Jump to content

Το Ενυδρειο Μου ( Ημερ. Γεν. 29.01.2014)


Recommended Posts

Για να μη σας ζαλιζω σε ασχετα θεματα αποφασισα σε ολη την εξελιξη της ζωης του ενυδρειου μου να ανοιξω ενα θεμα για να παραθετω οτι θελω απο εδω να το συζηταμε. Οι πρισσοτεροι γνωριζετε την περιπτωση μου. Ειμαι νεος στο χομπυ ,εδω και 15 μερες τρεχω το ενυδρειο , γλυκου νερου 60 λιτρα. Ακολουθησα ολες τις εμπορικες οδηγιες και ηδη εχω 4 platies και 1 sae που φαινονται οτι τα πανε καλα. Τα ταιζω λιγο και οι πρωτες ( εχτες ) μετρησεις εδειξαν πως ολα πανε κατ ευχην. Αφου εμαθα κι εγω μετα απο πολυ προσπαθεια για τον κυκλο του αζωτου καταλαβα οτι πρεπει να αγορασω και μετρησεις νιτρικων . Σκεφοτμαι επισης να βαλω αμεσα αρκετα φυτα μεχρι να δω τις πρωτες γεννησεις και να μη βιαστω να προσθεσω ψαρια. Απο τα λιγα που εμαθα καταλαβα οτι τα αρκετα φυτα περιοριζουν την ποσοτητα νιτρικων και βοηθανε στη μετριαση των αλλαγων του νερου.Τι λετε για την αποφαση μου; Συντομα θα μπει και φωτογραφια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να μη σας ζαλιζω σε ασχετα θεματα αποφασισα σε ολη την εξελιξη της ζωης του ενυδρειου μου να ανοιξω ενα θεμα για να παραθετω οτι θελω απο εδω να το συζηταμε. Οι πρισσοτεροι γνωριζετε την περιπτωση μου. Ειμαι νεος στο χομπυ ,εδω και 15 μερες τρεχω το ενυδρειο , γλυκου νερου 60 λιτρα. Ακολουθησα ολες τις εμπορικες οδηγιες και ηδη εχω 4 platies και 1 sae που φαινονται οτι τα πανε καλα. Τα ταιζω λιγο και οι πρωτες ( εχτες ) μετρησεις εδειξαν πως ολα πανε κατ ευχην. Αφου εμαθα κι εγω μετα απο πολυ προσπαθεια για τον κυκλο του αζωτου καταλαβα οτι πρεπει να αγορασω και μετρησεις νιτρικων . Σκεφοτμαι επισης να βαλω αμεσα αρκετα φυτα μεχρι να δω τις πρωτες γεννησεις και να μη βιαστω να προσθεσω ψαρια. Απο τα λιγα που εμαθα καταλαβα οτι τα αρκετα φυτα περιοριζουν την ποσοτητα νιτρικων και βοηθανε στη μετριαση των αλλαγων του νερου.Τι λετε για την αποφαση μου; Συντομα θα μπει και φωτογραφια

Το σαε θελει κοπαδι και μεγαλο ενυδρειο ανω του μετρου σε μηκος για να μπορει να καολυμπαει και να παιζει ανετα!

Γινεται θηριο.

Επισης να ξερεις οτι μολις μεγαλωσουν σταματανε να τρωνες αλγη και τρωνε κανονικη τροφη με μια πιθανοτητα να σου φανε και τα φυτα σου!

Και για να μη νομιζεις οτι λεω υπερβολες για κοιτα λιγο το θεμα μου.

Οσο για τις αλλαγες νερου, οτι και να χεις μεσα την εβδομαδιαια σου ρουτινα αλλαγης πρεπει να την τηρεις ευβλαβικα για να μην εχεις προβληματα!

Αναμενουμε την εξελιξη σου!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Το sae το ξερω πως ειναι λαθος αλλα εχω αποφασίσει να ρισκάρω και να το διώξω όταν μεγαλώσει . Μολις πήρα ενα ματσάκι και θα το μοιρασω . Ελπίζω Μάη δυσκολευτω στο φύτεμα

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπε και ο Sturm , προτείνω και εγω ε τη σειρά μου αλλαγές κάθε εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Να το χαίρεσαι το ενυδρείο σου και τα ψαράκια σου!

