Jump to content

Το Ενυδρειο Μου ( Ημερ. Γεν. 29.01.2014)


Recommended Posts

Δε ξυπνονται ούτε ειναι νευρικά . Καλύτερη φωτο δε μπορω όσο και να προσπαθήσω . Καμία σκέψη ;

Link to comment
Share on other sites

Βασικα βλεπω λιγο την ουρα και τα πτερυγια κολλημενα. Ισχυει κατι τετοιο;

Link to comment
Share on other sites

Όχι απλά τα αγόρασα με μικρά και σκέφτηκα οτι ακόμα δεν έχουν αναπτυχθεί ... Το ενα το πρωι ήταν πολυ νωθρό και λόγω απειρίας θελω βοήθεια να δράσω γρήγορα ...

Link to comment
Share on other sites

Έν τω μεταξυ πήρα τέτοια δυο θηλυκά μόνο και τους ρώτησα αν υπάρχει πρόβλημα που τα αλλα αρσενικά που εχω μεσα ειναι άλλο χρωμα και μου είπαν οτι δε πειράζει καθόλου ... Ισχύει ; Και υποψιάζομαι και ασθένεια τωρα ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , σας παραθέτω τα παρακάτω γιατι ολο και κάτι χρήσιμο θα μου πείτε :

1. Τα δυο νεα συνεχίζουν να έχουν κάτι πολυ μικρά ασπράδια στην ουρά σα σκουπίδακια ( μετρήσεις κανονικές )

2. Το ενα απο αυτά που υποψιάζομαι πως ειναι εγγυος εχει μεγάλα διαστήματα που απομψνονεται και κάθεται ακίνητο στο χαλίκι ...

3 . Ολα τα ψαρια κάνουν κάτι ιδιαίτερο . Πέφτουν με το κεφάλι κάπως πλαγίως σε αντικείμενα και τινάζονται . Παιχνίδι ειναι ;;;

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Έν τω μεταξυ πήρα τέτοια δυο θηλυκά μόνο και τους ρώτησα αν υπάρχει πρόβλημα που τα αλλα αρσενικά που εχω μεσα ειναι άλλο χρωμα και μου είπαν οτι δε πειράζει καθόλου ... Ισχύει ; Και υποψιάζομαι και ασθένεια τωρα ...

Το χρωμα δεν παιζει κανενα ρολο!

Καλησπέρα , σας παραθέτω τα παρακάτω γιατι ολο και κάτι χρήσιμο θα μου πείτε :

1. Τα δυο νεα συνεχίζουν να έχουν κάτι πολυ μικρά ασπράδια στην ουρά σα σκουπίδακια ( μετρήσεις κανονικές )

2. Το ενα απο αυτά που υποψιάζομαι πως ειναι εγγυος εχει μεγάλα διαστήματα που απομψνονεται και κάθεται ακίνητο στο χαλίκι ...

3 . Ολα τα ψαρια κάνουν κάτι ιδιαίτερο . Πέφτουν με το κεφάλι κάπως πλαγίως σε αντικείμενα και τινάζονται . Παιχνίδι ειναι ;;;

Ευχαριστω

Το κοκκινο μου θυμιζει ick! Οχι απαραιτητα αλλα εφοσον λες οτι εχουν και ασπρακια!

Οσο για το εγγυο αστο στην ησυχια του!

Τι θερμοκρασια εχεις;

Link to comment
Share on other sites

Το χρωμα δεν παιζει κανενα ρολο!

Το κοκκινο μου θυμιζει ick! Οχι απαραιτητα αλλα εφοσον λες οτι εχουν και ασπρακια!

Οσο για το εγγυο αστο στην ησυχια του!

Τι θερμοκρασια εχεις;

25. Περισσότερες πληροφορίες ; Πως το διαπιστώνω ; Ειναι σοβαρό ;
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν φαρμακα που γιατρευουν ick! Υπαρχει και η φυσικη μεθοδος αλλα δεν ξερω αν θα αντεξουν τα ψαρακια σου!

Σε καθε περιπτωση πρεπει να ειμαστε σιγουροι οτι εχουν αυτη την ασθενεια προτου προχωρησουμε!

