Jump to content

Επίσημη Παρουσιαση Nano Betta


chinook

Recommended Posts

Κωστα, απ το manado που ειναι η αλλη ακρη (αρκει να κοιταξεις επιμονα το φυτο για να ξεριζωθει) χιλιες φορες χοντρο βυθο και να μην κουνιουνται τα φυτα μετα!οποτε θα κοταξω αυριο για flourite και οποιο βρω πιο ευκολα!

να σε ρωτησω και κατι αλλο.απο τις αλγες που μπορω να αναγνωρισω εχω σιγουρα bba,καφε και νηματοειδη.με μηχανικο καθαρισμα (τριψιμο,οξυζενε κλπ) θα γλιτωσω 'η με τα ηδη προσβεβλημενα φυτα εχω κινδυνο να ξαναγεμισω μετα?

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις τι παιζει,δεν ειναι χοντρος ο βυθος απλα ειναι ακανονιστη κοκκομετρια δεν βοηθα στο φυτεμα.Κοιτα και για το black sand που σου ειπα.

Πιστευω οτι αν κανεις αυτα που λες θα φυγουν οι αλγες.

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα Τασο.

Γιατι θες σωνει και ντε να βαλεις τετοιο βυθο; Γιατι δεν πας σε μια απλη αμμουδα;

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις τι παιζει,δεν ειναι χοντρος ο βυθος απλα ειναι ακανονιστη κοκκομετρια δεν βοηθα στο φυτεμα.Κοιτα και για το black sand που σου ειπα.

Πιστευω οτι αν κανεις αυτα που λες θα φυγουν οι αλγες.

αα οκ τωρα καταλαβα...οποτε οντως παω για black sand.

δυο ακομα ερωτησουλες!

τωρα εχω rotala,bacopa,μερικες κρυπτοκορινες και μια java fern.λεω να προσθεσω στην πλατη cabomba,ισως egneria,μια ludwigia (για αντιθεση) και μπροστα eleocharis parvula.καποιο αλλο φυτο γρηγορης αναπτυξης?και επισης ειδα ενα mini σετ co2 της fluval,αξιζει κατι τετοιο?

Χρονια πολλα Τασο.

Γιατι θες σωνει και ντε να βαλεις τετοιο βυθο; Γιατι δεν πας σε μια απλη αμμουδα;

Χρονια πολλα Θοδωρη!

Θελω κατι τετοιο σε βυθο πρωτον για να εχω την βαση αν αποφασισω στο μελλον να παω σε πιο δυσκολα φυτα και δευτερον μαρεσει οπτικα η αντιθεση πρασινο(φυτων)-σκουρο(βυθου) :D

Link to comment
Share on other sites

Η egeria που γραφεις ειναι γρηγορης αναπτυξης φυτο,θελεις και αλλο εκτος απο αυτο?Αν θες και αλλο μπορεις να βαλεις Hygrophila polysperma.

Αυτο το συστηματακι που λες δεν αξιζει και γενικα αυτα τα συστηαμτακια ολων των εταιριων.Καταρχην ειναι ακριβα τα ανταλακτικα και μακροπροθεσμα θα σου βγει πιο ακριβο και απο ολοκληρομενο συστημα με μπουκαλα.Δεν εχει σταθερη ροη οσο τελειωνει και θα πρεπει να εισαι καθε μερα απο πανω για να το ανοιγοκλεινεις εσυ και να το ριθμιζεις εκει που το θες.Δηλαδη αν λειπεις καμια μερα δεν θα εχεις παροχη.Γιατι δεν δοκιμαζεις excel?Εγω στο δικο μου ριχνω excel καθημερινα και τα φυτα μου πανε σουπερ!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα egneria προκοπης δεν καταφερα να βρω και προτιμησα hygrophila...

οπως επισης δεν μπορεσα πουθενα να βρω οχι black sand αλλα ουτε το απλο το flourite...

Κανεις ετοιμοπαραδοτο,τι εγινε ολοι φυτεμενο απ την αρχη φτιαχνουμε?

Πηρα λοιπον το eco complete.

πρωτες εντυπωσεις....

μετρια κοκομετρια,ευκολο στο φυτεμα,νερο κρυσταλλο απο το πρωτο δευτερολεπτο,και ωραια εμφανιση.

τωρα το βασικοτερο ολων που ειναι τι δουλεια θα κανει με τα φυτα δεν το ξερω ακομα! χαχαχα!

η μετακομιση εγινε εχθες αλλα ακομα δεν ειμαι ευχαριστημενος με το οπτικο αποτελεσμα...ισως πρεπει να αφησω να παρουν λιγο τα πανω τους τα φυτα και βλεπουμε...

