Jump to content

Θέλω Να Κάνω Το Ενυδρειο Μου Φυτεμενο Την Βοηθεια Σας Παρακαλω


Zac

Recommended Posts

Αυτό που περιγράφεις , μου είχε συμβεί επειδή δεν ήταν ίσια η σκάλα . Αν λες ότι έχεις φαει πολλές ώρες για την ρυθμίσεις , σηκώνω τα χέρια ψηλά. :P

Ευχαριστω ρε δημητρη που βοηθας ειλκρινα να δες το βιντεο μην τυχον κατι δν εχω βαλει σωστα ή τελος παντων το ματι σου ειναι πιο εμπειρο

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο βίντεο , όπως είναι η σκάλα , γύρε την ελάχιστα δεξιά για να βοηθήσεις την φυσαλίδα. Επίσης κόλλησέ την καλά στο τζάμι , να κάνει 90 μοίρες.

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο βίντεο , όπως είναι η σκάλα , γύρε την ελάχιστα δεξιά για να βοηθήσεις την φυσαλίδα. Επίσης κόλλησέ την καλά στο τζάμι , να κάνει 90 μοίρες.

Λες να εχει κλιση το ενυδρειο και γι αυτο; Και αν ναι πως θα το διορθωσω αυτο;

Έγινε επεξεργασία - Zac
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με την κλίση προς τα δεξιά μπορείς να το κάνεις χωρίς να πειράξεις την γωνία που κάνει η σκάλα με το τζάμι. Για δοκίμασε πρώτα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με την κλίση προς τα δεξιά μπορείς να το κάνεις χωρίς να πειράξεις την γωνία που κάνει η σκάλα με το τζάμι. Για δοκίμασε πρώτα αυτό.

την εχω πειραξει δεξια αριστερα και τιποτα τωρα μηπως παιζει τιποτα με το μπροστα πισω....

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έκανες δουλειά με το αριστερά δεξιά, προσπάθησε να την γύρεις προς τα πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έκανες δουλειά με το αριστερά δεξιά, προσπάθησε να την γύρεις προς τα πίσω.

μηπως θελει να πιασει λιγη αλγη πανω??!??το εχω διαβασει και αυτο....

και κατι ακομα με ΚΗ:4 μπορει να μου συμβει ph-crash?

Link to comment
Share on other sites

Αν η σκαλα ειναι ευθυα τοτε αστη γιατι μετα απο μερικες μερες πιανει κατι σαν γλιτσα και δουλευει κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Αν η σκαλα ειναι ευθυα τοτε αστη γιατι μετα απο μερικες μερες πιανει κατι σαν γλιτσα και δουλευει κανονικα.

ευθυα ειναι σε σχεση με το αριστερα δεξια τωρα δεν ξερω αν εχει καμια κλιση προς τα μπροστα ή πισω αλλα νομιζω ειναι θέμα γλιτσας :)

Link to comment
Share on other sites

Αν η σκαλα ειναι ευθυα τοτε αστη γιατι μετα απο μερικες μερες πιανει κατι σαν γλιτσα και δουλευει κανονικα.

ραστα τι αριθμο φυσαλιδων πρεπει να βγαζει που πρεπει να μετρησω το λεπτο????

Link to comment
Share on other sites

Οσες και να βγαζει αστο,δεν μπορεις να κανεις και πολλα με το diy,ουτε να τις μειωσεις.Επισης οι φυσαλιδες που πρεπει να βγαζει δεν ειναι στανταρ για ολα τα ενυδρεια,κατι που μπορει για σενα να ειναι οκ,για αλλον μπορεις να ειναι πολλες η και λιγες.Θα στο δειξουν οι μετρησεις σου αυτο σε σχεση με τον πινακα,αλλα και παλι αυτο δεν ειναι και πολυ σωστο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οσες και να βγαζει αστο,δεν μπορεις να κανεις και πολλα με το diy,ουτε να τις μειωσεις.Επισης οι φυσαλιδες που πρεπει να βγαζει δεν ειναι στανταρ για ολα τα ενυδρεια,κατι που μπορει για σενα να ειναι οκ,για αλλον μπορεις να ειναι πολλες η και λιγες.Θα στο δειξουν οι μετρησεις σου αυτο σε σχεση με τον πινακα,αλλα και παλι αυτο δεν ειναι και πολυ σωστο.

