Jump to content

Θέλω Να Κάνω Το Ενυδρειο Μου Φυτεμενο Την Βοηθεια Σας Παρακαλω


Zac

Recommended Posts

Δεν χρειαζετε να βγαλεις βιντεο,αν εχεις εναν κυματισμο στην επιφανεια εισαι οκ.Θα δεις και την συμπεριφορα των ψαριων σου.

ωραια για αρχη θα το βγαλω απο την μπριζα γτ ειναι μανικι να το ξανα βαλω....αλλα με το diy co2 δεν θα εχω θεμα το βραδυ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο μεγάλες οι ποσότητες του co2 από το DIY , οπότε μην φοβάσαι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο μεγάλες οι ποσότητες του co2 από το DIY , οπότε μην φοβάσαι.

ωραια ο λογος που δεν πηγα σε μπουκαλα ειναι καθαρα λογο οτι το εχω στο πατρικο μου και η μανα μου ολη την ωρα πειραζει διαφορα και εγω μπορει να κανω καμια βλακεια και την φοβαμαι και δν θελω να το εχω καν στο μυαλο μου....και δεν εχω σκοπο να βαλω και φυτα απαιτιτικα κανενα eleocharis parvula και τις κρυπτοκορινες που εχω.....νομιζω θα ειμαι ενταξει...

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζετε να βγαλεις βιντεο,αν εχεις εναν κυματισμο στην επιφανεια εισαι οκ.Θα δεις και την συμπεριφορα των ψαριων σου.

ραστα το eleocharis parvula με το diy θα κρατησει ετσι?

Link to comment
Share on other sites

ραστα το eleocharis parvula με το diy θα κρατησει ετσι?

Δεν μπορω να σου απαντησω 100% οτι θα σου πιασει..

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να σου απαντησω 100% οτι θα σου πιασει..

αλλη μια ερωτηση και νομιζω τελειωσα :) εχω καποιο περιορισμο στο ποσα μετρα σωληνακι θα βαλω δηλαδη ποσο μακρια θα ειναι ο κουβας?ή οσο πιο κοντα τοσο καλυτερα?και την σκαλα να την βαλω καπου κεντρικα η δεν εχει σημασια?

Link to comment
Share on other sites

Οσο πιο κοντα τοσο καλυτερα ειναι.

Η σκαλα πρεπει να μπει οσο πιο κατω γινετε και οσο πιο ευθυα γινετε γιατι αλλιως δεν θα δουλευει σωστα αν ειναι στραβη.

Link to comment
Share on other sites

Οσο πιο κοντα τοσο καλυτερα ειναι.

Η σκαλα πρεπει να μπει οσο πιο κατω γινετε και οσο πιο ευθυα γινετε γιατι αλλιως δεν θα δουλευει σωστα αν ειναι στραβη.

σημειο στο ενυδρειο δεξια στην μεση αριστερη μερια δεν παιζει ρολο ετσι?(λεω μηπως θελει κεντρο για να πιανει ολα τα φυτα...

Link to comment
Share on other sites

ωραιος ανυπομονω να δω τα φυτα να περνουν τα πανω τους λιγο :) και να ολοκληρωσω το aquascape που ειχα στο μυαλο μου!

Link to comment
Share on other sites

μην βαζεις αεραντλια και δεν χρειαζεται και ιδιαιτερη αναταραξη εαν δουλευεις diy co2.ειναι τοση λιγη η ποσοτητα διοξειδιου που δεν πρεπει να χανεις καθολου .επισης το σωληνακι να μην ειναι πολλα μετρα,και η παραγωγη σου καταναλωνεται μερος της μονο για να καλυπτει το μηκος απο το σωληνακι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μην βαζεις αεραντλια και δεν χρειαζεται και ιδιαιτερη αναταραξη εαν δουλευεις diy co2.ειναι τοση λιγη η ποσοτητα διοξειδιου που δεν πρεπει να χανεις καθολου .επισης το σωληνακι να μην ειναι πολλα μετρα,και η παραγωγη σου καταναλωνεται μερος της μονο για να καλυπτει το μηκος απο το σωληνακι.

