Jump to content

Θέλω Να Κάνω Το Ενυδρειο Μου Φυτεμενο Την Βοηθεια Σας Παρακαλω


Zac

Recommended Posts

Κανουν και αυτες που ειναι για τους πλεκο,αλλα αγορασε και καμια για γαριδες.

Link to comment
Share on other sites

Κανουν και αυτες που ειναι για τους πλεκο,αλλα αγορασε και καμια για γαριδες.

Πως λεγεται η τροφη για τις γαριδες απλα ρωταω μην μ δωσουν οτι νανε....το υποστρωμα της sera που εχω δεν νομιζω να τις ενοχλει ε;

Έγινε επεξεργασία - Zac
Link to comment
Share on other sites

Εχει διαφορες μαρκες τροφης για γαριδες,οποια θες παρε,ολες μια χαρα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Εχει διαφορες μαρκες τροφης για γαριδες,οποια θες παρε,ολες μια χαρα ειναι.

Εχω το υποστρωμα τις sera floresepot και εχει κατο ταμπλετες που βγαινουν στο χαλικι αυτες πειραζουν τις γαριδες;
Link to comment
Share on other sites

Εχω το υποστρωμα τις sera floresepot και εχει κατο ταμπλετες που βγαινουν στο χαλικι αυτες πειραζουν τις γαριδες;

Στο χαλικι γιατι βγαινουν?

Ταμπλετες δεν χρειαζεσαι,αφου εχεις υποστρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Στο χαλικι γιατι βγαινουν?

Ταμπλετες δεν χρειαζεσαι,αφου εχεις υποστρωμα.

Σε μερικα σημεια βγαινουν πανω απο το χαλικι να τις πεταξω οσες βγηκαν πανω κανουν ζημια στις γαριδες;
Link to comment
Share on other sites

Πεταξετες,Δεν πρεπει να βγαινουν εξω γιατι εκτος οτι θα εχουν προβλημα οι γαριδες θα εχεις και προβλημα με αλγες.

Μην ξαναβαλεις ταπλετες για τους επομενους 6-8-12 μηνες,εχεις υποστρωμα και δεν τις χρειαζεσαι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πεταξετες,Δεν πρεπει να βγαινουν εξω γιατι εκτος οτι θα εχουν προβλημα οι γαριδες θα εχεις και προβλημα με αλγες.

Μην ξαναβαλεις ταπλετες για τους επομενους 6-8-12 μηνες,εχεις υποστρωμα και δεν τις χρειαζεσαι.

Η ταμπλετεσηταν του υποστρωματος
Link to comment
Share on other sites

Η ταμπλετεσηταν του υποστρωματος

Αυτο πως γινετε?

Η υποστρωμα εχεις η βαζεις ταμπλετες.

Αυτες ισως ηταν για πολυ αργοτερα,οταν το υποστρωμα αρχιζει και χανει τα θρεπτικα του συστατικα,δηλαδη μετα τον χρονο.

Αλλα και παλι,μεχρι τοτε αν δεν κανεις και σκουπα βυθου,φτιαχνεις υποστρωμα με φυσικα συστατικα που μαζευονται απο τα περιττωματα των ψαριων,τις τροφες που πεφτουν κ.α

Link to comment
Share on other sites

Αυτο πως γινετε?

Η υποστρωμα εχεις η βαζεις ταμπλετες.

Αυτες ισως ηταν για πολυ αργοτερα,οταν το υποστρωμα αρχιζει και χανει τα θρεπτικα του συστατικα,δηλαδη μετα τον χρονο.

Αλλα και παλι,μεχρι τοτε αν δεν κανεις και σκουπα βυθου,φτιαχνεις υποστρωμα με φυσικα συστατικα που μαζευονται απο τα περιττωματα των ψαριων,τις τροφες που πεφτουν κ.α

Το υποστρωμα ειχε απο μονο του κατι σαν χαπακια

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα τι λες,τωρα τα ειδα σε φωτο.

Μου κανει εντιπωση ομως που σου βγαινουν απο το χαλικι.

Ποσο χαλικι εχεις βαλει,τι παχος εχει φτιαξει με το χαλικι σου?

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα τι λες,τωρα τα ειδα σε φωτο.

Μου κανει εντιπωση ομως που σου βγαινουν απο το χαλικι.

Ποσο χαλικι εχεις βαλει,τι παχος εχει φτιαξει με το χαλικι σου?

στα περισοτερα σημεια 2 cm
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα τι λες,τωρα τα ειδα σε φωτο.

Μου κανει εντιπωση ομως που σου βγαινουν απο το χαλικι.

Ποσο χαλικι εχεις βαλει,τι παχος εχει φτιαξει με το χαλικι σου?

Rastafarian εβαλα εχθες μια γαριδα orange cherry και δεν επαθε τιποτα γιατι το λεω αυτο γιατι εριχνα λιπασματα κ μεχρι στιγμης ειναι μια χαρα οποτε αυριο να βαλω και τις υπολοιπες;

Link to comment
Share on other sites

στα περισοτερα σημεια 2 cm

Πρεπει να εχεις 5 εκ παχος χαλικιου και 2-3 υποστρωματος,γι αυτο σου βγαινουν εξω.Συμπληρωσε χαλικι.

Rastafarian εβαλα εχθες μια γαριδα orange cherry και δεν επαθε τιποτα γιατι το λεω αυτο γιατι εριχνα λιπασματα κ μεχρι στιγμης ειναι μια χαρα οποτε αυριο να βαλω και τις υπολοιπες;

Οπως σου ειπα και πιο πανω τα λιπασματα θελουν μετρο με τις γαριδες.

