Jump to content

60Lt ¨η Αρχή¨


Recommended Posts

Ναι.

Το gappy με τη μαδημμενη ουρά σήμερα το βρήκαμε ψωφιο και η ουρά του ηταν ακόμα ποιο μαδημμενη :(

Link to comment
Share on other sites

Οσο εχεις μονο αρσενικα θα εχεις τετοια προβληματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε με τα σημερινά γεγονότα:

1. Τώρα το απόγευμα το ενα απο τα 3 platty λείπει!!! Εκανα το ενυδρειο άνω κάτω αλλά τίποτα. Υπάρχει περίπτωση να το φάγανε τα αλλά ψαρια;!;

2. Τα 2 απο τα 3 gappy ηταν στριμωγμένα πίσω απο το φιλτρο απο το μεσημέρι σαν να κρύβονται απο κάτι...

Οπότε έβγαλα τα 2 platty και τα έβαλα σε ενα μπολ για να δώ αν θα αλλάξει η συμπεριφορά απο τα gappy (τα platty που μπορώ να τα βάλω για λιγεσ ωρες για να μη ψηφίσουν;)

3. Είπα να κανω μετρήσεις στο νερο και βρήκα:

NO3: 100

NO2: 5

GH: 7

KH: 6

PH: 7.2

CL2: 0

Τα NO3 & NO2 ειναι υψηλα τι μπορώ να κανω; (Μετράω με sticks της jbl)

Δε ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά οι μετρήσεις γίναν μετά την ανακατοσουρα προς ανεύρεσης του platty οπότε είχε σηκωθεί λίγο χαμός απο το βυθό...

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρησεις σου δεν ειναι καθολου καλες και σιγουρα θα εχεις αμμωνια.

Κανε αλλαγη νερου αμεσα,ριξε βακτηρια και μετα απο μερικες ωρες ξαναμετρα.

Ελπιζω να ειναι απο την ανακατοσουρα οι μετρησεις ετσι και οχι απο αστρωτο ενυδρειο..

Το ενυδρειο δεν κανει να το ανακατευουμε.

Link to comment
Share on other sites

1. Τώρα το απόγευμα το ενα απο τα 3 platty λείπει!!! Εκανα το ενυδρειο άνω κάτω αλλά τίποτα. Υπάρχει περίπτωση να το φάγανε τα αλλά ψαρια;!;

Mήπως είναι κάπου εκτός ενυδρείου ; Μήπως πήδηξε έξω ; ( Μου έτυχε εμένα αυτό στο παρελθόν ) .

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα που το ενυδρειο εχει ηρεμήσει πάλι τις ίδιες μετρήσεις έχω οπότε αύριο πρωί πρωί αλλάζουμε το νερο.

Αμμωνία δεν έχω σύμφωνα με τις μετρήσεις ( το υγρό βγαίνει κίτρινο)

Ερώτηση: το νερο είχε αλλαχτει την Κυριακή που μας πέρασε. Εβαλα αντί χλωριο 15ml και 1 ωρα μετά έβαλα βακτηρια 2ml (60lt ενυδρειο)

Σωστά δεν έκανα; Πως εξηγητε η αύξηση των NO3 & NO2; Τι να προσέχω;

Σχετικά με το platty τι έγινε; Το φάγανε τα αλλά; ( το ενυδρειο ειναι κλειστό άρα δε γίνετε να πήδηξε)

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε έξω τα διακοσμητικά να τα ψάξεις και καλύτερα μην τα ξαναβάλεις μέσα.Επίσης ψάξε και το φίλτρο σου.

Μην ανακατευεις το βυθό όπως σου είπαν και οι προλαλήσαντες ποτέ και για κανένα λόγο!!

Μήπως τώρα στρώνει το ενυδρείο σου τελικά και για αυτό έχεις αυτές τις τιμές σε ΝΟ2,ΝΟ3 ??

Link to comment
Share on other sites

Το καράβι το οποίο ειναι και το μονο διακοσμητικό που μπορει να κρυφτεί το ψαρι το έβγαλα αλλά τίποτα...

Το φιλτρο εχει πολύ μικρές σχισμες που δεν χωράει να μπει το ψαρι μεσα.

Παρόλα αυτά οταν το έβγαλα δεν άκουσα τίποτα να σπαρταραει μεσα ούτε και είδα κάτι με μια γρηγόρη ματιά απο πανω.