ωραια θα προσπαθησω να βαλω οσο μικροτερο σωληνακι γίνεται.......θελει οπωσδηποτε κουβα με νερο και θερμοστατη μεσα?

Link to comment
Share on other sites

αν θελεις σταθερη θερμικρασια τωρα ακομη που δεν αρχισανε οι ζεστες,ναι χρειαζεται.

Link to comment
Share on other sites

αν θελεις σταθερη θερμικρασια τωρα ακομη που δεν αρχισανε οι ζεστες,ναι χρειαζεται.[/quote

Εγω νομιζα οτι το καλοκαιρι δεν θελει λογω οτι εχει ζεστη και χρειαζεται το χειμωνα.....

Link to comment
Share on other sites

αν θελεις σταθερη θερμικρασια τωρα ακομη που δεν αρχισανε οι ζεστες,ναι χρειαζεται.[/quote

Εγω νομιζα οτι το καλοκαιρι δεν θελει λογω οτι εχει ζεστη και χρειαζεται το χειμωνα.....

Μα αυτο σου λεει και ο Κλαζ,οτι επειδη δεν αρχισαν οι ζεστες ακομα,καλο ειναι να το βαλεις σε κουβα με θερμοστατη.

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτο σου λεει και ο Κλαζ,οτι επειδη δεν αρχισαν οι ζεστες ακομα,καλο ειναι να το βαλεις σε κουβα με θερμοστατη.

εχθες στην συναντηση λυσαμε γιατι συζητουσαμε για διαφορα και λεγανε ωχ ο ραστα θα την πληρωση την νυφη αχαχαχαχαα

Link to comment
Share on other sites

εκανα μετρησεις και το

Ph εναι στα 7,5 - 7,7 διοτι η ομωση δεν δουλευε καλα και

ΚΗ και GH στα 4

τι να κανω για να στρωση ο ph να κανω αλλαγη μονο οσμωσης μεχρι να στρωση?ή πιο συχνες αλλαγες νερου με το ποσοστο βρυσης????η πιο συχνες και μεγαλες?

Link to comment
Share on other sites

Εχασα και 2 γαριδες :/ μηπως φταιει η αεραντλια;που την απενεργοποιησα;

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτο σου λεει και ο Κλαζ,οτι επειδη δεν αρχισαν οι ζεστες ακομα,καλο ειναι να το βαλεις σε κουβα με θερμοστατη.

Rasta καμια ιδεα υο τι φταει και η μπουρμπουλιθρα δεν ανεβαινει την σκαλα;;;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει κλίση η σκάλα ;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει κλίση η σκάλα ;

Δεξια αριστερα λες;δν νομιζω γιατι ετσι οπως εγκλοβιζετε η φυσαλιδα το κουναω δεξια αριστερα και δν μετακινητε.... :/

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι φυσσαλίδες περνάνε στην σκάλα ; Μαζεύονται κάτω ;

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι φυσσαλίδες περνάνε στην σκάλα ; Μαζεύονται κάτω ;

Ολες μπαινουν στην σκαλα αν συσορευτπυν πολλες η θα ξεκολησει αυτη η τεραστια καια θα αμεβει ενα δυο σκαλοπατια ή με το που πεφτει στην σκαλα στο πρωτο βρισκει πανω στην μεγαλη και τις πεταει εξω απο την σκαλα....δεν εχεις ιδεα ποσες ωρες εφαγα :/

Link to comment
Share on other sites

Θα ανεβασω συο youtube video να δειτε....καμια ιδεαομως;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που περιγράφεις , μου είχε συμβεί επειδή δεν ήταν ίσια η σκάλα . Αν λες ότι έχεις φαει πολλές ώρες για την ρυθμίσεις , σηκώνω τα χέρια ψηλά. :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...