Jump to content

Συμβουλές Πριν Το Νεο Ξεκινημα!


chinook

Recommended Posts

χαχαχα ε δεν μπορω να πω ωραιος ειναι...

ρε παιδια μηπως "απ εξω απ εξω" μου λετε οτι δεν παιρνει Mbuna το ενυδρειακι μου? :P

Έγινε επεξεργασία - chinook
Link to comment
Share on other sites

χαχαχα ε δεν μπορω να πω ωραιος ειναι...

ρε παιδια μηπως "απ εξω απ εξω" μου λετε οτι δεν παιρνει Mbuna το ενυδρειακι μου? :P

Βασικα στο λεμε ευθεως αλλα δεν λες να το καταλαβεις! :P

Link to comment
Share on other sites

Τασο (ετσι δεν σε λενε ρε η θυμαμαι λαθος? :P ) εγω σημερα βαζω ψαρακια φιλε!

Να σου πω την αληθεια,επειδη ειμαι και εγω στα ιδια λιτρα και στο ιδιο μηκος,διαλεξα Τανγκανικα για να μη μπουκωσω το ενυδρειο με φουλ πετρα.

Τωρα οτι και αν σου πουμε εμεις,το ενυδρειο ειναι δικο σου,αν δεις τα σκουρα με τα ψαρακια που θες,τα βγαζεις και βαζεις αλλα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν είναι όμορφο ; (κοίτα να δεις που προσπαθώ να προσηλυτίσω κόσμο στην άλλη λίμνη) :P

τανγκανικα ειναι αυτο ? ,αν ναι τελικα εχει ομορφα ψαρια και απο εκει

Link to comment
Share on other sites

Βασικα στο λεμε ευθεως αλλα δεν λες να το καταλαβεις! :P

Δεν κανω τον χαζο, καταλαβαινω πολυ καλα τι λες. Αλλα οπως ακουω σταθερες αποψεις οτι δεν γινεται ακουω και σταθερες αποψεις οτι παιζεται...

Τασο (ετσι δεν σε λενε ρε η θυμαμαι λαθος? :P ) εγω σημερα βαζω ψαρακια φιλε!

Να σου πω την αληθεια,επειδη ειμαι και εγω στα ιδια λιτρα και στο ιδιο μηκος,διαλεξα Τανγκανικα για να μη μπουκωσω το ενυδρειο με φουλ πετρα.

Τωρα οτι και αν σου πουμε εμεις,το ενυδρειο ειναι δικο σου,αν δεις τα σκουρα με τα ψαρακια που θες,τα βγαζεις και βαζεις αλλα. ;)

Καλα θυμασαι!Aντε επιτελους ρε φιλε,με το καλο!!!

αυτο ακριβως σκεφτομουν, να το προσπαθησω και αν δω τελικα οτι δεν πετυχαινει,αλλαζω.

Γενικα δεν θελω να εχω ενα αποτελεσμα του στυλ "παιδια σε 20 λιτρα εχω 2 πανγκασιους, 1 πακου, 3 κοι, 4 σαλαχια και μια καμηλοπαρδαλη τι να κανω?" ...

Αν αυτο που θελω να φτιαξω ειναι οριακο στα πλαισια του ανεκτου και χρηζει συνεχης παρακολουθησης ειναι ενα ρισκο που ειμαι διατεθημενος να παρω.

Αν ομως ειναι μια αποπειρα με προδιαγεγραμμενο μελλον και δεδομενα ασχημη διαβιωση των ψαριων δεν το συζηταμε καν.

Δεν ειμαι τοσο ξεροκεφαλος ωστε να τραβηξω μια κατασταση απ τα μαλλια για να μου φυγει εμενα το αχτι.

Link to comment
Share on other sites

Η αποψη μου ειναι πως μπορεις να δοκιμασεις ενα χαρεμακι μικρο (1m-3f) με συνεχη παρακολουθηση και αδειασμα του πληθυσμου απο γεννες!

