Jump to content

Αρχάριος


aggelos257

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 237
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

+1

Ομορφο και λιτο, μου αρεσει!

Αγγελε διαβασμα καιντην κυριακη μπλοκακι με αποριες :)

Εμαθες τι πραμα ειναι τα ρεφρακτομετρα που βρηκες;;;

Link to comment
Share on other sites

Αγγελε μου(257) συγνωμη φιλε για τα σπαμαρισματα μας αλλα επιασε πεινα οπως καταλαβαινεις! :jig:

Εγω παω για σοκολατα παιδες!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορείτε να μου πείτε αν αυτά ταιριάζουν -μπορούν να συμβιώσουν; NEMATEIEOTRIS DECODRA

SYNCHIROPUS SPLENDIDLY

AMPHIPRION OCELLARIS

AMPHIPRION OSELLARIS BLACK VAR

Γαρίδα HYMENOCERA PICTURES

Και ένας καβουρακι PAGURISTES CADENATI.

Eeeee

Εεεεεεεε; 46 l

Link to comment
Share on other sites

Σε 46 λίτρα; οχι.

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι πολλά είναι. το firefish θέλει μόνο του 40 λίτρα. Ο μανδαρίνος εκτός από τα λίτρα (κοντά στα 120) θέλει και ώριμο βράχο με κοπίποδα και άλλα πολλά είναι απαιτητικό ψάρι.

Τώρα τα 2 διαφορετικά clown fish υποθέτω θες να τα κάνεις ζευγος αλλά δεν είμαι σίγουρος αν θα πετύχει και πάλι θέλει κανα 30ρι λίτρα ο καθένας.

Σε αυτά τα λίτρα γαριδάκια καβουράκια βάι ενα ζευγάρι κλοουν (θα τα πάρεις μικρά και στο μέλλον θα τα δώσεις να πάρεις άλλα) ή κανα neon goby. Δεν έχεις και πολλές επιλογές πάντως. Η θάλασσα δεν είναι γλυκό νερό που στα 40 λίτρα βλέπεις βάζουν τον σκασμό.

Για να καταλάβεις εσύ μπορείς να βάλεις στην γυάλα σου ότι στην βιβλιογραφία λέει 10 γαλόνια το πολύ 20 (αν και ξεφεύγεις).

Από την άλλη, επειδή ο καθένας μας είναι κύριος της γυάλας τους, μπορείς να τα βάλεις, εν γνώση σου πως είναι υπερβολικά πολλά, να τα χαρείς όσο πάει και να ξέρεις πως κάποια ή όλα σε κοντινό χρόνο θα αποδημίσουν. Και βέβαια όσο περισσότερα τόσο συχνότερες αλλαγές.

Προσωπικά θα έβαζα 2 ερημιτάκια, 2 γαρίδες διαφορετικών ειδών και ίσως 2 μικρά κλόουν.

Link to comment
Share on other sites

Για αρχη νομιζω οτι ειναι οτι πρεπει η προτασει του Jester, στην πορεια εαν δεις οτι το 'χεις και σου αρεσει πας σε μεγαλητερο....

Link to comment
Share on other sites

εγω να πώ την αληθεια θα ξεκίνουσα με 2 clownακια που έχουν ωραία κίνηση και γεμίζουν το ενυδρείο και αν το κρατούσα χαμηλά σε νιτρικά θα έβαζα και ένα γοβιουδάκι B)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το κοραλι είναι εντάξει σήμερα το έβαλα όταν το αγόρασα είχε και μαλια τώρα είναι καράφλα όλα καλά;

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλουτσικο το βλεπω φιλαρακιιιι....

Προσαρμογει του εκανες;; Ποση ωρα και με ποιον τροπο;;

Link to comment
Share on other sites

Εε θα ανοιξη λογικα και μενα τις πρωτες 2 μερες ηταν κλειστο, τωρα ειναι τιγκα ανοιχτο και μου φενεται οτι μεγαλωσε και λιγο...

Μεγεια φιλαρακι αλλα μου φενεται μεγαλο για το νανακι σου....

Link to comment
Share on other sites

Εχτές το βράδυ έβγαλε πολύποδες όλα καλά σήμερα το πρωί έπεσε. Αυτό έγινε λόγο φωτισμού moonlight η λόγο δυνατής ροής νερού; Πάντως πριν μια ώρα του άλλαξα θέση και αναψα φώτα και ξανά σηκώνεται

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά καλησπέρα έχω μια ερώτηση το κοραλι κάτω αριστερά έχει μαζευτεί και έχει βγάλει κάτι σαν γλιτσα να ανησυχώ? Πριν 4μέρες μου έπεσε πάνω του το μαγνιτακι και δεν ξανά μεγαλώνει να κάνω κάτι;

post-58352-0-96796900-1394211049_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...