Jump to content

Συμβουλές Πριν Το Νεο Ξεκινημα!


chinook

Recommended Posts

Καλησπέρες.

Επανέρχομαι. Μιας και δεν έβρισκα ψαράκια ακολούθησα με την ευκαιρία μια ανορθόδοξη μέθοδο στρωσιματος. Άφησα το ίδιο νερό μέσα ( απο περιέργεια περισσότερο) χωρίς την παραμικρή προσθήκη για μεεεεεεεέρες και πλέον έχω κανονικές μετρήσεις. Ειναι δεδομένο όμως οτι έχω κάνει κάποια στραβή γιατι εδω και 2-3 μέρες έχει βγάλει τριχοειδη.

Τις πταίει;

Tη μεθοδο αυτη, αν καταλαβα καλα, την ακολουθω παντα στα δικα μου ενυδρεια! Αφηνω το νερο και το φιλτρο να στρωσει μονο του!

Τριχοειδη που επιασες, στις πετρες;

Link to comment
Share on other sites

Όταν λές φίλε μου χωρίς καμία προσθήκη, εννοείς ούτε καν τροφή?

Είχες ρίξει κάποια στιγμή τροφή όμως?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,μολις διαβασα ολοκληρο το θεμα σου.Και εγω με τη σειρα μου θα σου προτεινα ταγκανικα(ο φιλος boner εχει julidochromis k leleupi) αλλα επειδη ολοι μας στην αρχη καναμε οπως κ συ και επειδη σου μπηκαν τα saulosi επιχειρησε το.Αν δεις οτι δεν την "παλευουν" φανταζομαι θα βρεις ευκολα να τα δωσεις καπου.Παντως πιο πολυ θα ευχαριστιεσαι κ συ ο ιδιος να βλεπεις τα ψαρια που φιλοξενεις να ζουν ανετα (tanganyika) στο ενυδρειο σου παρα καποια αλλα ομορφοτερα αλλα να τα βλεπεις οτι ζουν οριακα (saulosi).Η τελικη αποφαση ειναι παντα δικη σου κ δεν νομιζω να σε κατακρινει κανεις!

σέβομαι κ κατανοώ τις οποίες αντιρρήσεις αλλα ειναι κάτι που θέλω να δοκιμάσω αν κ ειμαι σίγουρος οτι πολλοί θα με κατακρίνουν!οπως κ να εχει όμως ειναι δεδομένο οτι αν δώ κάτι κ δεν παει καλα αλλάζω πλάνο . Όσο για τα σαουλοσι...που εισαι ρε αδερφέ τόσο καιρό κ έψαχνα συνχομπιστα να πάρω!τωρα δυστυχώς βρήκα απο μαγαζί κ τα έχω ήδη κλείσει οπότε δεν θα ήταν σωστό να τον κρεμάσω κ αυτόν. Με την ευκαιρία αφού εχεις και απο τα δυο είδη ποια θα προτείνεις ως πιο ήρεμα ;να φανταστώ ασει ε;

Tη μεθοδο αυτη, αν καταλαβα καλα, την ακολουθω παντα στα δικα μου ενυδρεια! Αφηνω το νερο και το φιλτρο να στρωσει μονο του!

Τριχοειδη που επιασες, στις πετρες;

αυτο ακριβώς έκανα.δεν πρόσθεσα ούτε βακτήρια ούτε τροφή.τιποτα.μονο νερό..και μετα απο πολλές μέρες έχω μετρήσεις στρωμένου. Για να ειμαι ειλικρινής σε κάποιο δικό σου ποστ το είχα διαβάσει κ είπα μιας κ δεν έχω ψάρια να μην βιαστώ και να το δοκιμάσω! Ναι τριχοειδη έχω πιάσει σε μια πέτρα και σε μια βαλισνερια.

Όταν λές φίλε μου χωρίς καμία προσθήκη, εννοείς ούτε καν τροφή?

Είχες ρίξει κάποια στιγμή τροφή όμως?

ναι φίλε μου απολύτως τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Βγαλε την πετρα και καθαρισε την και κλαδεψε την βαλισνερια. Ηρθε ο καιρος να ξεκινησεις αλλαγες αλλα πρεπει να βαλεις και ψαρια μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Τα ασει ειναι αρκετα πιο ηρεμα αλλα αλλα τα σαουλοσι εχουν πολυ πιο εντονα χρωματα κ ταπεραμεντο/συμπεριφορες.Just do it!

Link to comment
Share on other sites

Τα σαουλόσι που βρήκες ειναι "καθαρα"; Ειναι κάπως δυσεύρετα ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Βγαλε την πετρα και καθαρισε την και κλαδεψε την βαλισνερια. Ηρθε ο καιρος να ξεκινησεις αλλαγες αλλα πρεπει να βαλεις και ψαρια μεσα.

