Jump to content

Θέλω Να Κάνω Το Ενυδρειο Μου Φυτεμενο Την Βοηθεια Σας Παρακαλω


Zac

Recommended Posts

Και βεβαια τα θελουν,δεν ειπαμε να βαλεις 100% οσμωση,απλα πρεπει να πειραματιστεις με τις δοσολογιες,μπορει να χρειαστει να βαζεις 60-40 η 70-30,αυτο πρεπει να το βρεις εσυ με τις μετρησεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Και βεβαια τα θελουν,δεν ειπαμε να βαλεις 100% οσμωση,απλα πρεπει να πειραματιστεις με τις δοσολογιες,μπορει να χρειαστει να βαζεις 60-40 η 70-30,αυτο πρεπει να το βρεις εσυ με τις μετρησεις σου.

το απιονισμενο που βαζω εχει πιο μηδενικες τιμες ή η οσμωσή ή το ίδιο???

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ειπα δεν ειχα ποτε οσμωση και δεν μπορω να σου απαντησω.Παντως το νερο της οσμωσης ειναι πιο ασφαλες απο του απιονισμενου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

κατι ακομα βαζω το καλιο που μου ειπες αλλα μεχρι τωρα δεν εχουν φυγει η μαυριλες απο τα φυτα? :/

Link to comment
Share on other sites

Θες πολυ καιρο για να επανελθει το φυτο και αυτα τα φυλλα δεν θα φτιαξουν μαλλον,απλα τα επομενα που θα βγαλει δεν θα εχουν το ιδιο προβλημα.

Τι δοση ριχνεις και καθε ποτε?

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

ριχνω 1,5ml καθε μερα αλλα της πρωτες δυο μερες εριξα 3,5ml για να αρχισει να υπαρχει επαρκης καλιο στην ποσοτητα νερου

και επισης ριχνω και 1ml γενικο λιπασμα

Link to comment
Share on other sites

Και παραπανω να ριξεις απο αυτο που ριχνεις δεν θα εχεις προβλημα με αλγες,μη το φορβασαι.

Link to comment
Share on other sites

Και παραπανω να ριξεις απο αυτο που ριχνεις δεν θα εχεις προβλημα με αλγες,μη το φορβασαι.

απλα θελω να βαλω γαριδες μεσα και φοβαμαι μην παρα εχει κ τις ξεκανω!

Link to comment
Share on other sites

Αν ριχνεις καλιο μη βαλεις γαριδες.

Σοβαραααα????με τιποτα καλα και αυτοι που εχουν φυτα μεσα πως τα συντηρουν αφουν εχουν γαριδες;;;;
Link to comment
Share on other sites

Οταν βαζουμε γαριδες,βαζουμε ευκολα φυτα για να μη ριχνουμε λιπασματα.Τωρα αν εχουν προβλημα τα φυτα μας και πρεπει να ριξουμε κατι κανουμε το σταυρο μας.Εγω παντως οταν εριχνα καλιο παντα εχανα γαριδες.Οι γαριδες ειναι ευαισθητες στα λιπασματα και ειδικα σ αυτα που περιεχουν χαλκο.

Link to comment
Share on other sites

Οταν βαζουμε γαριδες,βαζουμε ευκολα φυτα για να μη ριχνουμε λιπασματα.Τωρα αν εχουν προβλημα τα φυτα μας και πρεπει να ριξουμε κατι κανουμε το σταυρο μας.Εγω παντως οταν εριχνα καλιο παντα εχανα γαριδες.Οι γαριδες ειναι ευαισθητες στα λιπασματα και ειδικα σ αυτα που περιεχουν χαλκο.

Μα καλα το μικροσοριουμ δεν ειναι ευκολο;;

Link to comment
Share on other sites

Ναι ευκολο ειναι αλλα σχεδον παντα εχει θεμα με ελειψη καλιου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ευκολο ειναι αλλα σχεδον παντα εχει θεμα με ελειψη καλιου.

Μανικη :/
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχος ετσι ειναι αυτα..

Τι γνωμη εχεις να βαλω 2 bamboo Shrimp?????

Link to comment
Share on other sites

Τι γνωμη εχεις να βαλω 2 bamboo Shrimp?????

και υπαρχει καποιο λιπασμα που να ειναι ανεχτο απο τις γαριδες?????κατι μου ειχε πει ενα pet shop για ενα της seachem νομιζω το flourish ηταν...ισχυει?

Έγινε επεξεργασία - Zac
Link to comment
Share on other sites

Κανενα λιπασμα δεν ειναι ασφαλες για τις γαριδες,ολα θελουν πολυ προσοχη.

Link to comment
Share on other sites

Κανενα λιπασμα δεν ειναι ασφαλες για τις γαριδες,ολα θελουν πολυ προσοχη.

Η γνωμη σου για τις bamboo shrimp?και ποσες μπορω να βαλω;

Link to comment
Share on other sites

Αυτες τις γαριδες τις βαζεις μονο αν εχεις πολυ μεγαλη ροη φιλτρου,αν δεν εχεις μη τις βαλεις καθολου γιατι θα πεθανουν απο ασιτια.Διαβασε εδω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτες τις γαριδες τις βαζεις μονο αν εχεις πολυ μεγαλη ροη φιλτρου,αν δεν εχεις μη τις βαλεις καθολου γιατι θα πεθανουν απο ασιτια.Διαβασε εδω.

Πως θα ξερω αν εχω μεγαλη ροη;καταρακτης ειναι το φιλτρο μ να στο βγαλω ενα βιντεο ας πουμε;

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι καταρακτης δεν νομιζω οτι μπορεις να βαλεις αυτες τις γαριδες.Θελουν πολυ ροη γιατι απο εκει τρεφονται με μικροοργανισμους.

Διαβασε αυτο που σου εδωσα.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι καταρακτης δεν νομιζω οτι μπορεις να βαλεις αυτες τις γαριδες.Θελουν πολυ ροη γιατι απο εκει τρεφονται με μικροοργανισμους.

Διαβασε αυτο που σου εδωσα.

Ρεντ τσερι τρωνε αλγη ή πρεπει να ριχνω κατι;και τι αριθμο να αγορασω κ εως ποσες να φιλοξενω;
Link to comment
Share on other sites

Οι γαριδες τρωνε τροφη για γαριδες και τρφη απο τα ψαρια που πεφτει κατω.Τρωνε και αλγη αλλα δεν ειναι η βασικη τους τροφη,θελουν την τροφη τους κανονικα.

Ξεκινα με 10 και θα γεννησουν,αν ζησουν απο τα ψαρια σου βεβαια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι γαριδες τρωνε τροφη για γαριδες και τρφη απο τα ψαρια που πεφτει κατω.Τρωνε και αλγη αλλα δεν ειναι η βασικη τους τροφη,θελουν την τροφη τους κανονικα.

Ξεκινα με 10 και θα γεννησουν,αν ζησουν απο τα ψαρια σου βεβαια.

Εχω κατι ταμλερες βυθου αυτες ειναι;η κατι αλλο να αγορασω;
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...