Jump to content
Sign in to follow this  
dvougas

60Lt Φυτεμένο Αρχάριος.

Recommended Posts

Γεια χαρά σε όλους σας.

Με μεγάλη χαρά θέλω να σας παρουσιάσω το ενυδρείο μου. Το ενυδρείο τρέχει 2 μήνες και πριν μια εβδομάδα, έχοντας ήδη βάλει φυτά αποφάσισα να βάλω ψάρια. Χρειάζομαι την βοήθεια σας και την πείρα σας. Η καφέ άλφη δεν άργησε να κάνει την εμφάνιση της, αλλά διάβασα ότι ειναι λογικό αφόσον τρέχει λίγο καιρό το ενυδρείο. Επίσης τα δύο από τα τρία μου φυτά έχουν πιάσει άλγη.

• Πρέπει να ρίξω κάποια λίπανση για τα φυτά μου ;

Παροχή CO2 δεν την σκέφτομαι καν. (Είμαι φοιτητής :P

• Τα guppy που πήρα από το μαγαζί, τα δύο από τα τρία θυληκά είναι αρκετά μεγάλα. (μήπως είναι υβρίδιο με molly ;) θα μπορέσουν να αναπαραχθούν με τα πολύ μικρά αρσενικά ; 
  • Επίσης σκεφτομαι να αγορασω κερατόφυλλο επειδή ήδη άρχισαν οι πρώτες γέννες.

Γενική κατηγορία ενυδρείου 
(Κοινωνικό αν δεν κάνω λάθος) 

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):58 x 30 x 40 
Συνολικά Λίτρα:60
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά: Annoubias Barteri, 1 ρίζα ,1 Bacopa bornieri 
Ψάρια: 3 θηλυκά Guppies , 2 αρσενικά guppies, 2 corydoras
Άλλα είδη: Σαλιγκάρι  δολοφόνος Antentome helena

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:
Πέτρες: Υφαιστιακές Πέτρες
Ξύλα: ναι, ένα μικρό , μία diy καρύδα
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα:
Βυθός: Ψιλό χαλίκι ασπρο μαυρο απο κάτω , Υφαιστιακό χαλίκι από πάνω 

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):  2x24 watt, 1  sylvania gro lux και 1 sylvania aquastar  t5

Διάρκεια φωτισμού: 6 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών 
Φίλτρανση: EHEIM classic 2211 με βιολογία
Θέρμανση/ Ψύξη: 75 Watt 
Λίπανση:
Παροχή CO2:
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή: tropical supervit flakes , και tropical welsi gran για τον βυθό

Παράμετροι
pH: 7,2-7,6
Γενική σκληρότητα (GH): <4 
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 10
Αμμωνία (ΝΗ3): 
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3): <15
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):24 - 25,5

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: Κάθε βδομάδα 12 λιτρα 
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: 24 ώρες σε aquatan 
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: 

Φωτογραφίες:

post-26601-0-98110900-1390754970_thumb.jpg

post-26601-0-75080300-1390754986_thumb.jpg

post-26601-0-25468600-1390755001_thumb.jpg

Περιμένω σχόλια, και παρατηρήσεις . (επιεικά)

Θα σου πρωτινά να βαλεις και αλλα φυτα κυριως ταχείας αναπτυξεις για δεν βλεπωνα εχεις πολλα δεν εχεις σχεδον τιποτα.

Να ξερεις οτι στα γκαμπυ αναλογια ειναι 1 αρσενικο 4 θηλυκά.

Το σαλιγκαρι που εβαλες θελει να φαει ,,αφου δεν εχεις λαθρεπιβατες τη το εβαλες ???

Για αρχαριος μια χαρα σε βρίσκω διαβασε λιγο κανενα υπομνημα .

Μετρησεις με τι τεστ κανεις;

Φιλε μου καλως ηρθες και καλη αρχη!

Μην αγχωνεσαι για τα γκαπυ. Ετσι ειναι τα θηλυκα, μεγαλυτερα απ τα αρσενικα!

Να αγχωνεσαι για τα κορυντορας που θελουν αμμο, κοπαδι και πιο μαλακο νερο απ τα γκαπυ!

Κατ εμε εχεις πολλα ψαρια μεσα και οταν αρχισουν τα γεννητουρια θα πηξεις!

