Jump to content

Θέλω Να Κάνω Το Ενυδρειο Μου Φυτεμενο Την Βοηθεια Σας Παρακαλω


Zac

Recommended Posts

Διαβασε το αρθρο και θα δεις τι φταιει..μαλλον το diy co2..

μα την ειχα και πολυ πριν απο το diy co2.....

Link to comment
Share on other sites

Εχει βαλει και αυτο το χερακι του..διαβασε το αρθρο για να βρεις και τις αλλες αιτιες.

Link to comment
Share on other sites

Εχει βαλει και αυτο το χερακι του..διαβασε το αρθρο για να βρεις και τις αλλες αιτιες.

να σου πω την αληθεια απο το την στιγμη που εβαλα το co2 δεν ειδα κατι να αλλαζει αυτο που μ κανει εντυπωση ειναι οτι στην ζωνη που ειναι οι κρυπτοκορινες και εκεινη η ζωνη τυγχανει να ειναι εκει που πεφτει πιο πολυ φως λογο της λεντοταινίας.....φωτιζω 8 ωρες να μειωσω?ή μηπως φταιει οτι παρα εχει μαυρίσει ο υαλοβαμβακας απο τα φιλτρα??(τον αλλαζω καθε 2 μηνο περιπου να τον αλλαζω πιο συχνα?γιατι λεει και βρομικο φιλτρο

να κλαδεψω οσα φυλλα εχουν αλγη πανω?

Έγινε επεξεργασία - Zac
Link to comment
Share on other sites

Εχει βαλει και αυτο το χερακι του..διαβασε το αρθρο για να βρεις και τις αλλες αιτιες.

σημερα εχασα παλι 1 γαριδα και το συμπερασμα μου ειναι οτι οποτε κλεινω την αεραντλια και πιανει βιοφιλμ πανω τοτε εχω απωλειες...οποτε εβαλα την αεραντλια τσακισα το σωληνακι να μην βγαζει πολυ και θα το αφησω ετσι....ασε που ειδα και μικρο γαριδακι σημερα....1 μια μου γεννησε ελπιζω να επιβιωσουν....

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις αεραντλια χανεις co2,οπωτε το diy το εχεις τζαμπα να δουλευει.Δεν φταιει η αεραντλια,κατι αλλο παιζει..

Link to comment
Share on other sites

να σου πω την αληθεια απο το την στιγμη που εβαλα το co2 δεν ειδα κατι να αλλαζει αυτο που μ κανει εντυπωση ειναι οτι στην ζωνη που ειναι οι κρυπτοκορινες και εκεινη η ζωνη τυγχανει να ειναι εκει που πεφτει πιο πολυ φως λογο της λεντοταινίας.....φωτιζω 8 ωρες να μειωσω?ή μηπως φταιει οτι παρα εχει μαυρίσει ο υαλοβαμβακας απο τα φιλτρα??(τον αλλαζω καθε 2 μηνο περιπου να τον αλλαζω πιο συχνα?γιατι λεει και βρομικο φιλτρο

να κλαδεψω οσα φυλλα εχουν αλγη πανω?

Καθε ποτε αλλαζεις υαλοβαμβακα?

Εγω εχω αυτο μεσα στο ενυδρειο και το αλλαζω καθε εβδομαδα. Αυτο αριστερα.

Link to comment
Share on other sites

Καθε ποτε αλλαζεις υαλοβαμβακα?

Εγω εχω αυτο μεσα στο ενυδρειο και το αλλαζω καθε εβδομαδα. Αυτο αριστερα.

