Jump to content

Νέος Στο Hobby,στο Forum (Παντου!) Με Μονομαχο!


chinook

Recommended Posts

Χαχαχα το ενυδρειο ειναι για τα ψαρια και το σπιτι για σενα!

Εγω λεω να πας σε κερακια!

Ειπαμε να μην τα ενοχλουμε αλλα οχι κι ετσι!

Link to comment
Share on other sites

SOS

ο μονομαχος εμφανισε σημαδια κατι μεταξυ ick και χτυπημα.το παραξενο ειναι οτι εμφανιστηκαν μεσα σε μια ωρα

το πρωι προσθεσα και καινουργιο μπολι.

οι μετρησεις ειναι

αμμωνια <0.05

NO2 0.5

NO3 15

να ανοιξω θεμα στις ασθενειες?

αν οι γωτογραφιες δεν βοηθανε πειτε μου να ανεβασω κ αλλες

DSCN0718_zps0d280778.jpg

DSCN0716_zps543fdd3e.jpg

DSCN0714_zpscc13370e.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα εισαι αλλα για μερικες μερες να εισαι προσεκτικος με το ταισμα και να το παρακολυθεις με μερησεις,το συστημα σου δεν ειναι σταθερο ακομα.

Link to comment
Share on other sites

ε εννοειται δεν εφησυχαζομαστε ακομα....τουλαχιστον μπορω να συνεχισω το melafix χωρις αλλαγες!

κ οταν με το καλο τελειωσει κ αυτο εχω να κανω καποιες ερωτησεις σχετικα με συντηρηση διατροφη κλπ

θελω να σας ευχαριστησω πραγματικα για την βοηθεια και τις πληροφοριες ολες αυτες τις μερες και εσας αλλα και τα δυο παιδια που με βοηθησαν με μπολι!

Έγινε επεξεργασία - chinook
Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορεις να συνεχισεις την θεραπεια χωρις αλλαγες τωρα.Μολις την τελειωσεις θα κανεις μια αλλαγη νερου και μετα οι ρουτινα σου θα ειναι αλλαγη καθε εβδομαδα 30%

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο για τις αλλαγες ετσι το υπολογιζα(ισως και συχνοτερα αναλογα με το τι θα δειχνουν οι μετρησεις μου)

να σε ρωτησω κατι αλλο.

ενας φιλος μου δωρισε μια σκουπα βυθου.καλα την συγκεκριμενη δεν προκειται να την χρησιμοποιησω γιατι θα τα ρουφηξει ολα αλλα θα φτιαξω πατεντουλα κατι μικροτερο.

μετα απο ποσο καιρο λες ειναι καλο να αρχισω να χρησιμοποιω στις αλλαγες?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο μονομαχοενυδρειο δεν βάζω ποτέ σκούπα! :D

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Kανονικα ουτε εγω θα εβαζα...αλλα εκεινη η ρημαδοbacopa το εκανε χαλια...

την αφησα μπας και παρει τα πανω της αλλα δεν μου κανε την χαρη και εχει γεμισει κατω κομματακια του φυτου...

*offtopic*... αντε να γινει καλα ο καρχαριας μου να κανω κ εγω την παρουσιαση μου!

Link to comment
Share on other sites

Kανονικα ουτε εγω θα εβαζα...αλλα εκεινη η ρημαδοbacopa το εκανε χαλια...

την αφησα μπας και παρει τα πανω της αλλα δεν μου κανε την χαρη και εχει γεμισει κατω κομματακια του φυτου...

*offtopic*... αντε να γινει καλα ο καρχαριας μου να κανω κ εγω την παρουσιαση μου!

Kοιτα δεν ειναι αναγκη να κανεις σκουπα. Απλα με ενα αλφαδολαστιχο ρουφα τα σκουπιδια επιφανειακα!

