και διορθωση ειμαι πληρης ομως!

εννοειται πως εχει καπακι, το τελευταιο που χρειαζομαι τωρα ειναι να τον μαζευω απ το χαλι...

Για το οικονομικό πάω πάσο!!

Για όλα τα υπόλοιπα όμως

Ψεματακια Που Εχουμε Πει Για Να Δικαιολογησουμε Αγορες...:-)

πρέπει να αρχίσεις πάλι το διάβασμα :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μήπως κάνεις κάτι κατά λάθος και σκοτώνονται τα βακτήρια; Φαντάζομαι θα γνωρίζεις ότι τα υλικά του φίλτρου (σφουγγάρια, βιολογικό υλικό κλπ.) δεν τα ξεπλένουμε ποτέ με νερό βρύσης και ότι το νερό που προσθέτουμε στην αλλαγή είναι ήδη προετοιμασμένο με αντιχλώριο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Για όλα τα υπόλοιπα όμως

Ψεματακια Που Εχουμε Πει Για Να Δικαιολογησουμε Αγορες...:-)

πρέπει να αρχίσεις πάλι το διάβασμα :P

Αχα!νομιζω οτι μου εδειξες το δευτερο must read θεμα (μετα τον κυκλο αζωτου/στρωσιμο)

Μήπως κάνεις κάτι κατά λάθος και σκοτώνονται τα βακτήρια; Φαντάζομαι θα γνωρίζεις ότι τα υλικά του φίλτρου (σφουγγάρια, βιολογικό υλικό κλπ.) δεν τα ξεπλένουμε ποτέ με νερό βρύσης και ότι το νερό που προσθέτουμε στην αλλαγή είναι ήδη προετοιμασμένο με αντιχλώριο. ;)

τοσο δολοφονικα λαθη δεν εκανα!ετσι κ αλλιως σε μια βδομαδα λειτουργιας δεν χρειαστηκε να καθαρισω φιλτρα και υλικα και οτι νερο εχει μπει απο αλλαγες ειναι με αντιχλωριο σε δοχειακι απ την προηγουμενη μερα και σε αναλογη θερμοκρασια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενα μικρο update (εδω ειμαι, δεν τα παρατησα απλα τρεχω )

Μπηκε νεο φιλτρακι με καλυτερο χωρο για υλικα κ φουλαρε στο siporax mini.

Η ροη του ειναι ελαχιστα πιο δυνατη απ το προηγουμενο αλλα με μερικες επιπλεον τρυπουλες στο spray bar ειναι μια χαρα...

Εχθες εγινε μια μικρη αλλαγη νερου γιατι η αμμωνια παρεμενε ανεβασμενη κ εριξα και βακτηρια.

Να κανω μια γενικη ερωτηση για να μην spamαρω καθε μερα με τις ιδιες κ τα ιδιες ερωτησεις?(εκτος αν δεν εχετε εσεις προβλημα)

το ενυδρειο λοιπον ειναι αστρωτο.τι ρουτινα ακολουθω?συχνες μετρησεις και οταν ανεβουν μερικη αλλαγη νερου,προσθεση βακτηριων και ελαχιστο ταισμα?

Επισης και κατι off topic. ηξερα οτι οι μονομαχοι ειναι επιθετικα ψαρια αλλα δεν φανταζομουν ΤΟΣΟ πολυ...δεν τολμαω να βαλω δαχτυλο στο ενυδρειο... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ενα μικρο update (εδω ειμαι, δεν τα παρατησα απλα τρεχω )

Μπηκε νεο φιλτρακι με καλυτερο χωρο για υλικα κ φουλαρε στο siporax mini.

Η ροη του ειναι ελαχιστα πιο δυνατη απ το προηγουμενο αλλα με μερικες επιπλεον τρυπουλες στο spray bar ειναι μια χαρα...

Εχθες εγινε μια μικρη αλλαγη νερου γιατι η αμμωνια παρεμενε ανεβασμενη κ εριξα και βακτηρια.

Να κανω μια γενικη ερωτηση για να μην spamαρω καθε μερα με τις ιδιες κ τα ιδιες ερωτησεις?(εκτος αν δεν εχετε εσεις προβλημα)

το ενυδρειο λοιπον ειναι αστρωτο.τι ρουτινα ακολουθω?συχνες μετρησεις και οταν ανεβουν μερικη αλλαγη νερου,προσθεση βακτηριων και ελαχιστο ταισμα?