Βαλε τα φυτεμενα σου φυτα καπου ολα μαζι! Θα ελεγα εκει αριστερα που ειναι και ο θερμοστατης! Θα μεγαλωσουν ολα μαζι και θα φαινεται πιο ωραιο!

Βαλε και μια μονοχρωμη αφισα στην πλατη του ενυδρειο και καθαρισες!

Επισης αυξησε σταδιακα τις ωρες του φωτισμου στις 8! Μπορεις να χρησιμοποιησεις χρονοδιακοπτη.

Τα φυτα που εχεις δεν εχουν αμεση αναγκη για CO2!

Θα συμφωνησω με τον snakepanos οτι για αρχαριος καλα το πας!

Ευχαριστώ παιδιά για την άμεση απάντηση. Ομολογώ πως δεν το περίμενα :P .

Θα σου πρωτινά να βαλεις και αλλα φυτα κυριως ταχείας αναπτυξεις για δεν βλεπωνα εχεις πολλα δεν εχεις σχεδον τιποτα.

Να ξερεις οτι στα γκαμπυ αναλογια ειναι 1 αρσενικο 4 θηλυκά.

Το σαλιγκαρι που εβαλες θελει να φαει ,,αφου δεν εχεις λαθρεπιβατες τη το εβαλες ???

Για αρχαριος μια χαρα σε βρίσκω διαβασε λιγο κανενα υπομνημα .

Φίλε snakepanos, το σαλιγκάρι το έβαλα έπειτα από εμφάνιση "λαθρεπιβατών" μόλις από την δευτερη εβδομαδα.

Μετρησεις με τι τεστ κανεις;

Φιλε george13 μετρήσεις κάνω με τα 6in1 χαρτάκια της aquavital.Έχεις να προτείνεις κάτι για να μετράω αμμωνία;

Αφίσα θα μπει, καθώς επίσης και περισσότερα φυτά. Θα ανεβάσω σύντομα φωτογραφίες. Ήδη σήμερα είχα την πρώτη γέννα από ένα guppy.

Ελπίζω να επιζήσει κανένα, παρόλο που δεν εχω αρκετές "κρυψώνες".

Όσο για το φωτισμό που είπατε, ήδη χρησιμοποιώ χρονοδιακόπτη. Θα αυξήσω σταδιακά από 6 σε 8 ώρες.

Ευχαριστώ

καλύτερα είναι τα υγρά τέστ .

κάτι μου λέει ότι το GH , KH, PH δεν είναι σωστά .

εκτός και αν έχεις όσμωση .αλλά δεν βλέπω να γράφεις κάτι .

όσο για τα κόρυ θα συμφωνήσω με τον sturm όπως επίσης και ότι με λίγη προσπάθεια θα γίνει κουκλί .

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• By akrapovic
      Κοινωνικό, Φυτεμένο 

Γενικές Πληροφορίες
      Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 100cm x 30cm x 40cm 
      Συνολικά Λίτρα: 90
      Sump (λίτρα): -

Οργανισμοί
      Φυτά: Vallisneria, Ceratophyllum, Ludwigia Palustris, Bacopa caroliniana, Sagittaria subulata, Egeria Densa, Hygrophilla Polysperma, Echinodorus Cordifolius, Anubia petite
      Ψάρια: Guppy, Corydoras Aeneus 
      Άλλα είδη: σαλιγκάρια ¨λαθρεπιβατες¨ , ramshorn

Διακοσμητικά υλικά
      Φόντο: Μαύρο
      Πέτρες: Lava
      Ξύλα: Ρίζα Mopani
      Άλλα διακοσμητικά :-
      Υπόστρωμα: -
      Βυθός: Μαύρο χαλαζιακό

Φωτισμός
      Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): led περίπου 2500 lumens (4000K - 6500K)
      Διάρκεια φωτισμού: 10 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών
      Φίλτρανση: Μηχανικό SunSun HW-603, Βιολογικό Eheim 2224
      Θέρμανση/ Ψύξη: 100w
      Λίπανση: -
      Παροχή CO2: -
      Διατροφή: sera vipan flakes, tropical 3-algae tablets B, tropical dafnia