Αλλο orange cherry και αλλο red cherry,αν εχεις orange cherry μη βαλεις red γιατι υβριδιζουν,θα πρεπει να βαλεις μονο orange cherry

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να εχεις 5 εκ παχος χαλικιου και 2-3 υποστρωματος,γι αυτο σου βγαινουν εξω.Συμπληρωσε χαλικι.

Οπως σου ειπα και πιο πανω τα λιπασματα θελουν μετρο με τις γαριδες.

Αλλο orange cherry και αλλο red cherry,αν εχεις orange cherry μη βαλεις red γιατι υβριδιζουν,θα πρεπει να βαλεις μονο orange cherry

ωραια σημερα θα παω να αγορα καμια 8ρια red cherry και θα μου αλλαξει την orange cherry υπαρχει καποιος τροπος να ξερω οτι θα εχω θυληκιες?α και κατι ακομα στα 90λιτρα μου τι αριθμο να κρατησω????

Έγινε επεξεργασία - Zac
Link to comment
Share on other sites

Διαβασε εδω για το πως θα τις ξεχωρισεις,σχεδον οι ιδιες γαριδες ειναι μονο που ειναι αλλο χρωμα.

Μπορεις να κρατησεις αρκετες,αρκει να μη τις φανε τα ψαρια σου.

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε εδω για το πως θα τις ξεχωρισεις,σχεδον οι ιδιες γαριδες ειναι μονο που ειναι αλλο χρωμα.

Μπορεις να κρατησεις αρκετες,αρκει να μη τις φανε τα ψαρια σου.

Φυγανε ολα εμειναν 9 νεον 3 ροδοστομοι και 1 cory αρα δεν εχω θεμα φαγωματος τωρα σωστα;

Το λινκ ειναι για blue pearl shrimp

Έγινε επεξεργασία - Zac
Link to comment
Share on other sites

Λαθος...ολα τα ψαρια τρωνε γαριδες και ειδικα τα τετρα.Αν εχεις αρκετα φυτα καποιες γαριδες θα σωθουν.Βεβαια ειναι και στον χαρακτηρα του καθε ψαριου.

Βγαλε τους τους ροδοστομους και το κορυ γιατι τα πρωτα θελουν μεγαλητερο ενυδρειο και μηκος και το δευτερο εκτος οτι θελει κοπαδι,πρεπει να εχεις αμμο η πολυ ψιλο στρογγυλο χαλικι.Στο δικο σου το χαλικι δεν κανουν,θα παθουν ζημια τα μουστακια τους.

Το ξερω οτι το λινκ ειναι για blue pearl αλλα οπως σου εγραψα πιο πανω με τον ιδιο τροπο καταλαβαινεις τα αρσενικα απο τα θηλυκα.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Λαθος...ολα τα ψαρια τρωνε γαριδες και ειδικα τα τετρα.Αν εχεις αρκετα φυτα καποιες γαριδες θα σωθουν.Βεβαια ειναι και στον χαρακτηρα του καθε ψαριου.

Βγαλε τους τους ροδοστομους και το κορυ γιατι τα πρωτα θελουν μεγαλητερο ενυδρειο και μηκος και το δευτερο εκτος οτι θελει κοπαδι,πρεπει να εχεις αμμο η πολυ ψιλο στρογγυλο χαλικι.Στο δικο σου το χαλικι δεν κανουν,θα παθουν ζημια τα μουστακια τους.

Το ξερω οτι το λινκ ειναι για blue pearl αλλα οπως σου εγραψα πιο πανω με τον ιδιο τροπο καταλαβαινεις τα αρσενικα απο τα θηλυκα.

Οπως εχεις δει κ στις φωτο δεν εχω κ παρααα πολλα φυτα αλλα εχει κρυψωνες υο ξυλο κ ειδικα η μια πετρα ειναι με τρυπες

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω κατα ποσο θα δεις μικρες γαριδες χωρις κρυψωνες απο φυτα.Οι γαριδες θελουν και μοςς επισης για εκτος οτι κρυβονται,τσιμπολογουν μικροοργανισμους απο εκει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω κατα ποσο θα δεις μικρες γαριδες χωρις κρυψωνες απο φυτα.Οι γαριδες θελουν και μοςς επισης για εκτος οτι κρυβονται,τσιμπολογουν μικροοργανισμους απο εκει.

Να παρω 1-2 μπαλες moss?

Link to comment
Share on other sites

Οχι μη παρεις μπαλες,παρε μοςς και δεστη στο ξυλο.

Egine!

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε και μια ματιά εδώ Marimo Ball (Cladophora Αegagrophila)

για να έχεις υπόψην σου τι είναι οι μπάλες moss και γιατί είναι καλό να τις αποφεύγουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε και μια ματιά εδώ Marimo Ball (Cladophora Αegagrophila)

για να έχεις υπόψην σου τι είναι οι μπάλες moss και γιατί είναι καλό να τις αποφεύγουμε :)

Θα το δω τωρα!μπηκαν 9 red cherry εβαλα java moss στο ξυλο πανω οπως κ εντυσα το σωληνα του φιλτρου με moss και η γαριδες ειναι συνεχεια πανω στην moss!τωρα σκευτομαι να κανω και την πλατυ του ενυδρειου με java moss με σιτα και βεντουζες....πηρα τροφη hikari cusine ερθξα σημερα αλλα μεχρι να παει στο βυθο ειδα τα νεον να την πειραζουν και δεν ειδα κ καμια τρελη κινηση απο μερος των γαριδων....ισως επειδη ειναι νωρις ακομα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...