Κωστα οσο για το σετακι οντως δεν αξιζει καν αφου ειναι ετσι (και τα αναλωσιμα του ειναι ακριβα στα ορια του αστειου).

Οταν το αποφασισω για co2 θα μου κανεις φροντιστηριο!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα egneria προκοπης δεν καταφερα να βρω και προτιμησα hygrophila...

οπως επισης δεν μπορεσα πουθενα να βρω οχι black sand αλλα ουτε το απλο το flourite...

Κανεις ετοιμοπαραδοτο,τι εγινε ολοι φυτεμενο απ την αρχη φτιαχνουμε?

Πηρα λοιπον το eco complete.

πρωτες εντυπωσεις....

μετρια κοκομετρια,ευκολο στο φυτεμα,νερο κρυσταλλο απο το πρωτο δευτερολεπτο,και ωραια εμφανιση.

τωρα το βασικοτερο ολων που ειναι τι δουλεια θα κανει με τα φυτα δεν το ξερω ακομα! χαχαχα!

η μετακομιση εγινε εχθες αλλα ακομα δεν ειμαι ευχαριστημενος με το οπτικο αποτελεσμα...ισως πρεπει να αφησω να παρουν λιγο τα πανω τους τα φυτα και βλεπουμε...

Κωστα οσο για το σετακι οντως δεν αξιζει καν αφου ειναι ετσι (και τα αναλωσιμα του ειναι ακριβα στα ορια του αστειου).

Οταν το αποφασισω για co2 θα μου κανεις φροντιστηριο!

Βαλε καμια φωτο ρε Τασι να δουμε και εμεις τι εκανες! :P

Και εγω το flourite το ειχα παραγγηλει αλλα αξιζε η αναμονη.

Αυτο που πηρες δεν το εχω δοκιμασει,ειχα δοκιμασει μονο υποστρωμα+ψιλο χαλικι απο πανω.

Οσον αφορα για το co2 που λες και εγω δεν ξερω πολλα πραγματα,ποτε δεν ειχα μπουκαλα και εγω τωρα ψαχνομαι.Αλλα εδω στο ΑΖ δεν αγχονομαι γιατι σιγουρα θα βρω τις απαντησεις! :)

Link to comment
Share on other sites

το παλευω αλλα καπου κολλαει ο browser...

υπο αλλες συνθηκες θα εκανα κ εγω παραγγελεια και θα περιμενα αλλα με πιεζε ο χρονος,δεν γινοταν να βλεπω το ενυδρειακι σε εκεινα τα χαλια δευτερολεπτο παραπανω!

κ αυτο το eco complete ειναι stand alone υποστρωμα.θα δειξει ο καιρος τωρα.

αυτο για το ΑΖ ειναι σιγουρο!εχουμε την βιβλιοθηκη γνωσεων και εμπειριων εδω!

Link to comment
Share on other sites

Καλο φαινεται!Βαλε ολα τα φυτα που μεγαλωνουν πισω γιατι βλεπω καποια τα εχεις στη μεση και μπροστα.Αυτα οταν θα μεγαλωσουν θα σου πνιξουν το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

οσα μεγαλωνουν ειναι στην πλατη (rotala,bacopa,hygrophila,alternathela).απο την μεση και μπρος ειναι μονο οι κρυπτοκορινες και δυο lysimachia...απλα ειναι συμπουρμπουλο τοποθετημενα (που λενε και στο χωριο μου) και φαινεται τετοιο το αποτελεσμα.

ρε Κωστα εσυ που το κατεχεις το αθλημα του aqua/greenscape για πες καμια συμβουλη/ιδεα...

μια σκεψη ειναι να τραβηξω λιγο βυθο(ισως προσθεσω κ ολας) στην πισω αριστερη γωνια για να δημιουργηθει λοφακι.εκει να μπουν πρωτα alternathera μετα ολες οι ριζες rotala,πιο χαμηλα περιμετρικα να μπει bacopa και την ριζα να την ριξω στο πλαι και να δεσω ενα pteropus mini και ενα trident που εχω και περιμενουν σε κουβαδακι.

να γινει δηλαδη τερμα πυκνοφυτεμενη μια πλευρα και η αλλη bare.πως σου φαινεται?

Link to comment
Share on other sites

Και η lysimachia ειναι φυτο για πισω.Επισης βλεπω ενα ξεκαρφωτο κλωναρι απο hygrophila(?) στη μεση,καπου πρεπει να το βαλεις αυτο.

