Jump to content

Θέλω Να Κάνω Το Ενυδρειο Μου Φυτεμενο Την Βοηθεια Σας Παρακαλω


Zac

Recommended Posts

Δεν ειναι τρεχα γυρευε ρε συ,αυτος ειναι ο σωστος τροπος για να εισαι σιγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι τρεχα γυρευε ρε συ,αυτος ειναι ο σωστος τροπος για να εισαι σιγουρος.

τι υλικα μπορω να βαζω μεσα? ωστε να κανω ντεκορ πχ θελω μια επιφανεια να την καλυψω με moss kai γι αυτο σκευτικα την πετρα επισης η μητερα μου εχει απειρες ριζες αγνωστου ξυλου που θα ηθελα να βαλω μερικες μεσα....το θεμα ειναι τι υλικα μπορω να χρησιμοποιω πλαστικο?κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις ξυλα και πετρες,δηλαδη φυσικα υλικα.

Τα ξυλα που λες καλυτερα να μην τα βαλεις γιατι δεν κανουν ολα τα ξυλα,μπορει να σου σαπισουν και να εχεις προβληματα.Παρε ξυλα απο πετσοπ καλυτερα για να ειναι 100% σιγουρος.

Πετρες μπορεις να βαλεις λαβας που δεν ειναι ασβεστολυθικες.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις ξυλα και πετρες,δηλαδη φυσικα υλικα.

Τα ξυλα που λες καλυτερα να μην τα βαλεις γιατι δεν κανουν ολα τα ξυλα,μπορει να σου σαπισουν και να εχεις προβληματα.Παρε ξυλα απο πετσοπ καλυτερα για να ειναι 100% σιγουρος.

Πετρες μπορεις να βαλεις λαβας που δεν ειναι ασβεστολυθικες.

αντε βρες τες και αυτες ισως παρω κανενα ξυλο στα σιγουρα....

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις ξυλα και πετρες,δηλαδη φυσικα υλικα.

Τα ξυλα που λες καλυτερα να μην τα βαλεις γιατι δεν κανουν ολα τα ξυλα,μπορει να σου σαπισουν και να εχεις προβληματα.Παρε ξυλα απο πετσοπ καλυτερα για να ειναι 100% σιγουρος.

Πετρες μπορεις να βαλεις λαβας που δεν ειναι ασβεστολυθικες.

Αυτο εδω ας πουμε θα ηθελα να βαλω μεσα

Δημοσιευμένη  εικόνα

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι ασφαλές αυτό. Με τη σειρά μου και εγώ θα σου πρότεινα να πας στη λύση της αγοράς από πετ σοπ. ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι ασφαλές αυτό. Με τη σειρά μου και εγώ θα σου πρότεινα να πας στη λύση της αγοράς από πετ σοπ. ;)

εψαχνα τωρα να βρω φυτα ευκολα με λιγο φωτισμο και με παρα περιοριζει το κ@λ@φως μου….εχετε καμια ιδεα να κανω στο καπακι μου?εχει μηκος 60cm περιπου οι Τ5 ειναι οι κοινες λαμπες εμποριου?δηλαδη αν το παω σε εναν ηλεκτρολογο θα καταφερει καμια πατεντα?

Link to comment
Share on other sites

.

Έγινε επεξεργασία - Zac
Link to comment
Share on other sites

Αν σε περνει βαλε και καμια λαμπα ακομα.

θα φερω ηλεκτρολογο να δουμε την ταλαιπωρια μου μεσα χααχα :)

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο σου εχε πολυ υψος οπως σου ειχα ξαναπει και ειναι λογικο ο φωτισμος σου να ειναι λιγος.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο σου εχε πολυ υψος οπως σου ειχα ξαναπει και ειναι λογικο ο φωτισμος σου να ειναι λιγος.

βρε εσυ οτι εχεις πει μεσα επεσες χαχαχααχ αλλα εγω τι λυση να βρω γμτο το σχημα του ενυδρειου!μολις μιλησα με τον ηλεκτρολογο ειπε θα ερθει μολις ευκαιριση...

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο σου εχε πολυ υψος οπως σου ειχα ξαναπει και ειναι λογικο ο φωτισμος σου να ειναι λιγος.

ειναι εδω ο ηλεκτρολογος και με ρωτησε αν για λαμπα μπορει να βαλει κοινη φθοριου ή θελει ενυδρειακη....

Link to comment
Share on other sites

Κανει και η κοινη φθοριου αρκει να ειναι στα σωστα κελβιν,Στο φυτεμενο βαζουμε 6500Κ και 4500Κ.

Αυτες που εχεις τωρα τι κελβιν ειναι?Για να σου πω τι θα βαλεις.