Στην ταγκανικα θα εισαι ανετος και χαλαρος διοτι υπαρχουν ευκολες και ανετες επιλογες για το μηκος σου και τα λιτρα σου!

υγ απαντησα σοβαρα και επαγγελματικα :D

Link to comment
Share on other sites

τανγκανικα ειναι αυτο ? ,αν ναι τελικα εχει ομορφα ψαρια και απο εκει

Ναι , είναι lamprologus ocellatus.

Link to comment
Share on other sites

Ναι , είναι lamprologus ocellatus.

Δημήτρη τα βρίσκουμε αυτά τα ψαράκια? Και αν ναι ξέρεις μιν διαστάσεις ενυδρείου?
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη τα βρίσκουμε αυτά τα ψαράκια? Και αν ναι ξέρεις μιν διαστάσεις ενυδρείου?

Ηλια,αυτα τα ψαρακια εψαχνα τοσο καιρο και δεν τα βρηκα πουθενα φιλε..Ηταν η πρωτη μου επιλογη.

Link to comment
Share on other sites

Mολις παρελαβα το νεο μου φιλτρακι και μετα την απαραιτητη δοκιμη ειμαι πολυ ευχαριστημενος!

Ειναι το sunsun 302. Γυρναει 1000 λιτρα (λεει), ειναι παντελως αθορυβο και η ροη του πιστευω ειναι ικανοποιητικοτατη!

Δυστυχως δεν θα μπει ακομα στο ενυδρειο (πρεπει να περιμενω το πασχα που θα φυγουν ολοι γιατι πρεπει να κοπει το επιπλο που μεχρι προσφατα οι υπολοιποι αποκαλουσαν bar :lol: )

αλλα αφου ακομα ψαρια δεν βρηκα δεν βιαζομαι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mολις παρελαβα το νεο μου φιλτρακι και μετα την απαραιτητη δοκιμη ειμαι πολυ ευχαριστημενος!

Ειναι το sunsun 302. Γυρναει 1000 λιτρα (λεει), ειναι παντελως αθορυβο και η ροη του πιστευω ειναι ικανοποιητικοτατη!

Δυστυχως δεν θα μπει ακομα στο ενυδρειο (πρεπει να περιμενω το πασχα που θα φυγουν ολοι γιατι πρεπει να κοπει το επιπλο που μεχρι προσφατα οι υπολοιποι αποκαλουσαν bar :lol: )

αλλα αφου ακομα ψαρια δεν βρηκα δεν βιαζομαι

Χαχαχαχαχ ωραιος!

Link to comment
Share on other sites

Mολις παρελαβα το νεο μου φιλτρακι και μετα την απαραιτητη δοκιμη ειμαι πολυ ευχαριστημενος!

Ειναι το sunsun 302. Γυρναει 1000 λιτρα (λεει), ειναι παντελως αθορυβο και η ροη του πιστευω ειναι ικανοποιητικοτατη!

Δυστυχως δεν θα μπει ακομα στο ενυδρειο (πρεπει να περιμενω το πασχα που θα φυγουν ολοι γιατι πρεπει να κοπει το επιπλο που μεχρι προσφατα οι υπολοιποι αποκαλουσαν bar :lol: )

αλλα αφου ακομα ψαρια δεν βρηκα δεν βιαζομαι

Και τα ποτά τι θα γίνουν?

Μήπως πρέπει να μας καλεσεις σπίτι :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

λοιπον το θεμα με τα σαουλοσι ειναι απλα αστειο....ποιο ευκολα θα εβρισκα πτεροδακτυλο πιστευω...

παρεπιπτοντως σε περιπτωση που καποιος γνωριζει μαγαζι 'η συνχομπιστα που πουλαει σαουλοσι ενημερωστε με!

αλλα αν συνεχισω με αυτο το ρυθμο μαλλον θα αλλαξω στοχο!