Παράμετροι
      pH: 7.6
      Γενική σκληρότητα (GH): 8 ºd
      Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):10 ºd
      Αμμωνία (ΝΗ3): 0
      Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
      Νιτρικά (ΝΟ3): 5-10ppm
      Φωσφορικά (PΟ4): -
      Μέση Θερμοκρασία (°C): 25

Συντήρηση
      Αλλαγές νερού: 20% εβδομαδιαιος
      Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: seachem prime, ζέσταμα

Φωτογραφίες:

• By SakisBa
      Τι σας λέει το ενυδρείο μου; Είναι μικρό 100 λίτρων και είπα να βάλω μέσα ζωοτόκα γκαπι... Τώρα έχω μέσα 9 γκαπι... Θέλω να μου πείτε εάν θα είναι άνετα εκεί μέσα...
      Από άποψη παραμέτρων νερού θερμοκρασίας και τα λοιπά τα έχω όλα σωστά απλώς δεν τα αναφέρω για να μη σας κουράσω..

• By Stelios GnD
      Καλησπέρα σε όλους!
      Είμαι γενικά νέος στον χώρο. έχω ένα 30λιτρο ενυδρείο στο οποίο είχα 9 gappies. Είχα κάποια θεματακια μέχρι να στρώσει αλλά εν τέλη όλα καλά.
      Στο ενυδρείο τρέχει ένα eheim classic 150 (martix/purigen)  το οποίο πλέον είναι στρωμένο. 
      Λόγω ότι δεν μπορούσα να έχω τις συνεχείς γέννες των guppies, τα έδωσα σ έναν φίλο που έχει μόνο guppies.
      To πλάνο μου είναι να το μετατρέψω σε ένα βαριά φυτεμένο beta tank και μου έχουν προκύψει οι εξής απορίες:
      1) το classic 150 είναι αρκετό ? σκεφτόμουν μήπως το αναβαθμίσω σε classic 250
      2) Θεωρείτε ότι πρέπει να reset-αρω την βιολογία μου ή απλά να συνεχίσω ως έχει?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

• By VforVictory
      Καλησπέρα σε όλους και συγνώμη εκ των προτέρων για το μακροσκελές κείμενο που θα ακολουθήσει.

Προχτές μου έκαναν δώρο χρυσόψαρο σε ένα 5λιτρο "δοχείο" (γιατί ενυδρείο δε το λες). Στο petshop (επισκέφτηκα το ίδιο απ' όπου αγοράστηκε) η ταμπέλα έλεγε "Χρυσόψαρο lemon". Από λίγο που το έψαξα αντιλαμβάνομαι ότι μάλλον μιλάμε για common. Πήγα να ζητήσω επιστροφή του 5λιτρου για να αγοράσω μεγαλύτερο αλλά δε δέχτηκαν. Τελικά, μετά από λίγο διάβασμα, παρήγγειλα ένα 60λιτρο το οποίο θα παραλάβω την Παρασκευή. Είχα σκοπό να βάλω στο 60λιτρο το χρυσόψαρο που μου πήρανε, ένα φυτό και ένα ακόμη χρυσόψαρο μετά από 15 μέρες (σύμφωνα με τις οδηγίες του πετσοπά) γιατί διάβασα ότι είναι κοινωνικά ψάρια και στεναχωριέμαι να το βλέπω μόνο του.  Διαβάζοντας όμως εδώ στο φόρουμ διάφορες συζητήσεις και άρθρα έχω απελπιστεί. Ούτε τον χώρο ούτε την οικονομική δυνατότητα έχω για ένα ενυδρείο 100-120 λίτρων αλλά δε θέλω να βασανίζεται και το χρυσόψαρο μου. Θέλω τις συμβουλές σας.. Τι θα ήταν καλύτερο να κάνω? Βοηθήστε την απελπισμένη :/

Υ.Γ. Αντιλαμβάνομαι οτι μπορεί να είναι χιλιοσυζητημένο το θέμα και ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων. Παραπέμψτε με σε αρχεία αν πιστεύετε ότι θα καλυφθώ.
    • By Wind-sa
      Καινούρια αρχή έκανα φέτος και πάλι (μετά πω 8 χρονια παύση).

