Jump to content

Nέο Ασιατικο Ενυδρειο...


stratigos24

Recommended Posts

Να σαι καλα.

Για φοντο, τι να πουμε? Ασπρο μ'αρεσει πιο καλα και εχω δοκιμασει μαυρο, καφε και πορτοκαλι.. :P

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα.

Για φοντο, τι να πουμε? Ασπρο μ'αρεσει πιο καλα και εχω δοκιμασει μαυρο, καφε και πορτοκαλι.. :P

Εχω δικιμασει τα παντα....δεν γι εται τιποτα.......:)
Link to comment
Share on other sites

Εδω ενα βιντεακι που τραβηξα πριν απο λιγο με 2 ψαρακια που αγαπιουνται (720-1080p για καλυτερη ποιοτητα):



  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ερωτοτροπουν ή τσακωνονται; Πολυ ομορφα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eρωτοτροπουν. Δες και το παρακατω βιντεο γενικα αλλα και ειδικα στο 1:43 εως το 1:54:

Link to comment
Share on other sites

Τι με το καλο? :P Γεννα δεν παιζει να δω. Κανουν ετσι τα ψαρια εδω και πολυ καιρο, ακομα και στασεις αναποδες εχω δει οπως στο ποστ #331 αλλα ειναι πολυ δυσκολο. Σαλιγκαρια που μπορει να τρωνε τα αυγα, ψαρια μεσα που θα φανε τον γονο αν υπαρξει κλπ. Να βγαλω ενα ζευγαρι σε αλλο ενυδρειο για να κανω αναπαραγωγη, δεν το σκεφτομαι.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις φερει τα ψαρια σς καταλληλες συνθηκες; Ποτε δεν ξερεις! Γιατι δεν το προσπαθεις;

Link to comment
Share on other sites

Εχω απο καιρο ph 7, gh 5 και kh 3 (τα ειχα παει 4 και 2 αντιστοιχα πριν το καλοκαιρι) και γενικα πιστευω ειναι οκ. Θα ηθελα να κατεβει καποια στιγμη και το ph λιγο πιο κατω στο 6.5 ας πουμε, αλλα βλεπω οτι τα εχουν συναντησει στη φυση και σε 7.4 οποτε θεωρω οτι και εδω ειμαι οκ. Τα χρωματα και οι συμπεριφορες τους οκ. Και φυτα τους εβαλα και φυτα με πλατυ μεγαλο φυλλωμα τους εβαλα (λενε οτι κατω απο πλατυφυλλα φυτα πανε και αφηνουν τα αυγα), και επιφανειας να εχουν πανω απο τα κεφαλια τους για μεγαλυτερη ασφαλεια και σκουρο νερακι με τυρφη, alder cones (catappa εχω να βαλω απο το καλοκαιρι). Τι αλλο θελουν? :P

Αμα δω γονο, εννοειται στηνω ενα 30 λιτρο ή ενα 50λιτρο που τα εχω να καθονται και τον μεγαλωνω, αλλα να παρω τωρα ενα ζευγαρι (καλα, αντε πιαστο) και να το βαλω σε αλλο ενυδρειο που θα πρεπει να στησω για να αναπαραχθουν, δεν ειμαι να το κανω στην προκειμενη φαση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι συνθηκες θελουν! Το εχεις ψαξει;

Link to comment
Share on other sites

Τι με το καλο? :P Γεννα δεν παιζει να δω. Κανουν ετσι τα ψαρια εδω και πολυ καιρο, ακομα και στασεις αναποδες εχω δει οπως στο ποστ #331 αλλα ειναι πολυ δυσκολο. Σαλιγκαρια που μπορει να τρωνε τα αυγα, ψαρια μεσα που θα φανε τον γονο αν υπαρξει κλπ. Να βγαλω ενα ζευγαρι σε αλλο ενυδρειο για να κανω αναπαραγωγη, δεν το σκεφτομαι.

Γιατί όχι?

Αν προσπαθήσεις ποτέ δεν ξέρεις

Link to comment
Share on other sites

@Sturm

Θα δω παλι λιγο τι παραμετρους θελουν γενικα και πιο συγκεκριμενα για gh, kh. Στο βιντεο του ποστ #331 που αναπαραγονται, λεει οτι εχει ph 6. gh 3 και kh1. Βασικα, λεω να το παω εγω μεχρι ph 6.5, gh 4 και kh 2 αντιστοιχα, αλλα οχι με σκοπο την αναπαραγωγη, αλλα γενικα. Στο ενυδρειο με τα cardinal tetra που ειχα παλαιοτερα, το ειχα φτασει ph 6.5, gh 3 και kh1 παλι με τυρφη.

