Jump to content

60Lt ¨η Αρχή¨


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Σήμερα πήραμε τα πρώτα μας ψαράκια στο ενυδρειο 60lt μας.

Πλέον έχουμε 5 neon και 5 guppy. Λογικά όλα ειναι αρσενικά μιας και ως αρχαριοι δε θέλαμε να μπλέξουμε με γεννες.

Το θέμα ειναι το εξής. Μιας και αυτά τα ψαράκια ειναι μικρά και το ενυδρειο φαίνεται άδειο θα θέλαμε να το εμπλουτισουμε με κάποια απο τις 3 επιλογές

Α: προσθέτουμε κι αλλά guppy ή neon

B: προσθέτουμε και άλλη ράτσα με ίδιες διαστάσεις

Γ: προσθέτουμε κάποιο μεγαλύτερο ψαράκι (ήρεμο πάντα)

Ποια η πρώταση σας:

(Το ενυδρειο εχει 3 φυτά αληθινά τα οποία βάλαμε σήμερα, 3 ψεύτικα και ενα ναυάγιο.

Το ph ειναι στο 7 αν και θα πέσει απ΄ ότι μου είπαν στο pet city. Θερμοκρασία νερού 26C )

Και μια ερώτηση μπόνους:

Στην αρχή μολισ βαλαμε το νερό στο ενυδρειο ήταν θολό. Μετά καθάρισε και έγινε διαυγες και τώρα ειναι πάλι θολό σε σημείο που αν το κοιτάξεις απο το πλάι δε βλέπεις τα ψαράκια που ειναι στη άλλη άκρη (60cm). Τι φταίει?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε και καλη αρχη τα ψαρακια ναι μεν ειναι μικρα αλλα και αρκετα για τα 60 λιτρα..εγω δεν θα σου προτεινα να βαλεις κατι αλλο επισης τα νεον με τα γκαπι δυστηχως δεν ταιριαζουν μεταξυ τους στις συνθηκες νερου τα γκαπι θελουν σκληρο και τα νεον μαλακο νερο, το ph δεν πεφτει απο μονο του θελει η τυρφη η Α/Ο τα νεον επισης ειναι κοπαδοψαρα και θελουν μηκος στο ενυδρειο μιας και ειναι και αρκετα κινητικα το ναυαγιο δεν χρειαζεται καλυτερα θα ηταν να το βγαλεις δεν προσφερει κατι καλυτερα βαλε πιο πολλα φυτα..τωρα οσο αναφορα το νερο σου το φιλτρο ειναι στρωμενο??μετρησεις εχεις κανει??αν δεν ειναι στρωμενο θολο μπορει να ειναι το νερο απο αμμωνια..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλώς ηρθες!

Δεν θελω να σε τρομαξω και να σε απογοητευσω απ την αρχη αλλα εχεις πολλα λαθη!

Κατα αρχην τα ψαρακια σου δεν ταιριαζουν μεταξυ τους!

Το ενυδρειο σου ειναι μικρο και δεν παιρνει αλλα!

Τα ηδη υπαρχοντα δεν κανουν για το ενυδρειο σου!

Το ναυαγιο που ειναι ψευτικο καλυτερα να το βγαλεις!

Η θολουρα πιθανον να προερχεται απ το χαλικι ή οτιδηποτε αλλο χρησιμοποιεις για βυθο. Το ξεπλυνες καλα πριν το βαλει μεσα;

Τωρα ερωτησεις για σενα. Φιλτρο εχεις; Ποσο καιρο τρεχει; Τι υλικα εχει μεσα;

Ελπιζω να μην σε πηρα απ τα μουτρα!

Link to comment
Share on other sites

οτι ειπωθηκε απο τα παιδια παραπανω!και κατι ακομα δεν ακουμε τους πετσοπαδες!

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο εχει τα default φίλτρα που ειναι carbon, Aquaclay, Coarse foam & fiber. Μας το έφεραν πρωτοχρονιά οπότε τα φίλτρα ειναι 20 ημερών.

Τεστ για αμμωνία δεν έχω κανει. Λοιπές μετρήσεις:

ΝΟ3 :10

ΝΟ2: 0

GH: >7

KH: 6

Ph: 7.2

Cl2: 0

Τα χαλίκια τα πλυναμε 4 φορές πριν τα βάλουμε μέσα.