στο θεμα μας τωρα.οι βαλισνεριες μου εχουν βγαλει μια ασπριλα πανω τους και κατα συνεπεια εχει γεμισει και το ενυδρειο.οπτικα μοιαζει με βιομεμβρανη αλλα ειναι σκληρο.εχουμε καμια ιδεα τι μπορει να ειναι?

post-58268-0-70596800-1398716986_thumb.jpg

αν δεν φαινεται ξεκαθαρα πανω στο φυτο,υπαρχει κ αρκετο στο τζαμι πισω του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

επισης...

μιας και τα σαουλοσι δεν υπαρχουν πουθενα αρχισω να ψαχνω για αλλα.

βρηκα τα lombardoi που εχουν διμορφια και αυτα αλλα εμαθα απο συνχομπιστες οτι ειναι εξαιρετικα αγρια και θα αντιμετωπισω προβληματα στο ιδιο περιορισμενο περιβαλλον που εχω.

μου προτειναν τα acei ως απο τα πιο ηρεμα ειδη και μιας και εχω βρει διαθεσιμα,εχετε να μου πειτε κατι γι αυτο το ειδος?

Link to comment
Share on other sites

Ηλια,αυτα τα ψαρακια εψαχνα τοσο καιρο και δεν τα βρηκα πουθενα φιλε..Ηταν η πρωτη μου επιλογη.

Νομιζω πως εχει ο υδάτινος κοσμος στον πειραια, τα εχει εδω και παρα πολυ καιρο.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως εχει ο υδάτινος κοσμος στον πειραια, τα εχει εδω και παρα πολυ καιρο.

Το ξερω αλλα οταν θα δεις τι τιμη εχουν εκει θα αλλαξεις γνωμη...

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως ειναι αρκετα ακριβά, απλα ετσι οπως το εγραψες νομιζα πως δεν έβρισκες επειδη δεν φέρνουν τα μαγαζια :) :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως ειναι αρκετα ακριβά, απλα ετσι οπως το εγραψες νομιζα πως δεν έβρισκες επειδη δεν φέρνουν τα μαγαζια :) :)

Καλα οταν εγω εψαχνα,δεν ειχε πουθενα.:)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρες.

Επανέρχομαι. Μιας και δεν έβρισκα ψαράκια ακολούθησα με την ευκαιρία μια ανορθόδοξη μέθοδο στρωσιματος. Άφησα το ίδιο νερό μέσα ( απο περιέργεια περισσότερο) χωρίς την παραμικρή προσθήκη για μεεεεεεεέρες και πλέον έχω κανονικές μετρήσεις. Ειναι δεδομένο όμως οτι έχω κάνει κάποια στραβή γιατι εδω και 2-3 μέρες έχει βγάλει τριχοειδη.

Τις πταίει;

Link to comment
Share on other sites

Φιλος αν ενδιαφερεσαι ακομη για σαουλοσι εχω.Παντα ειχα δηλαδη αλλα δεν ειχα δει ποτε το θεμα σου.Και λιγα ασει εχω.Για οτι θες στειλε π.μ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,μολις διαβασα ολοκληρο το θεμα σου.Και εγω με τη σειρα μου θα σου προτεινα ταγκανικα(ο φιλος boner εχει julidochromis k leleupi) αλλα επειδη ολοι μας στην αρχη καναμε οπως κ συ και επειδη σου μπηκαν τα saulosi επιχειρησε το.Αν δεις οτι δεν την "παλευουν" φανταζομαι θα βρεις ευκολα να τα δωσεις καπου.Παντως πιο πολυ θα ευχαριστιεσαι κ συ ο ιδιος να βλεπεις τα ψαρια που φιλοξενεις να ζουν ανετα (tanganyika) στο ενυδρειο σου παρα καποια αλλα ομορφοτερα αλλα να τα βλεπεις οτι ζουν οριακα (saulosi).Η τελικη αποφαση ειναι παντα δικη σου κ δεν νομιζω να σε κατακρινει κανεις!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...