@paul.asty

Αντε και γεννησαν, αντε και τα μεγαλωσα. Χωρια απο το χρονο που θα χρειαζονται που αυτη την περιοδο δεν τον πολυ εχω, που θα τα βαλω ρε συ μετα? Στο 60 λιτρο ^_^ ή θα αρχισω να βαζω αγγελιες να τα δωσω μετα? Αυτα σκεφτομαι, αν και δεν θα με χαλαγε να ειχα μια αυξηση στον αριθμο τους απο 11 να τα εκανα 15-16. Φοβαμαι βλεπεις, να παρω αλλα espei απο καταστημα, μην το ρισκαρω να εχουν/βγαλουν καμια αρρωστια, αφου αυτα τουλαχιστον μας βγηκαν μια χαρα.

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Πήρα σήμερα το garlic guard της seachem και αφού γύρισα τρία μαγαζιά Και δεν βρήκα σπιρουλινα της ocean nutrition, πήρα μια chlorella της seachem να δοκιμάσω. Την έχει χρησιμοποιήσει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλαρακι, αυτη χρησιμοποιω! Τα ψαρια μου την τσακιζουν! Κι απ οτι λεει το κουτι, ειναι καλυτερη απο την σπιρουλινα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, μου ειπαν οτι καποιοι λενε οτι ειναι καλυτερη απο Σπιρουλινα...τωρα δεν ξερω... μια χαρα την εφαγαν παντως. ;)

Aυριο θα φανε και τροφουλα μουλιασμενη στο σκορδακι (garlic guard) της seachem να δουμε..

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Eχω τρελαθει! Ολη μερα κυνηγιουνται και γεννανε. Εδω ενα προχειρο βιντεο (εχω και αλλα). Επιλεξτε 720-1080p για καλυτερη ποιοτητα,

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολλα μπραβο! Αυτος ο αληταμπουρας που τα τρωει μας χαλαει ολο το ρομαντζο!

Βαλε το κιν στα πλαγια για να μεγαλωνεις η οθονη!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Εχω γραψει ποσες ''αγκαλιτσες'' και παλι ειναι σαν μα μην εχω γραψει τιποτα. Πραγματικα γενναγανε 3-4 ωρες (δεν εβγαζαν παντα πολλα αυγα οπως στο προηγουμενο βιντεο αλλα εβγαζαν τις περισσοτερες). Στο 1:43 που θα δειτε οτι αφηνουν κατι αυγα, πριν προλαβουν να τα φανε, πηγα και ''εδιωξα'' τα ψαρια και με το λαστιχο που κανω αλλαγη νερου, ρουφηξα λιγη μπιχλιτσα απο το βυθο εκει που πεσανε τα αυγα και το νερο το εβαλα σε βαρελι με θερμοστατη στους 26.5 - 27. Ελπιζω να εχω πιασει μερικα αυγα.

Εδω ενα βιντεο με περισσοτερες ''αγκαλιτσες''. Επιλεξτε παλι 720-1080p για να το δειτε πιο καλα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Sturm

Εδω τα τρωει η μανα (θα δεις στο απο πανω βιντεο), αυτος μας πειραξε?

Πιστεψε με, δεν μπορουσα να κρατησω αλλο το κινητο στα πλαγια, ειχε πιαστει το χερι μου, τραβαω απο τις 5 παρα, που αναψαν τα φωτα. Σε καποια φαση ομως στο 2ο βιντεο που εβαλα και θα δεις, γυριζει και στο πλαι καποια στιγμη.

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Εκει που εχεις τα αυγα βαλε και μια αεραντλια για καλη οξυγωνοση! Στα σκαλαρια ανεβαζουμε θερμοκρασια στους 28-29 στα δικα σου ποσο πρεπει;

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ψαξει ακομα, θα δω τι θερμοκρασια θελουν τα αυγα τους και θα την βαλω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε βλεπω θερμο! Αντε για ανεβασε λιγο παλμους να βγαλουμε γεννα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε φιλε!!!

Ωραιες στιγμες αυτες!!!

Και τωρα να μην προλαβεις να σωσεις κατι,η αρχη εγινε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...