Jump to content

Επίσημη Παρουσιαση Nano Betta


chinook

Recommended Posts

ασε ξερω τι λεω ,θυμαμαι οταν εβλεπα φωτο απο εκεινο το dry start σου!μπορει να θελει λιγη φαντασια αλλα και θελει και πολυ τεχνη!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 3 weeks later...

καλησπερες.

προσωπικα θεματα με ειχαν κρατησει μακρια απο το διαδικτυο αλλα ευτυχως οχι και απο το hobby.

ο μικρος ζει και βασιλευει (φτου φτου) αν και εχω αντιμετωπισει αρκετα προβληματα με αλγες.

τις παλευω καιρο τωρα αλλα φαινεται με συμπαθησαν και δεν με αποχωριζονται.

εκανα πειραματα

με τον φωτισμο ( λιγοτερα/περισσοτερα watt, λιγοτερα/περισσοτερα k, ημιφωτισμο,λιγοτερες ωρες φωτισμου),

με την ροη,

με full φυτεμενο/σχεδον αδειο,

με προσθηκη συμπληρωματων/χωρις κανενα συμπληρωμα

με με με...

τελικα τα παρατησα και αποφασισα να συμβιωσουμε!

Link to comment
Share on other sites

Με diy CO2 δοκίμασες?

Link to comment
Share on other sites

οχι και νομιζω οτι θα παραμεινω μακρια απο οποιαδηποτε co2 λυση υπαρχει.

Εγώ πάντως προτιμώ να συμβιώνω με CO2 παρά με άλγες - αλλά αυτή ειναι προσωπικη επιλογή

Link to comment
Share on other sites

εμενα παλι μου ερχεται πιο φθηνο να συμβιωνω με αλγες παρα με co2 - αλλα κ αυτη προσωπικη επιλογη ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρι welcome back!!

Όλοι συμβιώνουμε με τις άλγες αλλά φροντίζουμε να τις ελέγχουμε και να τις έχουμε περιορισμένες . . .

Συμπλήρωσε την φόρμα λοιπόν αν θες άνοιξε και νεο θέμα στην κατηγορία του φυτεμένου και κάποια λύση θα βρούμε με τις άλγες σου ;)

Link to comment
Share on other sites

αγορι καλως σας ξαναβρηκα!!! :)

ναι μωρε τις παλευω με μηχανικο καθαρισμα σε καθε αλλαγη και με σφιχτο προγραμμα τις εχω σχεδον under control!

θελω τωρα σε καποια ευκαιρια να παω by the book στον φωτισμο και να παρω λαμπα pl καθαρα ενυδρειακη και αν δεν δω και τοτε προκοπη θα ανοιξω το θεμα!

Link to comment
Share on other sites

εμενα παλι μου ερχεται πιο φθηνο να συμβιωνω με αλγες παρα με co2 - αλλα κ αυτη προσωπικη επιλογη ειναι.

Εγώ αναφέρομαι σε 2.5 κουπες ζάχαρη και 1/5 κουταλιού μαγιά... (δεν ξέρω το κόστος, αλλά δεν το θεωρώ υπερβολικό - ειδικά αν σκεφτείς πως και τον καφέ μου, γλυκό τον πίνω!)

Link to comment
Share on other sites

αγορι καλως σας ξαναβρηκα!!! :)

ναι μωρε τις παλευω με μηχανικο καθαρισμα σε καθε αλλαγη και με σφιχτο προγραμμα τις εχω σχεδον under control!

θελω τωρα σε καποια ευκαιρια να παω by the book στον φωτισμο και να παρω λαμπα pl καθαρα ενυδρειακη και αν δεν δω και τοτε προκοπη θα ανοιξω το θεμα!

Για τις άλγες δεν ειναι απαραίτητο να φταίει ο φωτισμός.

Όποτε βρεις χρόνο συμπλήρωσε όσο περισσότερα στοιχεία έχεις στην φόρμα και θα τα βρούμε όλα :)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλησπερες

rastaman βλεπω οτι αλλαξες nick ε?να ξερες τον πρωτο καιρο ποσο σε μπερδευα με τον rastafarian...

Λοιπον τοπικ στο φυτεμενο δεν ανοιξα γιατι ηθελα πρωτα να κανω μια τελευταια δοκιμη στον φωτισμο η οποια φαινεται οτι απεδωσε και καρπους (9 watt 4300k).

Θεωρητικα μου φανηκαν λιγα αλλα απ την ωρα που τρεχει μονο με αυτη την λαμπα εχουν μειωθει οι αλγες εκτος απο την bba που την κραταω υπο ελεγχο με οξυζενε.

Βεβαια απ την αλλη εχει μειωθει αισθητα και η αναπτυξη των φυτων μου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...