Link to comment
Share on other sites

Κανει και η κοινη φθοριου αρκει να ειναι στα σωστα κελβιν,Στο φυτεμενο βαζουμε 6500Κ και 4500Κ.

Αυτες που εχεις τωρα τι κελβιν ειναι?Για να σου πω τι θα βαλεις.

4.000Κ ειναι αυτη που εχω τωρα...

Link to comment
Share on other sites

4.000Κ ειναι αυτη που εχω τωρα...

παρειγγειλα και τις seneye Home....σαββατο θα το εχω τι τιμη να οριζω ως alert αμμωνιας για τις γαριδες πιο πολυ....?

Link to comment
Share on other sites

παρειγγειλα και τις seneye Home....σαββατο θα το εχω τι τιμη να οριζω ως alert αμμωνιας για τις γαριδες πιο πολυ....?

Τι ειναι αυτο?

Η αμμωνια πρεπει να ειναι 0 για ολα τα ζωντανα.

1 λαμπα εχεις?Αν εχεις μια λαμπα 4000 ,τοτε η αλλη πρεπει να ειναι 6000-6500Κ

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι αυτο?

Η αμμωνια πρεπει να ειναι 0 για ολα τα ζωντανα.

1 λαμπα εχεις?Αν εχεις μια λαμπα 4000 ,τοτε η αλλη πρεπει να ειναι 6000-6500Κ

ναι μια λαμπα pl-24W

οποτε οσο πιο πολλα watt καταφερω να χωρεσω μεσα στα 6.000Κ με 6500Κ

το seneye ειναι το συστηματακι που μετραει 24/24 ph / αμμωνια / θερμοκρασια / σταθμη νερου και αν κατι ξεπερασει κατι μου στελνει sms / email...αλλα επειδη μετραει πολυ ακριβη δηλαδη ακομα και 0,001 αμμωνια θα ηθελα να μου πεις ποσο ειναι το περιθωριο μου στην αμμωνια....

Link to comment
Share on other sites

πως και ποτε θα καταλαβω οτι μπορω να βγαλω ενα μερος και να μεταφυτεψω τη γιγαντεα σε αλλο σημειο?

Link to comment
Share on other sites

ναι μια λαμπα pl-24W

οποτε οσο πιο πολλα watt καταφερω να χωρεσω μεσα στα 6.000Κ με 6500Κ

το seneye ειναι το συστηματακι που μετραει 24/24 ph / αμμωνια / θερμοκρασια / σταθμη νερου και αν κατι ξεπερασει κατι μου στελνει sms / email...αλλα επειδη μετραει πολυ ακριβη δηλαδη ακομα και 0,001 αμμωνια θα ηθελα να μου πεις ποσο ειναι το περιθωριο μου στην αμμωνια....

Η αμμωνία πρέπει να είναι 0, όπως σου είπε και ο rastafarian. Βέβαια, κάποια τεστ αμμωνίας δεν σου λένε με ακρίβεια την τιμή της αν είναι κάτω από 0,05. Σου λέει απλά ότι είναι <0,05 γιατί δεν την μετράει.

Η τοξικότητα της αμμωνίας εξαρτάται από το ph και την θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

Πατριδα εσυ θα γινεις εγκυκλοπαιδεια μετα απο αυτο το ποστ!

Link to comment
Share on other sites

Πατριδα εσυ θα γινεις εγκυκλοπαιδεια μετα απο αυτο το ποστ!

αχαχχαχαχαχαχαχαχαχαχ :bigemo_harabe_net-76: :bigemo_harabe_net-76: :bigemo_harabe_net-76: :bigemo_harabe_net-76: :bigemo_harabe_net-76:

και ο ρασταφαριαν να με κυνηγαει!!!!!! :ballistic: :ballistic: :ballistic: :ballistic: :ballistic:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν θα εδινα τοσα λεφτα για ενα τετοιο συστημα..θα τα εδινα για αλλα πραγματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν θα εδινα τοσα λεφτα για ενα τετοιο συστημα..θα τα εδινα για αλλα πραγματα.

Δημοσιευμένη  εικόνα

Εχει βγει σε 2 φυλλα μικροσοριυμ

Και επισης το φαγητο τις γαριδας το τσιμπολογανε τα νεον

Link to comment
Share on other sites

Δημοσιευμένη  εικόνα

Εχει βγει σε 2 φυλλα μικροσοριυμ

Και επισης το φαγητο τις γαριδας το τσιμπολογανε τα νεον

Εκανα μετρησεις

Nh3+nh4=0

No2=0

No3=καπου 3-4mg να κανω μικροτερες αλλαγες;

Kh=7

Gh=8

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...