έκανα ήδη μια βαρβάτη αλλαγή και μηχανικό καθαρισμό.θελω να βρω όμως τι την δημιούργησε για να απαλλαγώ ...

Τα ασει ειναι αρκετα πιο ηρεμα αλλα αλλα τα σαουλοσι εχουν πολυ πιο εντονα χρωματα κ ταπεραμεντο/συμπεριφορες.Just do it!

oh,I will!

Τα σαουλόσι που βρήκες ειναι "καθαρα"; Ειναι κάπως δυσεύρετα ξέρεις.

Το κατάλαβα απο πρώτο χέρι....δυστυχώς και αυτά που βρήκα red coral ειναι...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

UPDATE

εδω και τρεις εβδομαδες εχω βαλει ενα χαρεμι red coral και αρχιζω να ανακαλυπτω σιγα σιγα τις ομορφιες της Αφρικης.

Ταιζω 2 φορες την ημερα και απο ποικιλια εχω

pearl ray granules για φυτοφαγες

pearl ray granules πρωτεινες

jbl spirulina flakes

jbl novovert flakes

(την πρωτεινουχα και την σπιρουλια τις δινω μια φορα την εβδομαδα)

Δυστυχως ομως εμφανισε κυανο...

ξερω οτι το πρωτο βημα ειναι η συσκοτιση αλλα εχω καποιες ανησυχιες.

Γενικα ολα τα ψαρια ειναι νεαρα σε ηλικια αλλα ειδικα οι δυο θηλυκες ειναι μικρες ακομα (2-2,5 cm max)

θα αντεξουν τρεις μερες νηστεια?

'η μηπως να το αφησω λιγο ακομα και οταν τα ψαρακια γινουν λιγο πιο βαρβατα να ξεκινησω τοτε την συσκοτιση?

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικα

Βάλε μας και καμία φώτο να ρα θαυμάσουμε:)

Δεν νομίζω να έχουν πρόβλημα

για 3 μέρες

ΑλλΑ άστα λίγο ακόμα

Απλώς προσπάθησε στις αλλαγές

Να το ρουφας

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα!

Πιστεψε με εχω προσπαθησει αλλα το μονο που εχω καταφερει να αποτυπωσω

ειναι 4 πορτοκαλοκιτρινες γραμμες....


Ειναι αυτη η λεπτη ισορροπια που δεν ξερω τι να κανω.

Στο σταδιο που ειναι τωρα θα ειναι πολυ ευκολοτερο να το απομακρυνω αλλα ειναι ρισκο για τα ψαρακια

αλλα οταν θα ειναι πιο ανθεκτικα τα ψαρια, θα ειναι το κυανο σε προχωρημενη κατασταση και αρα δυσκολοτερο στην απομακρυνση...

Στην προηγουμενη αλλαγη (που ηταν κ στην πρωτη εμφανιση του) ρουφηξα οσο μπορουσα με το λαστιχο.

Σημερα που ειναι παλι αλλαγη (και εχει προχωρησει αρκετα) θα δω τι μπορω να κανω.

Link to comment
Share on other sites

Προχωρα στη συσκοτιση! Δεν νομιζω να παθουν τιποτα! Ποσων μηνων ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Με ακριβεια δεν ξερω.

Οι θηλυκες ειναι 2-3 cm και ο αρσενικος (που εννοειται δεν εχει παρει χρωμα ακομα) γυρω στα 4-5.

Μαζεψα οσο μπορουσα με το λαστιχο και θα δω εντος της εβδομαδας την πορεια του.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπερα.

Επιστρεφω και σε αυτο το θεμα μετα απο καιρο με παρατηρησεις,νεα αλλα και αποριες.

Να ξεκινησω με τις παρατηρησεις.

Το χαρεμακι μου ακομα δεν εχει αντιμετωπισει προβλημα λογω του περιορισμενου χωρου.

Οι θηλυκες εχουν απο ενα σημειο στο ενυδρειο που καθονται και ο αρσενικος περιφερεται περηφανα.

Κυνηγητα εχουμε μπολικα αλλα μικρης διαρκειας και εντασης.

Το μοναδικο αρνητικο ειναι ενα πολυ μικρο ξεφτισμα στο ουριαιο πτερυγιο που εμφανισαν μια φορα οι 2 απ τις 3 θηλυκες. Αντιμετωπιστηκε με melafix και αφου αποκλειστικε το fin rot εφτασα στο συμπερασμα οτι ειναι απο το στρες.

Ο αρσενικος εχει παρει χρωμα,εχω δει κ μπουκωμενες αλλα για μικρα ουτε λογος (ευτυχως βεβαια).