Τώρα για το αν "τώρα στρώνει" το ενυδρειο δε ξέρω να απαντήσω... Ενός μηνός ενυδρειο ειναι! Στην περίπτωση που στρώνει τώρα, να μπω στη διαδικασία να αλλάξω νερο ή να το αφήσω όπως ειναι και να δούμε πως θα παει;

Τέλος βλέπω τα 2 platty να έχουν γίνει επιθετικά και μεταξύ τους, πράγμα που δεν ηταν οταν ηταν 4. Να φταίει το γεγονός οτι πλέον δεν ειναι ομάδα η δεν εχει σχέση;

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το στρώσιμο του ενυδρείου, όταν ξεκίνησες το θέμα μετρούσες νιτρικά, μηδενικά νιτρώδη αλλά δεν είχες μετρήσεις αμμωνίας. Έτσι φαινόταν στρωμένο, αλλά οι τωρινές σου μετρήσεις δείχνουν άστρωτο. Το στρώσιμο πως το έκανες, με βακτήρια και ψάρια μέσα; Εμένα με αυτόν τον τρόπο πήρε πάνω από μήνα για να στρώσει. Μήπως πείραξες την βιολογία σου, π.χ. να έπλυνες τα υλικά του φίλτρου με μη αποχλωριωμένο νερό;

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Το στρωσιμο έγινε 10 μέρες με βακτηρια. Μόλις τελείωσα με τα βακτηρια πέρασαν αλλες 10 μέρες και μετά έβαλα ψαρια.

Ολες οι μετρήσεις αμμωνίας ειναι στο ελάχιστο.

Τα βιολογικά τα έπλυνα με το νερο του ενυδρειου την κυριακη που αλλαξα και το νερο. Έβαλα νερο σε ενα μπολ, αδιασα μεσα τα βιολογικα, τα επλυνα, τα έβαλα πίσω στα κουτάκια τους και πίσω στο ενυδρειο. Μήπως τα παρά επλυνα;;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, τα σφουγγάρια τα πλένουμε και το βιολογικό το ξεπλένουμε, εφόσον έχουν λερωθεί, δεν τα γυαλίζουμε! Πόσο νερό αλλάζεις; Εγώ πάντως τα αφήνω να λερωθούν αρκετά και δεν τα κάνω λαμπίκο, ίσα να φύγει η πολλή η μπίχλα. :D

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα περίπου το 40%.

Εστω οτι τα παρά επλυνα, τώρα τι κανουμε; Ξανά αλλάζουμε νερο ή το αφήνουμε να ξανα στρώσει;

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως προτείνεται να κάνουμε αλλαγή του 30%, αλλά δε νομίζω να πειράζει ένα 10% παραπάνω. Όταν έχουμε νιτρώδη αυτό που κάνουμε άμεσα είναι μία αλλαγή νερού, στην συνέχεια προσθήκη βακτηρίων, αν όμως μπορείς να βρεις μπόλι θα είναι ό,τι καλύτερο. Σε ένα στρωμένο ενυδρείο η βιολογία μπορεί να χαλάσει από χρήση φαρμάκων, από κάποιο λάθος του τύπου "πλύσιμο με νερό βρύσης" ή "νερό χωρίς αντιχλώριο", από ανεπάρκεια του φίλτρου μας, από μεγάλη ιχθυοφόρτιση (άρα ανεπάρκεια φίλτρου) και δεν θυμάμαι τι άλλο.

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Φλας: το νερο που πρόσθεσα το έβαλα κατευθείαν απο τη βρύση στο ενυδρειο και μετά έβαλα αντί χλωριο.

Λες το χλωριο απο αυτό το νερο να χάλασε τη βιολογία στο φιλτρο?

Link to comment
Share on other sites

Φλας: το νερο που πρόσθεσα το έβαλα κατευθείαν απο τη βρύση στο ενυδρειο και μετά έβαλα αντί χλωριο.

Λες το χλωριο απο αυτό το νερο να χάλασε τη βιολογία στο φιλτρο?

το νερό το ετοιμάζουμε ΠΡΙΝ το ρίξουμε στο ενυδρείο

κάνε μια αλλαγή νερού άμεσα που ΠΡΩΤΑ θα το ετοιμάσεις με αντιχλώριο και βακτήρια 40%

και πάρε μετά από καμιά ώρα μετρήσεις

επίσης το νερό το ρίχνεις σιγά-σιγά και προσπάθησε να είναι στην θερμοκρασία του νερού του ενυδρείου :)

Link to comment
Share on other sites

Mε νιτρικά στο 100 αλλάζεις νερό σίγουρα σήμερα κιολας !