Το κακο που βλεπω συνεχεια εδω ειναι οτι ολοι χρησιμοποιουν το flat aquascape και δεν πειραματιζονται με ανησοπεδα aquascape που δινουν αλλη οπτικη στο ενυδρειο.

Μπορεις να κανες εναν λοφο στη μια γωνια του ενυδρειου,να βαλεις τη ριζα εκει ετσι ωστε να φαινεται πως βγαινει απο τον λοφο,βεβαια με το μοπανι δεν ξερω αν μπορεις να κανεις κατι τετοιο,να στησεις τις πετρες περιμετρικα απο την ριζα αλλα φυσικα τοποθετημενες και να χωμενες μεσα στον βυθο,να βαλεις τα ψηλα φυτα εκει και να αφησεις ολο το υπολοιπο κενο η εναλλακτικα να βαλεις και ενα ψηλο φυτο στην απεναντι πισω γωνια.

Link to comment
Share on other sites

ξερεις τι παιζει?οσο ομορφο ειναι το ανισοπεδο aquascape τοσο δυσκολο φαινεται στα ματια του αρχαριου.και η αληθεια ειναι πως ειναι και δυσκολο ειδικα αν δεν εχεις τα καταλλαλη υλικα.εγω σημερα θα κανω μια αποπειρα και βλεπουμε...

Link to comment
Share on other sites

μου εδωσε ενας φιλος κατι ριζουλες mopani που ειχε για 2 χρονια σε ενα ενυδρειο και μετα αλλα 2 χρονια παρατημενες.

μολις τις εβαλα να βρασουν για να φυγουν κατι υπολειματα και μια υποπτη μυρωδια αλγης που ειχαν

μαλακωσαν πολυ και η εξωτερικη επιφανεια εγινε σαν γλιτσα που με το νυχι φευγει.μηπως να τις αποφυγω?

Link to comment
Share on other sites

Βαλε μια φωτογραφια να το δουμε.Μπορει να ειναι μυκητας.

Προσωπικα για τετοια aquascape προτειμω τις ριζες redmoore και οχι τα μοπανια.Καλα γενικα δεν μου αρεσουν πολυ τα μοπανια.:P

Link to comment
Share on other sites

Επειδη τωρα τελευταια δεν με πολυθελει ειπα να μην το ρισκαρω και δεν ασχοληθηκα με τις ριζες...

ουτε εγω τρελενομαι για μοπανι αλλα ειναι οι μονες που ειχα ευκαιρες...

ρε συ με τοσα περα δωθε τα φυτα εχουν φαει παπατρακ....βλεπω τα φυλλαρακια και εχουν μαραζωσει...αν τα αφησω στην ηρεμια τους για μερικες μερες με προσθηκη μονο excel και potassium θα επανελθουν 'η μπα?

Link to comment
Share on other sites

τελικο setup. προσπαθησα να δωσω βαθος με ανισοπεδο aquascape αλλα δεν πετυχε.μονο απο το παλι φαινεται!anyway....

παρακαλω επιεικεια,ειμαι ευαισθητος! :P

post-58268-0-15864400-1398717499_thumb.jpgpost-58268-0-89317900-1398717507_thumb.jpgpost-58268-0-65199700-1398717510_thumb.jpgpost-58268-0-51029500-1398717514_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο ευαισθητουλη! Τα φυτα οντως φαινονται λιγο ταλαιπωρημενα.

Link to comment
Share on other sites

να σαι καλα κυριε επιεικη!

ασε χαιρετησα πολλα φυτακια αυτες τις μερες.και νομιζω επεται συνεχεια...

εχω και καινουργιο κατοικο.ενα helena.αλλα μια που το εβαλα και μια που το εχασα.

Link to comment
Share on other sites

Τασο ωραιο εγινε.Την ιδια ακροβως ιδεα εχω και εγω για το επομενο 40αρι που θα ετοιμασω απο Σεπτεμβρη,εννοω τον μαυρο βυθο με μια γωνια απο αμμο.

Ασε τα φυτα στην ησυχια τους να συνελθον,χρειαζονται χρονο τωρα.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω Κωστα.κανει ομορφη αντιθεση και αξιζει.

ωχ απο σεπτεμβρη θα μας φαει η ζηλια εμας με τα νανο δηλαδη...

τα εχω αφησει,αλλωστε δεν μπορω να κανω και τιποτα τωρα!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να σας φαει η ζηλια ρε φιλε?Μια χαρα ενυδρεια φτιαχνετε!Λιγο φαντασια θελει το πραγμα! :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...