Να περασω στα νεα

Πρωτα απ ολα να αναφερω οτι για πολυ καιρο παλεψα με το κυανο αλλα ολες οι προσπαθειες ηταν ματαιες.

3 φορες συσκοτιση,μηχανικο καθαρισμα φουλ κλπ.

Μεχρι που πηρα αναποδες, το ξεστησα καθαριστηκαν ολα και το ξαναεστησα.

Σκεφτηκα οτι μια πιθανη αιτια ειναι η χαμηλη ροη του νερου απο το μεσο του ενυδρειου και κατω και μιας και οι κιχλιδες θελουν εντονη ροη προσθεσα ενα wave maker (voyager nano της sicce με δυνατοτητα 1000l).

και τελος οι αποριες

πρωτον για το κυανο. Με δεδομενο οτι εχω σωστο φωτισμο,φυσιολογικες μετρησεις,και πλεον καλη ροη τι αλλο θα μπορουσα να κανω για να εχω το κεφαλι μου ησυχο?δεν αντεχω να το ξαναδω στα ματια μου

Δευτερον πως μπορω να ξεχωρισω αν η δυναμη του wave maker ειναι σε σωστο επιπεδο 'η ειναι κουραστικο για τα ψαρια?

να σημειωθει οτι απο την ωρα που μπηκε τα ψαρια περνουν πολυ ωρα μαζεμενα ειτε γυρω του ειτε μπροστα του κοντρα στο ρευμα.

(και στο καινουργιο aquascape προσεξα ωστε να υπαρχουν σημεια με χαμηλοτερη ροη)

Και τελος για το ξεφτισμα των πτερυγιων μου προτειναν προληπτικα την χρηση ektozon σε πολυ χαμηλη δοση εβδομαδιαια 'η την χρηση αλατιου για κιχλιδες.καποια επισημανση?

Link to comment
Share on other sites

Κ επειδη ξερω οτι ειμαστε ματακιδες και αν δεν δώσω φωτό απαντηση δεν πρόκειται να πάρω...

Το νέο aquascape

post-58268-0-10898600-1417275376_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολυ όμορφο το ενυδρειο σου. Όσο αφορα το κυανό, εγω το έβγαλα 4 φορες σε 4 μηνες και κάθε φορά το αντιμετώπιζα με 5ήμερη συσκότιση και όλες τις υπόλοιπες ενδεικνυόμενες ενέργειες μετα το πέρας αυτής. Δεν αντέξα την τελευταία φορα που εμφανίστηκε και πάλι και το χτύπησα με ερυθρομυκίνη. Το τσακισα και ησύχασα. Δε σου λέω όμως να το κάνεις κι εσύ. Είμαι κατα των φαρμάκων γενικά αλλα τα νεύρα που είχαν γίνει τσατάλια και έφτασα να το χρησιμοποιήσω. Το κυανό σιχαίνεται το οξυγόνο οπότε αν το ενυδρειο σου οξυγονώνεται καλά πιστεύω θα είσαι οκ. Την επιφάνεια του νερου στο ενυδρειο σου τη βλέπω σχετικά ήρεμη όμως. Δε πιστεύω όμως να έχεις πρόβλημα μιας και στις αφρικάνες αρέσουν τα ρεύματα αλλα και το wave maker σου ειναι και μικρό. Βάλτο να χτυπάει λιγάκι εκεί που σου κάνει την εμφάνισή του το κυανό. Εγω θα το έβαζα πιο ψηλα και σε γωνία να βαράει δηλαδή προς τα κάτω. Εγω στο δικο μου έχω δυο wave makers και ο ενας ειναι και διπλός. Τελευταία φορά ποτε σου εμφανίστηκε το κυανό;

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω.

Συσκοτιση μεχρι 3ημερη εκανα,ισως εκει ηταν το πρωτο μου σφαλμα.

Το σκεφτηκα σοβαρα για ερυθρομυκινη αλλα ηταν σε τοσο προχωρημενο σταδιο που προτιμησα να τα βγαλω ολα και να τα καθαρισω.

Δεν μπορω να σου πω ακριβως ποτε εμφανιστηκε το κυανο για τελευταια φορα γιατι καταβαση δεν εφυγε ποτε. απλα οταν το καθαριζα εκανε καποιες μερες να εμφανιστει παλι.

Εχω αρχισει να μπαινω σε σκεψεις και τον φωτισμο...μηπως ειναι πολλα τα watt και λιγα τα φυτα...'η ισως οτι δεν κανουν οι λαμπες γιατι ειναι απλες εμποριου.

το wave maker το εχω τωρα να βαραει σχεδον παραλληλα με τον βυθο και αυτο γιατι αλλιως σηκωνει την αμμο...