Δεν επηρέαζει η απευθείας αλλαγή νερού την βιολογία αλλά τα ψάρια .Προετοιμασια λοιπόν πάντα

το νερό για να έχεις και την σωστή θερμοκρασία !!

Για τα σφουγγάρια στα είπε η kalliroi

Link to comment
Share on other sites

Mε νιτρικά στο 100 αλλάζεις νερό σίγουρα σήμερα κιολας !

Δεν επηρέαζει η απευθείας αλλαγή νερού την βιολογία αλλά τα ψάρια .Προετοιμασια λοιπόν πάντα

το νερό για να έχεις και την σωστή θερμοκρασία !!

Για τα σφουγγάρια στα είπε η kalliroi

Συμφωνώ, αν και το χλώριο σκοτώνει τα βακτήρια. Σε ένα στρωμένο και κυρίως ώριμο ενυδρείο, με καλή βιολογία ίσως να μην έχει να φοβηθεί κανείς για την απώλειά της αν βάλει νερό απευθείας από την βρύση. Στο δικό σου ενυδρείο όμως πιστεύω ότι θα μπορούσε να παίξει ρόλο σε τυχόν απώλεια της βιολογίας σου. Η θερμοκρασία επίσης είναι ένα θέμα, αν και παίζει ρόλο και το μέγεθος του ενυδρείου, σε ένα μικρό η θερμοκρασία αυξομειώνεται πολύ εύκολα.

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

το 60lt επηρεάζεται και από την θερμοκρασία ακόμα και το 100lt που έχω βλέπω στο ψηφιακό διαφορά κάτι που δεν συμβαίνει στο 120lt

Link to comment
Share on other sites

κάνε μια αλλαγή νερού άμεσα που ΠΡΩΤΑ θα το ετοιμάσεις με αντιχλώριο και βακτήρια 40%

και πάρε μετά από καμιά ώρα μετρήσεις

Τι εννοείς "βακτηρια 40%" ;;

Για σημερα Δεν έχω χώρο να ετοιμασω το νερο. υπάρχει κάτι να κανω για να τη βγάλουν μέχρι το πρωι?

Link to comment
Share on other sites

όχι βακτήρια 40% ...αλλαγή νερού 40%!!!

βακτήρια όσο λεν οι οδηγίες τους! :)

έτσι όπως το έγραψα μόνο εγώ το κατάλαβα!!! :headonwall:

Έγινε επεξεργασία - symvoulos
Link to comment
Share on other sites

Βακτηρια όσα λένε οι οδηγίες σε σχεση με τα 60lt η για την ποσότητα νερού που θα αλλάξω;

Και επίσης οι οδηγίες λένε ότι την 1η μέρα βάζεις χ βακτηρια ενώ τη 2η-9η βάζεις λιγότερα.

Εγώ ποια ποσότητα θα βάλω; Τη φουλ η τη λιγότερη;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν είχα νιτρώδη έκανα αλλαγές που δεν ξεπερνούσαν το 30% όπως πάντα, αλλά δεν ξέρω αν και πόσο σημαντικά είναι αυτά τα 10%.

Κανονικά χρησιμοποιούμε δοχεία που τα προορίζουμε μόνο για ενυδρειακή χρήση, για παράδειγμα δεν θα χρησιμοποιούμε ένα κουβά στον οποίο ρίχναμε απορρυπαντικά. Οι περισσότεροι χρησιμοποιούν βαρέλια, άλλοι κουβάδες. Εγώ πήρα δύο πλαστικά δοχεία από τα Jumbo, τόσων λίτρων, όσα τα λίτρα του νερού της αλλαγής. Τα πήρα παραλληλόγραμμα για να τα χώνω κάτω από το τραπέζι μέχρι να γίνει το νερό και για να τα αποθηκεύω εύκολα. Εσύ θα βρεις τι σου ταιριάζει καλύτερα.

Τώρα όμως που είναι ανάγκη να κάνεις αλλαγή νερού για να ανακουφιστούν τα ψαράκια σου, πάρε ότι βρεις, κουβά, κατσαρόλα, δοχείο, ξέπλυνέ το καλά χωρίς απορρυπαντικά και χρησιμοποιήσέ το για να ετοιμάσεις το νερό της αλλαγής.

Δεν λένε κάτι άλλο οι οδηγίες των βακτηρίων, π.χ. εβδομαδιαίως πόσα να βάζεις, για συντήρηση ή κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...