πρεπει να εκανα λαθος κ τον αφηνα παραπανο και νομιζω ειναι λαθος..περιπου καθε μηνα το αλλαζα....τωρα να το αλλαζω πιο συχνα? οταν χανω γαριδες παρατηρω το βιοφιλμ πανω και αφρο....τι να παιζει? :/ αμμωνια με το τεστ τις σερα ειναι κατω 0 δεν ξερω αν τσιμπαει λιγο γτ το τεστ τις σερα μετραει απο 0,5 και πανω αλλα εχω σαν βιολογικο υλικο ζεολιθο που τραβαει την αμμωνια οποτε δν νομιζω....τι αλλο να φταιει...οταν εχω αεραντλια δεν χανω τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν φταιει η αεραντλια ουτε το φιλμ.αεραντλια δεν εχω σε κανενα ενυδρειο,ουτε στο γαριδαδικο και φιλμ εχω παντου.Ποτε δεν εχω χασει ζωντανο ετσι.

Αν εχεις καλη αναταραξη της επιφανειας η αεραντλια δεν χρειαζεται.

Link to comment
Share on other sites

Δεν φταιει η αεραντλια ουτε το φιλμ.αεραντλια δεν εχω σε κανενα ενυδρειο,ουτε στο γαριδαδικο και φιλμ εχω παντου.Ποτε δεν εχω χασει ζωντανο ετσι.

Αν εχεις καλη αναταραξη της επιφανειας η αεραντλια δεν χρειαζεται.

Το ιδιο κι εγω....

Το ενυδρειακο βαμβακι να το αλλαζεις πιο συχνα....οταν μαυριζει και βρωμιζει αλλαζε το....εγω το αλλαζω σε καθε αλλαγη νερου αν ειναι πολυ βρωμικο...δεν υπαρχει λογος να παραμενει μεσα στο φιλτρο βρωμικο....

Μπορεις επισης να κλαδεψεις τα φυλλα που εχουν πιασει αλγη αλλα πρεπει να βρεις την αιτια της γιατι θα ξαναπιασει....διαβασε το αρθρο και οτι απορια εχεις ρωτα....

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο κι εγω....

 

 

Το ενυδρειακο βαμβακι να το αλλαζεις πιο συχνα....οταν μαυριζει και βρωμιζει αλλαζε το....εγω το αλλαζω σε καθε αλλαγη νερου αν ειναι πολυ βρωμικο...δεν υπαρχει λογος να παραμενει μεσα στο φιλτρο βρωμικο....

Μπορεις επισης να κλαδεψεις τα φυλλα που εχουν πιασει αλγη αλλα πρεπει να βρεις την αιτια της γιατι θα ξαναπιασει....διαβασε το αρθρο και οτι απορια εχεις ρωτα.... 

Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες....νομοζα οτι δεν επρεπε και μου την εσπαγε να σου πω την αληθεια....τωρα θα το αλλαζω συχνα....τωρα τι αιτια δεν ξερω λες να την εφερα με κανενα φυτο;γιατι τα δικα μου που ειχα στην αρχη δεν εχει πιασει.....;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες....νομοζα οτι δεν επρεπε και μου την εσπαγε να σου πω την αληθεια....τωρα θα το αλλαζω συχνα....τωρα τι αιτια δεν ξερω λες να την εφερα με κανενα φυτο;γιατι τα δικα μου που ειχα στην αρχη δεν εχει πιασει.....;;;;;

Πολυ πιθανο!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπερα παιδες κανω ενα update να το δειτε πως εγινε μετα απο το co2 diy και αν θελετε λετε καμια γνωμη! Ευχαριστω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πωωω ρε φίλε

Έχει γίνει τούμπανο

Μπράβο σου

Για εμένα το κερατοφυλλο βγαλτο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πωωω ρε φίλε

Έχει γίνει τούμπανο

Μπράβο σου

Για εμένα το κερατοφυλλο βγαλτο

σ´ευχαριστω πολυ!πραγματικα οταν βλεπω καλα λογια απο καλους γνωστες του χομπυ ειναι η ανταμοιβη στις τοσες ωρες και τοσο κοπο δουλειας! Δεν θα ειχα καταφερει τιποτα χωρις εσας ευχαριστω και παλι!

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ βιντεο και φωτογραφια δοκιμασε το βραδυ, με κλειστα τα φωτα του δωματιου γιατι εχει πολλές αντανακλάσεις.