Τα φυτά μόνο καλό κάνουν στο ενυδρείο σου αλλά κανένα φυτό και κανένα ψάρι δεν μπορεί να υποκαταστήσει τις ρουτίνες που εμείς πρέπει να κάνουμε. Και, ναι, υπάρχουν κάποια φυτά που είναι ρουφήχτρες νιτρικών, αλλά από τα νιτρικά επωφελούνται και οι άλγες. Αν δεν κάνεις σωστά τις ρουτίνες σου όχι μόνο επιβαρύνεις την υγεία των ψαριών σου, αλλά και έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες να αποκτήσεις άλγες. Στο λέω γιατί δεν ήμουν πολύ συνεπής με τις ρουτίνες μου και κάποια προβλήματα που μου εμφανίστηκαν πιθανόν να οφείλονται και σε αυτό.

Θα σου πρότεινα να αφαιρέσεις τον αμφορέα, όχι μόνο για λόγους αισθητικής, αλλά και γιατί είναι επικίνδυνο να έχουμε ψεύτικα αντικείμενα μέσα στο ενυδρείο, καλύτερα βάλε ξύλα και πέτρες, θα έχεις κι ένα πιο όμορφο και φυσικό αποτέλεσμα. Το ίδιο ισχύει και για το μπλε χαλίκι, στις λίμνες και στα ποτάμια δεν υπάρχουν τεχνητά χρωματισμένα μπλε χαλίκια, άσε που τα φυσικά χρώματα προκαλούν και λιγότερο στρες στα ψαράκια μας.

Καλή συνέχεια σου εύχομαι! :)

Link to comment
Share on other sites

Kαλή αρχή λοιπόν και από εμένα :)

Πέρα από τον αμφορέα που σου είπαν και τα παιδιά παραπάνω πως καλό θα είναι να τον αντικατήστησεις με ξύλα ή πέτρες εφόσον

ο συγκεκριμένος πέρα από το οπτικό δεν σου προσφέρει κάτι άλλο την Egeria Densa μαζεψε την σε μια συστάδα και φύτεψε την κάπου πίσω

γιατι ψηλώνει αρκετά .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οντως η egeria densa, ειναι αυτο το πρασινο φυτο που εχεις απλωσει σε ολη την πλατη το φυτευουν σε ματσακια! Αλλα αυτα ειναι γουστα!

Το ψαρακι μου φαινεται σαν καε και οχι σαν σαε!

Link to comment
Share on other sites

Το ψαρακι μου φαινεται σαν καε και οχι σαν σαε!

Sturm το ψαρι ειναι sae.

Έγινε επεξεργασία - stav
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να ναι sae πάντως πρεπει να βρω δύναμη να το αποχωριστω. Λέω να το διώξω όταν μεγαλώσει αλλα άντε να το πιάσω τοτε

Link to comment
Share on other sites

Sturm το ψαρι ειναι sae.

Α οκ!

Μπορω να προσθέσω guppy στα platies μου ;

Στα 60 λιτρα δεν θα το εκανα!

Link to comment
Share on other sites

Aν τα έβαλες σήμερα τα γκαπάκια καλό είναι να σβήσεις τα φώτα.

Πέρα από τα βασικά στάδια με την σακούλα που φυσιολογικά τήρησες κατα την προσαρμογή

την πρώτη ημέρα καλό είναι να κρατάμε και σβηστό το φωτισμό :)

Link to comment
Share on other sites

ok τώρα φαινονται καλύτερα μιας και στην πρώτη φωτό τα πέρασα για γκαπάκια από την γωνία που είχες τραβήξει :)

Πάντως να το έχεις υπόψην σου περι φωτισμού για την πρώτη ημέρα ζωντανών στο ενυδρείο σου .

Link to comment
Share on other sites

ok τώρα φαινονται καλύτερα μιας και στην πρώτη φωτό τα πέρασα για γκαπάκια από την γωνία που είχες τραβήξει :)

Πάντως να το έχεις υπόψην σου περι φωτισμού για την πρώτη ημέρα ζωντανών στο ενυδρείο σου .

οκ δε το ξερα. ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ πολυ ωραια ψαρια!

φτυστα ειμαι και νεος, εχω μερακι ομως δε κανω τιποτα χωρις να ενημρωθω. σεβομαι το ενυδρειο σαν ενα ζωντανο περιβαλλον οπως και ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Φτου! Οντως πολυ ωραια και διαφορετικα!

Ευχαριστω παρα πολυ. Αντε να δουμε καμαι γεννα να υποδεχτουμε τα νεα πλατακια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και πάλι καλημέρα .

Ο θόρυβος της αεραντλιας δε τα ενοχλεί ;

Παρατήρησες κάτι και το αναφέρεις ; Πολλοί χρησιμοποιούν χωρίς πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...