Jump to content

Θέλω Να Κάνω Το Ενυδρειο Μου Φυτεμενο Την Βοηθεια Σας Παρακαλω


Zac

Recommended Posts

Να μην βαλω εναν μικρπ ανχιστρους δηλαδη; Εχει τριχοηδη π καφε ανω στα φυτα

οχι καλυτερα.

τα οτο θελουν υπερβολικα καλα στρωμενο και παλιο ενυδρειο.τα σαε μεγαλωνουν πολυ γρηγορα.

τα ανκιστρους θελουν και περισσοτερα λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

οχι καλυτερα.

 

τα οτο θελουν υπερβολικα καλα στρωμενο και παλιο ενυδρειο.τα σαε μεγαλωνουν πολυ γρηγορα.

τα ανκιστρους θελουν και περισσοτερα λίτρα.

Οποτε τιποτα απο ολα;τα ανχιστρους ειναι πολυ μικρα θα νεγαλωσουν πολυ;

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον klaz

τα ancistrus μεγαλωνουν αλλα οχι και παρα πολυ

αλλα και παλι θες λιτρα

Link to comment
Share on other sites

Σου απάντησε ο rastafari, για να καθαρίζεις το ενυδρείο χρησιμοποιείς τα χεράκια σου και όχι ψάρια. Υπάρχουν ειδικά μαγνητάκια αλλά μπορείς να χρησιμοποιήσεις και σφουγγαράκια, οδοντόβουρτσες, τηλεκάρτα χωρίς το τσιπάκι. Ό,τι και αν χρησιμοποιήσεις θα είναι καινούριο και μόνο για χρήση στο ενυδρείο.

Επίσης δεν ξέρω κατά πόσο θα έτρωγαν τα ψάρια την τριχοειδή άλγη, νομίζω ότι δεν την προτιμούν.

Τέλος, το καθάρισμα της άλγης είναι η αντιμετώπιση ενός συμπτώματος και όχι της "ασθένειας". Πρέπει να βρεις την αιτία που σου προκαλεί την άλγη και να την διορθώσεις, όχι να την κυνηγάς την άλγη καθαρίζοντας. Χρειάζεται ισορροπία μεταξύ θρεπτικών συστατικών, φωτισμού και διοξειδίου. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ωραιος ο φιλος!

τα φυτακια πανε σχετικα αργα πραγμα λογικο χωρις co2 αλλα μια χαρα :) εχω κοψει και το flourish

γιατι μου εβγαζε αλγες και ριχνω μερικες σταγονες καλιο μονο και οταν ηρεμησουν οι αλγες γτ βλεπω και φευγουν θα ριχνω σταγονες και απο το flourish

Έγινε επεξεργασία - Zac
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο

στο μελλον καλο ειναι να παρεις καπως

CO2 και το καλυτερο για αυτα τα λιτρα ειναι DIY

Αλλα αστο λιγο να φυγουν οι αλγες

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο

στο μελλον καλο ειναι να παρεις καπως

CO2 και το καλυτερο για αυτα τα λιτρα ειναι DIY

Αλλα αστο λιγο να φυγουν οι αλγες

Να σου πω την αληθεια μονο για diy γιατι δεν παιζει να δωσω τοσα λεφτα και να πηγαινω ερχομαι στα γεμισματα.....

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αληθεια μονο για diy γιατι δεν παιζει να δωσω τοσα λεφτα και να πηγαινω ερχομαι στα γεμισματα.....

τα γεμισματα με co2 , σε μπουκαλα ειναι ανα 2-4 μηνες, αν παρεις 4 κιλη, με το diy co2 θελεις καθε εβδομάδα...

5 ευρω το γεμισμα περνουν , οπότε σκεψου το.

Link to comment
Share on other sites

τα γεμισματα με co2 , σε μπουκαλα ειναι ανα 2-4 μηνες, αν παρεις 4 κιλη, με το diy co2 θελεις καθε εβδομάδα...

5 ευρω το γεμισμα περνουν , οπότε σκεψου το.

5?καπου ειχα ρωτησει κ μου ειπαν 15 νομιζω

Link to comment
Share on other sites

5ε η 2αρα ειναι στη Ροδο!

Link to comment
Share on other sites

5ε η 2αρα ειναι στη Ροδο!

αφου ομως δεν χωρανε και απο την δομη του ενυδρειου πολλα φυτα και ειδικα ψηλα αφου εχω αυτην την ριζα μηπως δν ειναι και τοσης σημασίας?

Link to comment
Share on other sites

To co2 εισαι σημαντικο κομματι του φυτεμενου και παντα χρειαζεται.

Για diy εγω θα σου ελεγα να μη το κανεις γιατι θα εχεις αυξομειωσεις και αυτο φερνει αλγες.

Link to comment
Share on other sites

To co2 εισαι σημαντικο κομματι του φυτεμενου και παντα χρειαζεται.

Για diy εγω θα σου ελεγα να μη το κανεις γιατι θα εχεις αυξομειωσεις και αυτο φερνει αλγες.

Μαλιστα οποτε οταν παω θα παω μια κ καλη για μπουκαλα
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι για DIY co2 ποια σκαλα διαχυσης προτεινετε? ή πιο προτεινετε?

http://aquario.gr/aksesouar/co2-diffusers/co2-diffuser-classic-2437.html#.U2SlIqLKi0w

http://www.petsupermarket.gr/2966/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/nutrafin-bubble-counter-108gr.html

http://www.petsupermarket.gr/5968/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/fluval%C2%AE-co2-20-diffuser.html

και την βαλβιδα ανεπιστροφης ροης που την βρισκω σ αυτες τις σελιδες? :)

Έγινε επεξεργασία - Zac
Link to comment
Share on other sites

κανεις?????

Link to comment
Share on other sites

To co2 εισαι σημαντικο κομματι του φυτεμενου και παντα χρειαζεται.

Για diy εγω θα σου ελεγα να μη το κανεις γιατι θα εχεις αυξομειωσεις και αυτο φερνει αλγες.

rastaaaaaa

Link to comment
Share on other sites

Οι 2 πρωτες ειναι μια χαρα.

πηρα της hagen μαζι με βαλβιδα ανεπιστροφης ροής και μερικα μετρα σωληνακι....τωρα τι θα κανω με την αεραντλια που εχω?να την καταργησω?ή να την βαλω με χρονοδιακοπτη μονο το βραδυ?!?

Link to comment
Share on other sites

Θα την καταργησεις την αεραντλια και θα την βαλεις στο ντουλαπι σου.

Link to comment
Share on other sites

σοβαρα?????τα ψαρια δεν θα εχουν θεμα?και απο αναταραξη?δεν θα εχουν θεμα οι γαριδες(σαν πιο ευαισθητες?)

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις αναταραξη δεν θα εχεις θεμα.Αν δεις οτι τα ψαρια σου αναπνεουν απο την επιφανεια θα την βαζεις μονο το βραδυ.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις αναταραξη δεν θα εχεις θεμα.Αν δεις οτι τα ψαρια σου αναπνεουν απο την επιφανεια θα την βαζεις μονο το βραδυ.

να σου βγαλω ενα βιντεο με την αναταραξη να μου πεις αν ειμαι οκ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζετε να βγαλεις βιντεο,αν εχεις εναν κυματισμο στην επιφανεια εισαι οκ.Θα δεις και την συμπεριφορα των ψαριων σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...