ειναι ναι μεν μικρο αλλα ειναι και τα λιτρα μου λιγα.φοβηθηκα να παρω ισχυροτερο μην μου το κανει πλυντηριο...

απλα ειδα παραξενη συμπεριφορα απο τα ψαρια και δεν μπορω να καταλαβω αν ειναι "παιχνιδι" με το ρευμα 'η δειγμα οτι τα ενοχλει...

Link to comment
Share on other sites

Αν στέκονται μπροστά στο wave maker, σημαίνει οτι τους αρεσει. Εμένα κάθονται εκεί και κολυμπάνε κόντρα στο ρεύμα (κάτι σα διάδρομο στο γυμναστήριο ενα πράμα). Όσο για το κυανό, δες σε ποιά σημεία κάνει την εμφάνισή του και δώσε κυκλοφορία νερου εκεί. Το νερο πρεπει μα οξυγονώνεται καλά. Βάλε το σπρέι μπαρ σε τέτοια θέση ώστε να δημιουργεί καλη ανατάραξη στην επιφάνεια, σου είπα οτι τη βλέπω πολυ ήρεμη......ή έτσι νομίζω; Τι λάμπες έχεις; (Αριθμό και watt)

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως κανουν!!!ωραια λοιπον λύθηκε αυτο!

Οντως ειναι αρκετα ηρεμη η επιφάνεια.

και να φανταστείς εχω βγάλει το spray bar τελειως κ την έξοδο την εχω σηκωσει σχεδόν στην επιφάνεια του νερού μπας κ πέφτει με περισσότερη ορμή.

Απο λάμπες εχω 2x24w ( 6500k και 4000k)

Link to comment
Share on other sites

Από λάμπες είσαι καλά. Εκτός αν τις έχεις καιρό και θέλουν αλλαγή.

Όσο αφορά τον wave maker εγώ θα τον έβαζα πιο πάνω να αναταράσσει την επιφάνεια. Πιστευω οτι το φίλτρο σου δεν είναι αρκετά δυνατό, αφού λες οτι έβγαλες την έξοδο σχεδόν από έξω και δεν βλέπω να κάνει πολλά.

Κάτι άλλο, οι βαλισνέρια που έβαλες μπροστά από τις πέτρες, όταν μεγαλώσουν δεν θα φαίνεται τίποτα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Τρέχουν περίπου 8 μηνες. Έχουν ψωμί ακομα νομιζω.

Με βάλατε σε σκέψεις με την αναταραξη στην επιφάνεια και εκανα κάποιες δοκιμές. Εκανα μικρότερη κουρμπα στον σωλήνα και την έξοδο την έβαλα εντός νερού με κατεύθυνση προς τα πανω. Τωρα ειναι λιγο καλυτερα.

Το φίλτρο δεν ειναι αδύναμο απλα το εχω φτάσει στα όρια του γιατι εχει διαφορα τουλαχιστον ενα μετρό απο το ενυδρείο και δεν νομιζω ο κινέζος να εχει μεγαλύτερο μανομετρικο.

Ας μεγαλώσουν οι βαλισνεριες και τις μεταφέρω!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα και χρόνια πολλα!

Ευκαιρία να κανω ενα update.

Προστέθηκαν μερικες πέτρες ακομα και εχουν μετριαστει αρκετα τα κυνηγητα.

Επίσης προστέθηκε μια αεραντλια για να ανεβεί λιγο η σκληρότητα,σε καθε αλλαγή προσθέτω cichlid lake salt, και τελος αφαίρεσα την μια λάμπα (την μικρη) .

Το αξιοσημείωτο ειναι οτι εχθες πέτυχα και αυτο τον σπόρο αλλα το μέλλον του δεν φαντάζει ροδινο..

post-58268-0-98558300-1420207577_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια!Αν προσθεσεις κ αλλες μικρες πετρες θα δεις και αλλους μπομπιρες κ θα ειναι πιο ευκολο να επιβιωσουν...

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια!Αν προσθεσεις κ αλλες μικρες πετρες θα δεις και αλλους μπομπιρες κ θα ειναι πιο ευκολο να επιβιωσουν...

Θα συμφωνησω!!

προσθεσε αν μπορεις ακομα μερικες μικρες πετρες

ωστε να δεις πιο πολλα μικρα (μεγαλητερες πιθανοτητες)

Βαλε καμια γενικη να το δουμε

με την προσθηκη των πετρων

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια παιδια!

Μικρές πρόσθεσα τωρα για να βοηθήσω τον μικρο αλλα γενικα λόγω μεγέθους δεν με παίρνει να κρατάω γέννες.

Μια πρόχειρη φωτό με τις επιπλέον πέτρες.

post-58268-0-77820500-1420380161_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...