Για ick κοιτα εδω και ανοιξε θεμα καινουριο στις ασθενειες συμπληρωνοντας τη φορμα!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παρα πολυ αλλα πως ξερω πτι έχουν όντως την ασθένεια αυτή ; Το τίναγμα πάνω σε αντικείμενα ειναι τρανταχτό σύμπτωμα ;

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξυ ξαφνικά ολα έχουν σα σπασμένα η μαζεμένα πτερύγιο ...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έρχονται δυσάρεστα ... Πληρώνω την απειρία μου !!

Αυτή τη στιγμή που σας γράφω το καθ υποψία εγγυος κολλάει κοντά στο φίλτρο ακίνητο ...

Τι κανω ; Οέο ;

Link to comment
Share on other sites

Ανοιγεις θεμα στις ασθενειες και συμπληρωνεις φορμα με καλες φωτο!

Link to comment
Share on other sites

Το αφεντικο τρέλαθηκε . Μετά την ίαση ειμαι καθ όδον για αγορά 4 guppies και ενός φυτού που θα προστεθούν στα ήδη 6 plattys . Προλαβαινετε να με αποτρέψετε , σε 30 φτάνω στο πετ !

Link to comment
Share on other sites

Εχεις 6 πλατυ μεσα που ηδη ειναι αρκετα ψαρια για τα λιτρα σου,μη βαλεις αλλα,θα εχεις προβλημα υπερπληθυσμου.Ειναι μικρο το ενυδρειο σου για αλλα ψαρια.Κρατα αυτα που εχεις γιατι θα εχεις και γεννες αργοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο αλλα ως σκορπιός ειμαι ξετοκεφαλος!!! Θα τα μάθετε τα νεα του εγκλήματος

Link to comment
Share on other sites

Οκ..οτι νομιζεις,εγω αυτα που επρεπε να σου πω στα ειπα..απο κει και περα δικο σου ειναι το ενυδρειο.Ελπιζω να μη δω ποστ σου με προβλημα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ..οτι νομιζεις,εγω αυτα που επρεπε να σου πω στα ειπα..απο κει και περα δικο σου ειναι το ενυδρειο.Ελπιζω να μη δω ποστ σου με προβλημα..

+1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν η τρέλα μου εχει ως εξής : μετά την πάροδο της ασθένειας ανέβαλα την αλλαγή νερου για μια εβδομαδα . Άλλαξα άνθρακα , πρόσθεσα πολλα φυτά και άλλαξα το χαλίκι με βαθύ μπλε . Συν μια αφίσας στα χρώματα του ενυδρειου μου και μετά έβαλα 3 αρσενικά guppie χωρις ταισμα και λάμπα την πρώτη μέρα . Κράτησα ψηλά (28) τη θερμοκρασία και συνδυασμό με την αεραντλια φαίνεται οτι πέτυχα μια όμορφη συνύπαρξη και προσαρμοστικαν αμέσως . Παρα το μεγάλο ρίσκο ( πληθυσμός , πρόσφατη ασθένεια , υψηλή θερμοκρασία ) πόνταρε στο επιπλέον οξυγόνο , στα πολλα φυτά. , τα σκούρα χρώματα γιατι δημιουργείται ενα περιβάλλον με εύκολη απομόνωση για την ελαχιστοποίηση του στρες . Και τιμάω δεόντως τα βακτήρια . Επίσης θα προσέξω την εξέλιξη γεννήσεων με τα guppies να μην έχουν δυνατότητα λόγω απουσίας θηλυκού ...

post-58476-0-58163900-1394967809_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν πήγες για χαλίκι σε πιο φυσικό χρώμα ;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα με χαλαει το μπλε χαλικι και το κιουπι.

Ειμαι φαν του φυσικου αλλα αυτο ειναι προσωπικη γνωμη..

Να ξερεις οτι με μονο αρσενικα γκαπυ μπορει να εχεις προβληματα.

Και παλι τα ψαρια σου ειναι πολλα για το 60αρι.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα δεν μου αρέσει το μπλε χαλίκι, δείχνει ψεύτικο, θα μου άρεσε κάτι πιο φυσικό. Ο αμφορεας είναι καλό να βγει, δεν πρέπει να βάζουμε ψεύτικα διακοσμητικά στα ενυδρείο μας αλλά φυσικά, όπως ξύλα και πέτρες. ;)

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...