Σκέψου να χες και μπουκάλα.... :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ βιντεο και φωτογραφια δοκιμασε το βραδυ, με κλειστα τα φωτα του δωματιου γιατι εχει πολλές αντανακλάσεις.

Σκέψου να χες και μπουκάλα.... :P

επειδη στο πατρικο μου δεν παω βραδυ συχνα γι αυτο :) αλλα αν παω θα βγαλω!που να ειχα και μπουκαλα οντως αλλα και μ αυτο παει σφαιρα....μετα το diy ειδα αλλο ενυδρειο!φυτεμενο και ουτε καν diy δεν λεει!

Link to comment
Share on other sites

Τουμπανο εγινε!

Μπραβο!

Τα φυτακια μπροστα τι ειναι?

Με την αλγη που λεγαμε τι εγινε?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τουμπανο εγινε!

Μπραβο!

Τα φυτακια μπροστα τι ειναι?

Με την αλγη που λεγαμε τι εγινε?

ευχαριστωωωωωω :) με την αλγη την εβγαλα μηχανικα κλαδεψα οσα ειχαν και ηρεμησε βγαινει πολυ πολυ λιγη δηλαδη ενα δυο φυλλα σε ολο το ενυδρειο εκοψα και τα λιπασματα εννοειτε!αλλα τωρα στην java moss που εχω πανω πανω και την χτυπαει πολυ φως εμφανιζετε πρασινη τριχοειδη δν νομιζω να ειναι κλαδοφορα αλλα και παλι την βγαζω μηχανικα και κατι γινεται!

τα φυτα μπροστα λες τα χαμηλα?αν ναι ειναι κρυπτοκορινες αν λες τα απο πισω ειναι ludwiges

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο εγινε!Μπραβο ρε φιλε,αντε να το χαρεις τωρα! :)

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο εγινε!Μπραβο ρε φιλε,αντε να το χαρεις τωρα! :)

ραστααα ξερεις πολυ καλα οτι αν δεν εισουν εσυ δεν θα τα ειχα καταφερει! οποτε ευχαριστω για ακομα μια φορα και χαιρομαι αν σ αρεσει για αρχαριος νομιζω τα πηγα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να με ευχαριστεις ρε συ!Μια χαρα τα πηγες! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ρε συ βιντεο και φωτογραφια δοκιμασε το βραδυ, με κλειστα τα φωτα του δωματιου γιατι εχει πολλές αντανακλάσεις.

Σκέψου να χες και μπουκάλα.... :P

Λοιπον παρε και βραδυνες!αλλα θελω help εχω αρκετο προβλημα με πρασινη τριχοειδη και λιγο staghorn αλλα το προβλημα ειναι η πρασινη....ακουω! :)

Δημοσιευμένη  εικόνα

Και βιντεο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ε τωρα φαινεται πιο ωραιο....

πρσασινη τριχωειδης λες την αλγη που μοιαζει σαν κλωστη?

οπως και η παραπανω αλλα και η staghorn λογικα οφειλεται σε χαμηλο co2 ή σε σκαμπανεβασμα του co2...

Οπως σου ειπα και απο κοντα η μονη λυση ειναι μπουκάλα.

Link to comment
Share on other sites

ε τωρα φαινεται πιο ωραιο....

πρσασινη τριχωειδης λες την αλγη που μοιαζει σαν κλωστη?

οπως και η παραπανω αλλα και η staghorn λογικα οφειλεται σε χαμηλο co2 ή σε σκαμπανεβασμα του co2...

Οπως σου ειπα και απο κοντα η μονη λυση ειναι μπουκάλα.

Μαλλον σε σκαμπανεβασματα....λες να ειναι επειδη καμια φορα καθυστερω να αλλαξω τον υαλοβαμβακα του φιλτρου;μηπως εκει μαζευει πολλα φωσφορικα και τετοια;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...