Αν τα neon δεν κάνουν λόγο μεγέθους ενυδρειου, με τι μπορώ να τα αλλάξω ετσι ώστε να ταιριάζουν με τα γκάπι και να γεμίσει λίγο το ενυδρειο?

Η εναλλακτικά, αν υποθέσουμε ότι βγάζουμε τα γκάπι και τα νέον, αν πάμε σε ημιαγρια ή άγρια που ειναι και λίγο μεγαλύτερα, τι ταιριάζει στα 60lt?

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο εχει τα default φίλτρα που ειναι carbon, Aquaclay, Coarse foam & fiber. Μας το έφεραν πρωτοχρονιά οπότε τα φίλτρα ειναι 20 ημερών.

Τεστ για αμμωνία δεν έχω κανει. Λοιπές μετρήσεις:

ΝΟ3 :10

ΝΟ2: 0

GH: >7

KH: 6

Ph: 7.2

Cl2: 0

Τα χαλίκια τα πλυναμε 4 φορές πριν τα βάλουμε μέσα.

Αν τα neon δεν κάνουν λόγο μεγέθους ενυδρειου, με τι μπορώ να τα αλλάξω ετσι ώστε να ταιριάζουν με τα γκάπι και να γεμίσει λίγο το ενυδρειο?

Η εναλλακτικά, αν υποθέσουμε ότι βγάζουμε τα γκάπι και τα νέον, αν πάμε σε ημιαγρια ή άγρια που ειναι και λίγο μεγαλύτερα, τι ταιριάζει στα 60lt?

Το ενυδρειο σου ειναι μικρο για τετοια ψαρια.

Στα λιτρα σου μπορεις να βγαλεις τα νεον και να κρατησεις μονο τα γκαπυ σε αναλογια 1 αρσενικο με 3 θυληκα τα οποια θα σου γεννησουν γρηγορα.Τα γκαπυ γεννανε ευκολα και γεμιζουν γρηγορα το ενυδρειο.Να φανταστεις οτι δεν θα μπορεις να κρατησεις ολες τις γεννες σ αυτο το ενυδρειο και θα πρεπει νατις δινεις.

Βγαλε τον ανθρακα απο το φιλτρο σου καιβαλε βιολογικο υλικο.Το Aquaclay τι ειναι?

Παρε και ενα τεστ για αμμωνια.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον ραστα!

To aquaclay να δεν κανω λαθος ειναι υποστρωμα! Βοολογικο δεν εχει μεσα το φιλτρο;

Με τι τεστ μετρας;

Link to comment
Share on other sites

Το Aquaclay ειναι αυτό που αναφέρει ο sturm. Αρα δε χρειάζομαι βιολογικό απο ότι κατάλαβα.

Μετράω με το easy test της JBL.

Κάπου μέσα στο forum διάβασα ότι ο άνθρακας ειναι ok για το πρώτο ξεκίνημα του ενυδρειου όπως επισεις και μετά απο ασθενιες. Μετά όμως θα πρέπει να βγαίνει γιατί ξερναει ότι έχει τραβήξει. Λέτε να ειναι αυτό το πρόβλημα και μου ξανά θολώνει το νερό?

Αν βγει ο άνθρακας χρειαζετε να τον αντικαταστήσω και αν ναι με τι??

Πάντως μου κανει εντυπώση το ποσο λίγα ψαρια και μικρά χωράνε στο ενυδρειο, ενώ έχω δει σε μικρότερα ενυδρεια μεγαλύτερα ψαρια... Πίστευα πως στο 60αρι θα μπορούσα να κανω 3-4 ομάδες των 5, απο διαφορετικά πολυχρωμα ψαράκια!

Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφίες του φίλτρου και του ενυδρειου

post-58292-0-69033300-1390198149_thumb.jpg

post-58292-0-20898500-1390198264_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - animalinstict
Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρακας θα αντικατασταθεί με επιπλέον βιολογικό υλικό. Μην σου κάνει εντύπωση ο αριθμός των ψαριών. :) Αν θέλουμε ενα υγιές ενυδρειο που θα τα χαιρόμαστε και εμείς και τα ψάρια μας, πρεπει να τηρήσουμε κάποιους κανόνες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

"Επιπλέον βιολογικό υλικό" εννοείς αυτο το aquaclay (τα καφέ μπαλάκια).