48 φυσαλιδες το λεπτο και επιτελους το ph επεσε στο 6,5....kh και gh στο 4

Και η σκαλα σαν να εστρωσε :)

Έγινε επεξεργασία - Zac
Link to comment
Share on other sites

Άντε μπράβο ! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άντε μπράβο ! :)

καλημερα δημητρη! ειναι καλες/ειναι πολλές για τα περιπου 75 καθαρα λιτρα μου?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι. Έτσι και αλλιώς με το diy δεν μπορείς να τις ελέγξεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι. Έτσι και αλλιώς με το diy δεν μπορείς να τις ελέγξεις. :)

αν βαλω εναν ρυθμιστη σαν αυτον που βαζουμε στις αεραντλιες??????εχθες η anubia εκανε pearling :D

απενεργοποίησα την αεραντλια μήπως να βαλω κανεναν χρονοδιακοπτη να ανοιγει το βραδυ????

Link to comment
Share on other sites

Anubia και pearling ; :) Μήπως έκανες καμιά αλλαγή νερού χτες ;

Να μην βάλεις τίποτα, ούτε ρυθμιστή ούτε αεραντλία το βράδυ. Η ποσότητα του CO2 που βγάζει το diy δεν είναι ικανή να σου κάνει ζημιά.

Link to comment
Share on other sites

Anubia και pearling ; :) Μήπως έκανες καμιά αλλαγή νερού χτες ;

Να μην βάλεις τίποτα, ούτε ρυθμιστή ούτε αεραντλία το βράδυ. Η ποσότητα του CO2 που βγάζει το diy δεν είναι ικανή να σου κάνει ζημιά.

οχι εχω μερες να κανω και το ψιλο εβγαλα βιντεο θα δω αν φαινεται και θα το ανεβασω...εκανε πεαρλιννγκ απο τις ριζες τις....αν δν κανω λαθος......

να ρωτησω κατι?επειδη το εχω σε ενα κουβα με νερο και εναν μικρο θερμοστατη μεσα να βαλω τον θερμοστατη με χρονοδιακοπτη ωστε να μην το ζεσταινει το βραδυ και ετσι να μειωνεται η παραγογη co2?????48 σαν πολλες μου φαινονται

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πολλές , μην αγχώνεσαι , έτσι κι αλλιώς όπως ξέρεις σε 3-4 ημέρες θα πέσει η παραγωγή. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πολλές , μην αγχώνεσαι , έτσι κι αλλιώς όπως ξέρεις σε 3-4 ημέρες θα πέσει η παραγωγή. ;)

για να δουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πολλές , μην αγχώνεσαι , έτσι κι αλλιώς όπως ξέρεις σε 3-4 ημέρες θα πέσει η παραγωγή. ;)

με βαση τον πινακα ειμαι στα επικινδυνα σημεια εχω 6,5Ph και 4KH ειναι σωστος ο πινακας?

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι το ph είναι 6,5 ;

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι το ph είναι 6,5 ;

100% εχω οσμωση αλλα παντα ηταν 7,5 καπου εκει τωρα επεσε 6,5 και με kh4 ειμαι στο πρωτο σκαλοπατι επικινδυνοτητας του πινακα...τωρα τι κανω???

τωρα αν ειναι 6,6 η 6,7 δν ξερω με τα κολοτεστ τις σερα.....αν ειμαι 6,6 ή 6,7 ειμαι στα κανονικα επιπεδα αλλα αξιζει το ρισκο?

Έγινε επεξεργασία - Zac
Link to comment
Share on other sites

Βάζε λιγότερο νερό όσμωσης. :)

Link to comment
Share on other sites

Βάζε λιγότερο νερό όσμωσης. :)

να κανω αλλαγη δηλαδη με μεγαλυτερο ποσοστο βρυσης σημερα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...