Επισης και κατι off topic. ηξερα οτι οι μονομαχοι ειναι επιθετικα ψαρια αλλα δεν φανταζομουν ΤΟΣΟ πολυ...δεν τολμαω να βαλω δαχτυλο στο ενυδρειο... :lol:

Κανονικά μέχρι να στρώσει το ενυδρείο υποτίθεται ότι δεν κάνεις αλλαγές γιατί καθυστερούν το στρώσιμο, αλλά όταν έχεις αμμωνία ή νιτρώδη αναγκαστικά κάνεις αλλαγή. Όταν στρώσει κάνεις κάθε εβδομάδα. Εγώ όταν το έστρωνα έπαιρνα κάθε μέρα μετρήσεις σε αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά και τώρα κάθε εβδομάδα ή 10 μέρες. Σε κάθε αλλαγή προσθήκη βακτηρίων μέχρι να στρώσει και μέχρι να ωριμάσει, μετά δε χρειάζεται, παρά μόνο αν κινδυνεύσει η βιολογία.

Είναι τέλειοι οι μονομάχοι, εμένα ο δικός μου όταν τον ταίζω κατεψυγμένες λάρβες κουνουπιών τσιμπάει το δάχτυλό μου και κάνει άλματα! :D

Link to comment
Share on other sites

το γνωριζω οτι οι αλλαγες δεν βοηθανε καθολου στο στρωσιμο αλλα τι να κανω...κ εγω εννοειται τωρα καθε μερα κανω.

καταλαβαινεις απλα ρωταω για να μην γραφω καθε μερα π.χ. "παιδια εχω τοσο αμμωνια τι κανω..."

δεν χρειαζεται να γεμιζω το θεμα με τα ιδια και τα ιδια.

ειναι οντως απιστευτοι!αντε να στρωθει να την βγαλει καθαρη ο τσογλανος...

Link to comment
Share on other sites

Έχεις διαβάσει τα άρθρα για την αμμωνία, την αντιμετώπισή της, τις μεταβολές των παραμέτρων του νερού;

Την αμμωνία την αντιμετωπίζεις με αλλαγή νερού για να ανακουφιστούν τα ψαράκια, με κάποιο σκεύασμα τύπου prime, ή άλλα παρόμοια και φροντίζεις την βιολογία σου με μπόλι για άμεσο στρώσιμο και βακτήρια, αλλά αυτά αργούν. Εμένα ο δικός μου έφαγε αμμωνία και νιτρώδη μέχρι να ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου και έπαθε φιν ροτ. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

το ξερω τα εχω δει ολα αυτα.κ τα θεματα γενικου ενδιαφεροντος,και θεματα αλλων μελων που καναν στρωσιμο με ψαρι μεσα και πολλα θεματα με αρρωστιες μονομαχων(μαζι και το δικο σου).ουτε για να παρω πτυχιο δεν διαβασα τοσο...

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι chinook λόγω των λίτρων σου κατ΄εμέ το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι χαμηλή ροή στο φίλτρο σου κ μετρήσεις νερού...όλα θα μπουν στο αυλάκι που λέμε και θα στρώσει...αν δεις ότι το νερό γίνεται επικίνδυνο εννοείται κάνεις αλλαγή!Για τάισμα ελάχιστο αν κ δεν θα έχεις θέμα...αντέχουν τα θηρία!!! ;-)

Καλή συνέχεια φίλε!!!

Υ.Γ.Στην Αθήνα στο τσακ μπαμ βρίσκεις μπόλι ρε συ...πάνε πάρε και θα είσαι κομπλέ!!!

Υ.Γ.2 Το στρώσιμο με ψάρι διαφέρει κ επηρεάζεται από πολλούς παράγοντες...μην πας σε εκείνο το θέμα θα μπερδευτείς/ζοριστείς κ έχεις μικρό ενυδρείο!!!

Link to comment
Share on other sites

Οταν στρωνουμε το ενυδρειο δεν κανουμε αλλαγες νερου,αλλα το στρωσιμο γινετε χωρις ψαρια μεσα!

Οταν κανεις το λαθος και εχεις ψαρια σε αστρωτο ενυδρειο αναγκαστικα κανεις αλλαγες στο στρωσιμο για να μη καουν τα ψαρια απο την αμμωνια.Ομως το στρωσιμο με ψαρι και με αλλαγες νερου αργει περισσοτερο απο τους αλλους τροπους στρωσιματος.

Μετρησεις εχεις να δουμε τι γινετε?Ταιζεις το ψαρι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...