Αν έχω καταλάβει καλά αυτη τη στιγμή η ποσότητα απο τα ψαράκια που έχω δεν είναι πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι το ότι δεν ταιριάζουν τα νερά τους.

Το wagtail platy ταιριάζει με κάποιο απο τα 2 ψαρακια που ήδη έχω? Αν ναι, τότε να βγάλω αυτο που δεν ταιριάζει και να προσθέσω αυτά έτσι ώστε να μπει λίγο χρώμα

Link to comment
Share on other sites

Θα βγαλεις τον ανθρακα και θα βαλεις βιολογικο υλικο,υπαρχουν πολλα οπως το sera siporax,eheim substract pro.

Οσο για τα ψαρια και το ενυδρειο,οτι βλεπουμε δεν ειναι παντα σωστο.Το ενυδρειο σου εχει μικρο μεγεθος και πρεπει να κανεις εξυπνες ψαροσυνθεσεις.Αν κρατησεις τα γκαπυ δεν μπορεις να βαλεις τιποτα αλλο μεσα γιατι με τις γεννες θα γεμισεις και θα εχεις προβλημα υπερπληθυσμου.Τα νεον πρεπει να φυγουν λογο διαφορετικων απιτησεων.Το πλατυ θα ταιριαζε με τα γκαπυ αν ειχες πιο μεγαλο ενυδρειο ομως.

Link to comment
Share on other sites

Rastafarian είπες τη μαγική λέξη "ψαροσυνθέσεις"...

Μόνο γκάπυ δεν είναι ψαροσύνθεση.

Το γεγονός ότι τα γκάπυ μου είναι όλα αρσενικά, άρα δεν έχω γέννες, δε συνησφέρει στο αντι να βάλω άλλα 5 γκάπυ (και να έχω 10) να βάλω 5 πλατυ?

Link to comment
Share on other sites

Ωπα ωπα,δεν μας ειχες πει οτι ολα τα γκαπυ ειναι αρσενικα,εισαι σιγουρος ομως ετσι?

Αν οντως ειναι ολα αρσενικα μπορεις να βαλεις 4-5 πλατυ αλλα και αυτα αρσενικα για να μην εχεις γεννες.

Ψαροσυνθεση ειναι και ενα ειδος ψαριου σε συνδιασμο με καποιο ασπονδυλο,δεν ειναι αναγκη να εχεις 2-3-4 ειδη ψαριων.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι είπαν στο pet shop είναι όλα αρσενικά. Το επιβεβαιώνω σύμφωνα με αυτή τη συγκριτική φωτο που βρήκα στο internet (link) To πτερύγιο νούμερο 1 είναι όπως στο αρσενικό.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που βλεπω μπροστα ειναι σιγουρα αρσενικο.Το αλλο πισω δεν φαινεται καλα.

Link to comment
Share on other sites

Όλα το ίδιο είναι.

Οπότε συνοψίζω:

Α. Βγάζουμε τα ΝΕΟΝ

Β. Βάζουμε 5 αρσενικά πλατυ. (Μιας και θα είναι όλα αρσενικά (γκαπι και πλατυ) και δε γενάνε, μπορούν να μπουν περισσότερα απο 5+5?)

Γ. Βγάζουμε τον άνθρακα

Δ. Βάζουμε βιολογικό

Ε. Κάνω και ένα τεστ για αμμωνία για να δούμε γιατι το νερό είναι θολο.

Είμαστε ΟΚ?

Link to comment
Share on other sites

Θα σου ελεγα να βαλεις 4 πλατυ και τα 5 γκαπυ που εχεις και θα εισαι οκ.

Κανε μετρησεις να δουμε που βρησκεσε (νο2,νο3,αμμωνια)

Link to comment
Share on other sites

4 πλατύ μόλις μπήκαν.

Ο άνθρακας βγήκε και μπήκε αυτό της φωτογραφίας

Αμμωνια στο <0.05

post-58292-0-71259400-1390253038_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σιποραξ μινι; Aquaclay δεν ειχες; Τελοσπαντων μια χαρα ειναι αυτο! Οποτε μπορεις μετρησεις! Τα πλατυ αρσενικα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...