Link to comment
Share on other sites

Σκουπα δεν χρειαζετε και ειδικα σε φυτεμενο ενυδρειο.Τα κομματακια απο το φυτο μπορεις να τα μαζευεις με μια αποχη η να αγορασεις μια ανοξειδοτη τσιμπιδα που ειναι για φυτεμα και να τα πιανεις μ αυτη.

Μπορεις να παρεις ενα αλφαδολαστιχο οπως λεει και ο Θοδωρης πιο πανω και να τραβας τα χοντρα μονο,μη κανεις τον βυθο τζαμι.

Link to comment
Share on other sites

Σκουπα δεν χρειαζετε και ειδικα σε φυτεμενο ενυδρειο.......

δεν το ήξερα ευχαριστώ sorry για το spam :)

Link to comment
Share on other sites

@symvoulos ρίξε μια ματιά εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/topic/92018-oeiodha-aoeio/

στο πιο πρόσφατο θεματάκι για να καταλάβεις και γιατί είναι καλό να την αποφευγουμε. . . ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δικο μου λαθος....επειδη πανω κατω η σκουπα και τα μαζεμα με το αλφαδολαστιχο λειτουργουν με την ιδια λογικη...

αυτο εννοουσα, να παρω αλφαδολαστιχο ψιλο να ρουφηξω μεχρι να αρχισει να τραβαει και να μαζεψω ετσι οτι κομματακια παιζουν...

πηρα κατι βιταμινουλες (fishtamin της sera) μπορω να αρχισω να ριχνω?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μουλιάζεις την τροφή του με τις βιταμίνες μία φορά την εβδομάδα. Με το αλφαδολάστιχο καλά τα λες.

Link to comment
Share on other sites

δικο μου λαθος....επειδη πανω κατω η σκουπα και τα μαζεμα με το αλφαδολαστιχο λειτουργουν με την ιδια λογικη...

αυτο εννοουσα, να παρω αλφαδολαστιχο ψιλο να ρουφηξω μεχρι να αρχισει να τραβαει και να μαζεψω ετσι οτι κομματακια παιζουν...

πηρα κατι βιταμινουλες (fishtamin της sera) μπορω να αρχισω να ριχνω?

Η σκουπα ως σκουπα ειναι το καθαρισμα εις βαθος του βυθου! Εσυ θα κανεις ενα μικρο συφοναρισμα!

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα...τωρα τα ξεκαθαρισα πληρως ευχαριστω για την διευκρινιση!

pptom ξερεις αν πρεπει να περιμενω μιας και δεν τελειωσε ακομα η θεραπεια με το melafix για να μουλιασω τροφη σε βιταμινες 'η δεν εχει σχεση?

Link to comment
Share on other sites

Η βιταμινες χρησιμοποιουνται και κατα την διαρκεια της θεραπειας για την τονωση των ψαριων!

Link to comment
Share on other sites

Ωραιοτατα! ...και μια τελευταια απορια !

Εκτος απ το μουλιασμα στην τροφη μπορω να ριξω βιταμινες και απευθειας στο ενυδρειο,ε?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συνήθως τις ρίχνω μέσα στο νερό, γιατί όταν το θυμάμαι έχω ήδη ταισει τα ψάρια. Τις δίνουμε με κλειστα τα φώτα γιατί το φως τις καταστρέφει.

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

τις fishtamin εχω και μιας και σημερα ειναι μερα νηστειας του εριξα μια.

οτι ειναι φωτοευαισθητες το διαβασα στις οδηγιες αλλα με μπερδεψε με την χορηγηση απευθειας στο νερο γι αυτο ειπα να σιγουρευτω πρωτα!

να κανω μια offtopic ερωτηση?(που με τις καταλληλες συνθηκες μπορει να γινει ontopic συντομα... ;) )

τα ενυδρεια sun sun απο θεμα κατασκευης και υλικων ειναι αξιοπρεπη?

Link to comment
Share on other sites

Oλοκλήρωσε την σκέψη σου για το sun sun να το συζητήσουμε λίγο πιο αναλυτικά. . .

Έγινε επεξεργασία - rastafari
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...