Μου άρεσαν τα Moscow Guppy και έψαχνα καιρό για αυτά. Αλλα δεν έβρισκα πουθενά, έτσι είχα πάρει ένα ζευγάρι από τα υπέροχα Cobra Galaxy και 2 καλά για το μάτι μου θηλυκά Neon Blue. Αργότερα τελικά κατάφερα και απέκτησα μερικά ζευγάρια Moscow που έψαχνα. Έτυχε ότι οι θηλυκές ήταν ήδη έγκυος οποτε δεν άργησαν και μου γέννησαν. Βεβαια από την στιγμή που δεν ξέω ποιος ήταν ο τυχερός μπαμπάς δεν μπορώ να περιμένω και πολλά. Αλλα ίσος θα σταθώ τυχερή και θα μου βγάλουν έστω και λίγα Moscow μικρά.
      Από την στιγμή που πήρα moscow guppy έδωσα τα Cobra guppy (για να μην έχω αλλα αρσενικά στο μικρό κοπάδι μου).

Ακολουθεί μια μικρή παρουσίαση τα Moscow μου και τα Platinum Head Cobra Galaxy ζευγάρι που έδωσα.

• By selhnh
      Γεια σας, ενα απο τα γκαπυ μου νομιζω δεν ειναι καλα. Καθεται συνεχως στο πατο ή στην επιφανεια  και  δεν κολυμπαει και οταν τα ταϊζω αυτο κατεβαινει προσ τον πατο και δεν τρωει. Ξερει κανεις τι μπορει να συμβαινει;
    • By SOTIRIS
      Κοινωνικό φυτεμένο

Γενικές Πληροφορίες
      Διαστάσεις Ενυδρείου (150X60X50):
      Συνολικά Λίτρα: 500
      Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
      Φυτά: Anubias nana, anubia petit, βαλισνέρια, βουκεφαλάνδρα, microsorum windelov, microsorum pteropus. diformis, echinodorus bleherae, cryptocorine διάφορα είδη
      Ψάρια:10  melanotaenia boesemani,9 puntius denisoni, καμιά 25  white clound minnow.
      Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
      Φόντο: Σκούρο φελιζόλ
      Πέτρες: Λάβα
      Ξύλα: Redmoor
      Άλλα διακοσμητικά :
      Υπόστρωμα: .
      Βυθός: Xαλαζιακή άμμος

Φωτισμός
      Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 120 Watt
      Διάρκεια φωτισμού: 8 Ώρες

Υποστήριξη οργανισμών
      Φίλτρανση:
      Θέρμανση/ Ψύξη:
      Λίπανση: Γενικό, Potasium,
      Παροχή CO2: Οχι
      Διατροφή:

Παράμετροι
      pH: 7.2
      Γενική σκληρότητα (GH): 6
      Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
      Αμμωνία (ΝΗ3): 0
      Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
      Νιτρικά (ΝΟ3): 5-15
      Φωσφορικά (PΟ4):
      Μέση Θερμοκρασία (°C): 24.8

Συντήρηση
      Αλλαγές νερού: 1/4
      Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:

• By Kakaos21
      Καλησπερα εχω παρει δωρο custom ενυδρειο 283 λιτρα περιπου και θελω καθοδηγηση πως να το στησω τι καπακι να βαλω απο πανω,τι υποστρωμα να βαλω,φυτα κτλ κτλ, τι φιλτρο,πως να βαλω το CO2 κτλ κτλ.ξεκιναω απο το μηδεν παιδια δεν χρειαζομαι την ενυδριακη σας παιδεια ευχαριστω
    • By Anna Dragoumanou
      Άρχισα να ψάχνω για ενυδρείο πριν περίπου ένα χρόνο. Κατέληξα σε ένα 65λίτρο της Hailea, με λάμπα φθορίου 24 W. Δεν ξέρω πλέον αν ήταν για το καλύτερο, αλλά ήθελα να φτιάξω μόνη μου το ντεκόρ. Για αυτό και αποφάσισα να το κατασκευάσω με φενιζόλ, τσιμέντο και πολλή σιλικόνη.
      Έφτιαξα το προσχέδιο και μετά από πολλές αλλαγές κατέληξα στο τελικό. Το φίλτρο είναι κρυφό και τοποθετείται πίσω από τον κορμό του δέντρου.

Μετά από 2 μήνες (Σεπτέμβρης - Δεκέμβρης 17) και πάρα πολλές αλλαγές νερού κατάφερα να στρώσω το Ph και πήρα τα πρώτα φυτά: Lilaeopsis brasilliensis (το έφαγαν αργότερα τα κοι ), Ludwigia repens, Anubia Barteri, Aponogeton madagascariensis (το αγαπημένο μου), Echinodorus Tenellus, Cryptocoryne Undulata 'Broad Leaves', ένα μίνι νούφαρο και το φυτό που μεγαλώνει πάνω στο ξύλο, το οποίο δεν μπορώ να βρω ποιο είναι. Το είχα παραγγείλει σαν σπόρο από το ίντερνετ. 

Λειτούργησε για ένα μήνα μόνο με τα φυτά και στη συνέχεια απέκτησα δύο Κόι (μου τα πούλησαν για χρυσόψαρα) και ένα μικροσκοπικό γλυφτη- που δεν ξέρω τι ακριβώς είναι.

Πλέον τα κόι έχουν μετακομίσει, σε ενυδρείο πολύ μεγαλύτερο και καταλληλότερο από το δικό μου και στη θέση τους υπάρχουν 5 γκάπι, 3 αρσενικά και δύο θυληκά από γέννα φίλου μου, μαζί και ένα apple snail και δύο κοινά plec. Σήμερα, έχει 6 μήνες λειτουργίας και πέντε με ψάρια. Όλα καλά προς το παρόν!

Αναμένεται να υπάρξουν έξτρα συγκάτοικοι , ένα κοπαδάκι Endlers και ολοκληρωθήκαμε σαν οικογένεια!

• By Γιώργος Ζαφ.
      Μετά από πολύ καιρό στα πλαστικά διακοσμητικά, αξιόθηκα επιτέλους να φτιάξω κάτι πιο φυσικό. Θέλει φυσικά πολύ βελτίωση ακόμα και για αυτό μου είναι πολύ σημαντικές οι επισημάνσεις/παρατηρήσεις. Για παράδειγμα:
      Να βάλω κανένα ζωντανό ακόμα; (π.χ. γαρίδες red cherry)
      Θα ταίριαζε κάποια (σκουρόχρωμη) πέτρα; Αν ναι, τι είδος;
      Για να γίνει πιο όμορφο, τι φυτά (πέρα από βαλισνέρια) θα μπορούσα να βάλω;

Ασία νομίζω

Γενικές Πληροφορίες
      Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 60x30x34 
      Συνολικά Λίτρα: 54 (όχι καθαρά) 
      Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
      Φυτά: Βαλισνέριες Σπιραλις και μία πολύ μικρή ρίζα Εχινόδορου 
      Ψάρια: 1 αρσενικό και 5 θηλυκά cherry barbs
      Άλλα είδη: 

Διακοσμητικά υλικά
      Φόντο: μία αφίσα
      Πέτρες: όχι
      Ξύλα: 1 ρίζα και 1 mopani
      Άλλα διακοσμητικά : όχι
      Υπόστρωμα:
      Βυθός: 6 κιλά λεπτό χαλίκι

Φωτισμός
      Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 1 sera led plantcolor sunrise 360
      Διάρκεια φωτισμού: 9 ώρες 

Υποστήριξη οργανισμών 
      Φίλτρανση: EasyFlux 200 water pump
      Θέρμανση/ Ψύξη: JBL ProTemp s 100
      Λίπανση: 2 φορές τη βδομάδα Aquili liquid Fertilizer
      Παροχή CO2: όχι
      Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: Aquili Multivaminic & AminoAcids
      Διατροφή: JBL Novo Guppy και DAJANA DAPHNIA

Παράμετροι
      pH: Το νερό δεν επεξεργάζεται(πέρα από το αντιχλώριο). Έχει τα χαρακτηριστικά του δίκτυου Αττικής - ph περίπου 8..
      Γενική σκληρότητα (GH):
      Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
      Αμμωνία (ΝΗ3): όχι
      Νιτρώδη (ΝΟ2): όχι
      Νιτρικά (ΝΟ3): δε γνωρίζω
      Φωσφορικά (PΟ4): δε γνωρίζω
      Μέση Θερμοκρασία (°C): 25

Συντήρηση
      Αλλαγές νερού:
      Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: Aquili Water Conditioner
      Άλλες ρουτίνες συντήρησης: 1 φορά την εβδομάδα το 25%

Φωτογραφίες: